Wendy Pearlman

Wendy Pearlman

Yazar
8.3/10
3 Kişi
·
9
Okunma
·
1
Beğeni
·
7
Gösterim
Adı:
Wendy Pearlman
Unvan:
Northwestern Üniversitesinde profesör
240 syf.
·Puan vermedi
Wendy Pearlman Ortadoğu siyasetinde uzmanlaşmış bir profesör.20 yılı aşkın süredir eğitim görmüş ve bu konu ile ilgili bir çok makalesi var.

Bu kitabında ise 2012 ve 2016 yıllarında Suriye’li çeşitli meslek gruplarına dahil,zulme uğramış onlarca kişinin yaşadıklarının kapsamlı olarak anlatıldığı röportajlardan oluşuyor.

Bahsedilen zulüm hem fiziksel hem psikolojik üstelik.Eğitim ve sağlık gibi hakkı oldukları imkanlardan dahi yararlanabilmek için insanlar Rejimi ve Esad’ı desteklemekle zorunlu tutuluyor.
İçlerinde bazıları ki var ki gerçekten yapılanlar kanımızı donduracak cinsten. Örneğin çocuklara yapılan işkenceler,
sebepsiz yere yıllarca yatılan hapisler,aç susuz kalan aileler,bir şişme bot üzerinde canını hiçe sayarak kurtulma umuduna tutunan insanlar.
Arap baharı olarak adlandırılan bu dönemde Baas rejiminin getirisi olarak binlerce Suriye’li hayatını kaybetmiş ve milyonlarcası vatanını terketmek zorunda kalmış.
Aktivistlerin ayaklanması ile rejime karşı çıkan herkes ölüm ve işkence gibi ağır cezalara çarptırılmış.

Empati yapabilmek çok önemli.Özellikle savaş gibi felaketlerde.Bu kitap gerçekten görünen dışında olan bir çok şeyi açıklıkla gözler önüne seriyor.Ayrıca onlara yardım eli uzatabilmiş bir ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum.
Yaşanılanları onların gözünden görebilmeniz için kitabı okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.
240 syf.
·Beğendi·7/10
#okudumbitti #kitapyorum #birköprüdengeçtik 239 Sayfa

.
"Hikâyelerini tamamlayacak kadar yaşayamamış olanlara..."
.
Herkese Merhaba
.
Bugün sizlere benim için de ilk olan ve röportajlardan oluşan bir kitap bırakıyorum. Yazar #wendypearlman 2012--2016 yılları arasında çeşitli meslek gruplarını dahil ederek, zulme uğramış insanların röportajlarından bire bir anlatılmış ve yaşanmış olayları kaleme almış. Bazı röportajları okurken yüreğim yandı...
.
Kitap sekiz bölümden oluşuyor.

1 Bölüm/Otoroterleşme
Hafız Esad'ın Suriye'de 1970'ten 2000'e kadarki otoriter yönetimini okuyoruz. Tabii ki Suriye'nin tarihi bunun bin yıl öncesine uzanıyor. Osmanlı İmparatorluğu'nun Birinci Dünya Savaşı'nı kaybetmesiyle, Milletler Cemiyeti bu Arap bölgelerini İngiliz ve Fransız sömürgesi haline getirerek ayrı ulus devletler olarak parçalara bölünmesi ile de bilgiler yer alıyor.

2 Bölüm/Umudun Hüsranı
Beşar Esad'ın 2000'den 2010'a kadar iktidarda olduğu ilk dönemi okuyoruz.

3 Bölüm/ Devrim
Suriye devriminin başlangıcını detaylandırıyor. Öfkeli vatandaşlar ve protesto gösterileri...

4 Bölüm/ Baskı
Rejimin protesto hareketini bastırmak, protestocuların ise her şeye rağmen hareketin sürekliliğini sağlamak için gösterdiği çabaya daha yakından şahit oluyoruz.

5 Bölüm/ Askerleşme
İsyanın askerleşmesini inceliyoruz.

6 Bölüm/ Canlı Savaş
Çok boyutlu vahşi savaşı yaşayan sivillerin deneyimlerini okuyoruz.

7 Bölüm/ Göç
2017'nin başlarında, yakında veya uzakta sığınma arayışla ülkelerinden kaçan Suriyeliler ve çektikleri sıkıntıları okuyoruz. Benim en etkilendiğim bölümlerden biri oldu... Rabbim kimseyi Vatansız bırakmasın...

8 Bölüm/ Yansımalar
Tüm bu olayları anlamaya çalışan tanıklıklarla ve Esad rejimini destekleyenler veya Suriye'de kalanlar gibi farklı konuşmacı grubu, okuyucuya farklı perspektifler sunabilir. Sivil kişilerin savaş deneyimlerini kendi ağızlarından dinlemek insanı fazlasıyla etkiliyor...
.
Bu tür kitapları okumayı sevenlere tavsiyemdir.
240 syf.
·Beğendi·8/10
Bir gösterideydim. Diğer insanlar bağırıyordu,onlara katıldım. Fısıldamaya başladım: “Özgürlük” . Sonra kendimi tekrar ederken duymaya başladım: “Özgürlük,özgürlük,özgürlük.” Sonra bağırmaya başladım: “Özgürlük!” Sesim diğerlerinin sesine karıştı. Kendi sesimi duyduğumda,titremeye ve ağlamaya başladım. Uçuyormuşum gibi hissettim. Kendi kendime, “Sesimi ilk defa duyuyorum” diye düşündüm. “İlk defa bir ruhum var ve ölmekten korkmuyorum” diye düşündüm. Bu özgürlüğü sonsuza kadar hissetmek istedim. Ve kendime,bir daha kimsenin sesimi çalmasına asla izin vermeyeceğimi söyledim.
.
Suriye vatandaşı bir rakamdır. Hayal kurmasına aşka izin verilmez.
.
.
Suriye’de yaşanılanlar çeşitli ana başlıklar altında bir nevi röportaj yapılarak halkın gözünden,dünyasından,duygusundan yola çıkılarak anlatılmıştır. Savaşın,zulmün kişilere neler yaptığının çok çarpıcı bir şekilde gözler önüne serilmesi.. Bu zamana kadar ülkemizde yaşayan mültecilere bakarak ya da televizyondan izlemekle yetindiğimiz bu üzücü duruma bir de Suriye halkı tarafından baktığımızda işler çok karmaşık hale geliyor. Her röportajı “yok artık” ya da “aaa!” diye okuyabiliyorsunuz.. Sadece bakmak değil de biraz da görmek gerek ya bazı şeyleri , işte bu yazılanlar belki de kararmaya yüz tutmuş kalp gözünü açmaya birebir..
“Empati” kavramı yeniden gün yüzünde ..
.
.
@okumakicinkitaphalleri @bilgiyayinevi #okudumbitti #bilgiokumaetkinlikleri #bilgihazinedir #bilgiyayınevi
240 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Savaşlar her zaman iki taraftaki halklara acı, kan, zulüm ve yoksulluk getirir. İnsanların hayatında geri dönüşü olmayan izler ve hasarlar bırakır. Özellikle kadınlar ve çocuklar bu durumdan çok daha ağır etkilenirler. Savaşın ortasında kalmış bir çocuğu düşünün. Yaşadığı travmayı, ömrü yeter de sağ kalırsa, hayatının sonuna kadar atlatamayacaktır. Henüz kendini ve yaşadığı dünyayı keşfetmemişken topla, tüfekle, korkuyla, acıyla, ölümle karşılaşmasını düşünün.Diğer taraftan savaşın, kadınlar için de bedeli çok ağırdır. Tarihte hiçbir savaşı kadınlar başlatmamasına rağmen bedelini en ağır kadınlar öder. Savaş kadın için her anlamda yıkıcıdır. Savaş biz kadınlar için taciz, tecavüz ve cinsel işkencedir. Savaş her anlamda kadınları ve çocukları yok eder (Ekmekvegül...alıntı)
.
.
.
Suriyede ki devrimi , yaşananları ilk ağızdan kaleme alan yazar ayrıca birbirinden farklı meslek gruplarında olan kişilerlede röportaj yapıp savaşı onların ağzından yansıtmış bu kitapta.
Etkilenmeden okumak hiçte kolay değildi.Suriyeli mültecilerin yaşadıklarını hissetmek, acılarına ortak olmak ve onları anlayabilmek adına okunacak değerli kitaplardan
@okumakicinkitaphalleri
@bilgiyayinevi

Yazarın biyografisi

Adı:
Wendy Pearlman
Unvan:
Northwestern Üniversitesinde profesör

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 9 okur okudu.