Sinan Canan

Sinan Canan

Yazar
8.6/10
438 Kişi
·
1.132
Okunma
·
270
Beğeni
·
5.281
Gösterim
Adı:
Sinan Canan
Tam adı:
Prof. Dr. Sinan Canan
Unvan:
Türk Akademisyen ve Yazar
Doğum:
Ankara, 1972
Prof. Dr. Sinan Canan 1972 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve üniversite eğitimini Ankara’da tamamlayarak 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dalı’nda yüksek lisans, aynı kurumun Fizyoloji Anabilim Dalı’nda ise doktora eğitimini tamamladı. Bu süreçte sinirbilimleri ve deneysel epilepsi konuları üzerinde çalıştı.

Dr. Sinan Canan, 2010 yılında Fizyoloji Doçenti ünvanını aldı ve Ankara Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde 5 yıl; Ankara Turgut Özal Üniversitesi‘nde de 1 yıl çalıştı. 2016 Yılından itibaren Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Bilimsel araştırmalarını son yıllarda sinir sisteminde kaotik ve fraktal özellikler konularında yoğunlaştıran Dr. Sinan Canan aynı zamanda Kaos Teorisi, Karmaşıklık, Fraktal Geometri, Doğadaki biçimler, Öğrenme, Lisan ve afazi, Zihin ve Beyin gibi konularda ülke çapında genel dinleyiciye yönelik konferans ve programlar da düzenlemektedir. Dr. Sinan Canan’ın “Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler” başlıklı bilim ve bilim felsefesi denemeleri tarzında yayınlanmış bir kitabı da bulunmaktadır.

Dr. Sinan Canan evli ve üç çocuk babası olup, “hayatın, tek bir işle uğraşmak için fazla uzun; insanın ise, tek bir işle ömrünü tüketmek için fazla karmaşık olduğuna” inanmakta ve bu yönde çalışmalarına elinden geldiğince devam etmektedir…
Osmanlı sultanlarının Enderun mektebinin kapısına yazdırdığı "Burada hiçbir balık uçmaya, hiçbir kuş yüzmeye zorlanmaz" yazısını biz ne zaman eğitim kurumlarımızın girişlerine yazacağız acaba?
Dişiler, eş seçimi meselesini ince eleyip sık dokumalı, her erkeği “eş” olarak kabul etmemelidir. Bu yüzden biyolojik alemin büyük kısmında “erkek” seçilmek için süslenip uğraşırken dişiler seçici olarak görev yapar.

Olay normalde insanda da böyledir; özellikle erkek ve dişi davranışları büyük oranda bu temel mekanizmalar üzerinden işler.
Yine araştırmalardan elde edilen verilere göre az gülenler erken ölürken, çokça gülümseyenler ve güleç yüzlü olanlar istatistiksel olarak daha uzun yaşama eğilimine sahipler.
Gelmiş geçmiş en büyük müzik dehalarından biri kabul edilen Mozart ilk bestesini 5 yaşındayken yapmış. Üstelik 35 senelik kısacık bir ömre 626 ölümsüz eser sığdırmış. Bu da beynin gizemlerinden biri midir sizce, ne dersiniz?
Sinan Canan
Sayfa 35 - undefined
280 syf.
·3 günde·10/10
Sinir Bilimci olan Prof. Dr. Sinan Canan ile Pelin Çift'in sohbet tadında, tıbbı terimlere çok fazla yer verilmeyen bu kitabı okurken, sanki karşımda sohbet ediyorlarmış da ben de onları dinliyormuşcasına, keyif alarak okudum...

"Beynimizi anlamak için, yine beynimize ihtiyacımız var", diyen Sinan Canan, eserde dünya üzerinde beynimiz ile ilgili araştırmaların yanında kendi yaptığı araştırmaların örneklerini de sade ve anlaşılır bir biçimde bizlere sunuyor...

Soru-cevap halinde ilerleyen eser resimlerle de desteklenmiş. Her insanın anlayabileceği bir dil kullanılmış. İnsan beyninin, karşılaştığı her durum ve olaydan nasıl etkilendiği, günümüzde bu kadar araştırması yapıldığı halde gizemini nasıl koruduğuna da yer verilmiş. Beynimizin anne karnında gelişmeye başlamasından sonra, genetik, travmatik ve yanlış yetiştirilme ile ilgili, kişiliğimizde oluşabilecek farklılıklarında biz insanlarda ne tür hasarlara yol açabileceğine dair deney sonuçları, örneklerle esere eklenmiş...

Aşık olduğumuzda, ibadet veya meditasyon halindeyken beynimizde oluşan durumlar, zihnimizin beynimizle iletişimi, öz güvensiz büyümenin beynimiz üzerinde oluşturduğu geri durma durumu, korktuğumuzda veya sevindiğimizde, gülüp ağladığımızda bu organımız üzerinde etki eden hormonların nelere yol açtığını, bilimsel veriler eşliğinde okuyarak bilmediğim bir çok konu hakkında fikir ve bilgi edindim. Yapılan onca araştırmaya rağmen beynimizin nasıl işlev yaptığına dair bilinmeyen çok şeyin olduğunu (bilimsel olarak) okurken şaşırmadım desem yalan olur...

İncelememi, Pelin Çift'in cümleleri ile bitirmek istiyorum.
"...kocaman gökdelenlere hayret ediyoruz, asırlık çınarlar çok sıradanmış gibi...Bungee-jumping gibi uç sporları yapanlara hayret ediyoruz, sanki tavanda yürüyen sinek basit bir iş yapıyormuş gibi...
Bilgisayar dünyasındaki gelişmelere hayret ediyoruz, sanki hepsinin çıktığı yer olan beynimiz çok basitmiş gibi...

Keyifli okumalar diliyorum...
296 syf.
Tv programlarından ve sosyal medyadan takip ettiğim birisi Sinan Canan. İlk kitabı olan ''kimsenin bilemeyeceği şeyler'', kendisini dinlerken anlatımındaki lezzeti kitabında da ilk satırlarından son satırına kadar sürdürmeyi başarmış. Kendimize ve hayata dair sorular sorup cevap aradığımız ve cevap bulduğumuz veya cevabını bulamadığımız bir çok konuyu kendi uzmanlığınca ele alarak yanıtlamaya çalışmış. Kitabı herkese şiddetle tavsiye ederim.
296 syf.
·4 günde·10/10
Spoi içerir ve blogumdan alıyorum,yorumuum.Bilginiz olsun.

Herkese merhaba tekrar ve iyi akşamlar. :)

Sinan Canan,benim Evolutionary Psychology(Evrim Psikolojisi) dersime girmiş,dünya tatlısı bir öğretmen ve insan.Çok ilgili ve çok bilgili bir öğretmen.Ayrıca hayranı olduğum bir insandır.

Kitabı anlatmadan önce Sinan hoca'nın değişik bir üslubu vardır.İlk başta sizi rahatsız etse de alışıyorsunuz.İlk derse girdiği günü hatırlıyorum da çok garipsemiştim,anlatış biçimini.Kitaba gelince üç bölümden oluşuyor;bize dair,bilime ve inanca dair ve kaosa dair.İlk bölümde parmak basılan noktalara yer veriliyor.İkinci bölümde bilgi yüklemek yerine bizleri harekete geçirecek bilgi tohumları atıyor ve büyütüyor.Gerçekten derste de öyleydi,Sinan Hoca.Bizlere bilgi yüklemesi yapmak yerine içimize bilgi tohumları ekip,o tohumları suluyordu.Ve Sinan hocadan çok şey öğrendim,hem evrim hemde kendi alanıyla ilgili.Son bölümde ise özel ve özgün bir tarz kullanmış,hocam.İlki iki bölümün kolalığından sonra zorlanılan bir bölüm,bence.Çünkü 'Kaotik' kelimesini bilmeyen birisi için zor oluyor ve bunu anlama çabasına giriliyor.

K,tabı okurken Sinan Hoca'nın sinirbilimci bakışına da eşlik ediyorsunuz.Örneklerin tıp dünyasından ve hedefin tıp öğrencileri hissi olsa da herkese hitap eden bir kitap.

Zihin kontrolü,yabancı dilde eğitim,Aşk'ın sinirbilimsel incelemesi de yer alıyor.Daha fazla spoi vermiyeyim ve kitabı okumanızı tavsiye ederek keyifli okumalar diliyorum. :)

Not:Sinan Hocanın blog'u ve sitesi ekte :)

Ek:
http://sinancanan.blogspot.com.tr

http://www.sinancanan.net
296 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitabı çok beğendim son zamanlarda okuduğum en dolu kitaplardan size bir sürü güzel bilgi ve Ufuk katıyor.Hem bilimsel hemde dindar bir kalemden okumak ayrıca çok hoşuma gitti kitabın genel bir konusu yok ama kitabın içinde herşey var. Tarz ve tasarım olarakta çok hoşuma gitti
232 syf.
3. kitabı öncekiler gibi bir solukta okuduğum, okurken büyük keyif aldığım bir eser. Sadece kendisine değil, okuyan herkese hatırlatıyor ‘’unutulacak şeyler’’ i. Boyutlar ile ilgili verdiği örneği hatırlıyorum, kavranması zor olan konuyu çok gayet anlaşılır kılmış. Ayrıca, kendisini Bursa 15.Kitap Fuarında görme, sohbet etme ve bu kitabına imza alma fırsatı bulduğum için çok mutlu oldum :))
280 syf.
·Puan vermedi
Eveeet gelelim güzel mi güzel bir yolculuğun sonuna; çoğunu 55 dakikalık metro yolculuğumda okudum. Dili sade, net herkesin anlayabileceği türden işlenmiş. Her bölümünde farklı bilgiler barındırıyor. Hayat bizzat, mucizenin ta kendisi...
Kocaman gökdelenlere hayret ediyoruz, asırlık çınarlar çok siradanmis gibi... Bungee-jumping gibi uç sporlar yapanlara hayret ediyoruz, sanki tavanda yürüyen sinek basit bir iş yapıyormuş gibi...
Bilgisayar dünyasındaki gelişmelere hayret ediyoruz, sanki hepsinin çıktığı yer olan beynimiz çok basitmis gibi... Bu kitap hem bilime olan merakı artırır hem de yaşama dair görünen\gorunmeyen güzelliklerin keşfedilmesini sağlar. Fakat ufak bir eleştirim olacak; kitap daha çok cevap ağırlıklı bir kitap, yani günlük konuşma tipine hakim fazla odaklanmadan da okunabilinicek tarzda, biraz ağır anlatım ve donanımlı olmalıydı..
346 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10
İnsanın kendini anlama sürecinde bolca yardımcı olacak bir kitap. Gereksiz bilgiler yerine günlük hayatta kullanabileceğimiz, yaptığımız şeyleri daha iyi anlayabileceğimiz bilgiler verilmiş. Herkesin okuyup anlayabileceği dilde sade ve hem bilimsel hem de kültürel açıdan oldukça zengin bir şekilde yazılmış. Belki de ondan ibaret olduğumuz beyni anlama çabamızda okunabilecek nadide eserlerden.
296 syf.
·40 günde·Beğendi·10/10
Size bir çok konuda birden fazla farkındalık uyandıracak bir kitap söylemek istesem, sanırım bu kitabı en başlarda sayabilirim. Var olmamızın anlamını, var edebilmemiz için, bir çok öneriyi içinde bulabiliriz.
346 syf.
·Beğendi·10/10
Bu evrendeki en karmaşık maddesel nesnenin beyin olduğunu ve bu beynin bize ait en değerli maddesel nesne olduğunu öğrenmek, bu konuda daha çok araştırıp öğrenmem gerektirdiğini düşündürdü. Bu yüzden bu kitabı okurken önce bana vereceği bilgileri daha sonra bende yapacağı değişiklikleri ya da bana katacaklarını düşünürek bu kitaba başladım. Sinan Canan, anlattıkları bilimsel olduğu halde sohbet edermiş gibi izlenim uyandırıp diğer bilim yazıları gibi olmadığı için benim gözümde bir numaradır. Meraklılarına şiddetle tavsiyemdir.
296 syf.
·4 günde
Materyalizmle-idealist felsefeyi bir potada eritip tüm bilgilerin insanlar için olduğunu söylüyor.Toptan bir reddediş ya da toptan bir kabul etme yerine aynılıklar değil farklılıkların zenginlik olduğu sloganıyla verdiği bilimsel bilgileri bizim gibi muhafazakar bir toplum için okunulası ve yenilikçidir.Şahsi kanaatimce yazarın niyeti iyi olsa da materyalist bilime giden yolda topal kaldığını düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sinan Canan
Tam adı:
Prof. Dr. Sinan Canan
Unvan:
Türk Akademisyen ve Yazar
Doğum:
Ankara, 1972
Prof. Dr. Sinan Canan 1972 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve üniversite eğitimini Ankara’da tamamlayarak 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dalı’nda yüksek lisans, aynı kurumun Fizyoloji Anabilim Dalı’nda ise doktora eğitimini tamamladı. Bu süreçte sinirbilimleri ve deneysel epilepsi konuları üzerinde çalıştı.

Dr. Sinan Canan, 2010 yılında Fizyoloji Doçenti ünvanını aldı ve Ankara Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde 5 yıl; Ankara Turgut Özal Üniversitesi‘nde de 1 yıl çalıştı. 2016 Yılından itibaren Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Bilimsel araştırmalarını son yıllarda sinir sisteminde kaotik ve fraktal özellikler konularında yoğunlaştıran Dr. Sinan Canan aynı zamanda Kaos Teorisi, Karmaşıklık, Fraktal Geometri, Doğadaki biçimler, Öğrenme, Lisan ve afazi, Zihin ve Beyin gibi konularda ülke çapında genel dinleyiciye yönelik konferans ve programlar da düzenlemektedir. Dr. Sinan Canan’ın “Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler” başlıklı bilim ve bilim felsefesi denemeleri tarzında yayınlanmış bir kitabı da bulunmaktadır.

Dr. Sinan Canan evli ve üç çocuk babası olup, “hayatın, tek bir işle uğraşmak için fazla uzun; insanın ise, tek bir işle ömrünü tüketmek için fazla karmaşık olduğuna” inanmakta ve bu yönde çalışmalarına elinden geldiğince devam etmektedir…

Yazar istatistikleri

  • 270 okur beğendi.
  • 1.132 okur okudu.
  • 105 okur okuyor.
  • 1.314 okur okuyacak.
  • 35 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları