Veysel Lidar

Veysel Lidar

Çevirmen
8.5/10
46 Kişi
·
0
Okunma
·
1
Beğeni
·
38
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Selda Baygu
Selda Baygu Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat - Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'yu inceledi.
160 syf.
·10/10
Herkese selam...
Uzun zamandır modern klasik okumadığımı fark ettim.
Arkadaşım can kuzum ile ortak kitap ararken hadi Zweig okuyalım dedik.
Ve iyi ki de okumuşuz dedim.
Gerçekten çok severek okudum.
Bir kadının yaşamından 24 saatini anlatıyor.
Hatırlamak istemediği yaşadığı bu 24 saat.
Kitaba ilk başladığımda acaba ne anlatacak derken Mrs.C. anlatmaya başlayınca da ne zaman sonuna geldiğimi anlayamadım bile...
40 yaşında bir kadın ve girdiği çıkmaz yol o olay yaşadıktan yirmi yıl sonra 60 larındayken anlatıp yüklerinden bir nevi kurtulması ile sonuçlanıyor.
Muhteşem bir kitaptı Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.
sıla çakıroğlu
sıla çakıroğlu Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat - Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'yu inceledi.
160 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Diyecek tek kelimem yok. Herkesin okuması gereken bir kitap kesinlikle. Kadının yazdıkları öyle içime dokundu, öyle bir hale getirdi ki beni. Gittiğim yer nere olursa olsun elimden eksilmedi bu kitap, her gittiğim yerde okuyup durdum.
Bir kitap ancak bu kadar güzel olabilirdi. Gözyaşlarım her sayfaya döküldü diyebilirim.
Kesinlikle herkesin okuması gereken bir kitap, yeniden söylüyorum.
Çok sevdim çokkk...
Her sayfa atladığımda o heyecanı o merakı o güzelliği anlatamam size...
88 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bilmiyorum. Ne hissedeceğimi ne yazacağımı bilmiyorum ilk defa. Düşünüyorum da tutku bir insanı bu kadar ele geçirebilir mi ya da o kadının yerinde ben olsaydım ne yapardım...
Bence herkesin üstüne alınacak bir bölümü vardır..
88 syf.
·Puan vermedi
Ara kitap denmesi hafif kalır fakat okuduğum kitabın arasına zaman zaman kısa kitaplara yer veriyorum. Bu onlardan biri. Epeyce benimle dolaştı fakat başladığımda adı gibi 24 saatte bitti.

Kalabalık başlayıp, anlatıcı ve dinleyici olmak üzere iki kişi kalarak sadeleşen bir kitap. Karakter sayısı sadelestikçe psikoloji ve felsefe taraflarını besleyen bir kitap. Okurken, şayet kendinizi kitabın içinde bulursanız hikayedeki tutkuyu, aksiyonu, başarıyı, arayışı, huzuru, kaybedişi, vazgeçişi, arınmayı ve daha nicesini olabildiğince hissedeceğiniz bir kitap. Zweig bu işi iyi biliyor.

Kitabın -bana göre- ana soruları; 24 saat bir insanda nelere mâlolur? 24 saatte değişim mümkün müdür? Değişmek istiyor muyuz? Ne için yaşıyoruz? Zamanın kıymetini biliyor muyuz? Peki elimizdekilerin kıymetini, biliyor muyuz? Anlıyor muyuz? Anlaşılıyor muyuz?

Severek okudum. Zweig'ın bu kitabını da mutlaka olmalısınız.
Funda bora
Funda bora Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat - Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'yu inceledi.
160 syf.
·3 günde·8/10
kitap iki iki bölüme ayrılmış bir kitap sanırım
Bir kadının yaşamından yirmi dört saat olan beni pek içine alamadı...Konusu beni etkilemedi açıkçası,ama buna nazaran ikinci bölüme ait olan iki saat sürede okudum ve bitirdim...Hatta eşim nefes alıyormusun sen dedi bi ara... :) Bitirmeden bırakamadım yiyip içmeden okudum beni çok etkiledi duygusal bir kitap...
64 syf.
·Puan vermedi
Gizemli bir kadının onu tanımayan ünlü R'ye yazdığı mektuptan oluşuyor kitabımız.

Tanınmış roman yazarı R' doğum gününde aldığı isimsiz ve adressiz mektubu incelerken; "Sana, beni asla tanımamış olan sana," diye başlayan satırları hayretle okumaya başlıyor. Kendisine olan aşkı, masumiyeti,özlemi, acıları, korkuları, yalnızlığı, tutkuyu ve bir insana duyulan derin hisleri okuyor yazılan satırlarda.
Mektubu, ona deli divane aşık bir kadın yazmıştır. Bu öyle bir aşktır ki, beşikten mezara desek galiba yanlış olmaz. Kadın, çocukluğundan itibaren yazar R'ye aşıktır. Onunla karşılaşabilmek için ailesinden ayrılır. ilk birlikte oldukları zaman hamile kalır, akabinde çocuk doğar, babasından habersiz, fahişelik yaparak çocuğu büyütür. Bunları yaparken de yine R.ye aşıktır. Birlikte olduğu kişiler, kadına evlilik teklif ettikleri zaman, sırf R. geri dönebilir diye teklifleri reddetmiştir. En son, yazar R'nin bir sene önceki doğum gününde bir yerde karşılaşırlar, R.yine tanımaz, bir yabancı gibi onunla birlikte olur...
..
Benim bu kitabı okurken hissettiklerime gelirsek: şaşırdım öncelikle.Çünkü erkek bir yazarın kadın karakterin dilinden tüm ayrıntılarıyla hissiyatları ile aşkı betimlemesi şaşırtıyor.Sonrasında ise düşündürdü,gerçekten böyle bir aşkın olup olamayacağı konusunda..Sonuç olarak anlatılan aşkı biraz abartı ve ütopik bulduğumu söylemeden edemeyeceğim:)
88 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Bu kitap bir kadının yirmi dört saati değil ömrünün her bir anını kaplayan aşkı, hayalleri, umutları, nefret ve en derinden yaşadığı pişmanlıklarını bir solukta insanın ruhuna işleyen bir kitaptır şüphesiz.
88 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Güllere zaafım vâllahi Sen'dendir
Anlıyor insan bir daha hayatı anlamlı ve güzel kılan şey etrafındaki insanlarmış diye . Şairin dediği gibi insan insana güzel zaaflar kazandirsa fena mı olur ? Yada ne diyoruz hep güzel huylarınızi bulaştırın. Kalbinizi sevgiye ve muhabbete açın güzel insanları barındırin. Kalbi güzel insanların; kalbi doğru olanların kazandığını ne olursa olsun eninde sonunda kazandığını bugün olduğu gibi kazandığını izleyin . Ve Allah Bizimle diyen herkesin yari yolda kalmadığını izleyin . Bekleyin demiyorum ama siz yine de bekleyin Allah'ın vaadi yakındır elbet güzel günler bizim bizimdir