Sevinç Türkmen

Sevinç Türkmen

Yazar
8.7/10
3 Kişi
·
12
Okunma
·
0
Beğeni
·
89
Gösterim
"Monarşik yönetimin en büyük sırrı ve tüm çıkarı, insanları aldatmakla ve onları dizginlemesi gereken korkuya din maskesi takmakta yatar. Onlar böylece, sanki kurtuluşları için savaşıyormuşçasına , köleleşmek için savaşırlar. Tek bir adam kibirlenebilsin diye kanlarını ve canlarını vermeyi bir utanç değil de , en büyük onur sayarlar."
"Çaba ve arzu, bunlar insanın özü ise diğer duyguların hepsini bunların etrafında düşünmemizde herhangi bir sakınca olmamalı. Çaba sevgi, iyilik ve neşeyle birlikte büyürken nefret, kötülük ya da kederle azalır."
"Aslında birçok farklı nesnenin ya da imgenin farklı insanlarda farklı etkilere yol açmasının nedeni de bu. Çünkü şeylerin ve şeylerin imgelerinin her beden üzerine farklı etkileri vardı. Bunu belirleyen bedenin durumuydu. Öyleyse beden neden güçsüz ya da ikincil bir varoluşa sahip olarak görülüyordu? Ruh ya da zihin bu kadar yüceltilirken beden hâkir görülüyordu?"
"Yapmak istediklerime hiçbir şeyin mani olmasını izin vermemek için daha çok anlamak zorundayım. Daha çok çalışmalı, okumalı ve daha çok etkinlik içinde olmalıyım. Bir şeyleri kesinlik içinde anlayabilirsem ve bunu başkalarınında anlaması için çabalarsam hiç de az şey yapmış olmam. Çünkü insanlar şeyleri ve şeylerin nedenlerini kavradıkça sevdikleri şeyler de değişecektir."
"Özellikle bedenimiz üzerindeki kimi dış etkilerin bedenimizin varoluşunu olumsuzlaması, zihnimizin kavrayış gücünü de zayıflatan ya da yok eden bir etkiye neden oluyor. Beden, yani herkesin ya da her tekil varlığın sahip olduğu ortak güç , 'kendinde' hiçbir olumsuzlama içermezken insanlar birbirine ve şeylere hükmederken bu güce el koymaya çalışırlar."
136 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Sayın Sevinç Türkmen'in yazdığı bu kitap, düşünceleri nedeniyle aforoz edilen ve tek bir şeyin peşine düşen Spinoza'nın çılgın felsefesiyle tanışmam için güzel bir kitap oldu diyebilirim. Spinoza'nın hakikat ve özgürlük arayışında zor ve soyut sayılabilecek felsefesini açık bir şekilde aktarıyor. Kitapta iki ana karakter var fakat bu iki aşığın yaşadıkları arasında hiçbir olay örgüsü, nerede yaşadıkları ve hangi dönemde yaşadıklarıyla ilgili bir şey yok. Kitabın eleştirebileceğim tek yanı bazen aşk sözcükleri çok uzatılmıştı ve sıkılmıştım ama Spinoza'nın aşk tanımı için gerekiyordu. Aşk'ı sadece iki insan arasında olan olarak düşünmeyin bu arada. Spinoza felsefesine geleneksel felsefenin kurallarını hiçe sayan metin olan Ethica ile devam edeceğim.
136 syf.
·7 günde·Puan vermedi
İçinde Spinoza geçtiği için aldığım kitap. Ama bu kitabın neresi spinoza ile bağdaşıyor o kısmı anlamadım. Yazarın kendini asıl kadın yerine koyması ve felsefe tartışabileceği bir sevgili isteyişinin fantezisinden başka bir şey göremedim. Aşk denilmiş ama onun yerine kendine öğretmen/öğretici arayan bir kadın ve bitmeyen bir melankoli var. Ortaokullu genç kızlar için beğenilecek bir kitap

Yazarın biyografisi

Adı:
Sevinç Türkmen
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 12 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 10 okur okuyacak.