Scott Baker

Scott Baker

Yazar
8.6/10
75 Kişi
·
141
Okunma
·
8
Beğeni
·
2.142
Gösterim
Adı:
Scott Baker
Unvan:
Film ve televizyon sektörü çalışanı,yazar
Doğum:
Yorkshire, İngiltere
Yorkshire, İngiltere doğumlu, Scott Baker üç yaşında ailesiyle Avustralya'ya taşındı. Film ve televizyon sektöründe çalıştı.
Dünya her zaman yuvarlaktı ama insanlar onun yuvarlak olduğunu iddia ettiği için öldürüldü çünkü diğerleri anlamadılar.
Gözlerine biriken yaşlar döküldü ve suratından aşağı aktı. Birden bir şeyler değişti. Devam etmesini sağlayan enerji, öfke, nefret, intikamdan doğan itici güç etkisini biraz azalttı(...)Nefesini bırakırken koltuğuna iyice gömüldü ve günlerdir ilk kez biraz olsun rahatladı.
İlk savaş görevim: Birinci Körfez Savaşı'nda keşif yapmaktı. Bu bana bir şey için ne kadar iyi plan yaparsanız yapın, ne kadar iyi hazırlanırsnız hazırlanın, teknolojik avantajlarınız ne olursa olsun tek bir kurşunun bir adamı öldürebileceğini gösterdi. Tek bir kurşunun sizi arkadaşlarınızdan, karar vericilerinizden ve siyasi görüşlerinizden ayırabileceğini. Savaş cehennemdir.
Scott Baker
Sayfa 282 - Olimpos yay.
Ve bir koltukta otururken aslında olan şey nedir?
Shaun yere bakıp düşündü.Ona dokunmuyorsunuzdur.Bir angström yüksekliğinde havada duruyorsunuzdur.
Angström de nedir? diye mırıldandı David.
-Bir santimetrenin yüz milyonda birine eşit bir ölçü birimi.
Yer çekimi zamanın daha yavaş akmasını sağlar. Hatta zamanın yer çekimi tarafından ne kadar yavaşlatıldığını ölçmek için basit bir formül bile vardır. Bu, zaman genişlemesi olarak bilinir ve yıllardır ölçülebilirdir:t'=t/√(1-v²/c²).
Bu yüzden yer çekimi evrenin her yerinde farklı olduğu için, zaman evrenin farklı yerlerinde farklı hızlarda akar. Büyük bir yıldızda zaman, boş uzayda olduğundan çok daha yavaş akar. Ama bilmediğimiz şey bunu nasıl ölçebileceğimizdir.
Söylesene ,iki bilardo topu birbirine çarpınca ne olur? diye sordu ses, bir öğretmen gibi.Ne? dedi Shaun
Ne olur? Neden birbirlerine çarpınca farklı yönlere giderler?
Çünkü... diye düşündü Shaun, 'çünkü her bir bilardo topundaki elektrotlar negatif yüklüdür ve birbirlerini iterler. diye bağırdı.
Hangisi daha büyük bir günahtı:Kitleleri ve aslında kendini güvenli, mutluluk verici bir cehaletin içinde tutmak mı yoksa her şeyi mahvetmek anlamına gelse bile gerçeği öğrenmeye cesaret etmek mi?
Mesleği öğretmen olan ve araştırmalarıyla ünlü eğitmen Shaun, başarıları ve yükselişi ile bir hayatına devam ederken Dünyaca ünlü bir üniversiteden davet alır. Karısı Lauren ile birlikte biletlerini almış, bir gece havaalanına yetişmek üzere iken taksilerine bir hayvan çarpar. Telaş ve korku ile çarpmış oldukları canlıya bakmak üzereyken yol ortasında gizemli ve tılsımlı eski bir kitap bulurlar. Ve bulması ile birlikte katil ve esrarengiz insanların kovalamacasında bir av olurlar.

Shaun bu macera dolu yaşamda bir eski kitap ile kendisini Roma'nın ateşli arenasında bulur. Shaun kendisini geçmişe yollanan bir adam olmanın yanı sıra Yüce bir Peygamberi arayıp onla röportaj yapacaktır. Gladyatörlerin içinde kalan Shaun, Doktor Black ile tanışır. Zaman ve uzayın neresinde olduklarını bilemeyen ilime meraklı insanlar eski kitap ile kilitleri çözmek isteyecekler. Ve başlarına ise gelmeyen kalmayacak tabii ki.

Haritalar, bilmeceler ile şifreler dolu bir dünyada yüce derneğin ajanları acaba görevlerinde başarıya ulaşacaklar mı?Papa, rahip ve kardinallar Yüce Peygamberin sırrının çözülmesinden yana mı? Galaksi, uzay ve insanlar hangi amaç için yaratılmıştır? Aksiyon- macera tavında geçen bu roman, tarih ve bilginin yanı sıra polisiyeye hitap ederek okurların beğenisinden kaçmıyor. İyi okumalar...
Bazı kitaplar insanı zorlar, farklı düşünmeye iter, bir yandan aksiyonun içinde oradan oraya koştururken bir yandan da soruları çözmek için beyninizi zorlamanızı ister. Sevin böyle kitapları. Onlar ki gelecekteki nesiller için pek de ilginç olmayacak -ama bizim için hâlâ büyük ölçüde muamma olan- konuları büyük bir kurgu ve aksiyon ile birbirine bağlar ve inanılmaz bir yolculuğa çıkarır sizi. Keşke kitabın kapağını kapattıktan sonra sıcağı sıcağına bir inceleme yazmış olsaydım, sırf bunun için bile aynı yolculuğa tekrar çıkmak isterim açıkçası :)
Uzun zamandır merak ettiğim bir kitaptı, kitap arkası özetine bakıldığında sürükleyici bir kurgusu olduğu algısı yansıtılmakta, umarım okurkende bunu hissederim. Aksiyon ve maceranın tadını filmler haricinde birazda kitaplardan alalım bakalım, nelerle karşılaşacağız.
En beğenerek, severek ve heyecanla okuduğum bilim-kurgu kitapları arasında yer alır.
Kitapta zaman yolculuğundan bahsedildiği için geçmiş ve gelecek kitapta biraz karışık bir dille okuyucuya aktarılmış gibi duruyor. Okuyucu kitabı okurken hangi zamandan bahsediyor bu diye afallayabiliyor.
(Bu sıkıntı kitabın güzel çevrilmemesinden de kaynaklanıyor olabilir) Ama gerçekten severek okuyacak birisi için bu durum bir sorun teşkil etmeyecektir.
Onun haricinde sade ve merak uyandırıcı bir dil kullanılmıştır.
Tahminimce okumak isteyenlerin gerçekten keyif alarak okuyacağı bir kitaptır..
Kitabın çok güzel bir kurgusu var başından sonuna kadar sürükleyici Zaman Yolculuğu ile ilgili filmleri kitapları seviyorsanız bir solukla okuyacaksınız zaten yalnız hoşuma gitmeyen bütün kitabın kurgusu ayakkabı bağı paradoksuna dayanıyor bu da dikkatli düşündüğünüzde aklınızda bir dünya soru işareti oluşmasına sebep oluyor
Kitabın ismine ve kapağına bakarak kitabın matematiksel ve fiziksel formüller üzerine yazılmış bir kitap olduğunu düşünmüştüm kitabın sonuna kadar ama yanılmışım, formüller üzerine değil sonucuna göre inşa olmuş bir konuymuş. Zamanda yolculuk yapma fırsatınız olsaydı, hangi zamana gider ne yapmak isterdiniz?? Shaun lisede fizik öğretmenidir yazdığı makaleleri için konuşmaya çağrılır ve yolculuğu sırasında yolda bir adama çarpar, işte olayda bu çarpışmadan sonra başlar... Geçmiş ve bugünün birlikte anlatıldığı bu bilim-kurgu kitabını herkese tavsiye ederim...
Her bir sayfası bir sonraki sayfayı açmak için teminat gibi. Gizem ve maceranın yanında hafifde olsa aşkla tatlandıran,kafanızı allak bullak ettirecek bir kitap fakat sonlara doğru konu üzerindeki hakimiyet kayboluyor bitişi beklentiyi karşılayamıyor. Genel anlamda güzel bir kitap okuyupta pişman oldum dedirtmez.
Kitabı beğenmeme rağmen nedense uzun süre elimde süründü. Sonunda bitirdiğimde kafamda bir sürü soru işareti vardı. Bu yüzden bir süre üstünde düşündürdü. Bu da kitabın en güzel özelliğiydi bence. İddialı, hayal gücünüzü test eden, gerilimi hiç eksilmeyen ve arkadaşlarıma okutup üstüne tartışmak istediğim bir roman.
Scott Baker'ın ilk romanı Kayıp Denklemler, dil ve anlatım yönünden biraz zayıf ama kurgudaki becerisiyle iz bırakmayı başarıyor. Zaman yolculuğunu ele alışıyla türü sevenleri tavlayacağını düşünüyorum. Zaman yolculuğu temasına ve yarattığı paradokslara aşina olmayanlar için biraz kafa karıştırıcı gelebilir ama bunu sorun etmeyeceksiniz. Yazarın Dan Brown ekolünden geldiğini söyleyebiliriz.
Sinemaya uyarlanmasını beklediğim bir başka kitap da Kayıp Denklemler. Harika bir kurgusu ve konusu var. Bazı bilimsel açıklamalarda kafanız karışsa da okumaya değer görüyorum. Kitabın kapak fotoğrafına bakıp matematik ile ilgili bir konu beklemeyin. Bilim kurgu, din, zaman yolculuğu üçgeni içinde ilerliyor kitap. ***Lise öğretmeni Shaun Strickland'ın uzay ve zaman üzerine bir çok araştırması vardır. Bu araştırmalarını anlatması için Cambridge Üniversitesi'nde bir sempozyuma konuşmacı olarak çağrılır. North Carolina'ya gitmek için havalimanına giderken taksiye bir şey çarpar. Ne olduğunu kontrol ettiklerinde mühürlenmiş bir paket görür. Mühürü kırdığında farklı dillerle yazılmış bir el yazması görür. Ancak desteklerin arasında mükemmel bir ingilizceyle yazılmış yaklaşık 1000 yıllık bir kitap vardır. O an başkalarının da kitabın peşinde olduğunu anlar. Böylece aksiyon başlar. Shaun bir Afganistan Dağları'ndadır bir Roma'dadır. Ancak onu en çok heyecanlandıran, Zaman yolculuğu yaparak Hz İsa'yla röportaj yapma şansıdır. Denklemler, teoriler, bilim, metafizik seviyorsanız mutlaka okumalısınız.

Yazarın biyografisi

Adı:
Scott Baker
Unvan:
Film ve televizyon sektörü çalışanı,yazar
Doğum:
Yorkshire, İngiltere
Yorkshire, İngiltere doğumlu, Scott Baker üç yaşında ailesiyle Avustralya'ya taşındı. Film ve televizyon sektöründe çalıştı.

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 141 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 133 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.