Salih Bora

Salih Bora

Çevirmen
8.1/10
29 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
9
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
86 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Batılılaşma adı altında bir milletin kimliğini kaybedişi, insanlığını kaybedişi.
Buna kayıtsız kalamayan Celal'in ise bir aşk ile kaybettiği kimliğini arayışı. Ne güzel bir aşk hikayesidir, ne güzel bir insanlığını sorgulama biçimidir.
Yazacak çok bir şey yok, soracak soru çok, okuyun, sorun!
128 syf.
·Beğendi·9/10
"Ağlamak, uğradığımız felaketlere karşı vücudumuzda kalan son kuvvetin bir feryadıdır. "
.
.
Yazarın okuduğum ikinci kitabı. Küçük Şeyler kitabı ile pek uyum sağlayamamıştım ama bu kitabını sevdim. Zaten bu kitabı ikinci okuyusum oldu. Daha önce başka bir baskıdan okumuştum.
.
.
Küçük yaşta Kafkasya'dan getirilip Istanbul'da satılan Dilber'in öyküsü anlatılıyor. Insan ticaretine değinmiş yazar. Bir mal gibi veya eşya gibi insanlarin ondan ona satılması ne acı bir kavram! Dilber'in de zaten kaderi bir gülmüyor. Birkaç ev değiştirmiş oluyor. Ilkinden hanımı çok eziyet ettiği için kaçıyor. Sonrasında ise en son bir yerde dikiş tutturuyor lâkin orda da başka bir olay peyda oluyor.
.
.
Kitap gerçekten çok güzel. Hele de sonu çok fena. Başka türlü bir son olsun isterdim ama o zaman da kitabın büyüsü kaybolurdu sanırım.
112 syf.
·6 günde·8/10
Tanzimat edebiyatı yazarlarımızdan olan Samipaşazade Sezai, romantizmden realizme geçiş örneği niteliğinde bir eser vermiş. Sergüzeşt kelime anlamı maceradır. Dilber’in maceralarını okuyup hayatına misafir olduk. Tasvirler şahane idi. Eski bir Türk filmi izler gibi okudum bitirdim. Lise öğrencilerimle çok beğenerek okuduk.