Tom Rob Smith

Tom Rob Smith

Yazar
8.4/10
32 Kişi
·
71
Okunma
·
2
Beğeni
·
177
Gösterim
Adı:
Tom Rob Smith
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
South London, Londra, 1979
İsveçli bir annenin ve İngiliz babanın oğlu olan Smith, Güney Londra'da doğup büyümüştür. 2001'de Cambridge St John's College'dan mezun oldu. İtalya'daki Parvin Üniversitesi'nde Yaratıcı Yazarlık çalışmaları yürüttü. "44. Çocuk" Londra’da yaşayan yazarın ilk romanı.
Her şey böyle başlamaz mı zaten? Hep inanacak bir nedenin vardır, uğruna ölmeye değecek bir neden. Çok geçmeden bu neden uğruna öldürürsün. Çok geçmeden bu sebep masum insanları öldürmeye değecek bir neden haline gelir.
Duygusallık insanı gerçeklere karşı kör eder. En güvenilir görünenler en çok şüphe edilmesi gerekenler olmalıdır. Güven ve kontrol... Güvendiklerimizi özellikle kontrol etmeliyiz...
Bir araştırmacının görevi, suç su yüzüne çıkana kadar masumiyete prim vermemek! Brodski davasında şüphelenilmesi gereken; ünlü bir veteriner olduğu için yabancı diplomatların onunla görüşmesi değil, onun yabancı diplomatlarla buluşabilmek için saygın bir veteriner olma ihtimalidir. Neden muayenehanesini Amerikan Büyükelçiliği'ne iki adım uzakta açmıştı? Ve neden burası açılır açılmaz Amerikan elçiliği çalışanları ev hayvanlarına merak salmıştı? Son olarak, yabancı diplomatların ev hayvanları neden sıradan vatandaşlarınkinden daha çok ilgi istiyordu?
Yaptığının bir amaca hizmet ettiğini düşünebilirsin. Ama bu onlar için yeterli değil. Onlar senden ne isterlerse onu kanıtlamanı istiyorlar; sence yanlış olsa da, sence amaçsız olsa da bunu yapmanı istiyorlar. Körü körüne bağlı olduğunu kanıtlamanı istiyorlar.
- "Madem masumsun neden kaçtın?"
- "Kaçtım, çünkü beni takip ediyordunuz. Başka nedeni yok."
- "Bu hiç mantıklı değil."
- "Bence de, ama gerçek olan bu. Eğer bir kere takip edilirseniz kesin tutuklanırsınız. Eğer bir kere tutuklanırsanız kesin suçlusunuzdur. Buraya masum insan getirilmez."
Ahlâki değerleri o kadar zamandır hiçe sayılmıştı ki, kuzey güney olmuştu, batı doğu. Doğru neydi? Yanlış neydi? Hiçbir fikirleri yoktu. Unutmuşlardı.
- "Çocuklar? Mihail'in çocukları? Şimdi nerede?"
- "Yetimhaneye yerleştirildiler. Güvendeler."
Yetimhane! Bu şaka mıydı, cezanın bir parçası mıydı?
- "Sen hiç yetimhanede kaldın mı?"
- "Hayır."
- "Eğer kızları kendi hallerine bırakırsan hayatta kalma şansları daha fazla olur!"
- "Artık onlara devletimiz bakıyor."
- "Devletimiz?"
372 syf.
Stalin dönemi Sovyetlerin baskıcı rejimi, çekilen açlıklar. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen, o dönemden çok başarılı bir polisiye roman çıkarmış. Fazlasıyla sürükleyici. Siteye yeni eklendiği için yorum yapma gereği duydum. Keyifli okumalar.
372 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitaba yorum yapmadan geçmek gerçekten benim için imkansızdı. Okuyalı 10 yıl oluyordur herhalde. Ama okuduğum her cümlede içimdeki heyecanı ismini duyunca bile hissederim. Her gerilim-macera romanı okunmaz. Ama eğer benim gibi Grange hayranıysanız. Mutlaka okuyun derim. :)
372 syf.
Kitabın yayın tarihi ile filminin vizyon tarihi arasında 7 sene (2008-2015) gibi bir sürenin olması ve bildiğim kadarıyla yayıncının,film çıktıktan sonra kitabın yeni baskısını piyasaya sürmemiş olması,kitabı temin etmeniz konusunda biraz sıkıntı yaratabilir zannımca (Piyasada durum nasıl tam bir bilgim yok maalesef). Lakin bulunduğunuz şehirde sahaflarda bulabilirseniz kesin alın bence.Kesinlikle zevk alarak okuyacağınızı düşünüyorum.Ola ki bulamazsınız,o zaman filmi ile yetinmeniz gerekecek.
372 syf.
·10/10
Bu türde okuduğum en çarpıcı kitaplardan bir tanesiydi benim için.Anlatım ve hikaye olarak akıcıydı.Yıllar geçse de hala aklımda yer ediyor...
372 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Stalin döneminin baskıcı rejimi... Adeta beyinleri yıkanmış, birbirine güvenmeyerek şüpheyle bakan, robotlaştırılmış kitleler... Açlık ve sefalet...

Baş karakterimiz Leo Demidov, disiplinli ve işine bağlı bir Rus ajanıdır. Hain olduğunu düşündüğü şüpheliyi yakalayıp sorgulamasıyla birlikte bu insanın masum olduğuna inanır. Buna rağmen devlet tarafından infaz edilir. Vicdanının sesini işittikçe, sıkı sıkıya bağlı olduğu görevini ve rejimi sorgulamaya başlar. Devletin aldığı herhangi bir kararı sorgulamak suçtur ve bu sebeple rütbesi küçültülerek, başka bir bölgeye sürülür. Bu arada ülkenin çeşitli bölgelerinde sürekli birbirinin benzeri çocuk cinayetleri işlenmektedir. Sisteme rağmen kendini bu cinayetleri araştırmaya adar ve birçok zorluklarla karşılaşır. Çünkü karşısında mücadele ettiği yalnızca katil ve cinayetleri değil, koskoca bir rejim vardır.

Sanırım yazarın ilk ve son romanı... Buna rağmen oldukça başarılı ve soluk soluğa okuyacağınız bir olaylar örgüsü... Öyle ki kitabın bazı bölümlerini okurken sanki karakter (Leo) bendim, onunla kaçtım ve yakalanmamak için gerildim. Okuyucuyu konunun içine dahil ederek bu duyguyu hissettirebilmek romanın başarısına işaret eder. Bu sebeple "44. Çocuk" romanını okumayı düşünen herkese rahatlıkla önerebilirim.
372 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Sade cümlelerle yazılmış, sovyet Rusya döneminin atmosferini de yansıtan iyi kurgulanmış bir polisiye... hiç sıkılmadan okuyabilecekleri bir kitap arayanlara tavsiye ederim.
372 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Epey bir önce okuduğum bir kitaptı, sanırım bitirme tarihini güncel tarihten önceye alamadığımız için bu gün kayıt edeceklerimin hepsini bu güne yazayım bari ^^
372 syf.
·Beğendi·9/10
Kitabı çok beğendim, filmide yapıldı ama kitap kadar tat vermedi, bazı romanların filmi yapılmasa daha iyi olur... Tom Rob Smith in diğer romanlarınıda okuyacağım..

Yazarın biyografisi

Adı:
Tom Rob Smith
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
South London, Londra, 1979
İsveçli bir annenin ve İngiliz babanın oğlu olan Smith, Güney Londra'da doğup büyümüştür. 2001'de Cambridge St John's College'dan mezun oldu. İtalya'daki Parvin Üniversitesi'nde Yaratıcı Yazarlık çalışmaları yürüttü. "44. Çocuk" Londra’da yaşayan yazarın ilk romanı.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 71 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 25 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.