Serdar Kaya

Serdar Kaya

Yazar
8.7/10
7 Kişi
·
15
Okunma
·
0
Beğeni
·
136
Gösterim
Hemen her eğitimin siyasi bir amacı vardır: Eğitim, diğer gruplarla rekabet halinde olan milli, dini ve hatta sosyal bir grubu güçlendirme amacındadır. Öğretilecek konuları, sunulacak ve saklı tutulacak bilgileri, öğrencilerin edinmeleri beklenen zihinsel alışkanlıkları belirleyen de, en başta, işte bu amaçtır. Aklın ve ruhun içsel gelişimini destekleme adına ise neredeyse hiçbir şey yapılmaz, ki aslında en çok eğitim almış olanların zihinsel ve ruhi hayatları çoğunlukla körelmiştir.
İnsanları pozisyon değiştirmeye iten nedenlerden bir diğeri de, çoğunluğa karşı koymanın zorluğudur. Partinin, devletin, liderin ya da aşağıdan-yukarı gelişen sivil bir talebin her zamankinden farklı bir yaklaşım sergiliyor olmasına kişi tek başına karşı koyamaz ve başlangıçta kimi tereddütler yaşasa da, nihayetinde direnci kırılır.
Bir siyasi partinin ya da liderin savunuculuğunu yapan bir yetişkin, bir süre sonra savunmakta olduğu argümanlarda çeşitli tutarsızlıklar sezdiğinde dahi (en azından ilk aşamada) bunları görmezden görme yoluna gidecektir. Bu durum, (1) yanılgıyı kabüllenmenin zorluğu, (2) edinilen çevre ve kurulan ilişkileri terk etmeye karşı gönülsüzlük, (3) cepheleşme nedeniyle yıllarca kimi gruplara sempati, kimi diğerlerine de öfke ve tepki duymanın etkisiyle, siyasi tercihlerde düşünceler kadar hislerin de belirleyici olmaya başlaması, (4) o güne dek yapılan onca şeyin anlamsız olduğu gerçeği ile başa çıkmanın zorluğu ya da (5) taşlar yerinden oynadıktan ve kafa konforu bir kez bozulduktan sonra siyaseti ve hatta hayatın kendisini anlamlandırma adına yeniden tutarlı bir algı bütünü oluşturmanın zorluğu gibi çok sayıda farklı nedene dayanır.
İnsan yapısı gereği, içerisinde yaşadığı ortamda hâkim olan değer yargılarını (ve bu değer yargıları doğrultusunda oluşmuş olan normları) çoğu zaman farkında dahi olmadan veri kabul eder. Bu durumun doğal bir sonucu olarak da, farklı çevrelerde hâkim olan farklı normlarla yüz yüze geldiğinde, bu normların kendisininkilere göre konumlarını göz önüne alır ve değerlendirmelerini ona göre yapar.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Serdar Kaya
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 15 okur okudu.
  • 13 okur okuyacak.