Şeyma Tahan

Şeyma Tahan

Çevirmen
8.1/10
31 Kişi
·
60
Okunma
·
1
Beğeni
·
83
Gösterim
Adı:
Şeyma Tahan
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
120 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Sanırım daha önce Varlık Yayınlarından okumuş olduğum Hayat Yollarında kitabını bir de böyle okudum. Yazarımız ilk gençlik yıllarını, ilk işini, sonra yollara düşmesini ve çektiği bir takım zorlukları anlatmış. Zaten seviyorum Balkanların Gorki'sinin kalemini. Samimi anlatımı ile kendi hayatını bize çok tatlı aktarıyor. Şiddetle tavsiye ederim.
120 syf.
·Beğendi·10/10
"Şimdi yeniden özgürlüğüme kavuşmuş sayıyordum kendimi. Her ne kadar özgürlüğün bedeli ağır olmuşsa da tadı da bir o kadar güzeldi!"

Kaçak Yunan bir baba ve Rumen bir annenin çocuğu olan Panait Istrati'nin hikayesini okuyoruz. Panait, on üç-on dört yaşları civarında okulunu bitiriyor ve evden ayrılıp çalışmaya başlıyor. Bu çalışma hayatı ona birçok şey katıyor. İyi ve kötü...

İlk olarak şunu söylemeliyim ki beni bu kadar etkileyeceğini hiç düşünmemiştim. Ben bu tarz kitaplar okumayı çok seven biriyim. Ancak kitaba başladığımda çok bir şey beklemiyordum. Ama dediğim gibi beni çok etkiledi. Kitap üç bölümden oluşuyordu. Ve her bir bölümde yazarımız kendi hayatının belli dönemlerini, o dönemlerde yaşadığı şeyleri ve tanıdığı insanları anlatıyor. Yani anlayacağınız o ki kitapta yazarın hayatını okuyoruz. Kitabın son birkaç sayfası dışında kitap çok güzel ilerledi. Ben son birkaç sayfasindaki olayları pek anlayamadım. Yani biraz hızlı ilerledi gibi olay. Onun dışında küçük yaşlarda olan bir çocuğun yaşadığı zorluklar ve hayallerini okumak çok güzeldi.

Kitap akıcı ve kendini çabucak okutturuyor. Ben yazarın dilini çok beğendim. Kısacık bir kitaptı ama içerisinde çok şey bulunabilecek türdendi. Yine çoğu zaman dediğim gibi bu kitabıda sizlere öneririm. Bence bir şans vermelisiniz diyorum.
135 syf.
·1 günde·8/10
Thomas More başyapıtı olan bu eserini iki bölümde okuyucuya sunuyor. İlk bölümde XVI. yy başlarında ki durumu ifade ediyor, ikinci bölümde ise ütopya olarak adlandırdığı ülkede ki durumu tüm detayları ile birlikte ifade ediyor.
Eserin yazıldığı tarihin üzerinden tam 504 yıl geçmiş ama eserde anlatılan ( 1. Bölümde ) bazı durumların günümüzde de aynen devam ediyor olması çok ilginç. Bu durumlardan bir tanesi parayı elinde bulunduranların , zengin olanların genellikle daha bir açgözlü oluşu , daha bir cimri oluşu. Bunun aksine tabiri caizse gariban insanların diğer dünyada mutlu olabilme ümidiyle şükür halinde olması, devletine, vatanına daha bir yürekten bağlı olması.
2.bölümde anlatılan ütopya ülkesinde ki pek çok şey günümüzde uygulanabilir ama asıl soru kim bunu isteyecek ?
İyi okumalar..
400 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
#okudumbitti ödüllü yazar Melında Leıgh ve bana göre başarılı polisiye kitabı #özürdile kitapla ilgili yorumum sadece okuyun olur. Benim elimde beş gün kadar süründü zira bir yandan klasiklere takmış durumdayım bir yandanda nacizane birşeyler yazıyorum dolayısıyla beni oyalıyor. Aslında kitaba başladığınız anda sonunu getirmeden kapatmak istemezsiniz bana güvenin 🤙 Olay örgüsü sıradanlaşmış tazı tut tavşan kaç kurgusundan baya bir ileride.
168 syf.
·1 günde·Beğendi·4/10
Merhaba Bugün size @salonyayinlari dan çıkan bir kişisel gelişim kitabı ile geldim. Bu aralar çok fazla kişisel gelişim kitabı okuyorum sanırım Kitabımız “Shine: Mutlu bir Hayatın 20 sırrı “

20 bölümden oluşuyor ve her bölümde birbirini tamamlayan konuları okuyoruz. Düzenlemek, hedefler, değerler gibi sürü bölüm var. Okuduğunuz her bölümde size neleri nasıl yapmanız gerektiğinin bilgilerini veriyor. Alıntılarla bunları destekliyor ve kendinize sorular sormanızı sağlıyor. Pek çok gelişim kitaplarında gördüğümüz konuları ya da bildiğimiz ama uygulamadığımız olayları burada da görüyoruz. Ufak ve kısa bir kitap olduğu için okurken sizi sıkmıyor. Ayrıca sayfalardaki renklendirmeler de daha eğlenceli kılıyor okumayı.

Herkesin kendini, hayatını değiştirmek istediği bu günlerde size ışık tutabilecek, bildiğiniz şeyleri hatırlamanızı sağlayacak bir kitap.

Bu tarz kitaplar seviyorsanız mutlaka şans verin. Alıp okuyun bir başucu kitabı gibi düşünün.

#alıntı ️ “ Hayat aslında basittir ama onu karmakarışık hale getirmekte ısrar ederiz.”
️ “ Hedefler, zaman sınırı olan hayallerdir.”
️ ‘ Kişisel sınırlar koyun ve kendinizi “memnun etme” hastalığından uzak tutun.

#shine #kitap #kitapönerisi #kitapsözleri #kitapkurdu #bookstagram #books #bookstagramturkey #book #salonyayinlari
512 syf.
·14 günde·Puan vermedi
KARANLIKTA – ANDREAS PFLÜGER
Merhaba :) @hayatim__kitap moderatörlüğünde @salonyayinlari ‘ndan çıkan #karanlıkta kitabını güzel bir grupla okuduk :)
Alman polisiye kitabı daha önce okudum mu hatırlamıyorum. Kitapta herkesin şaşırtıcı bulduğu bir başkarakter var: görme yetisini kaybetmiş bir kadın dedektif, Jenny Aaron. Jenny, seçkin bir polis biriminde görevli bir dedektif. Bir görev ters gidince gözlerini kaybediyor. 5 yıldır karanlık bir dünyada yaşıyor. Zamanla gücünü başka duyularını keskinleştirmeye odaklanıyor, hafıza kaybı, görme kaybı ve babası ile sevdiği adamın kaybını atlatmaya çalışıyor. FlashSonar hakkında eğitim alıyor. Yani yankıyla yön bulabiliyor. Dilini veya parmaklarını şaklatarak, topuklu ayakkabısının sesiyle yönünü tayin edebiliyor, etrafındaki nesnelerin şekli büyüklüğü uzaklığı hakkında fikir sahibi oluyor. Bu gerçekten çok ilginç ve ilk kez duydum, gerçekten bu yöntemi kullananlar varmış.
5 yıl sonra Jenny’ye, bir tutuklunun yüksek korumalı hücresinde cinayet işlediği ve cinayeti sadece Jenny’ye itiraf edeceğini söyleyen bir telefon geliyor. Jenny eskiden çalıştığı birime geri dönüyor. Acımasız ve kin dolu bir katil ile uzun bir mücadeleye girişiyor. Katil ne kadar acımasız olsa da Jenny de bir o kadar cesur ve azimli. Jenny’nin geçmişinde gizli olan bu katilin nelere sebep olduğunu okuyoruz.
Kitabın kapak tasarımı ve tanıtım yazısı ilgi çekici. Kitabın ismi kapakta Braille alfabesiyle de yazılmıştı bu detay çok hoş. Serinin ilk kitabı ve çok detay verilmiş, kitap 512 sayfa, geçmiş sahneler de vardı. Bazen geçmişte miyiz şimdide mi anlayamadım. Kitabın çevirisinden mi yoksa yazardan kaynaklı mı bilmiyorum ama çok fazla anlatım bozukluğu ve yazım hatası vardı. Kitabın 2.baskısında bu durumlar düzeltilir umarım. Bu anlaşılmazlıklardan ötürü kitaba adapte olamadım. Altı çizilecek güzel alıntılar vardı ama dediğim gibi anlatım dilindeki sorunlar kitaba ısınmamı engelledi, aslında konusu güzel ama sekteye uğradı okumam.
Son 100 küsur sayfa kalınca aksiyon arttı. Jenny’nin katille savaşı, hiç bilmediği bir yerde yolunu bulup kendini savunmaya çalışması çok iyiydi. Göz önemli bir duyu organı ama insanın o olmadan da kendi başına yaşamayı öğrenebileceğini, kendini eğiterek diğer duyularını kuvvetlendireceğini yazar güzel izah etmiş. Önemli bir farkındalık oldu bu benim için. Özellikle yankıyla yön bulabilmeleri çok etkileyici. Her ne olursa olsun daha iyi yaşamak için çabalamalıyız. Ayrıca hayata tek açıdan bakmamalı, bizimle aynı şartlara sahip olmayan insanları da fark etmeliyiz.
İNSTAGRAM: Mahmut Divanİ_DİYARLAR
158 syf.
·Beğendi·10/10
Hayatın koşturmacası, yaşadığınız bazı olaylar sonunda yıkılan umutlarınız, beklentilerinizin istediğiniz gibi sonuçlanmaması gibi bir sürü olumsuzluk sayabilirim buraya. Ancak hayat, olumsuz düşünceler için kısa değil mi?

Hayatın akışı değişiyor. Bazen istenilmeyen bir yere sürükleniyoruz bazen istediğimiz yerdeyiz. Hiç düşündünüz mü hayata nasıl baktığınızı ? Hayatın size getirdiklerine bir şans verdiniz mi?

Bu el kitabı, hayatınızı nasıl mutlu bir şekilde oluşturacağınızı yirmi maddede anlatıyor. Anlatırken size hayatınızda neler yaptığınızı sorgulatıyor. Bir gününüz nasıl geçiyor? Bir gününüzün etkin ve istediğiniz şekilde olması için yapmanız gerekenleri anlatıyor. Aslında hayatı güzelleştirmenin özünün bizim elimizde olduğunu ve isteklerimizin, hedeflerimizin, yapacaklarımızın, sorumluluklarımızın açık olmasını yani açıklık ilkesine uygun olması gerektiğini dile getiriyor.

"Açıklık çok basit bir kelimedir ve hayattaki motivasyon ve ilhamın çok önemli bir parçasıdır. Kim olduğunuzu, nereye gittiğinizi ve oraya nasıl gitmek istediğinizi bilmek, yükünüzü hafifletir ve yolunuza ışık tutar. hayattaki açıklık, yolcu koltuğundan sürücü koltuğuna geçmenizi, kontrolü ele almanızı ve önünüzdeki fırsatlarla dolu yoldan heyecan duymanızı sağlar."

Peki siz hayatınızı yönlendirmeye hazır mısınız? Sürücü koltuğuna oturup hayatınızı şekillendirmek ister misiniz?

Hayatınızı şekillendirmek sizin elinizde. Bunu kolay bir şekilde yapmak istiyorum, nasıl yapılacağından emin olamıyorum diye düşünüyorsanız anlaşılır bir dille yazılmış bu kitaba bir şans verebilirsiniz.

"Hayattaki inanılmaz özgürlük hissini ortaya çıkarmanın bilincinde olun.
Ne yaptığınızı bilincinde olun.
Nasıl yaptığınızın bilincinde olun.
Neden yaptığınızın bilincinde olun."

Bu hayat sizin ve bu hayatı en iyi şekilde yaşamak size bağlı.
400 syf.
·Beğendi·10/10
Son dönemde okuduğum en iyi polisiye kitaplardan biriydi. İlk sayfadan son sayfaya heyecan hiç azalmadan devam ediyor. 5 kitaplık bir serinin ilk kitabı umarım diğerleri de fazla beklemez.
512 syf.
·3 günde·Puan vermedi
O karanlık bir dünyada yaşarken katili gün yüzüne nasıl çıkarabilir?
.
Jenny Aaron, yıllar önce ortağı ile gittiği bir görevde işlerin ters gitmesi sonucu yaralanır..Aaron, hayatının kalanında artık aydınlığı göremeyecek ve tüm renkleri zihninde canlandıracak.. Tüm hisleri ve duyuları tetikte... Daha iyi duyacak... Daha çok hissedecek.. Ve katili yakalamak için daha çok çalışacak.. Tehlike çok yakınında.. Çünkü, Aaron "Karanlıkta..."
.
Aaron, karanlık yaşamına alışmaya çalıştığı beş yılın sonunda eski patronundan bir telefon alır. Aşırı korunaklı bir ceza evinde, psikopat bir katil canice bir cinayet işlemiştir... Ve sadece Aaron'a konuşacağını söylemektedir... Aaron, başladığı soruşturmada, yakasını bir türlü bırakmayan geçmişi ile yüzleşecek, kör dedektif olarak kendisini hafife alan düşmanlarını hezimete uğratmak için akıl almaz bir mücadeleye girişecektir...
.
Kaçırılan okul minibüsleri, kurulan bomba düzenekleri... Aaron, buz gibi suyun derinliklerinden, ateşin harlayan sıcağına ve tabii geçmişinden uyanan şeytanlarına karşı verdiği savaşı kazanabilecek mi dersiniz? Tüm bu sorularımızın cevabı ve fazlası eserimizde der ilgililerine şimdiden keyifli okumalar dilerim. Kitapla Kalın. Evde Kalın. sağlıkla kalın
Akıcı. Panait Istratı kulliyatina başlayacak herkesin ilk okuması gereken kitap. Çok çok beğendim. Yazarın dili ve üslubu bizim ülkemize çok benzemektedir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Şeyma Tahan
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 60 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 56 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.