Yaprak Onur

Yaprak Onur

Çevirmen
8.5/10
1.154 Kişi
·
2.163
Okunma
·
6
Beğeni
·
659
Gösterim
Adı:
Yaprak Onur
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
339 syf.
·4 günde
Kitap tam bir giriş kitabıydı. Önerir miyim, eğer fantastik, büyü, geçmiş zaman ve olağanüstü olaylar seviyorsanız evet gayet güzel ve akıcıydı. Seri 5 kitaptan oluşuyor, Hava Uyanıyor serinin ilk kitabı, başlangıç biraz yavaştı yani serinin ilerleyen kitaplarında daha çok macera ve fantastik ögeler göreceğimizi düşünüyorum çünkü kitap heyecanlı ve ucu açık bir şekilde bitti.

Kitabın konusu ise kütüphaneci çırağı olan Vhalla Yarl’ın büyülü güçlerinin ortaya çıkmasıyla başlıyor. Kitapta tahmin edilmesi zor olan şeyler yoktu dili gayet basitti bana göre ve çok hızlı bir şekilde okunabiliyor. Serinin diğer kitaplardan çok beklentiliyim çünkü son zamanlarda çok fazla övülen bir seri oldu. İlk kitaptan beklediğimi buldum mu tartışılır ama son 50 sayfada olanlar seriye olan inancımı arttırdı.

Yeni kurulan dünya, değişik din ve tamamen kurgusal devletler bana her zaman çok zekice ve ilgi çekici gelmiştir. Bu kitabın artısı da buydu bence ve geçmiş zamanda geçmesi ise bana ayrı bir keyif verdi. İmparatorlar, prensler, düşman devletler ve tabii ki savaş. Dediğim gibi tam bir giriş kitabıydı, karakterler ve ortam okuyucuya gayet güzel bir şekilde tanıtılmış. Eğer okumayı düşünüyorsanız öneririm, okumuş ve diğer kitaplarını almayı düşünüp arada kalıyorsanız ise alın derim çünkü diğer kitapların daha heyecanlı ve olaylı geçeceğine eminim.
400 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Evet , bugünde aksiyonsuz hayatınızdan biraz olsun kurtulmanızı sağlayacak bir kitapla birlikteyiz.(☞゚ヮ゚)☞
Eğer fantastik seviyorsanız gayet güzel akıcı bir kitap önerisi olucak bu sizin için.Tamam ,şimdi fazla gevelemeden kitabın konusuna geçelim.

Başta bu kitap hakkında az çok birşeyler biliyordum ve önüme herhangi kötü bir yorum çıkmamıştı .bi ara indirimde gördüm alıyim bari dedim aldım. kitaplığımda herhalde 8 ay süründü ve kesinlikle bunu hak eden bir kitap değildi. Keşke daha önce okusaydım dediğim bir kitaptı. Kitap konu bakımından gayet güzel işlenmişti. karakterler ,olay örgüsü derken kitap beni içine çekti . Kitabın konusu Vhalla adlı kütüphane çırağının bilmeden bir büyü yapması ve prensi kurtarmasıyla beraber büyücüler tarafından keşfedilip büyücü olduğunu öğrenmesi ve başından geçen olayları okuyoruz bu kitapta .Dediğim gibi kurgusu güzel ve gayet hoş bir kitap .Karakterlere gelirsek Aldrick 'ten ilk başta nefret ettim.Vhalla bunda ne buluyo falan dedim .(●'◡'●)AMAA yumuşamaya başladım ve ilerleyince Aldrick en sevdiğim karakterlerden biri oldu .Adamın özeti değişik :D
Vhalla karakterini de seviyorum .Kitap okumayı seven ,bilgiye aç bir kız, tatlı ,cesur bir kız.
Roan karakterini arasıra sevdim ama arasıra sevmedim. bir en iyi arkadaşın bence arkadaşını daha çok tanıması gerekir.
Saremm, çok masumdu ya .üzüldüm çocuğa hiç haketmiyodu öyle şeyleri:(
Larel a fazla değinmemişlerdi ama ben onu Roan'dan daha çok sevdim.

Ve son olarak o son neydi ya . İnsanı çok gaza getiriyo 2. kitabı sipariş ettim ve umarım o da bu kitap kadar güzeldir .Ama o sonla beklentim yükseldi .Bu kitabı kesinlike öneriyorum.❤✔

KİTAPLA KALIN ,HOŞÇAKALIN :)
400 syf.
·Beğendi·8/10
Fantastik severler toplaşsın. Nur topu gibi yeni bir serimiz oldu. Vhalla Yarl isimli kızımız imparatorluğun merkezinde, kütüphanede çalışmaktadır. Kitaplarla arası her zaman iyi olan Vhalla, hayatından gayet memnundur. Ta ki bir büyücü olduğunu öğrenene kadar. Varolan büyüler içerisinde; Ateştaşıyıcılar, Yerbükücüler ve Suakıtıcılar mevcuttur. Ancak karakterimiz yaklaşık 150 yıldır kimsede görünmeyen (bu arada büyü şahsı seçiyor, babadan oğula durumu yok yani) Rüzgargüdücü büyüsüyle uyanıyor. Kendisine tüm uyuzluğu ile veliaht prens Aldric yardım etmektedir. İlk kitaba göre durağan olsa da bence iyi bir başlangıç olmuş. Yazarın sitesinden baktığım kadarı ile 5 kitaplık bir seri, üstelik tamamlanmış. Umarım kısa zamanda Yabancı yayınları kalan kitapları da hızlı bir şekilde çevirir. Son olarak; kitabın kapağına aşık olduğum doğrudur.
392 syf.
·Beğendi·10/10
Aldrik'e fena hâlde aşık olduğum bir kitaptı. Vhalla sen ne güçlü bir kadınsın ya yerim seni diyerek okudum. Alın bu seriyi alın okutturun okuyun. Yeni kitabının çıktığını duyunca sen salak mısın nasıl bunu nasıl yeni öğrenmiş olabilirsin diyip koşarak aldım. Ve kitap hakkında hiçbir halt hatırlamadığım için seriye yeniden başladım ve asla pişman değilim. Sanırım bir yönetmen olsam ilk bu kitabın dizisi veya filminin yönetmenliğini yapardım.
336 syf.
·3 günde·Beğendi
Son zamanlarda Yabancı Yayınlarının çıkardığı her kitaba aşık oluyorum resmen. Hepsini almak istiyorum. Bu kitapta onlardan biri. Her seferinde fiyatından dolayı sepete ekleyip çıkarıp duruyordum ama sonunda dayanamayıp aldım ve iyi ki almışım.
Kitaba bayıldım resmen, öyle naif bir anlatımı var ki elimden bırakamadım.

( Spoiler İçerir )

KİM ZAMANDA YOLCULUK YAPMAK İSTEMEZ Kİ?

Kahramanımız Kale Jackson bir lise öğrencisi. Daha küçük yaşlardan beri zamanda yolculuk yapıyor. Ayda bir sefer ve her seferinde farklı yerlere gidip geliyordu. Ama son altı aydır aynı zamana takılıp kalmış durumda. Üç, dört günde bir kendini İkinci Dünya Savaşında cephede arkadaşları ile savaşırken buluyor ve buna da engel olamıyor. Artık kendini hangi zamana ait hissedeceğini bilemiyor. Şimdiki zamanda kimsenin ona ihtiyacı yokmuş gibi hissediyor. Ortadan kaybolduğu her seferde babasıyla problem yaşıyor ama bir türlü kendisine inanmasını sağlayamıyor. Çok sık zamanda yolculuk yaptığı için okulunu bitiremiyor ve bir işte bulamıyor. Artık geleceğe dair hiçbir umudu kalmaz bazen hep cephede kalmak ister.
Ama geçmişten gelen güzel komşusu Harper tüm bu düşüncelerini değiştirir ve onun umut etmesini bir şeyler için savaşmasını sağlar.
Peki Kale Jackson normal bir hayata sahip olabilecek mi?
Yoksa geçmiş zamanda hapsolup kalacak mı?
Kitabı okurken sayfalar arasında kaybolacaksınız...
Hiç bitmesin istedim.
391 syf.
·2 günde·9/10
Kitaba büyük beklentilerle başlamadım aslında. Bu kadar güzel olacağını tahmin etmemiştim. O kadar sürükleyici o kadar akıcı ki elimden düşüremedim. Biraz konusundan bahsedeyim.

Alora 2013'te Grace Halasıyla yaşayan kendi halinde bir kız. Bazen birileri tarafından takip edildiğini hissediyor. Bazen de anlam veremediği baygınlıklar geçiriyor. Gerçek ailesini falan bulmaya çalışıyor.
Bridge ise 2146'da yaşayan ve zaman yolculuğu yapabilme yeteneğine sahip genç bir erkek. Babası ölmüş ama Bridge'ye Alora'yı kurtar demiştir.

Kitapta anlam veremediğim ya da çok saçma dediğim hiçbir yer yoktu. Karakterleri çok sevdim özellikle kız karakter çok güçlüydü bence. Kitabı herkese öneririm. İkinci kitabı çıkmış onu da yakında alıp okurum herhalde.
392 syf.
·2 günde·8/10
Bu tarz kitaplarda son sayfayı okumamak için hep zor tutmuşumdur kendimi. Tüm büyü orada değil mi zaten? Gerçi çoğu kitapta aynı şey söz konusu. Ama her kitabın son yüzü nefessiz okunmaz. Bu nefessiz okunanlardandı. Hiçliğin ötesinde koronayı aşarsa devamına kavuşacağız.
400 syf.
·Beğendi·10/10
Ya sen ne güzel bir kitapsın gözlerimden kalp fışkırarak okudum resmen. Karakterler o kadar güzel ki o dünyada hissettim kendimi. Normal şartlarda bir kitabı 2.defa okurken sıkılırım, bunda gram sıkılamadım.
392 syf.
Son zamanlarda okuduğum en güzel kitaplardan biriydi desem yeridir. Kitaplığımda aylardır bekliyordu, elime aldıktan sonra bırakamadım bir kaç saat içinde bitti. Zaman yolculuğu konulu şeyleri çok seviyorum. Bu kitap bana dizi olarak The Umbrella Academy'i kitap olaraksa Beth Revis'in Yapay Düş ve Edgar Casey Akademisi adlı kitaplarını anımsattı. Baş karakterler Bridger ve Alora. Bridger 2146 yılında yaşayan bir genç, aynı zamanda zaman yolculuğu yapmayı sağlayan özel bir gene sahip ve bu gene sahip insanların öğrenim gördüğü bir akademide öğrenci. Babası yakın zamanda öldüğü için ruhsal bir çöküntü yaşıyor. Akademinin verdiği bir görevde zamanda geriye 2079(?)lu yıllara gidiyor ve ölü babası aniden karşısına çıkıp Alora'yı kurtarması gerektiğini söyledikten sonra kayboluyor. Kimisi ona inanıyor kimisi ise halüsinasyon gördüğünü savunuyor. Bridger ise bunun bir halüsinasyon olmadığından emin. Araştırmalar sonucunda 2013 yılında yaşayan Alorayı buluyor. Onu neyin bu kadar özel yaptığını ve babası ile ne alakası olduğunu bulmak için zamanda geriye gitmesi gerek. Fakat bunun için serbest sıçrayış yapması gerek. Serbest sıçrayış (hükümetten izin almadan zamanda sıçrayış yapmak) hem yasadışı hem de çok tehlikeli. Bridger bunu göze alıp 2013e dönüyor ve olaylar bu şekilde başlıyor. 390 küsür sayfa olmasına rağmen elinizde eriyip gidiyor. Kesinlikle tavsiye ederim.
400 syf.
·2 günde·10/10
Merhabalar‍️ hep dediğim bir söz vardır: "hiçbir şeyden korkmadım, yeni bir seriye başlamaktan korktuğum kadar." Diye uzun zamandır bu cümlenin acısını derinliklerimde hissetmemiştim Hava Uyanıyor'u okuyana kadar.

(DİKKAT BURADAN SONRASI AĞIR FANGİRLLÜK İÇERİR!)
 Vhalla sen nasıl bir karakterdin! Nasıl akıllıydın, nasıl mantıklıydınmantıklıydın nasıl güzel seviyordun, nasıl güzel bir kalbin vardı.
Ve Aldrik sen Benim kalbimin aşkısın, gözlerimin nurusun, bana biraz Rhysand gibi geldin ama olsun.. ketumluğun, sevmene rağmen aptal bir aşığa dönüşmemen çok güzeldi.
FANGIRLLÜĞÜM BURADA BİTMİŞTİR!
Yazarın anlatımına ve dilinin akıcılığına bayıldım, yani yeni yaratılmış evrenleri okurken ister istemez bir adaptasyon dönemine giriyorum ve bu süreç benim için zor olursa kitabı bırakıyorum fakat bu öyle değildi. O kadar güzel, o kadar sıkmadan anlatmış ki anlatımının güzelliğine ağlayabilirdim o kadar yani.
Tabi benim canımı sıkan şey anladığım kadarıyla seri tamamlanmış ve yine anladığım kadarıyla ara seri dahi çıkmış olmasına rağmen diğer kitaplarının çevrilmemiş olması! Hoş yakın zamanda @yabanciyayinlari ikinci kitabı çıkaracakmış ama olsun, gönül bu dayanamıyor. Deli gibi pinterest'a "Vhalla and Aldrik" yazdığım, çıkan fotoğraflara deli gibi hayran olduğum bu kitabı mutlaka ama MUTLAKA alıp okumalısın. Sende diğer kitaplar çevrilmeden oku ki bu acıyı tek başıma yaşamayım.

Kitaba puanım:5/5⭐⭐⭐

Yazarın biyografisi

Adı:
Yaprak Onur
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 2.163 okur okudu.
  • 87 okur okuyor.
  • 1.060 okur okuyacak.
  • 44 okur yarım bıraktı.