Ted Chiang

Ted Chiang

Yazar
8.2/10
52 Kişi
·
100
Okunma
·
14
Beğeni
·
608
Gösterim
Adı:
Ted Chiang
Unvan:
Yazar
Bana yardımcı olmak isteyen bir adamı böyle terslediğim için beni affet, Tanrım. Kadınların aciz olduğuna inananlara karşı sabırlı olabilmek için yardımını diliyorum.
Ted Chiang
Sayfa 200 - MonoKL Edebiyat
"Eğer bilim insanları erkeklerin beynindeki hödüklük devresini kapatmanın bir yolunu bulursa bunu sonuna kadar desteklerim."
Ted Chiang
Sayfa 258 - Monokl Edebiyat
Ne trajiktir ki tüm bireyler birer kukladan farksız; bağımsızca hareket etseler de görmemeyi seçtikleri bir ağa bağlılar; istedikleri takdirde buna karşı koyabilirler, ama çok azı bunu yapıyor.
"Tepelerinde masif bir gökyüzüyle doğan çocuklar, ayaklarının altında toprağı hissettiğinde çığlık atar mıydı?"
"..bir yüze baktığında üzerinde kırışıklıklar olmasa bile sıklıkla gülümsediğini mi, yoksa somurttuğunu mu anlayabilirdi."
288 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Sitemizde kitabı ilk okuyan kişi olarak hem kitap hakkındaki düşüncelerimi hem de okumayı düşünen ve ileride okuyacak olanlara bazı uyarılarda bulunmak isterim.

Öncelikle kitabımızın tamamı 2016 yılının "En İyi Bilim Kurgu Filmi" olarak gösterilen Geliş (http://www.imdb.com/title/tt2543164/) filminin kitabı değil.
Kitap birbirinden bağımsız 8 öyküden oluşuyor. "Geliş" filmine konu olan öykü ise "Hayatının Hikayesi" adıyla 55 sayfalık bir yer kaplamakta.
Buradan da anlaşıldığı üzere yayın evimiz filmin rüzgarını arkasına almak isteyip, kitabın adını "Ted Chiang - Öyküler" koymak yerine "Geliş" koymuş. Bence iyi de yapmış. Eğer ilk ismi koysalardı muhtemelen ben de dahil bir çok kişinin ilgisini çekmeyecekti.

Kitabın genelinden bahsedecek olursak, Geliş filmine konu olan "Hayatının Hikayesi" ve "Anlamak"(Bu hikayeyi okuduktan sonra beğendiğim Limitsiz http://www.imdb.com/title/tt1219289/ ve Lucy http://www.imdb.com/...872732/?ref_=nv_sr_2 filmlerinin de nereden esinlendiğini anladım) adlı öyküler nispeten kolay algılanabilse de zor ve sabır gerektiren bir kitap. Sayısız bilim kurgu kitap okumama ve film izlememe rağmen anlamlandıramadığım hayalimde canlandırmakta zorlandığım bölümler oldu. Tabi bazı bölümlerdeki teknik terimlerin fazlalığı da bunda etkendi. Ama her şeye rağmen sabırla, çok başarılı bir iş çıkartan çevirmen İhsan Tatari'nin dipnotlarını dikkate alarak okursanız kitap, hayata ve insan psikolojisine dair çok ufuk açıcı düşüncelere sevk ediyor. Tavsiyem özel zaman ayırarak sakin bir ortamda okunması.

Bu arada şunu da belirtmeden geçmeyim yazarımız Ted Chiang şu ana kadar sadece 15 öykü yayınlamasına rağmen "Bilim Kurgunun Yaşayan Efsanesi" olarak nitelendirilmektedir.
288 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Geçen sene izleyip, en çok sevdiğim film olmuştu Geliş yani Arrival. Bana göre harika bir kurgu, incelikli bir zeka örneğiydi. Ted Chiang/ Geliş adlı kitabını da görünce hemen aldım. Şunu söyleyeyim baştan; Kitap, tümüyle filmi anlatmıyor.Geliş, sadece 9 hikayeden biri. Hikayeler daha evvel dergi ve yazılı kaynaklarda yayımlanmış. Okuduğum en harika ve birbirinden en zorlayıcı (burdaki zorlayıcıdan kastım hayal kurmadaki) hikayelerdi. Yazarın bu hikayeleri oluştururken, basit şeylerden ilham alması gerçekten şahane!

Hikayeler, bilim kurgu, fizik, matematik, analitik mantık ilgisi ve biraz da algı yüksekliği istiyor. Yani öyle oturdum, okudum bitti diyemem! Açıkçası yazar, çalışmış okur istiyor. Bahsedilen konuları, zihinde tasarlayabilmek için hem algınızın hem de sözünü ettiğim konulara birazdan fazla ilgi duymanız lazım. Bunları sevenleregözü kapalı öneririm bu kitabı, keyif alacakları kaçınılmaz.

Ben özellikle, Babil Kulesi, Sıfıra Bölünme, Geliş'i anlatan Hayatımın Hikayesi, Cehennem Tanrı'nın Yokluğudur ve Bir Belgesel- Gördüğünüzü Beğenmek hikayelerine bayıldım. Bu tarzı çok okumadığım için kitap benim için değişik bir deneyim oldu. Siz de biraz farklı bir dünyadan bakıp, tarzınızın dışına çıkmak isterseniz, fazlasıyla öneriyorum.
296 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Her biri roman olacak kadar doyurucu,düşündürücü, akıcı öyküler mi arıyorsunuz? Evet, Nefes bunun için doğru bir seçim.
.
Ted Chiang 9 öyküde 9 evren sunuyor. Uzak geçmişten uzak geleceğe farklı dönemlerde geçiyor bu öyküler.
Bilim kurgu mu demeli? Ütopik ve distopik dünyaların karışımı mı? Adlandırmaları bir kenara bırakıp şunu diyebilirim: kesinlikle çok etkileyici!
İlk sayfa şöyle başlıyor:
“Ey iman edenlerin komutanı yüce halife..”
Nasıl dedim, halife mi dedi o?
Sonra zamanlar arasında geçişi sağlayan kapıları olan bir simyacıyı dinledim Chiang’dan.
Bu öykünün şaşkınlığını üzerimden atamamışken;kendi beyinlerimizin içini görebileceğimiz bir döneme çevirdim sayfaları..Ve son sayfaya dek büyük keyifle okudum gerçekleşmesi mümkün kurguları..
.
Kitaba dair diğer bir olumlu özellik hikayelerin de hikayelerini yazmış olması yazarın.Okuduğu bir kitap, bir fizik kuralı,kadercilik gibi itici güçleri (ilhamı demek de mümkün) anlatmış olmasını çok sevdim.
Çünkü -özellikle bilim kurguda- okuyucuların aklında şu beliriyor: “yahu nereden geliyor bu fikirler insanların aklına”. Ted Chiang bu soruyu cevapsız bırakmıyor-
.
Yazarın (beyazperdeye de çevrilmiş olan) Geliş kitabı da elimde mevcut,onu da arayı soğutmadan okumak gerek!
.
Çeviride Kıvanç Güney yer alırken; kapak tasarımı Sancar Dalman çalışması.
288 syf.
·10 günde·8/10
Güzel bir bilimkurguda sıra. Aynı zamanda bir öykü kitabı. 9 tane öykü barındırıyor. Hatta öykülerden biri filme uyarlandı. Ben filmi izlemedim ama hangi öykü olduğunu da bilmiyordum. Okurken 'bu öyküden güzel film çıkarmış' dedim bir tanesi için. Meğer filme uyarlanan zaten benim beğendiğim öyküymüş.

Çok değişik bir kafası var yazarın. Hani Mr.Nobody tarzında filmler varya işte o tatda bir kitap. Ben sevdim, umarım okumaya karar verenleriniz de beğenir.
296 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Hayal gücü, kurgu yeteneği ve bilgi zenginliği olan devasa bir eser... (Aslında biliyorsunuz ki bunların hepsi yazarın özellikleri.)

İlk defa okudum Ted Chiang'ı. Black Mirror edasıyla adeta..

Uzun uzun roman yazıp insanı bu ağır (anlaşılması ve önemi) konularla sıkmaktansa tam kıvamında olan, tadından yenmeyen dokuz hikaye ile çıkmış karşımıza.

Hangisi daha iyiydi diye düşündüm kitabı kapattığımda, sanırım hepsi ayrı ayrı çok iyiydi.

Bi kere adam efsane bilgi dolu. İkidir incelemelerimde aynı cümleyi kuruyorum ama tamamen tevafuk oldu.

Bir şeyleri bilen birinin bilgi aktarması da özel yetenektir kanımca. Chiang öyle biri mesela. Bilmeden bunca kurgu yapılamazdı, keza kitabın sonunda da tüm hikayeleri için ayrı ayrı yazma sebepleri ile birlikte ufak ufak paylaşımda bulunmuş.

Baktım ufak tefek aslında Black Mirror'ın özellikle bi bölümü çok benziyor, kurgu alınmış ya da esinlenmiş olabilir mi diye, ancak Türkçe kaynaklarda böyle bir bilgiye erişemedim neticede.

Ayrıca Arrival adlı film de kendilerinin eseriymiş. Okuma aralarımda gerek hikayelerden, gerekse yazara ait de birçok araştırma yaptım. Geliş adlı eseri...

Müslümanlık hakkında da net bilgiye sahip ve bi hikayesine Müslüman karakter seçme sebebi de imanın şartı münasebeti ile olmuş. Bütünlük sağlamış mı? Kesinlikle evet.

Okurken virüs hakkında bir röportajına da rastladım.

Okumazsanız bir şey kaybettirmez belki ama okursanız da ibretlik not düşeceğiniz birçok sayfanız olur.

Sevgiler
338 syf.
·12 günde·9/10
4.5/5

A brilliant collection of short stories. Ted Chiang is an important person in contemporary science-fiction literature. In this era, we don't really see people writing fiction especially sci-fi and fantasy.

I've heard about the film Arrival but I wanted to watch it after reading the book. The film is directly inspired by "Story of Your Life" in the book. Though many people seem to focus solely on that story, it is not my favourite and there are great stories in the book. My favourite is definitely "Understand" and followed by "Tower of Babylon" which won the 1991 Nebula Award for Best Novelette. Don't get me wrong, "Story of Your Life" was also a brilliant story that revolves around an interesting idea.

The best thing about the book, for me, is the things in the stories are very much possible considering our technology today. Chiang has an amazing imagination and vast knowledge about a variety of things. I've read that he spent 5 years learning about linguistics just to write "Story of Your Life." That is pure dedication and he deserves respect and admiration. The other stories are also based on other sciences and they are very believable because Chiang provides you with many information.

Since it is my favourite story, I'll mention "Understand." The story revolves around a man who is experimented on. People created a drug that allows you to heal your brain damage and make you much more smarter. Our protagonist is one of the subjects who volunteered to take the drug. After becoming more intelligent each second, he decides to quit the program and do things his own way. I'll let you read the rest yourself. The thing that I really liked was the whole process of getting smarter. He does not instantly reach genius level instead, he studies and reads a lot. He is, of course, much faster learner than others but he is not perfect. Overall, this one and also the other stories are all wonderful and you should definitely read the book.
296 syf.
·Beğendi·8/10
Birbirinden güzel hikayelerle bezenmiş bir kitap. Özellikle ilk 2 hikaye çok güzel. İlk hikayedeki zaman yolculuğunun anlatımı çok zekice. Tüm hikayeler gayet başarılı ancak ben ilk 2 sini çok daha fazla beğendim.
288 syf.
·82 günde·8/10
Ted Chiang'ın birbirinden kafa yakıcı sekiz öyküsünden oluşan Geliş bir solukta bitebilecek bir öykü derlemesiyken aylarca elimde sürünen bir kitaba dönüştü ama bunun temel sebebi benim ruh halimdi. Tabii bir de öykü okumayı beceremediğim gerçeği...

Sekiz öyküden en beğendiklerim Anlamak ve Gördüğünüzü Beğenmek: Bir Belgesel oldu. İkisi de beni derin mi derin düşüncelere sevk ettiler. 

Kitaba adını veren bayılarak izlediğim Geliş filminin ilham kaynayı Hayatının Hikâyesi ise açıkcası beklentimin altında kaldı.

Sıfıra Bölünme ve Yetmiş İki Harf'se en sevmediklerimden, kitabın elimde sürünmesine neden olanlardan oldu ama bu kitaptaki hiçbir öyküye sıradan diyemem. Sevmediğim hikayeler sadece konu olarak benim ilgimi çeken alanlarda değildi. Hepsi gerçekten son derece sıradışı öyküler.

Kitabın sonundaki Hikaye Notları bölümünde yazar her hikaye için nereden ilham aldığını açıklamış ve o kadar basit noktalardan yola çıkarak her birinde sizi tamamen farklı bir dünyaya attığı, böyle hikayeler yaratması gerçekten dudak uçuklatıcı bir başarı.

Bir başka dudak uçuklatıcı başarı da elbette çevirmeni M. İhsan Tatari'ye ait. Bu zorlu bilimsel ve felsefi altyapılara sahip hikâyeleri dilimize çok güzel kazandırmış. Kendisine ellerine sağlık derken imzalarken dile getirdiği benim karşıma bu kadar zorlu bir çeviri çıkmamasına yönelik dilekleri için de ayrıca teşekkür ediyorum. :)
288 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Ted Chıang'ın Türkçeye çevrilen ilk ve tek eseridir. Bilim kurgu olan kitap 8 hikayeden oluşmaktadır.En sevdiğim hikayeler; Babil Kulesi, Sıfıra Bölünme ve filme de uyarlanan Hayatının Hikayesi adlı hikayeler oldu. Benim için farklı bir kitaptı çünkü kendileri bilim kurgu türünde okuduğum ilk kitap olma özelliğini taşıyorlar. Bilim kurgu okumaya devam eder miyim alanımdan darlandığım anlarda ilk yapacağım iş bu olacak sanırım...
288 syf.
İçerisinde 8 hikayenin olduğu bi kitap. İçinden 3 tanesi (Babil Kulesi, Anlamak ve Hayatın Hikayesi) çok üst düzey olan, diğerlerinin de bunların hatrına okunan bi kitap oldu benim için. Arrival filmini çok beğenmiştim esinlendiği hikaye tabi ki filmden daha iyi ve açıklayıcı :) Yine de farklı kafalarda hikayerlerden hoşlanıyorsanız arada açıp bi hikayesini okuyarak bu kitabı okuyabilirsiniz. Uzun lafın kısası hızlı tüketilmeyecek kadar değerli bi kitap olmuş, tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ted Chiang
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 14 okur beğendi.
  • 100 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 153 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.