Sinan Ceylan

Sinan Ceylan

YazarÇevirmen
7.5/10
58 Kişi
·
111
Okunma
·
0
Beğeni
·
12
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Kitabın adı gibi bir adam, bir kedi ve iki kadını anlatan bu öykü, gündelik hayatımızda hergün yaşadığımız tüm o monotonluğun aslında bizi nasıl şekillendirdiğini görmemizi sağlıyor. Başlarda biraz ağır ilerlese de konusu geçen aileye iyice alışıp evin içerisinde dolaşmaya başladıkça nasıl bittiğini anlayamıyorsun. Öykünün bitişi açıkçası beni hiç tatmin etmese de genel olarak başarılıydı.
Bir kedinin etrafında oluşan trajikomik bir mini öykü... Anlatımı Japon Edebiyatı sadeliğinde ama açıkçası biraz sıkıcı geldi bana okurken.Çünkü herhangi bir yükseliş ve heyecan yaratan unsur yok kitabın içerisinde.Okurken bir insanın kedi sevgisi nerelere kadar varabilir onu görebilirsiniz.
Kitap bence bir zaman kaybı. Kitabı bitirdikten sonra şu soruları kendinize soruyorsunuz "şimdi ben ne okudum" "neydi bunun anafikri". Benim gibi kedilere aşırı bir ilginiz yoksa hiç kitabı okumayın.
Kitap bir ingiliz kedisi Lili, bir adam (Şozo) ve iki kadın (eski eşi Şinako ve yeni eşi Fukuko) arasında geçen 100 bir sayfalık hikaye. Ezikliği ve yönetilmeyi huy edinmiş biri olan Şozo'nun bu iki kadın hayatına girmeden yılar yıllar önce sahiplendiği Lili'yi çok sevmesi ve değer vermesi iki kadın karakterimiz içinde oldukça sorun teşkil ediyor. Eski eşini başkalarının yönlendirmesiyle aldatan ve boşayan Şozo, sonrasında Fukuko ile evleniyor. Eski eşi Şinako'nun ayrıldıktan sonra ısrarla Lili'yi istemesi ve bunun üzerine Şozo'nun yeni eşine mektup yazmasıyla olay başlıyor. Şinako Lili'yi ısrarla isterken aslında çok sevdiğinden değil Lili'yi alırsa Şozo'nun onu özleyeceğini ve geri döneceğini düşündüğünden istiyor.Mektubunu zekice yazarak Fukuko'nun kanına girmeyi başarıyor. Sonrasında olaylar gelişiyor. Tanizaki kendi kedi sevgisini bu kitapta fazlasıyla güzel işlemiş öyle ki kedinin duygularını ve hislerini diğer karakterlerden daha güzel betimlemiş. Bir insanın insandan başka canlılarla da ne denli bir bağ kurabileceğini çok güzel anlatmış. Ben severek okudum ama sonunun Şinako'yla farklı bir şekilde bitmesini isterdim.
Vaktinizi çok fazla almayacak, kütüphanenizde yer açabileceğiniz keyifli bir kitap.
Çok güzel bir anlatımı var. Annesinin ve yeni karısının oyuncağı olmuş bir adamın eski karısına göndermek zorunda kaldığı kıymetli kedisi Lili’nin hikayesi..
Japon edebiyatından ilk okumamdı. Adına bakınca sevebileceğimi düşünmediğim bir kitaptı. Ama bittiğinde fazlaca etkilendiğimi farkettim. Kedi psikolojisi bile çok güzel analiz edilmiş.
Keyifli bir kedisever kitabı. Okunması kolay, bir oturuşta okuyabilirsiniz. Günlük hayatta rastlayabileceğimiz bir öykü içeriyor. Ayrıca içinde eser miktarda erkek yalakalığı ve kadınların soğuk savaşı var.

Haruki Murakami'nin yazara hayranlığını belirttiği kitapmış.

Tanizaki'yi okumaya başlamak için doğru bir kitap mıdır bilmiyorum. Beni tatmin etmeyen, havada kalan bir sonu var.

Keyifli okumalar...
Sabit Fikir dergisinin 2017'de En İyi 50 Roman listesinden dikkatimi çeken Bir Kedi, Bir Adam, İki Kadın kitabı hiç beklemediğim kadar etkiledi beni.

Japon edebiyatının sayılı yazarlarından olan Tanizaki, kitabında hayvan sevgisiyle birlikte insanın tutsaklığını da imgelemle anlatmış, kanaatimce.

Sıkmayan, akıcı çevirisi ve anlatımının yalınlığıyla okuması kolay bir kitap. Eski karısı Şinako'dan yeni eşi Fukuko'ya mektup gelmesiyle başlayan bu zarif kitapta Şozo'nun hayvan sevgisi ve bireyin bireye esareti anlatılıyor.

En İyi 50 Roman listesine neden girdiği beni çok düşünsürtse de okuyunca fark ettim. İnce mesajlarla bezenmiş.

Etkileyici bir kitaptı. Kapağının rengi ise harika.
MUHTEŞEM! Bir kedinin ruh halini böylesine güzel analiz etmek her babayiğidin harcı değil doğrusu. Tanizaki'nin kendisinin de kedisi olduğundan olsa gerek bu kadar iyi tahliller yapabilmiş. Kitabı okurken olaylar gözlerimin önünden aktı gitti resmennnn. Bir solukta okudum, oldukça akıcıydı; kedileri çok sevin ya !!!
Bir çırpıda bitti. Anlatımı yalın ve güzeldi. Uzun süre okumaya ara vermişler için yoğun okumalardan önce ön hazırlık kitabı olabilir. Yazarın diğer kitaplarına da bakacağım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sinan Ceylan
Unvan:
Çevirmen, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 111 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 68 okur okuyacak.