Uğur Koşar

Uğur Koşar

Yazar
7.6/10
2.015 Kişi
·
8.999
Okunma
·
303
Beğeni
·
17121
Gösterim
Adı:
Uğur Koşar
Unvan:
Yazar
Doğum:
Tillo, Siirt, Türkiye
Kendisini fıkıh, tefsir, hadis olarak ilmi yönden geliştirmenin yanında;  Doğunun Zen öğretisi (farkındalık) ile Sufi’liğin (kalp gözüyle bakışını) harmanlayarak kendine özgü üslubuyla insanların kendi öz varlıkları ile buluşmasına böylece kalıcı bir huzurla buluşmalarına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda insanlar UK’yı Dünyanın tek Batılı Mistik’i olarak görmektedir.
Söylenecek çok şey varken bile sus. Susmak boyun eğmek değil, tam aksine olgunlaşmanın ilk adımıdır. Ve daima anımsa;
Sen sustuğunda melekler konuşmaya başlar..
"Ben Allah'tan isterim, niyet eder ona bırakırım, Allah verirse bir kere sevinirim, vermez ise on kere sevinirim".
- Bu nasıl olur? İnsan hiç Allah'in vermediğine sevinir mi?!
"Ben sevinirim"- demiş Veli kul. "Allah'ın o verdiği benim istediğim içindi, vermediği ise kendi tasarrufudur, benim hakkımda en iyi bilen Alim olan Allah'tır..."
Kalp kırılması diye bir şey yoktur, bunu sana kim söylediyse kendini kandırmış olmalı. Kırılan - gurur, onur, egodur. Ve bunu bir kez kabul ettiğinde işte sen rahmete ulaşmak için ilk addımı atmış olursun.
“Bu dünya hayatı sadece bir eğlence ve oyundan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte asıl hayat odur. Keşke bilmiş olsalardı.”
(Ankebut, 64) ayetini okuduktan sonra ekler Efendimiz:

“İstemez misin ey Ömer? Dünya onların olsun, ahiret bizim olsun!”

Ölmeden önce ölen bir Peygamberimiz vardı.
192 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
İnsanın ruhuna hitap eden, ruhunu doyuran ve ruhunu iyileştiren kişisel gelişim kitaplarını çok severim ki bu kitap tasavvufla harmanlandıysa bayılarak okurum. Okudukça size iyi gelir, sizi aydınlatır ve hatta yaralarınızı sarar. Bu tarz kitapları her zaman bir kez okumayın, başucu kitabınız olsun ve ne zaman içiniz daralırsa açın okuyun tabiricaizse size inşirah suresi olsun :) Bir de böyle tasavvufi kitaplar, unuttuğumuz Allah'ımızı bize tekrar hatırlatır ve şöyle bir vicdanınıza dokunur. Her zaman için unutmadığımızı düşündüğümüz Allah'ımızı, ona ayırdığımız zaman kadar hatırlarız aslında. O yüzden dibe batmış bazı duyguların gün yüzüne çıkması için bir kez değil çok kez okunmalı tasavvufi kitaplar. Özellikle bu kitap gibi içinde kıssa barındıranlar sizi kesinlikle doyuracak ve düşündürecektir o da yetmeyecek size vicdan yoklaması yaptıracaktır. O yüzden tekrar tekrar öneririm. İskender Pala'nın Mevlana kitabına yaptığım incelemedeki düşüncelerimin aynısı burda da geçerlidir, okuyanlar için :) Bizi Allah'a yaklastıran ve bize onu hatırlatan her şey güzeldir. Özellikle bu kitaplar sizi biraz kendinize getirir, sorgulattırırsa bir şeyleri daha güzeldir. Okuyun kitap dostlarım gönlümüz doysun ve şifa bulsun. Çünkü hepimizin gönlünün şifaya ihtiyacı var. Ve şafi olan yalnızca O'dur. Şifa bulmak dileğiyle...
192 syf.
·15 günde·Beğendi·Puan vermedi
Evet yaşıyoruz ama neden yaşadığımızı bilmeden yaşıyoruz. Sadece nefes alıp dünya hayatı için çalışıyoruz. Sürekli isyan içindeyiz. Aslında isyan etmeyi bırakıp Allah'ın verdiklerine şükür etmeye başlasak hayat daha kolay olucak. Kitapta Uğur Koşar diyor ki; "Allah gereksiz hiç bir şey yaratmaz. O seni bu dünyaya göndermişse mutlaka bir eksiği tamamlaman içindir..." Evet çok kısa bir dünya hayatımız var, ve bu dünyadaki hayatımızı boşa geçirmemek bizim görevimiz.
Ve bu kitap benim için bir başucu kitabı oldu. İçerisinden o kadar çok ders çıkardım ki bütün hayatımı gözden geçirmemi sağladı. Ben çok çabuk sinirlenen sanki bütün kotü olaylar benim başıma geliyormuş gibi hissedip üzülen birisiydim. Ve bu kitabı okudukça aslında Allah kendine yaklaştırmak istediği kullarına sıkıntı verirmiş onu öğrendim. " Allah sana sıkıntı, bela vermişse tefekkür et. Bu yanına yaklaştırmak istediği dostlarına uzattığı bir merdivendir! " diyor kitapta. Ve her şey için şükür et gözün görüyor, kulağın duyuyor, yürüyebiliyorsun bunlar ne güzel nimetler farkına var! Ve beni en çok etkileyen cümle; "Allah hz.Adem'e ceza olsun diye dünya ya gönderdi. Dünya bir hapishane ve sen o hapishaneye aşıksın! ...Ve düşün dünya bu kadar güzelse cennet ne kadar güzeldir..."
Ben çok beğendim kitabı bence herkesin okuması gereken bir kitap tefekkür etmeyi öğretiyor okuyucuya. Bir çok şeyi de düşündürüyor...
192 syf.
·Beğendi·9/10
İnsanoğlu 'nun yartılış amacından ve Yaratıcıya olan inancımızın saf ve temiz bir aşk ile karşılik bulacağını anlatan harika bir baş ucu kitabı.Yıllarca korku ile anlatılan Yaratıcının merhametinin ayrım gözetmeksisin tüm insanların üzerinde olduğunu anlatan bir eser.Sen iyilik üzerine ol duana kendin inan ve Allah de Ötesini Bırak...
İnsanı kendi için de yolculuğa çıkaran bir kitap...
200 syf.
·3 günde·Puan vermedi
((Al-i İmran Suresi, 200. ayet: Ey iman edenler, sabredin ve sabırda yarışın, (sınırlarda) nöbetleşin. Allah'tan korkun. Umulur ki kurtulursunuz.))

Allah'a sığınmak için sığınılacak zor bir durumun olması şart değildir, iyi ya da kötü her durumda Allah'a sığınmak gerekir.

Nasıl ki, hastalanmadan önce hastalıktan, ateşe girmeden önce ateşten, bela ve musibet gelmeden önce bela ve musibetten korunmak için Allah’a iltica ederiz, Ona sığınırız ve Onun korumasına muhtacız.  Bunun gibi, şeytan bize zarar vermeden önce şeytandan, şeytan gibi insanların tuzaklarına düşmeden önce şeytan gibi insanların tuzaklarından Allah’a sığınırız, Ona iltica ederiz ve Ondan yardım isteriz.

Demek ki, sadece zora düştüğümüzde değil, her durumda bu zora düşmekten de Allah’a sığınmak gerekir ve sürekli onun koruması altına iltica etmeliyiz.

O halde her hâl ve durumda, ona sığınmak imanın bir gereğidir ve kulluğun bir göstergesidir.


Aslında üzerinize alınacağınız güzel konulara değinmiş kitap.Günlük olayları sabır ile karşılamak için okunabilir. Fakat Allah de ötesini bırak kitabında olduğu gibi terapi ve tasavvuf konusu temelsizdi.

Kitap fazlası ile eksikti. Kendi düşüncelerimi değiştirmek bir yana dursun kitabın eksik yanlarını daha çok düşündüm. Sabit içeriğe sahip nine ve torun üzerinden 200 sayfa kaleme alınıp yazılmış ama diğer kitaplarından aldığım duyguyu bu kitapta bulamadım .
Sanırım çıtayı fazlaca yükseltmiş yazar.

Ben derim ki okumaktan zarar gelmez. Kitabı okurken fazla eleştirmeden okursanız sanırım daha yararınıza olur aksi takdirde kitabı kıyaslamaya başlarsınız.

İncelemeye Kuran' ayeti ile son veriyorum

Kehf Suresi, 78. ayet: Dedi ki: "İşte bu, benimle senin aranda ayrılma (zamanı)mız. Sana, üzerinde sabır göstermeye güç yetiremeyeceğin bir yorumu haber vereceğim.
192 syf.
·16 günde·6/10
Öncelikle kitapta güzel kıssaların olduğunu belirteyim, bazıları inandırıcı gelmemiş olsa da.

Sonra;

Egoya karşı olan uğur koşar, hiç mutsuz olmayan uğur koşar, mükemmel bir hayat süren uğur koşar, hiç bir musibete öfkeyle yaklaşmayan uğur koşar, övgü uzaktan eleştiri yakından gelirse anlam kazanır lafını hiç duymayan biri. uğur koşarın egolarına bam bam bam!

Sadece gerçek bir kitap değil diyecektim. Bana ün yapmak için yazmış gibi geldi. Saygılar..
184 syf.
·Beğendi·9/10
Uğur Koşar'ın bazı kesimlerden tepki almasını anlamıyorum.Kitapları genel anlamda sufizime daha yakın fakat Allah'a teslimiyeti ve güvenmeyi çok sade ve akıcı bir dil ile anlatıyor.Bu eseride onlardan bir tanesi.Kendinizi köşeye sıkışmış hissettiğinizde, size o köşeden manaya yönelerek çıkabileceğiniz bir kapının var olduğunu hatırlatıyor...
240 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Selamunaleyküm Arkadaşlar,

Kütüphanede bir kitap arıyordum ama ne yazık ki yoktu. Acaba yeni çıktı diye mi? Her neyse rastgele kitap seçmeye başladım ilk elime bu geldi. (Ya bu spoiler şeysini her zaman yazmak zorunda mıyım?) İsmi beni çok etkiledi, arka kitap yazısı da güzeldi. Yazarda tanıdık geliyordu ama çıkaramadım. Bunu muhakkak okumalıyım dedim diğer iki kitabı da alıp istemeye istemeye kütüphaneden ayrıldım. İlk 25 sayfasında kitap resmen beni büyülemişti. İnternette pdf’sini aradım ama yoktu. Yani bana göre başucu kitabı olabilirdi. Konusuna değinirsek eğer; Yazarımız bir psikolog ve ona yöneltilen sorulara cevap veriyor. Sanki hani şu filmlerde gördüğümüz gibi bir yumuşacık koltukta uzanıp sorunlarını anlatırlar ya, sonra psikolog da şu meşhur sözünü söyler ‘Anlıyorum’ aynen öyle hissediyorsunuz. Açıkçası ondan faydalı bilgiler(den kastım terapi) almadım değil ama kitabın sonuna doğru isimle pek alakası olmadığını anladım. ‘Psikolog Yanıtlıyor’ ‘Sorunlarınıza Manevi Çözüm’ gibi şeyler daha uygun olurdu. İnsanların kendilerini/özünü bulmasına yardımcı oluyor. Bana göre bu kitap ‘Dini’ kategorisine girmemeliydi, en azından yazarın bu kitabı, diğerlerini bilmiyorum. Kitabın son sayfasında yazar açıklama yaptı ama sanki ‘kitabım ismine uygun olmadı, n’aptım ben’ düşüncesine kapılıp toplamaya çalıştı :) İsmine uygun olmadığından puan kırdım başka güzeldi. Bir de sanki bir yerden sonra söyledikleri aynı gibime geldi.
Bence sorulan sorular tüm insanlığın yaşadığı sorunlar; aşk, acı, mutsuzluk, renksiz hayat, karanlık dünya vs. vs. Yazara katıldığım nokta insanın mutluluğu da, mutsuzluğu da kendi elinde. Misal çok güzel uyandığın bir günü ağlayarak bitirebiliyorsun. Bunun sebebi sensin. Şöyle ki; Müzik dinliyorsun hareketli parçalar, gülüp, dans ediyorsun, keyfin yerinde buraya kadar her şey yolunda; birden arabesk bir parça çalmaya başladı, önce hüzünlendin, yaşadıkların aklına geldi ve ağlamaya başladın. Sonra tekrar tekrar dinlemeye başladın ve girdin mi depresyona. Buyur. İsteseydin hemen bir düğmeye basarak tekrar eğlenceli şarkılarına döner, gülümsemeye devam ederdin. İşte yazarın bu kitabında anlattığı böyle bir şeydi, her şey senin elinde. (Yav bu arada benden de iyi psikolog olur) Birde Osho’dan çok bahsettiler; Yazarın Yazıları, blogu, konuşmaları falan hep Osho’ya benziyormuş, özenti mi diye sordular, o da ilk kez duyduğunu falan söyledi. Ben Osho’yu çok merak ediyordum, bir kitabını okumayı düşünüyordum, şu an kararsız kaldım.
Küçük öykücüklere yer verildi kitapta. Yazar; Farkındalık, anı yaşama ve tüm duyguların insanın özünde olduğunu anlatıyor.
Psikoloji olarak bu kitabı tavsiye ediyorum ama dini olarak hayır.
Bir de söylemezsem olmaz; İnsanın bir konu hakkında bir bilgisi yoksa susmalı, diye düşünüyorum. Her ne kadar yazar bilgiye karşı olsada; ‘dost acı söyler’.

Allah’a Emanet Olun Canlar...
200 syf.
·Beğendi·8/10
Yine bir Ugur Coşar klasiği.."Allah De Ötesini Bırak-2 "..
Kitabın adından da anlaşılacağı gibi "Allah'a karşı imanın,niyetin,güvenin,duanın,ibadetin kısacası
O'na kul olmanın - olabilmenin anlatıldığı bir kitap.
Tavsiye eder ,iyi okumalar dilerim.
192 syf.
·14 günde·10/10
Selam kitap kurtları
Öncelikle şunu belirterek başlamak istiyorum. Bu kitap hakkında okuduğum gördüğüm çok iyi yorumların yanında kötü yorumlarda gördüm okudum. Ben bu kitabı reklam amacıyla yazılmış, içinde bilgi vs olmadığını söyleyen kesime katılmıyorum. Bende reklamlık bir işte çalışsam reklam için kitap yazardım. Ama bu kitap hakkını vermiş.
Kitapta her konuya değinilmiş. Akıcı bir dille her konu örneklerle pekiştirilmiş.
Okuduktan sonra bi aydınlanma yaşanıyor.
Bu kitap benim için baş ucu kitabı. Düştüğümde kaldıran bir el oldu benim için. Kitap içinde ki tasvirleri örnekleri vs çok severek düşünerek sindire sindire okudum. Kitabı kaçıncı okuyuşum bilmiyorum. Ben reklama bakmadım yada amaç her neyse. Sadece bana faydasına baktım ki böyle kitaplar fayda sağlamalı bence.

Yani diyeceğim şu ki sizde aydınlanma yaşamak istiyorsanız yada ruhunuza iyi gelecek kitap arıyorsanız ben bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum. Okuyun okutun bence.

Sevgi , sağlık, kitapla kalın...

Yazarın biyografisi

Adı:
Uğur Koşar
Unvan:
Yazar
Doğum:
Tillo, Siirt, Türkiye
Kendisini fıkıh, tefsir, hadis olarak ilmi yönden geliştirmenin yanında;  Doğunun Zen öğretisi (farkındalık) ile Sufi’liğin (kalp gözüyle bakışını) harmanlayarak kendine özgü üslubuyla insanların kendi öz varlıkları ile buluşmasına böylece kalıcı bir huzurla buluşmalarına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda insanlar UK’yı Dünyanın tek Batılı Mistik’i olarak görmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 303 okur beğendi.
  • 8.999 okur okudu.
  • 123 okur okuyor.
  • 2.312 okur okuyacak.
  • 107 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları