Shannon Hale

Shannon Hale

Yazar
6.6/10
30 Kişi
·
75
Okunma
·
2
Beğeni
·
519
Gösterim
Adı:
Shannon Hale
Unvan:
Amerikalı Romancı Yazar
Doğum:
Salt Lake City, ABD, 26 Ocak 1974
Sen de kendin için gerçek olanı bul. Hayatın boyunca bir başkasının hikayesine yaslanmanın bir faydası yok.
Shannon Hale
Sayfa 7 - Carolyn
"Üstelik, Aşk ve Gurur şimdiye dek kaleme alınmış en etkileyici, en heyecan verici romanstı, öyle ki Jane’in ruhunun derinliklerine dokunu­yor, içini ürpertiyordu.'
275 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Benim Jane Austen hayranlığım ne olacak hiç bilmiyorum. Sonum bu kitaptaki kız gibi olacak sanırım sonunda Kafayı Darcy ile bozmuş, daha az mükemmeline tahammülü olmadığı için kedileriyle yaşamayı tercih etmiş bir kız kurusu hayır ben kedilerle de anlaşamam ki Yorumda ve beğenimde taraflı olabilirim, sorumluluk kabul etmiyorum çünkü bu kitap tahmin edileceği üzere bir uyarlama

O zaman hemen bu tatlı kitabın konusuna geçelim ;

Kızımızın adı Jane.
Bakın tesadüfe!
Newyork'lu çalışan ve tek başına yaşayan bir kadın. 33 yaşında. Doğru erkekle bir türlü tanışamıyor bu da onu hayal dünyasına ve Darcy'e ( nâm-ı diğer Colin Firth'e) gittikçe daha fazla yaklaştırıyor.
Onun bu takıntısını bilen yaşlı teyzesi vefat ettiğinde kendisine bir miras bırakıyor. 3 haftalık bir tatil. Hemde Pembrook Park adı verilen bir rol yapma oyununda. Bu sürede konakta kalıp istediği Jane Austen karakteri olabilir, çay partileri balolarda takılabilir. Kim bilir belki Bay Darcy ile tanışıp aşık bile olabilir. Jane takıntısı için tatili gönülsüzce kabul eder ama orada neler olur? Bu kısımları artık kendiniz okuyun bence Kitabı konusu dolayısıyla ve Aşk ve Gurur kitabına göndermelerine beraber çok sevdim. Aslında bu kadar sevmeyi beklemiyordum ama çok çok iyi geldi bana. Tabiki başta da belirttim bu benim hayranlığından kaynaklı olması muhtemel. Bölüm aralarında kızımızın eski ilişkileri dair notlar var ve hepsi birbirinden korkunç Allah göstermesin

Sonuda tabiki her romantik komedi kitabında olması gerektiği gibi tatlı bir mutlu son. Zaten incecik bir kitap ve çok akıcı olmasından dolayı hemencecik bitirilebilir. Bittiğinde ise yüzünüzde çok tatlı bir gülümseme bırakabilir. Bana bunlar oldu en azından. Size de olabilir neden olmasın?
275 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Sadece arka kapak yazısını beğenip aldığım bir kitabın beni böyle sarıp sarmalayacağını hayal etmemiştim. Beklentimin üzerinde bir kitap çıktı. Ayrıca Jane Austen sevgim de kitabı sevmemi büyük ölçüde etkiledi.

Kitabımızın ana karakteri Jane yakınının bıraktığı miras üzerinde kurgusal bir Austen diyarına gitmek zorunda kalıyor. Miras dediğim de para falan değil. Kızımıza teyzesi bir tatil armağan ediyor. Teyzesi Jane'in Bay Darcy'e takıntılı olduktan sonra böyle bir karar alıyor tabii. Bu tatilde Jane, bir nevi Austen Rol Oyunu'nun ortasına düşüyor ve asıl eğlence o zaman başlıyor. Rol oyunlarını seven biri olarak bu nokta da çok ilgimi çekti.

Kitaptaki Jane karakterini kendime oldukça yakın gördüm. Bay Darcy takıntısı, eski erkek arkadaşlarının yaşattığı hayal kırıklıkları, kitaplara ve dizilere sığınmalar... Biraz da o yüzden sayfaları hevesle çevirip bir çırpıda bitirdim. Zaten yazarın dili oldukça akıcı. Tatlı bir romantik komedi yazmış desek doğru olur. Jane'in çalkantılı tatili okuyucuları kendisinden koparmıyor. Ah bir de bölüm aralarında eski erkek arkadaşlarıyla yaşadıklarına kesitler kondurması çok hoş.

Pembrook Park gibi bir Jane Austen kitaplarının dünyasına girmeyi ben de oldukça fazla isterdim. Yazarın bu konudaki araştırmalarını da göz önüne alırsak Austen'ın dünyasını çok iyi analiz etmiş. Betimlemelerini çok beğendim. Jane'in ve diğerlerinin giydiği kıyafetler bile gözlerimde canlandı. Bu betimlemelerle okuyucuyu sıkmaması da benim gözümde bir artı puan da aldı. Austen'a gönderdiği referanslar da oldukça güzeldi.

Birçok post-it harcadığımı da göz önüne alarak Jane Austen seviyorsanız mutlaka okumanız gereken kitaplar arasına bu kitabı da almanızı tavsiye ederim. Ben normalde takas ile veririm zannediyordum ama kitabı bitirince elimden çıkaramayacağıma emin oldum. Ara sıra dönüp yeniden okuyacağım bir eser olacak.

Ayrıca filmi de varmış. Fragmanı ve silinen sahneleri izledim. Filmi de en kısa zamanda izleyeceğim. Ama gördüğüm kadarıyla iyi bir kitap uyarlaması olmuş. Kitabı okuyunca Bay Darcy takıntım geçmek yerine biraz daha katlandı. Umarım filmden sonra daha da katlanmaz.

Not: İkinci kitap da varmış. Başka bir karakterin anlatıldığı. Okur muyum bilmiyorum. Sanırım yazar sevildiğini fark edince devam etme kararı almış. Pdf bulursam belki şans veririm.
288 syf.
Kaz Çobanı kitabının devamı ancak ilk kitabı okumamış olsanız bile konuyu yakalayabilirsiniz. İlk kitap kadar parlamamış. Dostlukların nasıl kuvvetlendiğini beraberce okuyalım mı?
275 syf.
·Beğendi·6/10
Jane Austen'ı ve özellikle Mr.Darcy'yi seviyorsanız bu kitabı beğeneceksiniz.Aynı zamanda hem 18-19.yy dönemlerini hem günümüzü yaşatan,kısa ve keyifli bir kitap.
275 syf.
·6/10
Jane Austen' in Ask ve Gurur kitabini sevenlerin begenecegini dusundugum bir kitap. Ozellikle Darcy karakterini sevenler, bu kitaptaki erkek karakter karakterin hareketlerinde ve diyaloglarinda Bay Darcy' den birseyler bulacaktir.
275 syf.
Filmi de çekilen bir kitap. Kitapla alakalı bir yer aklıma takıldığı için bakarken filme uyarlandığını fark ettim. Konusu güzel bir kitap, ama sanki tam olmamış, eksik kalmış gibi bir şeyler. Çeviri kaynaklı olduğunu düşünmediğim kopukluklar vardı kitapta. Konusunun güzel olmasıyla beraber sanırım kısa bir kitap olduğu için tam duygu verilememiş. Fakat sürpriz sonu sevdiğimi söyleyebilirim. Boş zamanınızı değerlendirmek için okuyabileceğiniz ama size bir şey katmayacak, eğlenceli sayılan kitaplardan biri.
224 syf.
Real Friends Shannon Hale'in 80'lerde geçen, sancılı çocukluğunu anlatan bir çizgi roman.

Okumanın benim için zor olduğu kitaplardan biri oldu. Gerek kendi geçmişim gerek mesleki alakadan mental hastalıkların konu edindiği kitaplara ilgi duyuyorum. Bu kitapta da ne kadar gerçek bir teşhiş konulamamış olsa da zorbalığa uğrayan bir çocuğun yavaş yavaş anksiyete ve obsesif-kompulsif bozukluğa hatta depresyona giden hikayesini okuyoruz.

Shannon nazik ebeveynlere sahip beş çocuklu bir ailenin ortanca çocuğu. Kendisinden büyük olan kız kardeşlerinin ve kendisinden küçük olan erkek kardeşlerinin yaşları birbirine yakın olduğundan onların arasında bir yer edinemiyor kendisine ve annesinin sözünü ettiği tek gerçek arkadaşın hayali ile yaşıyor. Uzun bekleyişlerin sonucu bu arkadaşı buluyor da. Ya da bulduğunu zannediyor. Adrienne'le yalnızlarken çok iyi zaman geçiriyorlar ancak Adrienne önce taşınıp sonra geri döndüğünde farklı bir arkadaş grubunun içerisinde buluyor kendisi. Kraliçenin Jen ve kraliçenin en yakın iki arkadaşının Adrienne ve Jenny olduğu kendilerine "The Group" diyen hiyerarşik düzenin içinde saray soytarısı olarak kendine bir yer ediniyor Shannon.

Zaman geçtikçe işler kötüleşmeye başlıyor ve Shannon Jenny tarafından ciddi bir şekilde zorbalığa ve psikolojik şiddete uğruyor. Evde de ablası Wendy tarafından bu psikolojik ve hatta yer yer fiziksel şiddet devam ediyor. Bu durumu tek gerçek arkadaşı Adrienne'e açan Shannon'ın aldığı tek cevap ise "Bana karşı gayet nazikler, bu kadar fazla düşünme." oluyor. Bunun sonucu olarak Shannon kendisini suçlamaya başlıyor ve mental hastalıklarının ilk belirtileri de bu noktada ortaya çıkıyor.

Bu saçma durumun karşısında hiçbir şey yapmayan aileden nefret ettim. Ama 80'lerde hiçbir şey şimdiki gibi değildi ve her şey daha zordu. Bu nedenle çok da suçlayamıyorum ama günümüzde bile bu tarz sorunlarla karşı karşıya olup hiçbir şey yapmayan, ihtiyaçları olan yardımı almayan insanlar var. Neler hissettiklerini anlayabiliyorum ve gereken yardımı almış ve almaya devam eden bir insan olarak bu kitabı bir uyanış olarak görülmesini ve insanların gereken yardımı alacak kadar cesur olabilmesini umuyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Shannon Hale
Unvan:
Amerikalı Romancı Yazar
Doğum:
Salt Lake City, ABD, 26 Ocak 1974

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 75 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 20 okur okuyacak.