Sedat Memili

Sedat Memili

YazarÇevirmen
7.6/10
30 Kişi
·
98
Okunma
·
1
Beğeni
·
475
Gösterim
Adı:
Sedat Memili
Unvan:
Türk Yazar
Kış aylarında yiyecek kıtlığı âdeta ortalığı kırıyordu.
Fuegialılar böyle zamanlarda, kadınlarını kesip yiyorlardı.
Sedat Memili
Sayfa 149 - Etkin Yayınevi, 6.Baskı Haziran 2011
Kilise, insanın maymundan gelmiş olduğu düşüncesine şiddetle karşı koydu. Oysa Darwin'in öyle bir iddası yoktu. O, sadece bugünkü insan ile bugünkü maymunun tarih öncesi cağlarda ortak bir kökenden ayrılarak geliştiği görüşünü ileri sürmüştü
Sedat Memili
Sayfa 203 - Etkin Yayınevi, 6.Baskı Haziran 2011
İnsanlar topla tüfekle, kültürlerine yapilan saldırılarla denetim altına alınabilirdi; ama doğal felâketler silahla önlenemezdi.
Mızrak ve kurşun, doğal felâket karşısında en az insanlar kadar çaresiz ve zavallıydı.
Sedat Memili
Sayfa 173 - Etkin Yayınevi, 6. Baskı Haziran 2011
Tanrı, yarattığı hayvan ve bitki türlerini bölgelerin özelliklerine göre mi yarattı, yoksa bu türler, bulundukları bölgeye göre evrimleştiler mi?
Sedat Memili
Sayfa 185 - Etkin Yayınevi, 6.Baskı Haziran 2011
Henry Huxley: 'Kitaplarınızı olağanüstü bir ilgiyle izliyorum. Sakıncası yoksa sizinle yazışmak isterim.'
Charles mektuplaşmayı kabul etti.
Sedat Memili
Sayfa 192 - Etkin Yayınevi, 6. Baskı Haziran 2011
İnsanin en büyük yardımcısı olan akıl, aynı zamanda da en büyük düşmanıdır.
Akıl, mutluluğun ve sevincin kaynağı olabileceği gibi acı ve hüznün nedenine de dönüşebilir. Aklı değerli kılan, onun kullanış biçimidir.
Sedat Memili
Sayfa 177 - Etkin Yayınevi, 6.Baskı Haziran 2011
İskandinav halkları ilk, dünyanın sislerle çevrili olduğuna inanırlardı. Sisler, hem bu dünyanın sınırlarını, hem de Tanrı'ya ait başka dünyaların başlangıcını gösterirdi. Sisleri geçmek İskandinav halklarının düşleriydi. Ama Tanrı Odin'nin izni olmazsa o sisler geçilmezdi.
Sedat Memili
Sayfa 97 - Etkin Yayınevi, 6.Baskı Haziran 2011
234 syf.
·5/10
Kitap, dil olarak oldukça akıcı ve okuması gayet keyifli lakin kitabın orjinal adına ve hatta yazarına dair en ufak bir bilgiye ulaşamamam bende hayal kırıklığı yaşattı. Sanki aslında hiç var olmayan bir kitabı okuyormuşum gibi hissederek yazılan her şeyin gerçekliğini sorgulamaya başladım. Eğer sadece bir hikaye okumak istiyorsanız tavsiye ederim ancak Buda’yı tanımak ve keşfetmek için kesinlikle doğru bir kitap değil.
234 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Uzun zaman önce okuduğum bir kitap. Genelde biyografilerden hoşlanmasam da yazarın hayatı hikayeleştirme yeteneği okunabilirliği attırıyor. Böyle kişilerin hakkında bilgi sahibi olmak için bulunmaz bir kaynak. Özellikle sıkıcı diplomatik dille yazılmış biyografiler ile karşılaştırılınca.
204 syf.
·Puan vermedi
Darwin, teorisini ortaya koyduğunda kilise ona gerekli dersi vermek için meşhur 'Oxford toplantısı'nı düzenlemiştir. Ancak Darwin'in savunucusu Huxley 'Darwin'in köpeği' olarak yorumlanırken; Darwin'in kızı Annie 'Doğal seçilim' in kurbanı olmuştur. Doğayı okumanın en güzel şeklini elde eden Darwin günümüzde dahi önemli bir yere sahiptir.
204 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
" İnanç, kişinin içinde besleyip büyüttüğü bir puttur. Bu putun egemenliği altına girmiş kişi, var olma sorumluluğunu ilahi bir güce yüklediği için kendini huzurlu hisseder. Bu puta efendi olan kişi ise kendi var olma sorumluluğunu taşıma gücündedir. İlahi bir güce gereksinimi yoktur."
Evrim teorisinin babası Charles Darwin'in hayatını çok güzel bir şekilde anlatmış yazar. Özellikle roman şeklinde yazılması daha iyi anlaşılmasını ve okunmasını sağlıyor. Ben çok beğendim tavsiye ederim.
204 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Kitap dil olarak cok akıcı ve bilimsel bir makale olarak degil de Darwin i ve gelisimini anlamamizi sagliyor kitabi cok begendim ve okunmasi gereken bir kitap olarak goruyorum. Darwin e karsi on yargili oldugumuzu ve sadece kulaktan duyma seyleri cok cabuk gercek olarak ele aldigimizi gormemde etkili oldu.
204 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
İnsanlar Evrimi bilmeden abuk subuk yorumlar yapılıyor, bu yetmezmiş gibi müfredattan da kaldırılıyor. Darwin'in Türlerin Kökeni'nin okumadan etmeden yorumda bulunmayın. Türlerin Kökenini okumadan bu eseri okursanız Darwin'in çıkmış olduğu turu en ince ayrıntısına kadar öğrenmiş olacaksınız. Aynı şekilde Darwin'in çocukluğundan başlayan doğaya ilgisini, ailesinin onu farklı alanlara yönlendirmesine rağmen bırakmamış ve hayali olan turunu gerçekleştirip, Türlerin Kökeni adlı muazzam yapıtı ortaya koymuştur. Bu eser gerçekten ön yargılarınızı kıracaktır, herkese tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sedat Memili
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 98 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 27 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.