7,4/10  (8 Oy) · 
13 okunma  · 
6 beğeni  · 
301 gösterim
Dedesi dört yıl önce, on iki yaşındaki Mackenzie’yi Tarih adı verilen ölü bedenlerin son uykularına yattıkları Arşiv’e götürmüştür. Arşiv’de her bedenin, sadece Kütüphanecilerin okuyabildiği, görüntülere dökülmüş hikâyeleri bulunmaktadır ve Mackenzie’nin dedesi uyanıp kaçmayı deneyen Tarihleri durduran bir Koruyucu’dur.
Mackenzie kendini kanıtladıktan sonra, hayatını kaybeden dedesinin yerini alır ancak görevi yüzünden sevdiği insanlara yalan söylemek zorundadır ve korkunun ne olduğunu çok iyi öğrenmiştir: Hayatta kalmak için bir araç. Koruyuculuk görevi tehlikeli olmasının yanı sıra, Mac’e yitirdiklerini de hatırlatmaktadır. Henüz dedesinin ölümünün acısı dinmemişken kardeşi Ben’i de kaybedince Mac hayat ile ölüm, uyku ile uyanıklık arasındaki sınırları sorgulamaya başlar.
Görevi sırasında Arşiv’deki ölüleri asla rahatsız etmemelidir ama birileri bilinçli bir şekilde Tarihlerle oynamakta, hikâyelerinin bazı bölümlerini silmektedir. Mac bu gizemi çözemezse Arşiv çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır...

“Özgün olduğu kadar iyi yazılmış bir hikâye. Arşiv insanı hem zihninden hem de kalbinden yakalamayı ve son sayfaya kadar bırakmamayı başaran nadir kitaplardan. Vazgeçilmez eserler rafımdaki yerini hak ediyor.” Rachel Hawkins

“Rüyalarıma girmiş bir dünyada geçen, heyecan verici, nefes kesen güzellikte bir hikâye. Usta işi, karanlık ve göz kamaştıran bir eser.”
Ruta Sepetys, Between Shades of Gray’in yazarı

“Alışılmışın dışındaki konusu ve karanlık, vurucu anlatımıyla Schwab fantazya ve gizemi harmanlıyor, Coronado’ya yaşam verip mekânı da karakterler kadar canlı kılıyor.” Publishers Weekly

“Bu sıradışı bir doğaüstü romantik gerilim. Schwab’ın Arşiv ve Kütüphanecilere bakışı düşünsel açıdan derin ve keskin. Anıların kişisel kayıptan ötesine ulaştığını ve insanlık kültürünün merkezinde olduğunu öne sürüyor.” Horn Book

“Öteki dünya temalı romanlara melekler olmaksızın taze bir yaklaşım getiren Schwab, romanını derin karakterler ve
her şeyin siyah beyaz olmadığı bir evrenle sunuyor.” Kirkus Reviews

“Yaşamdan sonrasına ilginç bakışı ve ölüm ile ölüme verdiğimiz tepkiyi içtenlikle değerlendiren, okurları cezp edecek bir roman.”
Booklist

“Schwab eşine pek rastlanmayan bir başarıya imza atıp tüyleri diken diken eden, doğaüstü bir gizemi tamamen inanılır kılmış. Takip edilmesi gereken bir yazar. Devamı gelmeli!” School Library Journal
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9786053437895
 • Orijinal Adı:
  The Archived
 • Çeviri:
  Tuğçe Kayıtmaz
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Seray Sina Parlak 
28 Mar 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kıyıda köşede kalmış, pek bilinmeyen ama aslında çok iyi ve farklı bir kurgusu olan kitap. Kitabın sonu hem tatmin etti hem etmedi. İkinci kitabın olması şart gibi.
Yazarın yarattığı dünyaya bayıldım. Zaten orijinal kurgulu fantastikleri sevmemek benim için imkansız gibi bir şey. Ben bir günde bitirdim kitabı. Yani ne kadar yavaş ilerlerse ilerlesin sıkılmam imkansızdı ama eğer birkaç güne yayarak okumak istiyorsanız olaydan kopukluk yaşayabilirsiniz.

Fatma Koçoğlu 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Filmi olsa vizyona çıktığı ilk hafta mutlaka giderdim. Konusu çok özgündü. Sıfırdan yaratılan dünya, eksiksizdi. Kurgusu da, yazarın anlatımı da, kitabı bir bölüm okuduktan sonra bırakmak isteseniz dahi devamını getirmenize, bırakamamanıza sebep oluyor. Karakterlerin sıradışılığı, çevrelerinde gelişen olaylarla bütün halinde; bir sonraki sayfayı çevirdiğinizde, hatta diğer bir bölümü geçmenizde bile etkiliydi.

Kitaptan 2 Alıntı

Nisa Nur 
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Üzüntü bazen insanın yüz ifadesine işler, içinden bir şeyler koparır götürürdü."

Arşiv, Victoria SchwabArşiv, Victoria Schwab
Fatma Koçoğlu 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

'"Güneşin kızılı çekiliyor semadan. Bir gün daha bitiyor akşamla birlikte. Eğilip yüzünü saklarken dahi. Yeni bir güne can veriyor.'"

Arşiv, Victoria SchwabArşiv, Victoria Schwab