Adı:
Prokrastineyşın
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056669316
Çeviri:
Onur Öztürk
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metropolis Yayıncılık
Başlanıp Bitirilmesi Gereken İşleri İnatla Erteleme, Savsaklama ve Oturup Çalışmak Yerine Ivır Zıvır Şeylerle Oyalanma Alışkanlığıyla Mücadele Kılavuzu

Oturup çalışmaya başlamadan önce kapsamlı bir temizliğe veya bilgisayardaki klasörleri düzenlemeye girişmek, bundan sıkılınca internete dalıp saatlerce oradan oraya gezinmek, bir ara haberlere bakınmak, acıkınca yemek pişirmek için tarif aramak, bir şey danışmak için bir arkadaşı arayıp uzun uzun başka konulardan konuşmak ve ardından ilerleyen saatlerde buluşmak üzere sözleşmek, fakat bütün bunlardan aslında hiç mi hiç keyif almayıp nedensizce ertelenen o iş yüzünden duyulan kaygıyla ve suçlulukla cebelleşmeye devam etmek...
Tanıdık geldi mi?

Psikolog Dr. Timothy A. Pychyl, yirmi yılı aşkın süredir savsaklama alışkanlığı yabancı lisan bilenlerin tabiriyle "prokrastineyşın" üzerine çalışıyor. Üstlendiğimiz sorumluluklardan, sonunda pişman olacağımızı bile bile kaçmamızın nedenlerini anlamaya çalışan Dr. Pychyl, araştırmalara dayalı güncel bilgi ve bulguları kısa ve anlaşılır biçimde sentezleyerek elinizdeki bu pratik mücadele kılavuzunu hazırladı. Yapmanız gereken, bu kitabı dağılmadan, dikkatle okuyup önerilen basit stratejileri uygulamaya başlamak.

Dr. Pychyl'a göre savsaklama alışkanlığını başlı başına bir sorun haline getiren şey, hayatımızı anlamlı kılan asli hedeflerimizden bizi koparması. Diğer yandan, gitgide daha parçalı, daha belirsiz hale gelen gündelik hayat, esnekleşen ve güvencesizleşen çalışma koşulları, sorumluluklarımızı da, bu sorumluluklardan kaçmanın bedelini de ağırlaştırmakta. En yaratıcı, en verimli zamanlarımızı sömüren bu alışkanlıkla mücadele, işte tüm bu nedenlerle gün geçtikçe daha büyük önem kazanıyor.

Kaç zamandır köşe bucak kaçtığınız için kendinizi yiyip bitirdiğiniz bir sorumluluğunuz varsa, bu kitabı okuduğunuz süre boyunca elinizde meşru bir kaçış gerekçesi olacak. Ama daha önemlisi, kitabı bitirdiğiniz zaman sorumluluklarınızı neden savsaklayıp durduğunuzu ve bundan nasıl kurtulacağınızı öğrenmiş olarak, bu habis alışkanlıktan da, dağ gibi yığılmış işlerden de kurtulmak üzere bir an önce kolları sıvamak isteyeceksiniz.
120 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
Prokrestineyşın ya da orijinal yazımıyla procrastination "yarına ertelemek" anlamına geliyor, bu da "savsaklamak" demek oluyor. Kitap oldukça kısa. Okuyucu kitlesinin işlerini savsaklayan insanlar olduğu düşünüldüğünde, kısa olması akıllıca olmuş. Kitaptan çıkardığım iki temel sonuç var: 1.Bir işe başlamak için o işten illa zevk almak gerekmez. 2.Hemen şimdi başla, beklediğinden kolay olduğunu göreceksin. Bölüm sonlarında verilen bazı tablolar okuyucunun savsaklama durumunu tespit etmesinde faydalı olabilir. Yazarın da söylediği gibi, "harekete geçmedikten sonra bir konuyla ilgili okuduğumuz kitap ve sayfa sayısının bir önemi yok."
120 syf.
·6/10
Ismi kadar ilginç bir kitap. Kitabın temel konusu üşengeçlik ve erteleme alışkanlığı. Yapmak istemediğimiz her seyi nasıl da kolay erteleyebilecegimizi yüzümüze vuruyor. Ve bu alışkanlıktan vazgeçme yollarından bahsediyor. Okurken kendimi sorgulayarak okudum. Ve bitirdikten sonra daha az ertelemeye gayret etme sözü verdim kendime.
120 syf.
·Puan vermedi
Prokrastineyşın, erteleme ve savsaklama arasındaki farkı açıklayarak başlıyor.Erteleme elimizde olmayan nedenlerden dolayı yapmamız gereken işleri sıralamak anlamında kullanılıyor.Bu iş yoğunluğu karşısında önceliklerimize göre verdiğimiz tepki.
Ancak kitabın asıl odaklandığı konu savsaklama.Bir an önce başlamamız ve bitirmemiz gereken işlere rağmen, bizi başka şeylerle ilgilenmeye iten duygu.Buna yol açan nedenler,uydurduğumuz bahaneler ve bu duruma karşı çözüm yöntemleri kısa ve akıcı bir dille anlatılıyor.
120 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Savsaklamaya hiç bu gözle bakmamıştım. Eğer savsaklama,erteleme gibi alışkanlıklarınız varsa bir an önce okuyup bitirilmesi gereken bir kitap. Yapılan önerilere dikkat edildiği zaman savsaklama konusunda gelişme gösterebileceğinizi düşünüyorum..
120 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Okuduğum süreçte "erteleme hastalığından" muzdariptim. zaten kitabı okumaya karar vermem de bu yüzdendi... Okuduğum zaman beğendim. mantıklı, işe yarar ve "evet kurtuluş işte bu" diyebileceğim bazı noktalar buldum... Aradan birkaç ay geçince buraya bir inceleme yazmak için sayfa açtığımda gördüm ki

gerçekten de "kişisel gelişim" raflarında olan kitapların içeriği aslında akılda kalıcı bile değil.. O an "vaaaooow" diyerek okuduğunuz cümle birkaç gün sonra silinip gidiyor, böylece kitabın size sunduğu aydınlanma, arınma, hayatını tümden değiştirme gibi vaatler bir süre gerçekleşmiş veya gerçekleşecekmiş gibi dursa da sonradan bunun bir iluzyon olduğunu fark ediyorsunuz...
sanırım prokrastineyşın da böyle oldu bende..
120 syf.
·8/10
Kitapta erteleme davranışının ne anlama geldiği, neyin bu davranışa sebep olduğu ve erteleme alışkanlığına nasıl karşı konulabileceğinden bahsediliyor.

Kitap belli bölümlerden oluşuyor. Her bölüm genel olarak erteleme davranışı içinde bir alt sorunu ve o alt sorunun çözüm yöntemini içeriyor. Bu işleyiş biçimi kitabı kolay okunur kılmış. Ayrıca bazı bölümlerde araştırma gruplarının verileri de fikri desteklemek adına kullanılmış.

Tavsiyem mümkün olduğu kadar çabuk okuyup bitirmeniz (savsaklamadan) ve hayatınızda uygulamaya koymanız.
120 syf.
·105 günde·Beğendi·10/10
İnsanların hayatlarında neleri ne şekilde savsakladıklarını ince dokunuşlarla hissettiren güzel bir kitap.

Kitabı okurken kendinizden de birşeyler mutlaka bulacaksınız.
120 syf.
·Puan vermedi
Herkese merhabalar:))
Prokrastination: ağırdan alma, savsaklama anlamına gelen bir kelimeymiş.
Adındanda anlaşılacağı gibi kitapta savsaklamanın zararları ve yan etkilerine hem gözlem yoluyla hemde bilimsel olarak değinilmiş. Bilimsel deyince biraz fazla meşgulmüş gibi hissedilebilir ama yazarımız bu kitabı okuyacakların savsaklamaması için kısa ve öz yazmış.
Eğer fazla yarım kalan işleriniz varsa, veya işlerin yoğunluğu yormaya başlamışsa sizi; okunulup, iş ve hayatınızda yöntem ve sistem geliştirmenize faydalı olacağını düşünüyorum.
Güzel ve iyi akşamlar,
Hanımefendiler ve Beyefendiler......
120 syf.
Öncelikle savsaklamak nedir onu açıklayayım. Sebepsiz yere bir işi isteyerek bırakma, umursamama ya da başka şeylerle oyalanma diyebiliriz. Kitabı okurken verilen çoğu örnekte bilerek veya bilmeyerek yaptığımız savsaklama örnekleriyle karşılaşıyorsunuz ve bunları nasıl çözeceğimize dair stratejileri okuyorsunuz. Yapılacak onca iş varken siz saçma sapan nedenlerden dolayı bunları erteliyorsanız eğer bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Gerçekten savsaklama alışkanlığıyla mücadele etmenize yardımcı olacak bir kitap.Okuyucuların savsaklama alışkanlığı olduğunu göz önünde bulunduran yazar kitabı özellikle kısa tutmaya çalışmış
120 syf.
·4 günde·7/10
Kitap kısa 116 sayfa kolay okunabilir.Yazarı psikoloji bölümünde öğretim üyesi.Kitaptakiler makale ve araştırmalarının basit bir dille yazılmış hali. Bahsettikleri uygulanabilir cinsten, bir kaç bölümü özellikle mantıklı geldi.
Birkaç alıntı paylaşayım.

İnternette hiçbir şey "sadece iki dakika" sürmez.

...Oysa mesele şu: Bizim yaptığımız araştırma da gösteriyor ki, tam da bir işi savsaklarken yani fiilen yapmamız gereken işle uğraşmıyorken bize o ana dair duygularımız sorulduğunda ilk yanıtımız kendimi daha mutlu hissediyorum olmuyor.Hissedilen şey daha ziyade içinde suçluluk duygusunun da bulunduğu bir duygular karışımı oluyor Dolayısıyla en nihayetinde savsaklama davranışı bize kendimizi iyi hissettirmiyor ve bilhassa uzun vadede bu daha da geçerli hale geliyor.

Aslında filozoflarında psikologların da bıkmadan usanmadan söyledikleri şey aynı: Mutluluk insanın önüne koyduğu hedefler uğruna verdiği çabada yatar.Özel olarak şu veya bu başarıyı elde etmemiz gerekmiyor; bütün mesele, hayatta bize anlamlı gelen bir şeyin peşinden gitmeye, onun için uğraş vermeye kendimizi adamamız.
120 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap kısa sürede okunabiliyor.Erteleme sorunu olan kişiler için buna bende dahil yapıcı çözümler veriyor.Ertelemenin altında yatan nedenleri,kendimizi kandırma şekillerimizi vererek kendimi daha iyi analiz etmemi sağladi ve bu sayede çözümü de daha kolay ve daha uygulanabilir şekilde olmasını sağlıyor.Bu sorunu yaşayanlar için başucu kitabı olması gerektiğini düşünüyorum.
120 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Bilim insanından son bilimsel gelişmeler ışığında bir savsaklamama rehberi. Başlanıp Bitirilmesi Gereken İşleri İnatla Erteleme, Savsaklama ve Oturup Çalışmak Yerine Ivır Zıvır Şeylerle Oyalanma Alışkanlığıyla Mücadele Kılavuzunuz.
Hedeflediğimiz şeyleri savsaklarken aslında hayatlarımızı erteliyoruz. Önümüze koyduğumuz hedeflere ulaşmak için kullanabileceğimiz zamanı göz göre göre ziyan ediyoruz. Oysa hayatımızdaki en kısıtlı, en bitimli kaynak zamandır.
Mutluluk insanın önüne koyduğu hedefler uğruna verdiği çabada yatar....bütün mesele, hayatta bize anlamlı gelen bir şeyin peşinden gitmeye, onun için uğraş vermeye kendimizi adamamız.
Sosyal medyanın bu denli cezbedici oluşunun nedenlerinden biri, temel insani ihtiyaçlardan birini, yani bireyin başka insanlarla ilişki kurma, ilişkide olma, yalnız kalmama ihtiyacını en azından bir dereceye kadar karşılıyor olmasıdır. Bizler sosyal hayvanlarız ve sosyal medya ağlarına katılmak da bu açıdan anlam kazanıyor.
Önümüze koyduğumuz hedefe giden yolda en sık düştüğümüz tuzaklardan biri budur: Bir işi yapmak için illa canımızın istemesi gerektiğine inanırız. Böyle bir şey yok. Ve hayatımızda pek çok sorumluluk için geçerli olduğu gibi, bunu da canımız istemeyecek, hem de hiç!
Mesele şu ki harekete geçmemiz için illa yapmamız gereken şeye motive olmamız gerekmiyor. Bir şeyi içimizden gelmese de yapabiliriz. Anne babalar bu gerçeği çocuklarına anlatabilmek için yıllarını harcıyorlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Prokrastineyşın
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056669316
Çeviri:
Onur Öztürk
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metropolis Yayıncılık
Başlanıp Bitirilmesi Gereken İşleri İnatla Erteleme, Savsaklama ve Oturup Çalışmak Yerine Ivır Zıvır Şeylerle Oyalanma Alışkanlığıyla Mücadele Kılavuzu

Oturup çalışmaya başlamadan önce kapsamlı bir temizliğe veya bilgisayardaki klasörleri düzenlemeye girişmek, bundan sıkılınca internete dalıp saatlerce oradan oraya gezinmek, bir ara haberlere bakınmak, acıkınca yemek pişirmek için tarif aramak, bir şey danışmak için bir arkadaşı arayıp uzun uzun başka konulardan konuşmak ve ardından ilerleyen saatlerde buluşmak üzere sözleşmek, fakat bütün bunlardan aslında hiç mi hiç keyif almayıp nedensizce ertelenen o iş yüzünden duyulan kaygıyla ve suçlulukla cebelleşmeye devam etmek...
Tanıdık geldi mi?

Psikolog Dr. Timothy A. Pychyl, yirmi yılı aşkın süredir savsaklama alışkanlığı yabancı lisan bilenlerin tabiriyle "prokrastineyşın" üzerine çalışıyor. Üstlendiğimiz sorumluluklardan, sonunda pişman olacağımızı bile bile kaçmamızın nedenlerini anlamaya çalışan Dr. Pychyl, araştırmalara dayalı güncel bilgi ve bulguları kısa ve anlaşılır biçimde sentezleyerek elinizdeki bu pratik mücadele kılavuzunu hazırladı. Yapmanız gereken, bu kitabı dağılmadan, dikkatle okuyup önerilen basit stratejileri uygulamaya başlamak.

Dr. Pychyl'a göre savsaklama alışkanlığını başlı başına bir sorun haline getiren şey, hayatımızı anlamlı kılan asli hedeflerimizden bizi koparması. Diğer yandan, gitgide daha parçalı, daha belirsiz hale gelen gündelik hayat, esnekleşen ve güvencesizleşen çalışma koşulları, sorumluluklarımızı da, bu sorumluluklardan kaçmanın bedelini de ağırlaştırmakta. En yaratıcı, en verimli zamanlarımızı sömüren bu alışkanlıkla mücadele, işte tüm bu nedenlerle gün geçtikçe daha büyük önem kazanıyor.

Kaç zamandır köşe bucak kaçtığınız için kendinizi yiyip bitirdiğiniz bir sorumluluğunuz varsa, bu kitabı okuduğunuz süre boyunca elinizde meşru bir kaçış gerekçesi olacak. Ama daha önemlisi, kitabı bitirdiğiniz zaman sorumluluklarınızı neden savsaklayıp durduğunuzu ve bundan nasıl kurtulacağınızı öğrenmiş olarak, bu habis alışkanlıktan da, dağ gibi yığılmış işlerden de kurtulmak üzere bir an önce kolları sıvamak isteyeceksiniz.

Kitabı okuyanlar 136 okur

  • /Dolunayın en parlak zamanı/
  • Omer Nas
  • Aslı Aktürk
  • Lambada Titreyen Alev*
  • Elif Günay
  • Erva
  • çiğdem turhan
  • Kreutzer
  • Ali Can
  • Oğuzhan Özkan

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.1
Erkek
%38.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.7 (8)
9
%19.6 (10)
8
%23.5 (12)
7
%15.7 (8)
6
%11.8 (6)
5
%9.8 (5)
4
%0
3
%2 (1)
2
%2 (1)
1
%0