Thich Nhât Hanh

Thich Nhât Hanh

Yazar
8.2/10
84 Kişi
·
276
Okunma
·
73
Beğeni
·
3.260
Gösterim
Adı:
Thich Nhât Hanh
Unvan:
Vietnamlı Din Adamı ve Yazar
Doğum:
Hue, Vietnam, 11 Ekim 1926
Vietnamlı bir Zen Budist rahip, öğretmen, yazar, şair ve barış aktivisti. Güney Fransa'da Dordogne bölgesinde Plum Village manastırında yaşamakta, çeşitli ülkelere giderek inzivalar ve konferanslar düzenlemektedir.

40'tan fazlası İngilizce olmak üzere 100'den fazla kitap yazmıştır. Barış hareketinin içinde aktif olarak yer almıştır. 1967'de Martin Luther King tarafından Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmiştir.
Eğitimde bir devrime ihtiyaç var. Öğrencilerimize barış ve ahenk içinde yaşama sanatını öğretmeleri için okulları teşvik etmeliyiz.
Zen öğretisinde bir adamla atı hakkında bir hikaye vardır. At dört nala koşmaktadır ve ata binen adam önemli bir yere gidiyormuş gibi görünür. Yolun kenarında duran başka bir adam bağırır, “Nereye gidiyorsun?” ve at üstündeki adam yanıtlar, “Bilmiyorum! Ata sor!” Bu aynı zamanda bizim hikayemizdir. Bir ata biniyoruz, nereye gittiğimizi bilmiyoruz ve duramıyoruz. At bizi çeken alışkanlık enerjisidir ve biz güçsüzüzdür.
O bir bulut, bir esinti, bir çiçek gibidir. Eğer onu bir teneke kutuya hapsederseniz ölür. Fakat pek çok insan bunu yapıyor. Sevdiklerinin özgürlüğünü çalıyorlar, ta ki onlar artık kendileri olamayıncaya dek. Kendilerini tatmin etmek için yaşıyorlar ve sevdiklerini bunu gerçekleştirmek için kullanıyorlar. Bu sevmek değildir; bu yıkmaktır. Onu sevdiğinizi söylersiniz, fakat eğer onun isteklerini, ihtiyaçlarını, zorluklarını anlamazsanız, o sevgi denilen bir hapishanededir.
Bir gülün amacı gül olmaktır. Sizin amacınız kendiniz olmaktır. Başka biri olmak için bir yerlere koşmanız gerekmez. Olduğunuz halinizle mükemmelsinizdir.
İnsanlar hiç durmadan acılardından ve neşelerinden söz ederler.
Ama acı çekecek ya da neşe duyacak ne var ki?
Duyusal zevklerden gelen neşe her zaman sancıya götürür.
Ve Yolu pratik yaparken çekilen acı her zaman neşeye.
Nerede neșe varsa, orada acı vardır.
Eğer acısızlık istiyorsan, neşesizliği de kabul etmelisin.
120 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Ruhu dinlendirmek mola vermek gerek bazen. Bir dost çıkıp geliverir, tutuverir elimizi hani, sakin ve dingin sesiyle huzur verir ya, işte o dostun eli, huzur veren sesi gibi bu kitap. Bir dostla konuşur gibi okuyorsunuz.
Hep bir hırs, tartışma ve ve ötekileştirme ile tüketiyoruz ömrümüzü. Bize yanlış öğretilen sözleri tekrarlıyoruz, o sözleri hayat felsefemiz yapıyoruz maalesef. Mesela ''Vakit nakittir'' diyoruz. Vakit an' dır oysa, anı yaşamaktır.
Thich Nhat Hanh, farkındalıkla bakmayı öğretiyor bize, diyor ki; gözlemci ol, yargılama, yorumlama, kabul et, bulunduğun ana odaklan ve o anın tecrübesinin bilincinde ol.
Bir portakala farkındalıkla baktığınızda, portakalı portakal yapan her şeyi görürsünüz. Sadece dilimleri değil, kabuğu ve çekirdekleri de portakalın parçasıdır. Bu portakalın evrensel varoluş halidir. Aynı şey gezegenimiz içinde geçerlidir. Hepimiz dünyalı da olsak, bir Fransız Fransız olmaya devam eder, Japon Japon olarak, Budist Budist olarak ve Hristiyan Hristiyan olarak kalır. Portakalın kabuğu, kabuk olmaya devam eder, portakal dilimleri, dilim olarak kalmaya devam eder; bir uyum ve bütünlük olması için portakal dilimleri portakal kabuğuna dönüşmek zorunda değildir diyor bir Zen rahibi olan yazar ve beş farkındalık ilkesini sıralıyor.
*Yaşam biçimimle cana kasteden hiçbir eylemi desteklememeye kararlıyım,
*Dünya üzerinde ki diğer canlıların çektiği çileye rağmen elde edilen kara göz yummayacağım.
*İçinde sevgi olmayan hiçbir cinselliği onaylamayacağım ve çocukları cinsel suistimalden korumak için elimden geleni yapacağım.
*Şuursuzca konuşmayıp, dinlemeyi öğreneceğim ve bölücü, nifak sokucu, aileleri parçalayıcı sözler sarfetmeyeceğim.
*Şuursuz tüketimin neden olduğu acının farkında olacağım. Farkındalıkla yiyip içip tüketeceğim ve uygulayacağım diyetle, öfkeden, şiddetten, korkudan ve kargaşadan kaçınacağım.
İster Budist, ister Müslüman, ister Hristiyan ister Yahudi olalım yada Ateis, Deist her ne olursak olalım okumalıyız bu kitabı. Öyle naif, öyle sakin öyle huzur verici anlatmış ki Thich Nhat Hanh kitap okumuyor da bir dostla konuşuyor gibi hissediyorsunuz.
Siyasete, politikaya hatta sanata ve edebiyata bile mola vermeliyiz bazen. Ruhumuzu dinlendiren öğütlere, öğretilere kulak kabartmalıyız.
Okuyun, sakinleşecek ve bir dostun sesini duyacaksınız....
120 syf.
·1 günde·8/10 puan
Farkındalık etrafımızdaki olanlara ve günlük olaylara, geçmişte edindiğimiz deneyimlerimiz, düşünce ve inançlarımızın yaşantımızı bulanıklaştırmadan bakabilme yetisidir.
Farkındalık geliştirmeyi, hayalperestçe bir tutum olarak algılamamalısınız. Çünkü farkındalık düşünce ve duyguları asla reddetmez, ön yargılarla hareket etmez, baskı hissetmez ve onları kaçılacak bir korku mitine dönüştürmez. İyi veya kötü tüm yaşanılanları kabul etmeyi bilmelisiniz. Psikoterapinin de kullandığı bir yöntem olan farkındalıkla depresyon, panik atak, takıntılar ve stres gibi ruh sağlığı sorunları çözülebiliyor. Farkındalığın düzeltmek ile ilgisi yoktur. Düşünmeyi durdurmak gibi bir amaçla çalışmaz. Gerçeküstü bir ortam tasarlamaz. Yani farkındalık size kendinizi tanıtır.
Farkındalık kazanmak size hayatta kolaylık sağlayabilir. Çünkü olaylara karşı bakışınızı farklılaştırmak, yaşanmışlıkları değiştirmeyecek fakat kurduğunuz bağları dönüştürecek. Yapmanız gereken şey, sorular sormaktan korkmamak ve yaşanılanları cesaretle göğüslemek. Diğer taraftan yıkılacağınızı bilseniz de toparlanacağınız düşüncesini idrak etmiş olmalısınız. Nasıl ki acı yaşamımızın bir gerçeği ve bunu bilerek hareket etmek önemli ise bizi yönetmesine izin vermemek de çok önemli. İşte farkındalık, zihinsel ve fiziksel acı ile kurduğumuz ilişkiyi yeniden şekillendirmemize yardımcı olabilir....
109 syf.
·17 günde·Beğendi·Puan vermedi
“Farkındalık” kelimesi sürekli etrafımızda gezinen bir kavram olmasına rağmen buna giden yolda okunan kitapların dikkatle seçilmesi gerektiğine inanıyorum.
Ne yazık ki çevremiz kendine ayna olmadan birbirini acımasızca yargılayan insanlarla dolup taşmaya başladı.
Biraz daha yalıtılmış bir ortam yaratmaya başlama amacı hele ki şu dönemde önem arz ediyor kanımca.
Kitapta, bilinen meditasyon kitaplarındaki öğretilerden ziyade ‘farkındalığın’ aslında nefesle başlayıp hayatımızın her anında bize eşlik eden ruhumuzu gerçekte nasıl beslememiz gerektiğinin haritasını anlatıyor.
Bulaşık yıkıyorsan örneğin sadece temizliğe odaklanmak aslında ruhunun temizlenmesine izin verecektir.
Şayet sonrasında içeceğin çayı düşünerek bulaşık yıkamak an’ını boşa harcadığın zamanları ucuca eklemekten başka bir şey değildir.
Ve bunun gibi gündelik hayatın koşturmasında sadece özel bir alan yaratmadan her an ne yaptığının farkında olarak yapmak zaten meditasyondur ve ‘farkındalığın’ anahtarıdır.
Kitabın yazarı Thich Nhat Hanh, aynı zamanda bir Zen ustası ve keşiştir.
Daha çok şiddetsiz çözümler üretmeyi amaç edinip Vietnam’daki bombalanan köyleri yeniden inşa etmek için bir örgüt bile kurmuş hatta 1967’de Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmiştir.
Batı’da en iyi tanınan Budist öğretmenlerden olan yazarla farkındalık, nefes ve anı yakalayabilme yolculuğu gözdeki perdeyi aralarken etrafındaki insanları da daha iyi analiz etme gömleği giydirmiyor değil.
Çok fazla basımı olmamakla birlikte bence içinden herkesin bir cümle bile olsa hayatına katkısı olacak bir kitap diye düşünerek kitaplığınıza eklemenizi öneriyorum.
.
.
İyi okumalar efenim...
Merve Çağla BAYRAKTAR
Farkındalığın Mucizesi
Thich Nhât Hanh
128 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ormanda yaşayan hayvanlar yaralandıklarında istirahate çekilirler. Olabildiğince ıssız bir yer bulup orada günlerce hareket etmeden dururlar. Bedenlerinin en iyi bu şekilde iyileşeceğini bilirler de ondan. Iyileşmek için durup dinlenmek hayvanlarda hala yaşayan bir beceriyken biz insanlar bu dinlenme yetimizi kaybettik.

Zen üstadı Thich Nhat Hanh koşuşturma içinde geçen hayatın gerçek anlamda yaşanmadan akıp gittiğini belirterek bizlere, artık durmamız , gözlerimizi ve zihnimizi açıp yaşamı tüm zenginliğiyle hissetmemiz gerektiğini söylüyor. Üstadın rehberliğinde, gerçek mutluluğun şimdi burada olduğunu kavrayarak içinizde uyanan yaşam coşkusuyla hayata dokunacaksınız.

Hayata kısacık bir mola vermek isteyenler için güzel bir kitap. Keyifle okudum, dili oldukça akıcı ve anlaşılır.
260 syf.
·17 günde·Beğendi·10/10 puan
1 kurşun kalemi bitirdim sanırım çizmekten, yıldız koymaktan... Kitap bitmiş olabilir, kimbilir daha kaç kere karıştırılmak- ön kapağı aralanmak üzere kütüphaneme kaldırıldı; daha kaç kere okumak gerekir ki bu öğretiyi... 8 yol, ufkunuzu açacak; sizde kitabın sayfalarını hemen açın...
120 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10 puan
Belki de en çok ihtiyacımız olan şeydir insanlık adına;

FARKINDALIK!

Farkındalığın var olması yaşamın var olmasıdır diyor Zen üstadı Thich Nhat Hanh.

Farkındalığı sağlamak içinde nasıl nefes alındığını bilmemiz gerekir. Evet evet nefes!

Gerçekten doğru nefes alıyor muyuz sizce?

Nefes; yaşamı bilinçliliğe bağlayan, bedenimizle düşüncelerimizi birleştiren köprüdür. Zihin dağıldığında onu toparlayan nefestir.

Her anın ve yaptığımız en basit bir eylemi bile ( bulaşık yıkama, portakal yeme, su içme) farkındalık içinde yapmamıza dikkat çekiyor.
.
.
Gerçek sevgi, dört elementten oluşur: iyilik, merhamet, neşe, ve sakinlik.Dört ana elemente yardım eden iki element de saygı ve güvendir. Birini sevdiğinizde, ilişkide saygı ve güven vardır. Güven olmayan sevgi, henüz sevgi değildir. Gerçek sevgi, hem kendinize hem karşınızdakine güvenip saygı duymadan var olamaz.

Alıntımı eklediğime göre;
Ben kendi adıma farkındalık katabiliyorsam yaşamıma ve bunu çevreme yansıtabiliyorsam şayet;

Sevgiyi, iyiliği, ışığı yaymaya devam edeceğim.

Okudukça büyür insan.

120 syf.
Zen ustası Thic Nhat Hanh, farkındalığın mucizesinin tamamen uyanık ve şuurlu olma becerilerini geliştirmekten geçtiğini gösteriyor.
Vietnam’ lı yazar ne yapıyorsanız, ne düşünüyorsanız, ne hissediyorsanız, fark edin diyor.
120 syf.
·3 günde·6/10 puan
Vietnamlı bir Zen rahibin kaleme aldığı kitapta, genellikle insanoğlunun diğer her şeyden ayrı bir varlığı olmadığından ayrıca şu anki toplumsal ve ekonomik sistemin insanlık dışı halinin, toplumun doğayla dengesini bozduğundan ve bu sebeple bireyin toplumların hasta olduklarından bahsedilmiş. Kitabın sonunda da farkındalığı arttırabilmek için her gün yapılması gereken alıştırmalara yer verilmiş.
144 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Thich Nhat Hanh; Vietnamlı bir Zen Budist rahip, öğretmen, yazar, şair ve barış aktivisti. 1967'de Martin Luther King tarafından Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmiştir.
.
Gürültülü bir dünyada “Sessizlik” ve gücünü farkedebilmek.
.
Kafamızın içindeki sürekli açık bir radyo istasyonuna sahibiz hepimiz; DD, Durmayan Düşünceler Radyosu. Zihnimiz gürültüyle dolu, hayatın çağrısını, sevginin sesini duyamıyoruz. Kalbimizi dinlemeye zamanımız yok maalesef.
.
İşte tam bu noktada Hanh diyor ki; “Bilinçli farkındalık uygulaması çok basittir. Durursun, nefes alıp verirsin ve zihnini sakinleştirirsin.
.
Yaşamın seslerini duyabilmek için zihnindeki sesleri sustur. Nefes al, nefes ver... yürürken, otururken, bulaşık yıkarken, dinlenirken, nefesine odaklan.
.
Gürültülü yaşantılarımızın ortasında içimizde dinginliği besleyeceğimiz ve sessizliğin derin gücünü deneyimlemek adını Thich Nhat Hanh bilgeliği ve basit farkındalık teknikleri ile rehberlik etti kitap boyunca.
.
Nefes alırken nefes aldığımı biliyorum.
Nefes verirken nefes verdiğimi biliyorum.
.
Nefes alırken nefesim derinleşiyor.
Nefes verirken nefesim yavaşlıyor.
.
Nefes alırken şimdiki anda yaşıyorum.
Nefes verirken şimdiki anın tadını çıkarıyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Thich Nhât Hanh
Unvan:
Vietnamlı Din Adamı ve Yazar
Doğum:
Hue, Vietnam, 11 Ekim 1926
Vietnamlı bir Zen Budist rahip, öğretmen, yazar, şair ve barış aktivisti. Güney Fransa'da Dordogne bölgesinde Plum Village manastırında yaşamakta, çeşitli ülkelere giderek inzivalar ve konferanslar düzenlemektedir.

40'tan fazlası İngilizce olmak üzere 100'den fazla kitap yazmıştır. Barış hareketinin içinde aktif olarak yer almıştır. 1967'de Martin Luther King tarafından Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 73 okur beğendi.
  • 276 okur okudu.
  • 15 okur okuyor.
  • 396 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.