Ufuk Yetişkin

Ufuk Yetişkin

Yazar
8.4/10
18 Kişi
·
24
Okunma
·
11
Beğeni
·
934
Gösterim
Adı:
Ufuk Yetişkin
Unvan:
Türk Ekonomist, Yazar
Doğum:
Sivas, Türkiye, 22 Mayıs 1987
22 Mayıs 1987 yılında Sivas’ta doğdu. 2010 yılında Celal Bayar Üniversitesi İktisat Bölümü’den mezun oldu. Lise yıllarından bu yana karikatür, müzik, tiyatro gibi çeşitli sanatlarla ilgilendi. 2010-2015 yılları arasında çeşitli internet sitelerinde köşe yazıları yazdı. 2013 yılında amatör bir toplulukla bir yıl boyunca tiyatro sahnesinde yer aldı. 2014 yılında çocuklarla birlikte “Umut” temalı bir resim sergisi açtı. 2015 yılında kanser hastaları yararına yayımlanan “Hayata Tutunma Öyküleri” adlı projede bir hikâye ile yer aldı. 2016 yılında ilk romanı “VITA-Buluşma” yayımlandı.
"Kalabalığı sevmiyorum. Anlaşabildiğim üç beş kişi haricinde kimsem yok zaten. Ne kadar çok insan, o kadar gürültü ve bir o kadar pislik gibi geliyor bana. Çünkü insanların iyi olmaya değil de sadece mutlu olmaya çalıştıklarını görüyorum."
"Her insan mutlu olmak ister, bunda ne var ki?"
"Başkasının mutsuzluğuna neden olma pahasınaysa, çok şey var."
"Bu nedenle de insanlardan uzak duruyorsun öyle mi?"
"Evet."
'Başımı gökyüzüne kaldırdığımda, alem kocaman bir diyardı ve adına iş dedikleri hedefler ancak toplu iğne ucu kadardı.'
Bir çocuk uğruyor rüyalarıma,gel,hayatı öğreteceğim sana diyor. Daha senin yaşın kaç demeye kalmadan öylece inanıyorum ona. Çünkü inanmaya ihtiyacım var, öğret diyorum. Sonra düşünüyorum ve diyorum ki, onun yaşına kadar düşmüş mü hayat meselesi... Yani o denli anlamıyorum hayattan. Hani derseniz ki, sen ne saçmalıyorsun birader, hayatın anlaşılmayacak nesi var diye, o zaman ben de size derim ki, 'Hadi sizin yaşınız ondan da, benden de büyük, siz söyleyin hayat nedir?' diye. Ama durun, siz de söyleyemezsiniz, söyleseniz de ben sizin cevaplarınıza başka sorular sorup boğarım onları. Çünkü anlatamazsınız, mutluyken istisnasız uğrayan kara haberi, gideni, kaybetmeyi... En çok da ölümü... Evet, evet ölümü anlatamazsınız bana... Ya arkadaş niye ha, niye? Niye ölür anneler babalar? Daha mürüvvet görecekler, düğünde halay çekecekler, torun büyütecekler, değil mi ama?..
... "Çocuk, "Yüklerin ağır", diye cevap verdi. "Sen aklındaki, kalbindeki, tüm benliğindeki yüklerden kurtulamadan cevapları alamazsın. Sen seni terk edenleri, sana söylenen yalanları affetmeden öğrenemezsin hiçbir şeyi. Ve sen terk ettiklerinden, nefret ettiğin herkesten af dilemedikçe açamazsın kendini gerçeğe", deyip, aralıksız söylenmeye devam etti..."
"Yaşamın içinde bulunan tüm insanî duyguların birbiriyle olan mücadelesi bizi kendi içimizde bulunan güçten uzaklaştırdı. Çözümü kendi iç dünyamızda bulmaktansa, dışarıda hazır sunulan çözümleri tercih etmemize zorladı bizi."
Yazma hevesi , biraz araştırma ile hayal gücünün kitap yazmaya yetebileceğı, hele ki kitabı bastırmaya yetebilecek kaynak da varsa bir şekilde hepimizin eline ulaşabileceğinin bir kanıtı oldu bu kitap benim için. Ancak daha kötü bir Türkçe ile karşılaşmamıştım hiçbir kitapta. Türk dilinde uzman olmamama karşın bir okur olarak bile , kullanılan dildeki yapısal bozukluklar kitabı ısrarla okuma gayretimi sonuçsuz bıraktı. Tam olarak yarısında bir kitabı okumayı bıraktım, yıllar sonra ilk kez.
328 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Serinin ilk kitabı olan eser, mitoloji, bilim, gizem ve dinler üzerine kurgulanmış.
Ana karakter olan Adil kendi halinde, geçmişinin hesabını geleceğinin umutsuzluğu içinde yol alırken, gördüğü öncü rüyalar onu bambaşka bir gizemin içine sürükler...


İnsan acaba kendi gücünü keşfetmiş midir?
Dünyanın en zenginlerinden olan bir adamın Tanrı olma hayalini gerçekleştirmesi için yapılan deneyler, ona bu yolun sonunda acaba neler sunacaktır? Bu sorunun cevabını bildiğini düşünse de endişeleri ve korkuları onu yolundan döndürmeye yetecek midir?

Mistik öğretileri, mitolojik bilgileri bilim ile bira araya getiren Doktor Aykut Ulucan'ın bilimsel olarak yaptığı araştırmalar ve keşifler insanların sonunu mu yoksa gerçekten var olan güçlerinin keşfini mi sağlayacaktı? Bu sorunun cevabını arayan Doktor, keşiflerini dünyaya duyurmak için kendinden verdiği ödünler ile bu hizmetin nelere sebep olacağı konusunda ki tutarsızlıklar sonucu nasıl bir yol izlemesi gerektiğinine karar vermiş olsa da uygulamasını devam kitabına saklamış yazarımız...

Yedi Uyurlar'ın bulunduğu Selçuk'taki bir mağarada, Öğretmen öğrencilerine vaktin geldiğini söylemesi üzerine, Adil'inde hayatının kesişeceği noktada iyi ve kötünün, sevginin ve hırsın savaşı başladığında, Adil'in kendi geçmişi ile yüzleşmesi adına yaşadığı tüm bu olayların içine bilinçsizce çekilmesi, onun bilinmezliklerle dolu olan görevinin ne olduğunu anlamasına olanak sağlandığında, gerçeklikten kopuşu ve araştırmalara başlaması kitabı bir solukta okumama sebep oldu...

İzmir'in güzel sokaklarında, Adil'e eşlik etmek isteyeceğinize emin olabilirsiniz...
Kurgusu oldukça başarılı olan kitabının devamını okumak için biran önce çıkmasını diliyorum. Son sayfası öyle bir noktada kaldı ki, kitabın kapağını kapatınca olay yerinden bir süre çıkamadım...
328 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Bu kitapta neler mi var?
Herşey!! İzmir'e, Ege'ye olan sevgim, ağustos ayında İzmir'de Saat Kulesi ve Kemeraltı gezim, yıllar önce çok ilgimi çektiği için Efes, Meryem Ana Kilisesi ve Yedi Uyuyanlar Mağarası gezim, Yunan mitolojisine olan ilgim, enerji ile ilgili merakım, dünyadaki bütün inanışları araştırma isteğim ve bunların bu kitaptaki ortak noktası beni oldukça etkiledi!
Tanrılar, Peygamberler, Yedi Uyuyanlar, iyiler, kötüler..

Mitolojik, fantastik, bilim kurgu kitapları sevenler, içinde biraz da aşk olsun diyenler oldukça mistik bir kitap

Bu kadar şey ve daha fazlası nasıl bir araya geldi derseniz o da yazarın muhteşem kurgusu

Profesörün öğrencileriyle 'kinezi' konusunu işlerken 'ön yargısız olmanın ve düşünmenin önemi' ni vurgulayan bölüm 5 belirtmeden geçmek istemedim.

Altı çizilesi o kadar çok cümle vardı ki..
"Bu görevi neden mi dil değil de o yeşil bakışlar üstlenmişti? Çünkü dil gidene hep küserdi. Çünkü gitme demek, her zaman sözcüklere yüklenmiş bir görev değildi. Çünkü kalanın mı yoksa gidenin mi kaybettiği konusunda kararsız kalınan bu dünyada rivayete yer bırakmaksızın, giden kalanda yarım kalır, dil susardı."

Kitap benim ilgi alanlarımın muhteşem bir kurguyla birleşmiş hali olduğundan mıdır bilmem ama ben çok sevdim Vita'yı, bir an önce de devamını okumak istiyorum
328 syf.
·Beğendi·10/10
Bir kitap alıyorsunuz elinize 1. bölüm 2.bölüm 3.bölüm derken yok yok hemen bitmemeli diyorsunuz..
Böyle kitaplar sizin elinize geldiğinde araya kitap koyar mısınız?
Ben koyarım böylelikle sevdiğim kitabı daha irdeleyerek okuma fırsatı doğuyor bana..
Araya kitap koymadan bir solukta okuyanlarada saygım sonsuz..
Bu öyle bi kitap ki heyecanla başladığım her bölümde heyecanı katlanarak artandı.O kadar dolu dolu yazılmış ki bir bölümden diğer bir bölüme geçerken durup derin bi nefes alıyorsunuz sonra devam ediyorsunuz..
Ve diğer bölümde ne olmuştu demiyorsunuz resmen kitap okutuyor kendini..
Yazacak o kadar çok cümle var ki.Bu kadar kafi..Yalnız adından da anlaşılacağı üzere bu buluşma bakalım 2.seride şuan aklımda ki soru işaretleri gidecek mi yoksa gitmeyecek mi.. Şunuda demek isterim ki bu kitaptan bi "Supernatural" sezonu çıkar..
(Supernatural iki kardeşin doğaüstü varlıklara karşı verdiği mücadeleyi anlatmakta olan bi dizi Şuan 13.sezonda..)
Teşekkürler Ufuk Yetişkin sen hep yaz ben severek okurum
Kitabı henüz yurtdışında ikamet ettiğim için inceleyemedim fakat sabırsızlıkla kitabı elime alıcağım günü bekliyorum Ufuk Yetişkin eline sağlık Mübeccel hanımında yüreğine sağlık herkeze iyi okurlar.
328 syf.
·30 günde·Beğendi·8/10
Asosyal bir hayat sürmeye çalışan Adil'in sıra dışı hikayesi.....
⭐Kitabı okurken yorulabilirsiniz gerek anlatılanlarla gerek karakterlere olsun sindirilerek okumak gerekiyor.
⭐Bir çok hikaye içiçe geçmiş durumda ama sonunda hepsi birbirine muhtedem bir şekilde bağlanıyor ki tam olayların en can alıcı noktasında kitap bitiyor.
⭐Buluşma var ama sonrası merak
⭐Bugün dünün sonucu aynı zamanda yarının sebebidir.Ve ne yazık ki tarih sadece bir kez yazilabilen bir şeydir

Yazarın biyografisi

Adı:
Ufuk Yetişkin
Unvan:
Türk Ekonomist, Yazar
Doğum:
Sivas, Türkiye, 22 Mayıs 1987
22 Mayıs 1987 yılında Sivas’ta doğdu. 2010 yılında Celal Bayar Üniversitesi İktisat Bölümü’den mezun oldu. Lise yıllarından bu yana karikatür, müzik, tiyatro gibi çeşitli sanatlarla ilgilendi. 2010-2015 yılları arasında çeşitli internet sitelerinde köşe yazıları yazdı. 2013 yılında amatör bir toplulukla bir yıl boyunca tiyatro sahnesinde yer aldı. 2014 yılında çocuklarla birlikte “Umut” temalı bir resim sergisi açtı. 2015 yılında kanser hastaları yararına yayımlanan “Hayata Tutunma Öyküleri” adlı projede bir hikâye ile yer aldı. 2016 yılında ilk romanı “VITA-Buluşma” yayımlandı.

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 24 okur okudu.
  • 17 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.