Ulf Nilsson

Ulf Nilsson

Yazar
8.7/10
3 Kişi
·
4
Okunma
·
1
Beğeni
·
402
Gösterim
Adı:
Ulf Nilsson
Unvan:
İsveçli yazar
Doğum:
Helsingborg, İsveç, 18 Eylül 1948
"Mesela yorgun bir porsuğa bir bardak meyve suyu vermek suç değildi,kazayla tökezleyip bardağı üzerine dökmeniz durumu değiştirmezdi. Tipik bir iyi kalplilikti. Kötü olmamaktı."
Yani "kötülük yapmak yasak ama iyilik yapmaya çalışırken kötü bir şey yapılmışsa affedilir."
Komiser gordon son dava renkli içeriği ile çocukların ilgisini çekecek heyecan verici bir dedektiflik hikayesi. İlk davaya nazaran konusu ve yazım şekli farklı olmuş. Açıkçası ilk serisi daha çok sevdirmişti kendisini bana . Baya ilgi çekici bölümleri vardı. Son dava ise ona göre bir tık aşağıda olmasına rağmen ağızda yine güzel bir tad bırakacağına eminim.
Çocuklar ve yetişkinler için harika bir polisiye . Bir gece fındıkları çalınan sincap ormanın sorumlu polisi ve dedektifi kurbağa komiser gordon'a başvurur. Komiser gordon fındık hırsızlarının peşine düşerken fare Padi ile tanışır. Padi'nin aslında bir ismi yoktur. Padi ismini komiser gordon koyar. Ve Padi'yi komiser yardımcısı yapar . Iki kafadar beraber fındıkların peşine düşerler ve sevimlı neşeli bir maceraya başlarlar . Bol bol kek yemeyi seven -bu arada her kekin ayrı bir saati var - komiser gordon ve polis mührü hikâyemize damgasını vurur bu süreçte . Çocuklar ve yetışkenler için harika bir polisiye . Şiddetle tavsiye ediyorum .
Bu, uzun zamandır raflarda duran fakat nedense hiç elime alıp karıştırmadığım bir kitaptı. Nihayet tanıştık. İyi ki de tanışmışız!

Sizi de tanıştırayım: Kapaktaki gri, küçük guinea pig Bay Muffin oluyor. O artık dolu dolu bir hayat yaşamış, sağlıkla yedi yaşına kadar gelmiş bir ihtiyar.

Bir salı günü posta kutusunda bir mektup bulur:

“Bay Muffin, Babam çok yaşlanan kobayların ansızın ölebileceklerini söylediği için o kadar üzgünüm ki…”

Bay Muffin, okuma bilir miydi bilinmez ama mektubu kemirip kar taneleri gibi savurur.

Sık sık eski günlerini hatırlayıp iç çeker Bay Muffin. Karısı Viktorya’yı hatırlar örneğin, altı tüylü çocuğunu, hep beraber yaşadıkları çiftliğin sınırına kadar yaptıkları o uzun seyahati, bir salatalığı tek başına taşıdığı güçlü kuvvetli günlerini…

...

Bukitap, ölmenin kötü bir şey olmadığını, “sonsuz bir dinlenme” olduğunu anlatıyor. Yaşlı ve ağrılardan yorgun birinin ölümünü açıklamak için nispeten uygun bir çözüm olan bu “dinlenme”; kazayla ölümleri, ani ölümleri ya da çocuk/bebek ölümlerini açıklamada yetersiz kalabilir.

Bu dünyada bir nesneye yanar içim göynür özüm
Yiğit iken ölenlere gök ekini biçmiş gibi

diyen Yunus Emre bile genç ölenlere üzülmeden edememiş. Gel de 2 yaşındaki kardeşi ölen, 20 yaşındaki dayısı şehit olan, babası eve gelirken geçirdiği trafik kazasında can veren çocuğa anlat “o artık dinleniyor” diye. Ben o çocuk olsaydım, “Yorulmamıştı ki?” derdim.

Çocuğa ölümü anlatmak hayli zor. Yakın çevresinde bir ölüme şahit olmamışsa da her çocuğun ölüme dair soruları, merakları oluyor. Kimi daha derin, kimi daha belirsiz… Ölüm hakkındaki sorularını kısmen de olsa cevaplayabilmiş çocuklar, bir yakınlarını kaybettiğinde matem duygusuyla daha kolay başa çıkabilmekte imiş. Bu, ölüm bilincinin erken oluşması ile ilgili.

Bukitap gibiler işte bu yüzden önemli. Ölüm bilinci de hayat bilinci gibi lazım.

Daha detaylı inceleme için: https://bukitap.wordpress.com/...5/elveda-bay-muffin/

Yazarın biyografisi

Adı:
Ulf Nilsson
Unvan:
İsveçli yazar
Doğum:
Helsingborg, İsveç, 18 Eylül 1948

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 4 okur okudu.
  • 11 okur okuyacak.