Toby Wilkinson

Toby Wilkinson

Yazar
9.5/10
13 Kişi
·
31
Okunma
·
3
Beğeni
·
780
Gösterim
Adı:
Toby Wilkinson
Unvan:
Eski Mısır Bilimcisi
Doğum:
İngiltere, 1969
Eski Mısır araştırmacısı ve uzmanı.

Eğitimi:Cambridge Üniversitesi
Piramitler: Mısır kralları için yeniden dirilme makineleri olarak tasarlandılar.
Mumyalar, ölülerin ebedi ruhlarına sürekli ikametgah sağlamak için yapıldılar.
Unas insanları yiyen, tanrılarla beslenendir...
Unas onların büyülerini yiyen, onların ruhlarını yutandır.
Büyük olanları Unas'ın sabah öğünü içindir.
Orta büyüklükte olanları öğlen öğünü içindir.
Küçük olanları onun akşam öğünü içindir.
Ona yaşlı erkekler ve kadınlar yakılarak kurban edilir.
Akşama emanet et beni:
Korusun;
Sabaha emanet et beni:
Sarıp sarmalasın;
Sabahın bebeğiyim,
Akşamın bebeğiyim.

Okumuş olduğunuz bu şiir Antik Mısır devri firavunlarından biri olan II.Intef'in yazıtları arasında bulunmuştur.Burdan yapmış olduğum çıkarım şudur:İnsanlar duygu dolu varlıklardır ve duygularını ifade etmek için bazı yollara başvururlar;bazımız resim ile bazımız müzik veya şiir ile veyahut bazımızda ağlamak,gülmek,kızmak gibi eylemleri mimiklerimizde canlandırarak duygularımızı ifade ederiz.Kral II.İntef duygularını ifade etme şekli olarak şiir yazma yöntemini seçmiş ve yazmış olduğu şiir binlerce yıl sonra yapılan arkeolojik kazılarla birlikte bizlerle buluşmuştur.Şiiri okuduğumuzda pek bir şey anlamıyor olabiliriz;fakat binlerce yıl önce yaşamış bir kralın duygularını içeren bu şiire bugün ulaşabiliyorsak gerçekten çok şanslı olduğumuzu söyleyebilirim.
III.Tutmosis "sınırlarını Yeryüzünün Boynuzu Naharin bataklıklıkları kadar uzaklara genişleten" hükümdar olarak hayattayken takdir edildi.Gelecek kuşakların gözünde o muhtemelen bütün firavunların en büyüğü olacaktı.
Toby Wilkinson
Sayfa 302 - III.Tutmosis
736 syf.
·Beğendi·8/10
Antik çağın en büyük medeniyetlerinden biri olan Mısır'ın büyülü dünyasını bu kitap sayesinde birebir yaşayacaksınız. Sizlerde binlerce yıl önce Mısır'da yaşayan halktan biri olacak, piramitlerin yapımında rol oynayacak ve antik Mısır kültürünü deneyimleyeceksiniz. Kitap adeta ansklopedi. Antik mısıra dair pek çok bilgiyi barındırıp, hanedanları ayrıntılı bir şekilde bizlere sunuyor. Yazarın kalemi oldukça açık, anlaşılır. Kitabın içerisindeki renkli resimlerde sanki Kahire Mısır müzesini geziyormuş hissi veriyor. Kitap sayfasının çokluğundan gözünüz korkmasın kitap resmen akıyor. :)
Antik Mısır büyüleyici bir tarihi devirdir.Eski Mısır adlı bu kitap Antik Mısır devrini hikayeleme tekniği ile birleştirerek biz okuyuculara sunuyor.Anlatım tarzı ile birlikte daha akılda kalıcı olmayı başarabilen ve daha anlaşılır şekilde kendini ifade edebilen bu kitabı şiddetle okumanızı tavsiye ederim.Kendinizi Antik Mısır'da yaşıyormuş gibi hissedeceksiniz...

Yazarın biyografisi

Adı:
Toby Wilkinson
Unvan:
Eski Mısır Bilimcisi
Doğum:
İngiltere, 1969
Eski Mısır araştırmacısı ve uzmanı.

Eğitimi:Cambridge Üniversitesi

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 31 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 75 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.