Turaç Aydın

Turaç Aydın

Yazar
10.0/10
2 Kişi
·
5
Okunma
·
1
Beğeni
·
15
Gösterim
Adı:
Turaç Aydın
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
152 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
MAVİ ÇİÇEKLİ ENTARİ (NERGİS’İN ÇİLESİ)

“Sen Allah’ın gönlüne ağır konuşursan, hastalığından dolayı insanları küçümsersen, Allah da böyle dert verir. Birini kusurundan veya durumundan dolayı ayıplarsan, kınar hakir görürsen sen de onu dünyada yaşamadan ölmezsin.”

“İnsanlar elinde tuttukları bazı şeylerin ve içinde bulunduğu imkânların kıymetini ancak kötü olaylar yaşayarak anlayabiliyorlar. Memnun olmadıkları şeyleri kaybedip, o günleri arar olduklarında ancak o günlerin kıymetini anlayabiliyorlar.”

“Yaşadığımız an ne kadar negatif olursa olsun, her zaman daha kötüsü olduğunu düşünerek o anın kıymetini bilip şükretmek ve onunla yetinmek gerek. Bu da zaten mutluluğu getirir.”

Meryem, Zehra, Osman baba, Nergis, Turan, Mustafa, Nuriye, Selim, Hasan, Merve, Sermet, Selman, Elif hanım, Murat, Kamil, Sevilay, Gülsüm teyze, Murat, Ali, Serdar Aydın, DR. Orkun bey, Feray, Jessica, Hülya abla ve diğer karakterler ile ibret dolu bir yaşamda yer aldım. Öncelikle kitabın isminden yola çıkarak farklı olaylar beklemiştim yalnız bambaşka yaşanmışlıklar okudum. Eserin gerçek yaşanmışlıktan alınarak yazılması okuyucuyu farklı bir şekilde etkiliyor. Duru ailesinde en çok Turan ve Nergis fazlasıyla çile içinde olması beni de üzdü. Eserde hem karakterlerin yaşamı hem de anlatılan kısadan hisseler sayesinde okuyucu çok farklı dersler çıkarabilir.

Evliliğinde sorunlar olan karakteri biraz olumsuz yönde eleştireceğim. Kadın karakterin kötü olması sebebiyle erkek karakter mutsuz olarak evliliğini devam ettirmeye çalışırken yapmış oldukları eylem beni çok kızdırdı. Bir evlilikte sorun varsa ve mutsuzlarsa bu şartlar altında tekrar bir çocuk dünyaya getirmelerini anlayamıyorum. O mutsuz ortamda bir çocuk nasıl yetişir. Sevgi görmeyen bir çocuğun sevgi deposu boş olur ve ileriki yaşamında hayatında sorunlar bitmez. Sevgi ile büyüyen bir çocuk ile sevgisiz büyüyen bir çocuk arasında dağlar kadar fark olur. Ve ayrılma kararı alan çift daha boşanma gerçekleşmeden erkek karakterin arayış içerisine girmesi doğru değildi. Öncelikle en az 6 ay gibi bir sürenin geçmesi ve o kişinin kendini onarması gerekir ve ondan sonra sağlıklı bir şekilde karar verip kendine uygun bir eşi olsun diye bir arayışa girsin. Erkek karakterin davranışını tasvip etmiyorum.

Ali’nin annesine gelelim. Hayırlı bir iş için ailelerin karar verip bir araya gelmelerinden sonra kadının sarf ettiği cümle her şeyin alt üst olmasına sebep olurken o andaki kızgınlığımı dile getiremiyorum… Ne kadar patavatsız bir kadınmış öyle… Bu söylediği cümle karşısında bütün ailenin üzülmesine sebep olan kadın ilerde bunun bedelini ağır şekilde ödeyeceğini bilemezdi tabi ki… İlahi adalet diyorum. İnsan yaptıklarıyla sınanıyor ve o şekildeki davranışını bu dünyada kendisi de yaşamadan ölmüyor. Allah bir şekilde o kuluna dersini veriyor.

Yurt dışında Nergis’in hastanede bulunduğu sırada hemşire Jessika ve Zehra’nın din üzerine muhabbeti çok güzeldi. Nergis yabancı memlekette bile, inanışı ile farkındalık yaratıp onca acı içerisinde iken bile güzel şeylerin olmasına sebep olmasına çok sevindim. Güzelliklere vesile olmak ne kadar güzel bir duygu. Nergis’in güzel yüreğine ve dinine ne kadar bağlı olduğuna her satırda şahit olmam beni de mutlu etti. Sosyal medyada tanıdığı Serdar abisinin hiç görmediği ve birebir tanımadığı halde her an kendisine yardımcı olması, sevgisini yüreğinde hissettirmesi de ayrı bir güzellikti. İyi insanlar halen var ve hep var olacaklar. Yazarımızın ilk eseri olmasına rağmen ufak tefek hataları olsa bile eserin anlatmak istediğini bozmuyor. Yalnız bazı olaylar çok hızlı ilerlemiş. Her şeye rağmen eseri sevdim. Yazarının da okurları ile ilgili olup eser hakkında sohbet etmesi ve eleştiriye açık olması okuyucuyu etkiliyor. Nice güzel eserleri ile birlikte olmak dileğiyle. Yazarımızı eline yüreğine sağlık.

#ahmetbilalaydın #maviçiçeklientarinergisinçilesi
152 syf.
·Beğendi·10/10
Çok güzel bir kitap daha okudum.Sadece kitabın başları biraz hızlı hızlı ve yüzeysel geçildiği için sıkıldım ama sonra güzelleşti kitap.Özetimize gelirsek:

Nergis doğduğu andan beri bir neşe dolmuştur eve.Nergis ailesi tarafından çok sevilir.Özellikle de dedesini.Dedesi erkenden eşini kaybetmiş ve bu hasretini de torunuyla gidermeye çalışır.Ama birgün çok hastalanır ve vefat eder.Nergis çok üzülür.Artık büyüyüp serpilmiş bir genç kızdır.Turan abisinin beyaz eşya mağazasında çalışmaya başlar.Bu iş ona çok iyi gelmiştir.Mağazada çalıştığı süreçte genç bir adam kızımızdan hoşlanır ve ciddi olduğunu söyler ama kızımız istemez.Aradan zaman geçer birkaç lazımlı malzeme için komşusu Kâmil abisinin dükkanına gider ve bu genç adamla uzun süre sonra tekrar karşılaşır.Ayaküstü sohbet eder ve oradan ayrılır.Bu genç adam Kâmil ile konuşup bilgi alır Nergis ile ilgili.Kâmil, kız kardeşinin yakın arkadaşı olduğunu ve konuşup haber vereceğini söyler.Ertesi gün arkadaşı Nergis ile konuşur ve Nergis de abisi Turan'a konuyu açar ve onay verirler.Görüşmeler vs. derken istemeye gelirler ve sözlenirler.Nişan,evlilik telaşı başlar.Bu süreçte Nergis sözlüsüne evlenene kadar elini tutmamasını, öpmemesini söyler ama sözlüsü ara ara ısrarla yanaşmaya çalışır.Sonunda ise tartışırlar ve sözlüsü Nergis'i aramaz olur.Haftalar sonra nikâh davetiyeleri nedeniyle arar ama ulaşamaz.Bunun üzerine abisi Turan'a söyler.O da arar ulaşamaz.Annesini de arar onun da haberi yoktur.Sonunda Turan,Kâmil'i arar.Sesi telaşlı gelir çünkü kız kardeşi aynı zamanda Nergis'in yakın arkadaşı sabahtan beri ortada yoktur.Nergis'in sözlüsünün de ortada olmadığını öğrenince içinden bu bir tesadüf mü diye geçirir ama gerçek kısa zamanda ortaya çıkar.Nergis'in sözlüsü ve yakın arkadaşı ona ihanet edip kaçmışlardır.Nergis bunu öğrenince dünyası yıkılır.O neşe dolu konuşkan kız gider,sus pus olur.Annesi de bu olay üzerine kalp krizi geçirir ve bir daha geçirirse ölebileceğini söyler doktor.Birgün herkeste bir fısıldaşma sezer Nergis'in annesi.Mutfakta konuşurlarken kulak kabartır ve Nergis'e ihanet edip kaçan sözlüsü etrafa 'Ben Nergis'i kız olmadığı için almadım' iftirasını yayar kendi suçunu örtmek için.Bunu duyan anne yere yığılır ve vefat eder.Zaten hayata küsen Nergis bundan dolayı da iyice kötüler ve rahatsızlanır.Karnı haftalardır ağrır,ara ara bayılır.Bunun üzerine Turan abisi ve ikinci eşi Elif onu doktora götürürler.Doktor ilaç verir ama Nergis ve Elif dışarı çıkarken,Turan abisinin odada kalmasını söyler.Turan abisi kalır ve doktorun söyledikleri onu yerle bir eder.Resmen yıkılır.Devamı sizde canlar Neler oluyor neler
104 syf.
·Puan vermedi
Ay sonunu da @uyanisyayinevi kitapları ile kapatayım dedim ve bir tanesi bitti bile. Şiir ve kısa sözlerden oluşan bir kitaptı. Hemencecik de bitiverdi.
.
.
Vaktini (senin) kıymetini bilenler için,
Sohbetini (seni) dinleyenler için,
Sevgini hak edenler için harca!
Hiç olmassa onlar boşa gitmesin.
#uyanışyayınevi #parlakmeltemkitapligi

Yazarın biyografisi

Adı:
Turaç Aydın
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 5 okur okudu.