Simon Singh

Simon Singh

Yazar
9.2/10
19 Kişi
·
41
Okunma
·
2
Beğeni
·
428
Gösterim
Adı:
Simon Singh
Unvan:
Yazar
Doğum:
Somerset, Birleşik Krallık, 19 Eylül 1964
Yaşam prens leon , şu toplu oyunlarla karşılaştırılabilir pekala .Buraya toplanmış muazam kalabalık içinde ,kimileri sağlam kazanç peşindedir ,kimileride ün ve ihtişam omuduyla ,hırsıyla hareket eder ama içlerinden birkaçıda sadece gözlem yapıp ,burada olup biteni anlamak için gelmiştir.Tıpkı yaşam gibi bazı insanlar zenginlik sevdasına kapılmıştır, bazıları iktidar ve hükümranlık ateşiyle kör olmuştur ama en incelmiş insan tipi kendini doğrudan hayatın anlam ve amacını bulmaya adar.Doğanın sırlarını çözmeye çalışır...
Güneş ışın­larının Dünya’ya gelmesi 8 dakika alır, bu yüzden Güneş’in her za­man 8 dakika önceki halini görürüz. Güneş şu anda yok olsa bun­dan ancak 8 dakika sonra haberimiz olabilir.
Simon Singh
Sayfa 169 - Özgür Yayınevi
"'Big Bang' terimi kitabın daha önceki bölümlerinde sıklıkla ortaya çıkmış olsa da bu terim ilk kez Hoyle tarafından bu son radyo programında kullanıldı. Hoyle bu sloganvari terimi bulana kadar bu teoriye 'dinamik gelişen evren modeli' deniyordu. (...) Big Bang modelinin en büyük karşıtı, bu teorinin isim babası olmuştu."
Simon Singh
Sayfa 326 - Özgür Yayınları
'Incil insanlara nasıl cennete dönüleceğini anlatmak için yazılmıştı, cennetlerin (göklerin) nasıl döndüğünü anlatmak için değil.' Galileo
456 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Bir kitabın yazarı olmayı hiç istediniz mi? İşte bu kitap benim yazarı olmayı isteyebileceğim kitaplar arasında. Astronomi ve bilim tarihi konularına ilgi duyuyorsanız mutlaka okumalısınız. Kitap, evrenin yaratılışı hakkındaki iki teorinin ışığında ilerliyor: Evren nasıl meydana gelmiştir? Big Bang adı verilen büyük patlamayla mı? yoksa bu varlığın altında sabit evren teorisi mi yatmaktadır? Fizik ve astronomiye emek vermiş pek çok isim geçiyor kitapta. İnsan azminin, hatalarının ve emeklerinin sonucunu nasıl aldıklarını okuyacaksınız. İyi bir çeviri olduğunu da ekleyebilirim.
456 syf.
·14 günde·Puan vermedi
Bing bang romanı yazdığına bakmayın, bildiğiniz bilim kitabı. Bilim ile çok alakanız yok ise hiç bulaşmayın derim.

Nedir bu bing bang hep merak etmişimdir. Evren’in büyük patlama ile meydana gelmesi anlamına geldiğini biliyordum ama detayları merak ediyordum. Kitap merakımı pek gidermedi.

Kitap astronomi konusunda gelişmeleri kronolojik sıralamaya sokmuş ve bu alanda çalışma yapmış fizikçi, matematikçi bir çok bilim adamına ve çalışmalarına yer vermiş. Herkesin anlayacağı bir dille yazılmış olması bazı kısımlardaki sıkıcılığı ne yazık ki azaltmamış. Türü sevenler için gayet güzel bir kitap.
İyi okumalar.
328 syf.
·10/10
Anlaşılması basit olduğu için belki de çözümü bu kadar kişi tarafından merak edilen, araştırılan teorem. Fermat ispatı bulduğunu söylüyor fakat çözümü açıklamayarak 300 yıl boyunca basit gibi görünen bu soruyu düşündürmeyi başarıyor. Soruyla küçük yaşında kütüphanede karşılaşan Andrew Wiles ın hikayesi ve araştırma sürecinin yanı sıra günümüze gelene kadar soru üzerinde kafa yoran ve çözümüne katkıda bulunan ünlü ünsüz bütün matematikçilerin de uğraşlarına şahit oluyoruz. Ben severek okudum, bilimsel olsa da herkesçe anlaşılabilir bir kitap, okumak için matematiği sevmeniz yeterli.
456 syf.
·Puan vermedi
“Hayatımda gözüm kapalı tavsiye edeceğim ilk kitap bu olacak sanırım. Kitabın bilimsel görüntüsü gözünüzü korkutmasın anlamak için fizik, kimya ya da astronomi bilmek zorunda kalmıyorsunuz; her şeyi herkesin anlayacağı bir yalınlıkta anlatmış Simon Singh. Evrene ilgi duymanız ya da bilim aşığı olmanız da gerekmiyor, kendinize uygun bir şey illa ki buluyorsunuz. Kitabın kişiler ve olaylar arası geçişi bende büyük bir hayranlık uyandırdı, buram buram emek kokuyor. Bir yerde merakla sorgulamaya başlayanların kitaplığında mutlaka bulunması gereken, tekrar tekrar okunası bir eser. İlgililerine duyrulur.”
328 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Bu kitap hakkında böyle çok sade ve hoş fikirlerim var, anlaması da oldukça kolay. Ancak sanırım bu kutucuk düşündüğüm incelemeyi yazabileceğim yeterlilikte bir alana sahip değil:)
456 syf.
·Beğendi·10/10
Yazar'ın Kitaba Roman demesinin bence sebebi, herkesin anlayacağı bir dille ve çok kolay takip edilebilir bir şekilde yazmış olmasından, konuları çok akıcı ve merak uyandırıcı bir şekilde kurgulamış. Benim kitapda en çok hoşuma giden kısmı ise, Bilinen ilk filozoflardan günümüze kadar tüm bilim adamlarının astrofizik ve bir çok konuda yaptıkları araştırmaları birer tuğla gibi üst üste koyarak, her birinin bir diğerine artı veya eksi etkisini anlatarak gelmesi, böyle hem tarihi öğretiyor hem de duyulduk duyulmadık bir çok bilim adamı hakkında fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Bilim ile ilgilenen herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap.

Hatta kitabın başlarında geometri ile dünyanın çevresinin hesaplanışı konusunda verilen bilgiler harika, keşke matematikde bize geometri konularını ezberleteceklerine böyle örneklerle anlatsalardı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Simon Singh
Unvan:
Yazar
Doğum:
Somerset, Birleşik Krallık, 19 Eylül 1964

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 41 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 77 okur okuyacak.