William L. Simon

William L. Simon

Yazar
7.9/10
84 Kişi
·
208
Okunma
·
4
Beğeni
·
720
Gösterim
Adı:
William L. Simon
Unvan:
ABD li yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
480 syf.
·21 günde·Beğendi·6/10
Kitabın Yorumu

Kitabının kapağına, “Dünyanın en çok aranan hackerı olarak maceralarım” açıklamasını koyan Amerikalı ünlü Hacker Kevin MITNICK’ın, New York Tımes yazarı William SIMON’la birlikte kaleme aldıkları “Kablolardaki Hayalet” adlı eser; MITNICK’ın telefon hatlarında ve bilgisayar sistemlerindeki illegal gezintilerini, tecrübelerini anlatmaktadır.


Kitabın, üç kelimeyle özeti; “Merak, Telefon, Hacker”, üç kelimeyle yorumu ise; “Uzun, Teknik, Akıcı”


Sürekli birbirine benzeyen teknik hususların yer aldığı kitabın olay örgüsünü sıralamak zor olsa da, genel olarak;

- Ortaokul sıralarından itibaren MITNICK'ın, telefon hatlarına ve bilgisayar sistemlerine karşı engellenemez bir merak duygusunun ortaya çıkması,

- Önce okulların bilgisayarlarına izinsiz girişler yapması, daha sonra başta telefon şirketleri olmak üzere bazı şirketlerin hatlarına müdahaleleri,

- Hacker çevresinde ünlenmesi,

- Devlet kurumlarının hatlarına girişleri, henüz 18 yaşına girmediğinden hafif adli tedbirlerle gözetim altında tutulması,

- FBI’ın izlemesine takılması, kablolarda ve gerçek hayattaki kovalamacalar, cezaevine girişler, denetimli serbestlik dönemindeki hacklemeleri ve toplam 4,5 yıllık hapis hayatını takiben salıverilmesi,

- Kongrede hacklemeleri hakkında ifade vermesi,

- Para veya menfaat sağlamaya yönelik bir gayrete girmemesi, sadece merak ve heyecan dürtüsüyle hackerlık yapması nedeniyle, medyada gördüğü müthiş ilgi,

- Birçok kuruluşta konferanslar, üniversitelerde dersler vermeye başlaması,

- Artık legal alanda ünlü bir güvenlik danışmanı olarak hayatına devam etmesi, şeklinde özetleyebiliriz.


Kitapta detaylı olarak konu edilen; bilgi sistemleri, telefon hatları, kodlar, şifreler gibi teknik kavramlar, genel okur kitlesi için pek ilgi çekici değildir. Bu nedenle kitap, daha çok; iletişim, telekomünikasyon ve bilgi sistemleri konularında çalışan, okuyan veya bu konulara özel ilgi duyanlar için faydalı bir kaynak olabilir.


Kitabın konuları teknik olsa da, dili basitleştirilerek okunabilir şekle sokulmuş.


Kitapta, aynı taktiklerin (telefon hileleri, çöp karıştırma vs.) tekrarı bazen sıkıcı gelebiliyor ve yaklaşık 500 sayfalık anlatım boyunca sık sık konudan kopmalar olabiliyor.


Ara ara kitaptan kopsanız da, sosyal ve sempatik karakterli METNICK’ten kopamıyorsunuz. Özellikle hackerların ne yaptıklarını bile bilmeyen okur; yeni tanıdığı ilk hacker olan METNICK’in frekansına hemen geçiveriyor, anlatılan olayların gerçekliği de buna eklenince kitabı terk edemiyor.


Kitabın önsözünü Apple’in kurucusu Steve Wozniak’ın kaleme alması, çok sayıda yazar ve dış yorumcuların ifadeleri de, MITNICK’ın ünü hakkında bizi aydınlatıyor.


Anlatılan olayların gerçekliği, bazı faydalı çıkarımlarda da bulunmamıza imkân sağlıyor. Örneğin kitabı bitirince, okurda;

- O alanda kabiliyeti ve ilgisi olan bir insanın, en karmaşık sorunların üstesinden gelebileceği,

- Devlet kurumlarının veya büyük şirketlerin, zekice odaklanmış elektronik sızmalara karşı zayıf yönlerinin ve güvenlik açıklıklarının olduğu,

- Okurken heyecanlı gözüken bu işlemlerin, gizli bilgilere ulaşma konusunda hastalık derecesinde meraklı olan MITNICK için bile bazen anlamsızlaştığı,

- MITNICK'ın illegal eylemlerinin, kelimenin tam anlamıyla “macera”dan öte anlam taşımadığı, gibi düşünceler beliriyor.Sonuç olarak, “Kablolardaki Hayalet” kitabını; 1990'lı yılların hackerlık faaliyetleri hakkında fikir sahibi olmak isteyenlere tavsiye edebiliriz. Bu konuları özel ilgi alanı olarak takip edenler için ise; belki de bir başucu kitabıdır.
336 syf.
Kevin D. Mitnick'in kendi hayatından örnekler vererek ve kendi kurguladığı senaryolarla birlikte anlattığı toplum mühendisliği, günümüzde farkında olmadan ne gibi tehditler altında bulunduğumuzu gözler önüne seriyor. Normal bir insandan tutunda bilişim dünyasıyla iç içe olan herkesin okuyup deneyimlemesi gereken bir kitap.
309 syf.
·28 günde·Beğendi·9/10
Kitap içerisinde insanların algılarını başka yönlere çekerek bilgi edinmenin nasıl birşey olduğu hakkında onlarca hikaye bulunmakta ve bu hikayeler gerçekten nefes kesen hikayeler bence.
320 syf.
·6/10
Kitap yaşanmış hikayelerden oluşmaktadır. İçerik olarak İnsanların nasıl manipule edilebileceğini, üstü kapalı olarak phishing yöntemi , sosyal mühendislik yöntemlerinin nasıl kullanıldığı hakkında bilgi vermiştir. Günümüzde yeterliliğini yitirdiğini düşünmeme karşın yinede okunması gereken kitaplardan bir tanesi...
480 syf.
·6 günde·6/10
Sıradan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelip dünyanın en çok aranan hackerlığından en çok aranan güvenlik uzmanlığına geçişin öyküsü..
Efsanelerle dolu ünlü hackerın hayatında bilinmeyen yönlerini ve kendisiyle ilgili anlatılanların ne kadarı gerçek ne kadarı abartı olduğunu kendi ağzından dinleyebilirsiniz, bazı çarpıcı gerçekleri de öğrenebilirsiniz spoiler vermemek adına buraya yazmıyorum.
Kitabın yazılırken ve Türkçe çevirisi yapılırken kullanılan üslubu gayet temiz ve akıcı. Ancak kitapta biraz fazla teknolojik terim bulunuyor. Bir hackerın hayatını anlatan kitapta bulunması doğal karşılanabilir ancak bu terimler günümüz teknolojisine ait olmayıp çoğumuzun gençlik/çocukluk dönemindeki bilgisayarla ilk karşılaşma zamanımıza denk geldiği ve o zamanki teknolojiyle günümüz arasında çok büyük bir fark olduğu için yabancı ve hatta zaman zaman sıkıcı olabiliyor. Ama 2. yazar Simon'un edebi üslubu durumu kurtarıp kitaba akıcılık kazandırıyor.
336 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabın ismi sizi yanıltmasın; bu aldatma başka aldatma :) Siber dünyada "sosyal mühendislik" alanında türlü senaryolar ile hedefi nasıl ele geçirebilirsiniz veya sosyal mühendislik saldırılarına nasıl karşı koyabilirsiniz? Bu soruyu merak ediyorsanız mutlaka bu kitabı okuyarak; yapacağınız çıkarımlar ile bilginize bilgi katabilirsiniz. Kitabın içinde ki senaryolar eskiye dayalı olsa da günümüzün teknoloji çağında bu senaryoların kat be kat fazlası ile karşılaşabileceğinize şahit olacaksınız.
300 syf.
·Beğendi·10/10
Okurken insana çok farklı bakış açıları sunuyor ve olay gidişatıyla insanı hayrete düşürebiliyor fakat kitabı okurken kullanılan teknolojilere ve yollara günümüz gözüyle değilde olayların yaşandığı zamanın şartlarıyla değerlendirmekte fayda var yoksa anlatılan olay ve/veya olaylardan kopabilirsiniz.
300 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Siber Güvenlik alanındaki tabiri ile siyah şapkalıların senaryoları ve gerçekleştirdikleri siber saldırılara ilişkin bir çok güzel detay var. Lakin günümüze göre kullanılan teknolojiler ve eski zaman şartları ile uyuşmayan noktalarda kitap bütünlüğünde yer alıyor. Güncel olaylara ve siber psikolojinin meydana getirdiği düşünme yetisi ve sonuçlara bakacak olursak bu farkın sadece teknik kısımlarda olduğunu göreceğiz. O yüzden kitabı okurken teknik olaylardan ziyade psikolojik kısımlara odaklanırsak su gibi akıp gidecektir...
300 syf.
·Puan vermedi
Yazılım bilgisi olanların veya yazılım bilgisi olmayıp bir işletme sahibi olanların okuması gereken bir kitap ,bu kitabı okuyana kadar web de kullandığım parolaları önemsemezdim ama önemsemeliymişim.
%22 (72/336)
·Beğendi·8/10
Kitabın basıldığı döneme ait anlatılar olsa da hala günümüzde karşılaşabileceğimiz vakalarla karşılaşıyoruz. Sosyal mühendislere karşı önemli güvenlik tedbirleri öğrenmiş, bildiğimiz önlemleri pekiştirmiş ve bu önlemleri kişiliğimizle benimsemiş oluyoruz farkında olmadan. Bu kitabın günümüz siber dünyası için yazılmış olmasını isterdim.

Yazarın biyografisi

Adı:
William L. Simon
Unvan:
ABD li yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 208 okur okudu.
  • 18 okur okuyor.
  • 277 okur okuyacak.
  • 16 okur yarım bıraktı.