William James

William JamesPragmatizm yazarı
Yazar
7.6/10
63 Kişi
436
Okunma
162
Beğeni
13,1bin
Görüntülenme

Hakkında

William James, (d. 11 Ocak 1842 - ö. 26 Ağustos 1910) pragmatizmin kurucusu olan ABD'li filozoftur. İrlanda asıllı zengin bir göçmen ailenin çocuğudur. Çocukluğu Avrupa'da seyahatlerde geçti. Önceleri düzenli bir öğrenim göremedi. Sonradan Harvard Üniversitesi'nde tıp ve tabiat bilimleri tahsili yaptı. 1869'da tıp doktoru, 1885'de Harvard Üniversitesi'nde profesör oldu. Burada fizyoloji, biyoloji, felsefe ve psikoloji dersleri verdi. İlk önemli eseri Psikolojinin Prensipleri'dir (1890). Felsefi sistemin esaslarını Pragmatizm (1907) adlı kitabında ortaya koydu. Felsefi görüşü pratiklik, faydalılık ve verimlilik kavramlarına dayanır. James'e göre bilgi, kişilik, bilinç, gerçek düşünce gibi şeyler faydalılık, verimlilik, pratiklik ölçüsüyle değerlendirilir. Mühim olan teori değil, iş ve uygulamadır; hayatta var olan, uygulanabilen ve bir etki meydana getiren şey gerçektir. Zihnen ve soyut olarak ne kadar doğru olur veya görünürse görünsün pratiği olmayan ve hayatta bir etki meydana getirmeyen şey bir değer ifade etmez ve gerçek de sayılmaz. ABD'deki ilk psikoloji laboratuvarını oluşturmuş olan James, pragmatizm, "sonuçlar nelerdir?" diye sormakta ve düşüncenin yüzünü, eylem ve geleceğe yöneltmektedir. Nitekim James, yaşamı doğrudan ilgilendiren somut olgulara, eylemlere, insanın yaşamını şimdi ve yakın gelecekte doğrudan etkileyen güç ve eyleme önem vermiştir. O, yararlılıkla, yalnızca bireyin maddi ihtiyaçlarının karşılanmasını değil, aynı zamanda insanın ve toplumun gelişmesine katkıda bulunan her şeyi anlatmak ister. Bu anlamda din, James'e göre, tümüyle doğrudur ve din konusunda, dinin sonuçlarına bakarak yargıda bulunmak gerekir. O, dinin metafizik bir değere sahip olup olmadığını bilmediğini söyler. Fakat din, James'e göre, her durumda yararlı bir varsayımdır.
Unvan:
Pragmatizmin Kurucusu ABD'li Filozof
Doğum:
New York City, New York, 11 Ocak 1842
Ölüm:
Tamworth, New Hampshire, 26 Ağustos 1910

Okurlar

162 okur beğendi.
436 okur okudu.
34 okur okuyor.
786 okur okuyacak.
28 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Şimdi Metamfetamin var William amca
tek ölçü " iyi hissetmek " olsaydı en yüce insan deneyimi sarhoşluk olurdu ..
Tüm hisler eylem içindir, tüm hisler eylemle sonuçlanır.
Reklam
Bir resim galerisinde, boyalı bir kanca, boyalı bir zincirin asılmasına hizmet edecek, üzerine geçirilen boyalı bir tel, boyalı bir gemiyi tutacaktır.
Bir hakikat yasasının tüm yaptırımları, deneyimin dokusunda yatar. Mutlak olsun ya da olmasın, bizim için somut gerçek her zaman çeşitli deneyimlerimizin en kârlı şekilde birleştiği düşünce biçimi olacaktır.
"Eğer birinin ruhunu görmek istiyorsan, ona hayallerini sor."
'Eğer birinin ruhunu görmek istiyorsan ona hayallerini sor.'
William James
William James
Reklam
Dünyayı daha sağlıklı bir yer haline getirmek isteyenler işe önce kendilerinden başlamalıdır..
William James
William James

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
224 syf.
·
Puan vermedi
Akılcılık idealist ve iyimserlikle birlikte anılır. Tekilcidir; genelden ve evrensel olandan hareketle parçaların temsil ettiği bütünü ortaya koyar. Akılcılığı benimsemiş bir insan duygusaldır, dindardır, özgür iradeye vurgu yapar ve ilişkilerinde dogmatiktir. Karşıdan bakıldığı zaman yumuşak başlıdır. Diğer yandan deneycilik ise materyalizmle
Faydacılık
FaydacılıkWilliam James · Yeryüzü Yayınevi · 2003218 okunma
%23 (50/216)
·
Puan vermedi
Çevirmenin Gazabı mı? James'in Ağır Dili mi?
Açıkçası daha 50 sayfasını falan okudum, biraz ağır bir kitap. Bahsettiği şeyler çok güzel lakin büyük ihtimalle çeviren kişi çok ağır bir dille çevirdiği için bir çok kez sözlüğe bakmak zorunda kaldım bu yüzden de akıcılığı ve anlatmak istenen şeyin özüne dair fikir ortadan kayboldu. Yani böyle olunca da pek bir faydasını göremedim. He tabi William James ağır bir dil de kullanıyor olabilir ama ben bir çok eskimiş sözcüğe rastladım kitapta, yani birazcık çevirmen açısından gibi geldi sorun. Onun dışında William James'in bazen daldan dala atladığı oluyor ve anlattığı şeyi baltalıyordu bu durum da. Yakın bir zamanda orijinal halini yani İngilizcesini okumaya çalışacağım, eğer oradaki halini beğenirsem incelemeyi güncellerim.
Hayat Yaşamaya Değer mi?
Hayat Yaşamaya Değer mi?William James · Fol Kitap Yayınları · 202116 okunma
192 syf.
·
Puan vermedi
Menfaatçilik:)
Pragmatizm.. Bazı sözcükler okunduğu anda zihnimizde belki de olumsuz emarelere neden olabilmektedir. Hele sonu 'izm' le bitiyorsa orda dur hele orda dur diyebiliyoruz. Çünkü pek aşina olduğumuz türden sözcükler değildir. Bazı kavramları ise birbirine karıştırdığımızdan adım gibi eminim. Söz gelimi pragmatizm ve egoizm mefhumlarini
Pragmatizm
PragmatizmWilliam James · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2019218 okunma