Scott Baker

Scott Baker

Yazar
8.6/10
170 Kişi
·
385
Okunma
·
15
Beğeni
·
2.623
Gösterim
Adı:
Scott Baker
Unvan:
Film ve televizyon sektörü çalışanı,yazar
Doğum:
Yorkshire, İngiltere
Yorkshire, İngiltere doğumlu, Scott Baker üç yaşında ailesiyle Avustralya'ya taşındı. Film ve televizyon sektöründe çalıştı.
Dünya her zaman yuvarlaktı ama insanlar onun yuvarlak olduğunu iddia ettiği için öldürüldü çünkü diğerleri anlamadılar.
Gözlerine biriken yaşlar döküldü ve suratından aşağı aktı. Birden bir şeyler değişti. Devam etmesini sağlayan enerji, öfke, nefret, intikamdan doğan itici güç etkisini biraz azalttı(...)Nefesini bırakırken koltuğuna iyice gömüldü ve günlerdir ilk kez biraz olsun rahatladı.
Son yıllardaki hayatı kandırmaca ve dalavere içinde geçmişti. "Hiçbir şart altında yalan söylemeyeceksin." diyen on birinci bir emir olmamasından teselli buluyordu.
Scott Baker
Sayfa 306 - Giovanni - Vatikan'da Cizvit rahibi
Ölüm yenilgi ; yenilgi ise başarısızlık demekti. Başarısızlık bir seçenek değildi ama bu savaştan sağ kurtulmasının da bir yolu yok gibiydi.
İlk savaş görevim: Birinci Körfez Savaşı'nda keşif yapmaktı. Bu bana bir şey için ne kadar iyi plan yaparsanız yapın, ne kadar iyi hazırlanırsnız hazırlanın, teknolojik avantajlarınız ne olursa olsun tek bir kurşunun bir adamı öldürebileceğini gösterdi. Tek bir kurşunun sizi arkadaşlarınızdan, karar vericilerinizden ve siyasi görüşlerinizden ayırabileceğini. Savaş cehennemdir.
Scott Baker
Sayfa 282 - Olimpos yay.
592 syf.
·Beğendi·9/10
Bazı kitaplar insanı zorlar, farklı düşünmeye iter, bir yandan aksiyonun içinde oradan oraya koştururken bir yandan da soruları çözmek için beyninizi zorlamanızı ister. Sevin böyle kitapları. Onlar ki gelecekteki nesiller için pek de ilginç olmayacak -ama bizim için hâlâ büyük ölçüde muamma olan- konuları büyük bir kurgu ve aksiyon ile birbirine bağlar ve inanılmaz bir yolculuğa çıkarır sizi. Keşke kitabın kapağını kapattıktan sonra sıcağı sıcağına bir inceleme yazmış olsaydım, sırf bunun için bile aynı yolculuğa tekrar çıkmak isterim açıkçası :)
592 syf.
·5 günde·8/10
Mesleği öğretmen olan ve araştırmalarıyla ünlü eğitmen Shaun, başarıları ve yükselişi ile bir hayatına devam ederken Dünyaca ünlü bir üniversiteden davet alır. Karısı Lauren ile birlikte biletlerini almış, bir gece havaalanına yetişmek üzere iken taksilerine bir hayvan çarpar. Telaş ve korku ile çarpmış oldukları canlıya bakmak üzereyken yol ortasında gizemli ve tılsımlı eski bir kitap bulurlar. Ve bulması ile birlikte katil ve esrarengiz insanların kovalamacasında bir av olurlar.

Shaun bu macera dolu yaşamda bir eski kitap ile kendisini Roma'nın ateşli arenasında bulur. Shaun kendisini geçmişe yollanan bir adam olmanın yanı sıra Yüce bir Peygamberi arayıp onla röportaj yapacaktır. Gladyatörlerin içinde kalan Shaun, Doktor Black ile tanışır. Zaman ve uzayın neresinde olduklarını bilemeyen ilime meraklı insanlar eski kitap ile kilitleri çözmek isteyecekler. Ve başlarına ise gelmeyen kalmayacak tabii ki.

Haritalar, bilmeceler ile şifreler dolu bir dünyada yüce derneğin ajanları acaba görevlerinde başarıya ulaşacaklar mı?Papa, rahip ve kardinallar Yüce Peygamberin sırrının çözülmesinden yana mı? Galaksi, uzay ve insanlar hangi amaç için yaratılmıştır? Aksiyon- macera tavında geçen bu roman, tarih ve bilginin yanı sıra polisiyeye hitap ederek okurların beğenisinden kaçmıyor. İyi okumalar...
592 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Öncelikle,kitabın kurgusu çok iyi bir şekilde ele alınarak satırlara döküldüğünü söylemekle başlamak istiyorum.Yazarın dili çok akıcıydı fakat olayların farklı şekilde ilerlemesi ve zamanın bir ileride bir geçmişte olması yazarın dilini anlamakta biraz zorlanılacak türdendi(çeviriden kaynaklanıyor da olabilir).Anlayacağınız üzere kurgu biraz farklı ama bir o kadar da güzeldi.

Bir tavsiye de bulunmam gerekirse,eğer kitap okumaya yeni başladıysanız hele ki polisiye/gerilim okumaya yeni başladıysanız bu kitabı önermiyorum çünkü hem kitabın kalınlığı gözünüzü korkutabilir hemen sıkılırsınız hem kitabın çok akıcı olduğunu düşünmüyorum bu yüzden okuma geçmişiniz fazla ise bu kitabı okumalısınız...

Bu arada kitabın kapağına aldanmayın yani,kitabın matematik ile alakası yok fakat kitapta çok kafa yormanız gereken yerler var.

Okuyun,okutturun....
590 syf.
·13 günde·Beğendi·7/10
Nasıl tarif etsem bilemedim günümüzde başlayıp Roma imparatorluğunda devam eden ve Hz. İsan'nın son gününe dayanan zaman sıçramalarıyla zamanı ileri geri sarıp sarmalayan ama zaman zaman sıkan hatta yoran bir roman okudum peki iyi miydi? evet iyiydi ben beğendim. :))
592 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Spoiler olmaması için konuya girmiyorum. Roman, bilim kurgu fantastik karışımı türünde, zaman yolculuğu teması altında yazılmış, sizi ilk sayfalarından itibaren içine çekiyor. Kendinizi aksiyon ve maceranın içerisinde buluyorsunuz sizi sıkmayan bir anlatım dili var. (çevirmen etkisi de olabilir) Yakın zaman da sinema filmini de çekmeleri oldukça yüksek. Kararsız kalanlar var ise hiç düşünmeden okumalarını öneririm.
Uzun zamandır merak ettiğim bir kitaptı, kitap arkası özetine bakıldığında sürükleyici bir kurgusu olduğu algısı yansıtılmakta, umarım okurkende bunu hissederim. Aksiyon ve maceranın tadını filmler haricinde birazda kitaplardan alalım bakalım, nelerle karşılaşacağız.
592 syf.
·Beğendi·9/10
Tek kelimeyle muhteşem. Lisede fizik öğretmeni Shaun Strickland uzun zamandır uzay ve zaman, zaman yolculuğu hakkında araştırmalar yapmakta ve bazı üniversitelere ve kurumlara yazdığı makaleleri göndermektedir ama bugüne kadar hiç birinden cevap almamıştır. Uzun zaman sonra açılışta araştırmaları üzerine konuşmak için Cambridge üniversitesinden bir davet alır. Ama daveti son gün aldığından zaman kısıtlıdır. Bir an önce eşi Lauren'la birlikte yolculuğa çıkarlar. Yolda elinde bir pakete sarılmış adama çarpmalarıyla olaylar başlar. Tarih, bilim, aksiyon ve zaman yolculuğunun birleştiği, gerçekten çok ustalıkla işlenmiş bir eser. Sonlara doğru olaylar daha çok karmaşık bir hal alır. Tarih ve zaman yolculuğu, bilimsel yönü düşündürücü bir kitap. Kesinlikle herkese önerebileceğim mükemmel bir roman.
592 syf.
·Beğendi·10/10
En beğenerek, severek ve heyecanla okuduğum bilim-kurgu kitapları arasında yer alır.
Kitapta zaman yolculuğundan bahsedildiği için geçmiş ve gelecek kitapta biraz karışık bir dille okuyucuya aktarılmış gibi duruyor. Okuyucu kitabı okurken hangi zamandan bahsediyor bu diye afallayabiliyor.
(Bu sıkıntı kitabın güzel çevrilmemesinden de kaynaklanıyor olabilir) Ama gerçekten severek okuyacak birisi için bu durum bir sorun teşkil etmeyecektir.
Onun haricinde sade ve merak uyandırıcı bir dil kullanılmıştır.
Tahminimce okumak isteyenlerin gerçekten keyif alarak okuyacağı bir kitaptır..

Yazarın biyografisi

Adı:
Scott Baker
Unvan:
Film ve televizyon sektörü çalışanı,yazar
Doğum:
Yorkshire, İngiltere
Yorkshire, İngiltere doğumlu, Scott Baker üç yaşında ailesiyle Avustralya'ya taşındı. Film ve televizyon sektöründe çalıştı.

Yazar istatistikleri

  • 15 okur beğendi.
  • 385 okur okudu.
  • 25 okur okuyor.
  • 219 okur okuyacak.
  • 12 okur yarım bıraktı.