Simon Singh

Simon Singh

Yazar
9.0/10
6 Kişi
·
15
Okunma
·
0
Beğeni
·
338
Gösterim
Adı:
Simon Singh
Unvan:
Yazar
Doğum:
Somerset, Birleşik Krallık, 19 Eylül 1964
"'Big Bang' terimi kitabın daha önceki bölümlerinde sıklıkla ortaya çıkmış olsa da bu terim ilk kez Hoyle tarafından bu son radyo programında kullanıldı. Hoyle bu sloganvari terimi bulana kadar bu teoriye 'dinamik gelişen evren modeli' deniyordu. (...) Big Bang modelinin en büyük karşıtı, bu teorinin isim babası olmuştu."
Simon Singh
Sayfa 326 - Özgür Yayınları
Bir kitabın yazarı olmayı hiç istediniz mi? İşte bu kitap benim yazarı olmayı isteyebileceğim kitaplar arasında. Astronomi ve bilim tarihi konularına ilgi duyuyorsanız mutlaka okumalısınız. Kitap, evrenin yaratılışı hakkındaki iki teorinin ışığında ilerliyor: Evren nasıl meydana gelmiştir? Big Bang adı verilen büyük patlamayla mı? yoksa bu varlığın altında sabit evren teorisi mi yatmaktadır? Fizik ve astronomiye emek vermiş pek çok isim geçiyor kitapta. İnsan azminin, hatalarının ve emeklerinin sonucunu nasıl aldıklarını okuyacaksınız. İyi bir çeviri olduğunu da ekleyebilirim.
Anlaşılması basit olduğu için belki de çözümü bu kadar kişi tarafından merak edilen, araştırılan teorem. Fermat ispatı bulduğunu söylüyor fakat çözümü açıklamayarak 300 yıl boyunca basit gibi görünen bu soruyu düşündürmeyi başarıyor. Soruyla küçük yaşında kütüphanede karşılaşan Andrew Wiles ın hikayesi ve araştırma sürecinin yanı sıra günümüze gelene kadar soru üzerinde kafa yoran ve çözümüne katkıda bulunan ünlü ünsüz bütün matematikçilerin de uğraşlarına şahit oluyoruz. Ben severek okudum, bilimsel olsa da herkesçe anlaşılabilir bir kitap, okumak için matematiği sevmeniz yeterli.
Bu kitap hakkında böyle çok sade ve hoş fikirlerim var, anlaması da oldukça kolay. Ancak sanırım bu kutucuk düşündüğüm incelemeyi yazabileceğim yeterlilikte bir alana sahip değil:)
“Hayatımda gözüm kapalı tavsiye edeceğim ilk kitap bu olacak sanırım. Kitabın bilimsel görüntüsü gözünüzü korkutmasın anlamak için fizik, kimya ya da astronomi bilmek zorunda kalmıyorsunuz; her şeyi herkesin anlayacağı bir yalınlıkta anlatmış Simon Singh. Evrene ilgi duymanız ya da bilim aşığı olmanız da gerekmiyor, kendinize uygun bir şey illa ki buluyorsunuz. Kitabın kişiler ve olaylar arası geçişi bende büyük bir hayranlık uyandırdı, buram buram emek kokuyor. Bir yerde merakla sorgulamaya başlayanların kitaplığında mutlaka bulunması gereken, tekrar tekrar okunası bir eser. İlgililerine duyrulur.”

Yazarın biyografisi

Adı:
Simon Singh
Unvan:
Yazar
Doğum:
Somerset, Birleşik Krallık, 19 Eylül 1964

Yazar istatistikleri

  • 15 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 30 okur okuyacak.