Thich Nhât Hanh

Thich Nhât HanhFarkındalığın Mucizesi yazarı
Yazar
8.0/10
244 Kişi
986
Okunma
167
Beğeni
9,8bin
Görüntülenme

Hakkında

Thích Nhất Hạnh (d. 11 Ekim 1926 - ö.22 Ocak 2022) Vietnamlı biɾ Zen Budist ɾahip, öğɾetmen, yazaɾ, şaiɾ ve baɾış aktivisti. Güney Fransa'da Dordogne bölgesinde Plum Village manastırında yaşamakta, çeşitli ülkelere giderek inzivalar ve konferanslar düzenlemektedir. 40'tan fazlası İngilizce olmak üzere 100'den fazla kitaρ yazmıştır. Barış hareketinin iςinde aktif olarak yer almıştır. 1967'de Martin Luther King tarafından Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmiştir. Nhất Hạnh, yedi yıl önce geçirdiği felçten kaynaklanan komplikasyonların bir sonucu olarak 22 Ocak 2022'de 95 yaşında Từ Hiếu Tapınağı'ndaki evinde öldü.
Tam adı:
T. Nhat Hanh
Unvan:
Vietnamlı Budist Şair, Yazar
Doğum:
Hue, Thua Thien, Fransız Çinhindi, 11 Ekim 1926
Ölüm:
Hue, Thua Thien, Vietnam, 22 Ocak 2022

Okurlar

167 okur beğendi.
986 okur okudu.
57 okur okuyor.
889 okur okuyacak.
15 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Gerçek sevgi, değer verdiğiniz insana karşı bir sorumluluk gerektirir, onu bütün güçlü ve zayif yanlarıyla, olduğu gibi kabul etmeyi gerektirir. Bir insanın yanlızca iyi yanlarından hoşlanırsanız bu sevgi değildir. Onun zayıf yanlarını da kabullenmeli; değişmesine yardım etmek için sabır, anlayış ve enerji vermeyi bilmelisiniz. Bu tarz bir sevgi karşınızdakinde bir koruma ve güven hissi doğuracaktır.
Reklam
Çağımızın hastalığı olan kaygı öncelikle şimdiki anda, olamamamızdan kaynaklanır.
Zen öğretisinde bir adamla atı hakkında bir hikaye vardır. At dört nala koşmaktadır ve ata binen adam önemli bir yere gidiyormuş gibi görünür. Yolun kenarında duran başka bir adam bağırır, “Nereye gidiyorsun?” ve at üstündeki adam yanıtlar, “Bilmiyorum! Ata sor!” Bu aynı zamanda bizim hikayemizdir. Bir ata biniyoruz, nereye gittiğimizi bilmiyoruz ve duramıyoruz. At bizi çeken alışkanlık enerjisidir ve biz güçsüzüzdür.
Buda, “Eğer bir fikre saplanıp onun 'doğru’ olduğuna sıkı sıkıya inanırsanız, doğruyu öğrenme şansını kaçırırsınız” der.
Sayfa 16 - Sola UnitasKitabı okudu
Farkındalığın, konsantrasyonun ve öngörünün enerjisi bizi endişe ve korkudan arındırır. Bu sayede geleceği ve geçmişi akışına bırakır şimdiki zamanın harikalarına dokunuruz.
Thich Nhât Hanh
Thich Nhât Hanh
Reklam
Selamün aleyküm, hayırlı günleriniz olsun inşallah
*** "Sevdiklerinize verebileceğiniz en güzel hediye gülümseyişinizdir. Ve parayla alınmayacak kadar değerli hediyedir." 🌸
Thich Nhât Hanh
Thich Nhât Hanh
🌸

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
120 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
7 günde okudu
Bu bir kişisel gelişim kitabı değildir.
Ruhu dinlendirmek mola vermek gerek bazen. Bir dost çıkıp geliverir, tutuverir elimizi hani, sakin ve dingin sesiyle huzur verir ya, işte o dostun eli, huzur veren sesi gibi bu kitap. Bir dostla konuşur gibi okuyorsunuz. Hep bir hırs, tartışma ve ve ötekileştirme ile tüketiyoruz ömrümüzü. Bize yanlış öğretilen sözleri tekrarlıyoruz, o sözleri
Bizim Dünyamız
Bizim DünyamızThich Nhât Hanh · Sinek Sekiz Yayınevi · 201565 okunma
128 syf.
7/10 puan verdi
How to love
"Birini sevmek için onu anlamamız, anlamak içinse dinlememiz gerekir." Orijinal adı olan "How to love" yani nasıl sevilir üzerine yazılmış kısa ve öz bir kitap. Birini sevmeden önce kendimizi sevmemiz gerektiğini, nasıl sevebiliriz, nasıl içimizdeki sevgiyi ve neşeyi büyütebiliriz bunlardan bahsediyor yazar.
İyileştiren Sevgili
İyileştiren SevgiliThich Nhât Hanh · Martı Yayınları · 2017137 okunma
120 syf.
8/10 puan verdi
·
10 saatte okudu
Farkındalık etrafımızdaki olanlara ve günlük olaylara, geçmişte edindiğimiz deneyimlerimiz, düşünce ve inançlarımızın yaşantımızı bulanıklaştırmadan bakabilme yetisidir. Farkındalık geliştirmeyi, hayalperestçe bir tutum olarak algılamamalısınız. Çünkü farkındalık düşünce ve duyguları asla reddetmez, ön yargılarla hareket etmez, baskı hissetmez ve onları kaçılacak bir korku mitine dönüştürmez. İyi veya kötü tüm yaşanılanları kabul etmeyi bilmelisiniz. Psikoterapinin de kullandığı bir yöntem olan farkındalıkla depresyon, panik atak, takıntılar ve stres gibi ruh sağlığı sorunları çözülebiliyor. Farkındalığın düzeltmek ile ilgisi yoktur. Düşünmeyi durdurmak gibi bir amaçla çalışmaz. Gerçeküstü bir ortam tasarlamaz. Yani farkındalık size kendinizi tanıtır. Farkındalık kazanmak size hayatta kolaylık sağlayabilir. Çünkü olaylara karşı bakışınızı farklılaştırmak, yaşanmışlıkları değiştirmeyecek fakat kurduğunuz bağları dönüştürecek. Yapmanız gereken şey, sorular sormaktan korkmamak ve yaşanılanları cesaretle göğüslemek. Diğer taraftan yıkılacağınızı bilseniz de toparlanacağınız düşüncesini idrak etmiş olmalısınız. Nasıl ki acı yaşamımızın bir gerçeği ve bunu bilerek hareket etmek önemli ise bizi yönetmesine izin vermemek de çok önemli. İşte farkındalık, zihinsel ve fiziksel acı ile kurduğumuz ilişkiyi yeniden şekillendirmemize yardımcı olabilir....
Farkındalığın Mucizesi
Farkındalığın MucizesiThich Nhât Hanh · Kuraldışı Yayınları · 2008192 okunma