Şeyma Tahan

Şeyma Tahan

Çevirmen
9.0/10
1 Kişi
·
14
Okunma
·
0
Beğeni
·
34
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
120 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Sanırım daha önce Varlık Yayınlarından okumuş olduğum Hayat Yollarında kitabını bir de böyle okudum. Yazarımız ilk gençlik yıllarını, ilk işini, sonra yollara düşmesini ve çektiği bir takım zorlukları anlatmış. Zaten seviyorum Balkanların Gorki'sinin kalemini. Samimi anlatımı ile kendi hayatını bize çok tatlı aktarıyor. Şiddetle tavsiye ederim.
120 syf.
·Beğendi·10/10
"Şimdi yeniden özgürlüğüme kavuşmuş sayıyordum kendimi. Her ne kadar özgürlüğün bedeli ağır olmuşsa da tadı da bir o kadar güzeldi!"

Kaçak Yunan bir baba ve Rumen bir annenin çocuğu olan Panait Istrati'nin hikayesini okuyoruz. Panait, on üç - on dört yaşları civarında okulunu bitiriyor ve evden ayrılıp çalışmaya başlıyor. Bu çalışma hayatı ona birçok şey katıyor. İyi ve kötü...

İlk olarak şunu söylemeliyim ki beni bu kadar etkileyeceğini hiç düşünmemiştim. Ben bu tarz (içerisinde birazda olsa duygusallık barındıran.) kitaplar okumayı çok seven biriyim. Ancak kitaba başladığımda çok bir şey beklemiyordum. Ama dediğim gibi beni çok etkiledi. Kitap üç bölümden oluşuyordu. Ve her bir bölümde yazarımız kendi hayatının belli dönemlerini, o dönemlerde yaşadığı şeyleri ve tanıdığı insanları anlatıyor. Yani anlayacağınız o ki kitapta yazarın hayatını okuyoruz. Kitabın son birkaç sayfası dışında kitap çok güzel ilerledi. Ben son birkaç sayfasindaki olayları pek anlayamadım. Yani biraz hızlı ilerledi gibi olay. Onun dışında küçük yaşlarda olan bir çocuğun yaşadığı zorluklar ve hayallerini okumak çok güzeldi. .

Kitap akıcı ve kendini çabucak okutturuyor. Ben yazarın dilini çok beğendim. Kısacık bir kitaptı ama içerisinde çok şey bulunabilecek türdendi. Yine çoğu zaman dediğim gibi bu kitabıda sizlere öneririm. Bence bir şans vermelisiniz diyorum.
Akıcı. Panait Istratı kulliyatina başlayacak herkesin ilk okuması gereken kitap. Çok çok beğendim. Yazarın dili ve üslubu bizim ülkemize çok benzemektedir.
288 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Tam kararında, dengeli ve mutlu yaşam sanatı
Tutumlu olmak ve sahip olunan değerlerin kıymetini yeniden hatırlatması çok hoş bir bilinç. Keşke daha az tüketim çılgını olsak ve daha çok mutlu olabilsek...
Kaizen havası oldukça hakim, okunması keyifli minnoş bir kitap
120 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Panait Istrati, Rumen bir yazar. Kitapta da kendi çocukluğundan başlayarak yaşadığı olaylar ve gezileri sırasında başından geçen olaylar anlatılmaktadır.
Rumen olmasına rağmen kitaplarını Fransızca olarak yazmış, şaşırdım açıkçası.

.
.
Şimdiye kadar yazarla tanışmadığım için biraz pişmanlık duyuyorum geç de olsa iyi ki okuma fırsatı bulmuşum diyorum. Kelimeleri, cümleleri bazı zamanlarda içinize işleyebiliyor, bir çok anlam çıkarmanıza zaman zaman düşünmenize, zaman zaman kızmanıza, zaman zaman ise gülümsemenize neden olabiliyor. Çocukluk hikayesini anlatırken birazcık hüzünlendim. Hayat hikayesi beni çok etkiledi. İlerleyen kısımlarda ise biraz kızdığım, sinirlendiğim noktalar oldu. Nasıl bir insanın bu kadar düşüncesiz olabileceği, kendini bu kadar kötü durumlara düşürebileceğine anlam veremedim.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 14 okur okudu.
  • 29 okur okuyacak.