Timothy A. Pychyl

Timothy A. Pychyl

Yazar
7.6/10
51 Kişi
·
136
Okunma
·
2
Beğeni
·
436
Gösterim
Adı:
Timothy A. Pychyl
Unvan:
Psikoloji Doçenti, Yazar
Hedeflediğimiz şeyleri savsaklarken aslında hayatlarımızı erteliyoruz. Önümüze koyduğumuz hedeflere ulaşmak için kullanabileceğimiz zamanı göz göre göre ziyan ediyoruz. Oysa hayatımızdaki en kısıtlı, en bitimli kaynak zamandır.
Mutluluk insanın önüne koyduğu hedefler uğruna verdiği çabada yatar....bütün mesele, hayatta bize anlamlı gelen bir şeyin peşinden gitmeye, onun için uğraş vermeye kendimizi adamamız.
Sosyal medyanın bu denli cezbedici oluşunun nedenlerinden biri, temel insani ihtiyaçlardan birini, yani bireyin başka insanlarla ilişki kurma, ilişkide olma, yalnız kalmama ihtiyacını en azından bir dereceye kadar karşılıyor olmasıdır. Bizler sosyal hayvanlarız ve sosyal medya ağlarına katılmak da bu açıdan anlam kazanıyor.
Önümüze koyduğumuz hedefe giden yolda en sık düştüğümüz tuzaklardan biri budur: Bir işi yapmak için illa canımızın istemesi gerektiğine inanırız. Böyle bir şey yok. Ve hayatımızda pek çok sorumluluk için geçerli olduğu gibi, bunu da canımız istemeyecek, hem de hiç!
Mesele şu ki harekete geçmemiz için illa yapmamız gereken şeye motive olmamız gerekmiyor. Bir şeyi içimizden gelmese de yapabiliriz. Anne babalar bu gerçeği çocuklarına anlatabilmek için yıllarını harcıyorlar.
Artık hayatınızla meşgul olacağınıza ve hedeflerinize ulaşmak için çabalayıp yolun keyfini çıkaracağınıza dair kendinize bir söz vermenin zamanı. Zaman, çarçur edilmeyecek kadar değerli.
Timothy A. Pychyl
Sayfa 33 - Metropolis
Mutluluk, insanın önüne koyduğu hedefler uğruna verdiği çabada yatar.
Timothy A. Pychyl
Sayfa 32 - Metropolis Yayıncılık
120 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
Prokrestineyşın ya da orijinal yazımıyla procrastination "yarına ertelemek" anlamına geliyor, bu da "savsaklamak" demek oluyor. Kitap oldukça kısa. Okuyucu kitlesinin işlerini savsaklayan insanlar olduğu düşünüldüğünde, kısa olması akıllıca olmuş. Kitaptan çıkardığım iki temel sonuç var: 1.Bir işe başlamak için o işten illa zevk almak gerekmez. 2.Hemen şimdi başla, beklediğinden kolay olduğunu göreceksin. Bölüm sonlarında verilen bazı tablolar okuyucunun savsaklama durumunu tespit etmesinde faydalı olabilir. Yazarın da söylediği gibi, "harekete geçmedikten sonra bir konuyla ilgili okuduğumuz kitap ve sayfa sayısının bir önemi yok."
120 syf.
·6/10
Ismi kadar ilginç bir kitap. Kitabın temel konusu üşengeçlik ve erteleme alışkanlığı. Yapmak istemediğimiz her seyi nasıl da kolay erteleyebilecegimizi yüzümüze vuruyor. Ve bu alışkanlıktan vazgeçme yollarından bahsediyor. Okurken kendimi sorgulayarak okudum. Ve bitirdikten sonra daha az ertelemeye gayret etme sözü verdim kendime.
120 syf.
·Puan vermedi
Prokrastineyşın, erteleme ve savsaklama arasındaki farkı açıklayarak başlıyor.Erteleme elimizde olmayan nedenlerden dolayı yapmamız gereken işleri sıralamak anlamında kullanılıyor.Bu iş yoğunluğu karşısında önceliklerimize göre verdiğimiz tepki.
Ancak kitabın asıl odaklandığı konu savsaklama.Bir an önce başlamamız ve bitirmemiz gereken işlere rağmen, bizi başka şeylerle ilgilenmeye iten duygu.Buna yol açan nedenler,uydurduğumuz bahaneler ve bu duruma karşı çözüm yöntemleri kısa ve akıcı bir dille anlatılıyor.
120 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Savsaklamaya hiç bu gözle bakmamıştım. Eğer savsaklama,erteleme gibi alışkanlıklarınız varsa bir an önce okuyup bitirilmesi gereken bir kitap. Yapılan önerilere dikkat edildiği zaman savsaklama konusunda gelişme gösterebileceğinizi düşünüyorum..
120 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Okuduğum süreçte "erteleme hastalığından" muzdariptim. zaten kitabı okumaya karar vermem de bu yüzdendi... Okuduğum zaman beğendim. mantıklı, işe yarar ve "evet kurtuluş işte bu" diyebileceğim bazı noktalar buldum... Aradan birkaç ay geçince buraya bir inceleme yazmak için sayfa açtığımda gördüm ki

gerçekten de "kişisel gelişim" raflarında olan kitapların içeriği aslında akılda kalıcı bile değil.. O an "vaaaooow" diyerek okuduğunuz cümle birkaç gün sonra silinip gidiyor, böylece kitabın size sunduğu aydınlanma, arınma, hayatını tümden değiştirme gibi vaatler bir süre gerçekleşmiş veya gerçekleşecekmiş gibi dursa da sonradan bunun bir iluzyon olduğunu fark ediyorsunuz...
sanırım prokrastineyşın da böyle oldu bende..
120 syf.
·8/10
Kitapta erteleme davranışının ne anlama geldiği, neyin bu davranışa sebep olduğu ve erteleme alışkanlığına nasıl karşı konulabileceğinden bahsediliyor.

Kitap belli bölümlerden oluşuyor. Her bölüm genel olarak erteleme davranışı içinde bir alt sorunu ve o alt sorunun çözüm yöntemini içeriyor. Bu işleyiş biçimi kitabı kolay okunur kılmış. Ayrıca bazı bölümlerde araştırma gruplarının verileri de fikri desteklemek adına kullanılmış.

Tavsiyem mümkün olduğu kadar çabuk okuyup bitirmeniz (savsaklamadan) ve hayatınızda uygulamaya koymanız.
120 syf.
·105 günde·Beğendi·10/10
İnsanların hayatlarında neleri ne şekilde savsakladıklarını ince dokunuşlarla hissettiren güzel bir kitap.

Kitabı okurken kendinizden de birşeyler mutlaka bulacaksınız.
120 syf.
·Puan vermedi
Herkese merhabalar:))
Prokrastination: ağırdan alma, savsaklama anlamına gelen bir kelimeymiş.
Adındanda anlaşılacağı gibi kitapta savsaklamanın zararları ve yan etkilerine hem gözlem yoluyla hemde bilimsel olarak değinilmiş. Bilimsel deyince biraz fazla meşgulmüş gibi hissedilebilir ama yazarımız bu kitabı okuyacakların savsaklamaması için kısa ve öz yazmış.
Eğer fazla yarım kalan işleriniz varsa, veya işlerin yoğunluğu yormaya başlamışsa sizi; okunulup, iş ve hayatınızda yöntem ve sistem geliştirmenize faydalı olacağını düşünüyorum.
Güzel ve iyi akşamlar,
Hanımefendiler ve Beyefendiler......
120 syf.
Öncelikle savsaklamak nedir onu açıklayayım. Sebepsiz yere bir işi isteyerek bırakma, umursamama ya da başka şeylerle oyalanma diyebiliriz. Kitabı okurken verilen çoğu örnekte bilerek veya bilmeyerek yaptığımız savsaklama örnekleriyle karşılaşıyorsunuz ve bunları nasıl çözeceğimize dair stratejileri okuyorsunuz. Yapılacak onca iş varken siz saçma sapan nedenlerden dolayı bunları erteliyorsanız eğer bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Gerçekten savsaklama alışkanlığıyla mücadele etmenize yardımcı olacak bir kitap.Okuyucuların savsaklama alışkanlığı olduğunu göz önünde bulunduran yazar kitabı özellikle kısa tutmaya çalışmış
120 syf.
·4 günde·7/10
Kitap kısa 116 sayfa kolay okunabilir.Yazarı psikoloji bölümünde öğretim üyesi.Kitaptakiler makale ve araştırmalarının basit bir dille yazılmış hali. Bahsettikleri uygulanabilir cinsten, bir kaç bölümü özellikle mantıklı geldi.
Birkaç alıntı paylaşayım.

İnternette hiçbir şey "sadece iki dakika" sürmez.

...Oysa mesele şu: Bizim yaptığımız araştırma da gösteriyor ki, tam da bir işi savsaklarken yani fiilen yapmamız gereken işle uğraşmıyorken bize o ana dair duygularımız sorulduğunda ilk yanıtımız kendimi daha mutlu hissediyorum olmuyor.Hissedilen şey daha ziyade içinde suçluluk duygusunun da bulunduğu bir duygular karışımı oluyor Dolayısıyla en nihayetinde savsaklama davranışı bize kendimizi iyi hissettirmiyor ve bilhassa uzun vadede bu daha da geçerli hale geliyor.

Aslında filozoflarında psikologların da bıkmadan usanmadan söyledikleri şey aynı: Mutluluk insanın önüne koyduğu hedefler uğruna verdiği çabada yatar.Özel olarak şu veya bu başarıyı elde etmemiz gerekmiyor; bütün mesele, hayatta bize anlamlı gelen bir şeyin peşinden gitmeye, onun için uğraş vermeye kendimizi adamamız.

Yazarın biyografisi

Adı:
Timothy A. Pychyl
Unvan:
Psikoloji Doçenti, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 136 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 103 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.