Tuğçe Kayıtmaz

Tuğçe Kayıtmaz

Çevirmen
8.3/10
760 Kişi
·
1.503
Okunma
·
2
Beğeni
·
517
Gösterim
Adı:
Tuğçe Kayıtmaz
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
384 syf.
·Puan vermedi
Hayatın Kıyısında, ben meydanlarda yokken popüler olmuş, karşıma çıkınca bir okuyayım dedim.
Son zamanlarda, sanıyorum John Green fırtınasından sonra, böyle ergenlerle ve onların dünyalarıyla ilgili kitaplar öne çıkmaya başladı.Ülkemizde özellikle Pegasus yayınlarından çıkıyor, Elanour ve Park, Fangirl gibi.Bu türün belkemiği ergen psikolojini çözebilmiş olmak ve okura kitabın kendinden bir şeyler taşıdığını gösterebilmek.Hayatın Kıyısında'nın ele aldığı konu intihar.Allah'a şükür ülkemizde pek fazla görünmese de çok ütopik olmayan, yaşanan bir şey.
İki ana karakterimiz Finch ve Violet intihar eşiğindeyken tanışıyorlar, bir kulenin tepesinde.İlk bölümde Finch'in Violet'e yaklaşmaya çalışmasını okuyoruz.Finch, bizim lisanımızda ezik olarak tanımlanan onların deyimiyle ucube bir çocuk.Okulda dışlanan tiplerden.Violet ise, tahmin edeceğiniz üzere, popüler ve güzel bir kız.Violet ablasıyla kaza yapmış ve ablasıyla beraber kendinin de bir parçasını kazada kaybetmiş, hayata ve kendini küsmüş, kendi halinde bir kız.
Bu tarz çoğu kitapta karakterler kendi kendilerini ezerler, ezik olduklarını kabullenirler ve genelde bir iki arkadaşları olur sonra biri gelip karaktere aşık olur.Peri masalına dönüşen roman karakterlerin romantik konuşma klişeleriyle sona erer.Bu kitap öyle değil çünkü Finch müthiş güçlü bir karakter.İnanın bana, çoğumuzun gençlik hallerinden güçlü.Korkusuz ve cesur.Başka bir kitap olsaydı Finch ucube olduğunu kabullenir, Violet'e aşık olur ama ona adım atamazdı.Sonra bir mucize gerçekleşir ve Violet ona gelirdi.Bizim Finch'imiz öyle değil.O çok çok özel biri.
Kitabın içindeki edebi alıntılar, romantik anlar ve Finch'in hayata bakışı beni çok etkiledi.Finch yaşamayı ilke edinmiş biri, nefes almayı.Hani bir söz var ya "Hayat ne kadar nefes aldığınız değil nefesinizin kesildiği anlardır." Tam olarak öyle.Finch'in umursamazlığı ve cesareti beni kendine hayran bıraktı, uzun zamandır okuduğum en cesur ve ilginç karakterdi.
Violet karakterini o kadar benimseyemedim, benim için ana karakter hep Finch'ti.Violet, dört yüz sayfalık bir karakterdi ama Finch benim için hep var olacak.
Kitabı okumanızı öneriyorum ama benim yaşım on sekiz ve o kafayla yorum yapıyorum unutmayın.Otuz yaşında birinin kitaptan keyif alabileceğini düşünmüyorum, 15 - 22 yaş arası bir kitap bence.
Sevgilerimle.
384 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Ah! Nereden başlamalıyım bilemiyorum. Beni derinden sarsan bir kitap oldu. Çok kırgın bir kitaptı. Kitabın kapağını kapattığımda müthiş bir boşluk hissettim. Kitabın o can alıcı yerini okulun kütüphanesinde okuyordum ve ağlamamak için yanaklarımı dişledim. Keşke kitabı baştan sona unutsam ve tekrar tekrar okusam. Gerçekten de buraya ne yazarsam yazayım boş ve anlamsız kalacak. Böylesine Mükemmel bir kitabı okuduğum için kendimi seçilmiş kişi gibi hissediyorum. İyi ki bu kitabı okudum ve kitabı okuduğum süre hayatımda geçirdiğim en iyi zaman olabilir. Sadece OKUYUN! emin olun ki okumadıysanız çok şey kaybediyorsunuz!
384 syf.
·4 günde·Beğendi
Çok şaşırttı...
Sıfır beklentiyle okumaya devam ederken(sırf kolay okunuyor diye devam ediyordum) bir de baktım kitap beni ele geçirmiş ama nedenini sorsalar söyleyemem tuhaf bir durumdu,daha sonra ağlattı bittiğinde ise tavanı seyrediyordum.
Alkışlarla kitaplığıma kaldırıyorum bir gözüm hep üzerinde olacak.
384 syf.
·15 günde·9/10
Yakın zamanda film haberini almış olmama ve özellikle sonundan dolayı kitabı beğenmiş olmama rağmen ilk iki yüz sayfa benim için zordu. Kitap o kadar depresif ki uygun ruh halinde olmadığınızda ne kadar iyi olursa olsun okuyamıyorsunuz. Ben de kitaba neredeyse bir hafta kadar ara verdim. Bugün geri döndüğümde ise kalanını büyük bir hayranlıkla bitirdim.
https://expectokitabum.blogspot.com.tr/...ifer-niven.html#more
384 syf.
·3 günde
Öncelikle merhaba. Bir youtuber sayesinde bu kitaba ulaştım. Daha önce kitabın ismini dahi duymamıştım. Kitabı anlatan kız "Fazla duygusal biriyseniz okumanızı tavsiye edemem çünkü intihara sebep olabilir." demişti fakat ben öyle olduğunu sanmıyorum. Evet fazlasıyla etkileyen bir kitap ama okurun, hayatı güzel kılan şeyleri olduğu sürece intihara kalkmaz. Aksine ben neden intihar etmemem (ki böyle bir düşüncem yoktu zaten) gerektiğini öğrendim. Eğer sizi seven birileri varsa (aile, arkadaş, sevgili, belkide sadece bir komşu) hayatınız dipsiz bir kuyuya benzesede intihar etmeye hakkınız yok. Arkanızda bir enkaz bırakmaya hakkınız yok. Kimse bu kadar düşüncesiz olmamalı. Özellikle de inancınız sağlamsa zaten intiharı düşünmezsiniz.
Gelgelelim 'Hayatın Kıyısında' ya...
Kitabın kapağında ki yazı, kitabı özetler niteliğinde. "Yaşamayı, ölmek isteyen bir çocuktan öğrenen kızın hikayesi." Evet kitabın konusu bu! Bir genç Theodore Finch; bipolar bozukluğu olan, defalarca intihara kalkışan ama her seferinde bir sebepten ötürü beceremeyen... Bir genç kız Violet Markey; ablasının ölümünden kendini sorumlu tutan, hayatına artık onun gibi devam etmek için etrafa ablasını gözlükleriyle bakan, ne kadar güçlü olmaya çalışsada hayattan vazgeçmiş... Bu iki gencin intihar etmek için okullarında ki çan kulesinde birbirlerine rastlamasıyla başlıyor her şey. Bu başlangıç ortak proje ödeviyle devam ederken farkında olmadan değişiyor ikiside. Kendilerinin farkına varıyorlar bir nevi. Ancak kitabın kapağında da dediği gibi "Violet'in dünyası büyürken Finch' inki küçülmektedir..."
Mükemmel bir kurgu, mükemmel bir eser. Okurken ağladığım, her kelimesini hissettiğim bir eser. New York Times Çok Satanlar listesinden bir eser. Birazda yazarın hayatından bir eser…
Okumanızı tavsiye ederim. Yazarın emeğine, kalemine, yüreğine sağlık. Teşekkürler, Jennifer Niven. Teşekkürler, bize bu eseri sunduğun için.
Keyifli Okumalar..=)))
672 syf.
Bir kitabı 1 yıl boyunca elinize bulundurup okumadan beklemek..
Bunun sebebi mükemmelliğinden emin olup biteceğine üzülmek.. Nasıl mı emindim Pierce Brown'un yaptıklarının yapacaklarına teminat olmasından dolayı.
Yormadan bişeyleri ifade etmem gerekirse ; ilk üçlemede olduğu gibi "Kızıl İsyan" nasıl sağlam yapı taşları üzerine ağır ağır kurulmuşsa "Demir Altın" da aynen öyle.. bu demek oluyor ki "Dark Age" ve sonrasında kalbimiz dayanmayacak..
Pierce Brown'un müthiş zekası ; boğmadan ince ince verilen temel, mükemmel işleyiş, dehiyane ayrıntılar, son kitaptan ilk kitaba kurulan hayran olunası ağ.. Yarattığın evrenle benim için her daim zirvenin sahibisin..

(Ekstra tek düşüncem Darrow'u özlediğim bu kitapta. Evet varlığını hep hissediyorsunuz evet o arada ha bişey yapacak ha bişey diyecek o hissi hiç gitmiyor ama nadir buluşulan bir as gibi bu kitapta.. Asla bi eleştiri değil ayrıca bu yazdıklarım. Biliyoruz ki "Altın Oğul" ve "Sabah Yıldızı" nda olduğu gibi meteor gibi düşeceğinden bu hazırlıklar..)
384 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Kitabın ilk 150 sayfası oldukça kasvetli, insanı bunalıma sürükleyen cinstendi. Bu yüzdendir ki uzun zamandır okumaya çabalıyordum. Bu sabah bu gidişata bir dur demek için kitabı bitirmeye karar verdim. Köprüden önceki son çıkışı kaçırdım.
Bitirmememde varmış bir hayır meğerse. Bir kaybımızın ardından hep deriz ya “ bunu bana neden yaptın” diye , bende yazara aynı soruyu yöneltmek istiyorum. Bunu bana neden yaptın? Ben bu kadarına hazır değildim. Kitabın son 100 sayfası sürprizlerle doluydu. İçinde bulunduğum ruh hali zaten karanlıkken, kitapla birlikte dipsiz karanlığa gömüldüm . Kitap bitti ve ben hâlâ ne diyeceğimi bilemiyorum. Bende bıraktığı duygular çok karmaşık. Yazara çok sinirliyim ama kitabı beğendim, kitap çok kasvetliydi ama ben de bıraktığı duygularda çok çeşitliydi. Kitabın sonunu ağlayarak okudum ve hâla etkisindeyim. Kitaba inceleme değil de duygularıma inceleme olduğunun farkındayım. Ama çok etkilendiğim bir kitap oldu ve bir yanım okumayın çok üzülürsünüz, bir yanım okuyun çok etkileyiciydi diyor. Karar sizin...
384 syf.
·Beğendi·10/10
Ben öyle her esere ağlamam. Çok çok sevdiğim insanları, kitapları, eserleri, eşyaları da kimseyle paylaşamam. Bu kitabı da o yüzden paylaşmak istemedim ama kitabın baş kahramanı unutulmak istemezdi diye düşündüm.

O kadar kitap okudum elbette çoğundan ayrı ayrı etkilendim ama beni derinden etkileyip ağlatan, günlerce depresyona sokup evden çıkmama engel olan tek bir kitapla karşılaştım. O kitap da Hayatın Kıyısında’ydı. Kitabı aldığımdan beri mutlaka her sene 1-2 kere tekrar okurum ve her okuduğumda da o duyguları tekrar yaşarım. Okumayan çok şey kaybeder, ciddi anlamda çok şey kaybeder. Okuyun okutturun. Pişman olacak tek bir insan tanımıyorum. Bir duyguyu bu kadar güzel okuyucuya geçiren, bu kadar güzel kitabı yaşatan başka bir kitapla karşılaşmadım. Bu kitapla ilgili yazdığım her kelimede ayrı duygular hissediyorum. Zaten kitapta yazan her kelime de bana ayrı duygular hissettirdi. İyi ki okumuşum, iyi ki başucu kitabımsın, iyi ki yanımdan hiç ayırmadığım kitabım olmuşsun.
384 syf.
·Beğendi·10/10
Violet Markey ve Theodore Finch in mükemmel hikayesi sizi çok etkiliycek kesinlikle tavsiye ettiğim kitaplardan
Yaşamayı, ölmek isteyen bir çocuktan öğrenen bir kızın hikâyesi…

Ölümü büyüleyici bulan Theodore Finch sık sık kendini öldürebileceği yöntemler düşünür ancak her seferinde, küçücük bir güzellik bile ona engel olur.

Violet Markey ise yaşadığı kasabadan ve ablasının ölümünün yarattığı dayanılmaz acıdan kaçmak için mezuniyetine kalan günleri sayarak geleceği dört gözle beklemektedir.

Finch ve Violet okullarındaki çan kulesinin tepesinde karşılaştıklarında kimin kimi kurtardığı belirsizdir. Bu tuhaf ikili, bir proje ödevinde eşleştiklerinde yol onları nereye götürürse; tıpkı hayat gibi büyük, küçük, tuhaf, güzel, çirkin, şaşırtıcı yerlere giderler. Kısa süre sonra, Finch yalnızca Violet'layken kendi olabildiğini; tuhaf, eğlenceli, hayatı doyasıya yaşayabilen ve ucubelikten uzak bir gence dönüştüğünü keşfeder. Violet da yalnızca Finch'leyken günlerin hesabını tutmadan yaşayabilmektedir. Ancak Violet'ın dünyası büyürken Finch'inki küçülmektedir…

Yazarın biyografisi

Adı:
Tuğçe Kayıtmaz
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 1.503 okur okudu.
  • 44 okur okuyor.
  • 1.001 okur okuyacak.
  • 37 okur yarım bıraktı.