Yusuf Tan

Yusuf Tan

ÇevirmenEditör
8.3/10
88 Kişi
·
220
Okunma
·
0
Beğeni
·
72
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Celtilmen bie tüccar ya da hadım bir filozof, mafya, derin devlet, terör örgütü, güzel kadınlar ve acıtan bir aşk hikâyesi...
UNUTULMAYACAK BIR MACERAYA HAZIR OLUN.!
368 syf.
·9/10 puan
Bir Pezevengin Notları okuduğum en ilginç ve kendine özgü romandı.
Kendine has konusuyla ve farklılığıyla benim bu yılki favori kitaplarım arasında yerini aldı. Ve tabii Brova karakteri de aynı şekilde. Kendisini en orijinal karakter ilan ediyorum.
Bravo bir pezevenk, zaten kitabın isminden de anlayacağınız üzere onun hayatında olan olayları anlatışını okuyoruz. Ben daha basit bir kurgu olur diye düşünürken kitabın içinden bir anda gizem ve aksiyon çıktı. "Kim ne yaptı? Nasıl oldu?" diye düşünmekten kafayı yedim. Hadi artık çözülsün diye içim içimi yedi.
Bravo karakteri o kadar ince detaylarına kadar anlatılmış ki her şeyiyle gözümde canlandı sanki.
Ve okuduğum her satır sanki gerçekti. Ütopik olayların olmaması benim çok hoşuma gitti. Her bir sayfadan ayrı ayrı zevk alarak okudum ve kesinlikle şans vermelisiniz.
Ciddi anlamda yazar hiçbir şeyi tahmin etmemize izin vermemiş. Her satırı sanki okuyucu şaşırtmak için yazılmış gibiydi. Bu konuda ciddi anlamda başarılı bir roman okumak istiyorsanız tavsiyemdir.
368 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
"Bir Pezevengin Notları" ifadesini isim olarak bir kitabın üstünde görünce ilk tuhaflık ordan başladı.

İkinci tuhaflık, kitabın henüz ilk cümlesi: "Adım Bravo ve benim bir s*kim yok!"

Üçüncü tuhaflık, üslubu, eserin argodan kaçar bir tarafını görmedim. Yazar oldukça açık konuşmuş bu konuda.

Dördüncü tuhaflık, konusu, insan kadın pazarlığı yapan bir kahramanla baş başa olup olay örgüsüne kaptırıyor kendisini bir süre sonra.

Beşinci ve son tuhaflık, yazar böyle bir konu üzerinden bile gerçekten muazzam derecede güzel mesajlar veriyor okura. Ve bence en önemlisi de bu. Elinde insanların kolay kolay bakmak dahi istemediği bir konu üzerinden güzel güzel mesajlar vermek bana göre en önemli noktası oldu.

Tuhaflıkları bitirip kitabı genel anlamda konuşacak olursak da, içinde aşk, cinayet, gerilim, psikoloji gibi konuları içinde barındırarak iç içe geçmiş bir halde vermeye çalışıp bu karmaşıklığın altından güzel bir şekilde kalkabilmiş bir eser.

Okumaya başlamadan önce "Vakit kaybı olur mu aceba?" diyerek biraz kaygılı başladığım ama kitap bitiminde okumaktan büyük zevk aldığımı fark ettiğim bir eser.

Küfürlere aldırmayıp okumaya çalışırsanız bence birçok romandan daha güzel. Okunmasını bu anlamda tavsiye ederim. Herkese iyi okumalar dilerim.
368 syf.
·10/10 puan
Ilk cümleyi okur okumaz kitabı kapatmam bir oldu. Cesaretimi toplayıp okumaya karar verdim ve kısa süre içerisinde adapte olup okumaya devam ettim. Öncelikle kitap cidden sağlam. Ana karakterin yaptığı işle ilgilenmiyorum ama kelime oyunları zekası çok iyiydi. Hafif aksiyon macera gizem de var. Sürükleyici..
"Ancak her rüya şafakla beraber kaybolur gider. Birdenbire her şey saçma ve anlamsız gelmeye başlar."
"Şu hayatta eline hiç tabanca almadığı halde, tetiği çekenlerden daha suçlu pek çok insan var."
Bu arada Gazapizm Heyacan yok şarkısı bu kitaba çok uyuyor
368 syf.
·9/10 puan
İsmi yüzünden aldığım fakat bir çok kişininde aynı sebepten almadığı bir kitap :D Kitabı almadan önce bir kaç kişiden hak ettiği değeri görmediğine dair bir şey duymuştum, ki artık bende öyle düşünüyorum. Mesela o sonu hiç beklemiyordum ben. Ya da bir yerden sonra olayın aldığı hali. İlk başlarda olayın daha eğlenceli hale geleceğini düşünürken bir anda daha gizemli, daha heyecanlı bir hale geldi. Zaten kendisini 24 saat içinde okumuş olmam bile bunun kanıtı olabilir. Bu spolier'a girer mi girmez mi emin değilim ama muhtemelen sandığınızın aksine polisiyeye benzer bir yönü var. Tek farkı bunu kitabın ortasında falan idrak ediyorsunuz yani en azından okumadan önce söylemeselerdi bana öyle olurdu. Bravo zeki, açık sözlü ve başarılı bir adamdı ve itiraf etmem gerekirse onun gibi bir arkadaşım olsun isterdim. Evet bir pezevenk olması bile kararımı etkilemedi. Bence iyi bir adamdı, sadece hayat şartları diyelim bulunduğu konuma. Yazarın yarattığı havayı sevdim fakat argo kelimelerin varlığına alışmam gerekti. Ama gözüme çok mu battı diye sorarsanız hayır derim. Genel olarak kitabın kendine ait bir havası, işleyişi, tarzı vs vardı. Şimdiki zaman olarak anlatılması da oraymışım da olanları izliyormuşum gibi hissettirdi. Kitabın orijinal dili İtalyanca olduğu için sanırım bazı yerler gözüme takıldı ama çok sorun etmedim. Birde kitabın İtalya da geçiyor oluşu da benim için güzeldi. Keşke sonunda bir klişe gerçekleşseydi de o kişi değişmeseydi. Bazı klişeleri seviyorum n’apayım. Bravo, hadım edilmiş bir pezevenktir.Her zaman takıldığı insanlarla sıradan bir sabah geçirirken yaptığı onun için basit bir eylemin ardından yaşananlar hayatını değiştirecektir.Birden kendini bir cinayetle suçlandığı olaylar zincirinin içinde bulur.Üstelik kendini kurtaracak kişi yine kendisi olmalıdır.Son olarak söylemem gerekirse adına takılmayın. Çünkü kitabı okuduğunuzda gerçekten seveceğinizi düşünüyorum.
176 syf.
·367 günde·5/10 puan
Kitapla ilgili şuan aklımda kalan tek şey "İnsan herzaman ne istediğini bilemez ama ne istemediğini herzaman bilir" cümlesidir.
Son okuduğum kişisel gelişim kitabı olup ,hayata pozitif bakmayı önermektedir.
368 syf.
·2 günde·8/10 puan
Adıyla ilgimi çeken sonuyla beni fazlasıyla şaşırtan bir kitap. Hadım edilen ve pezevenklik yapmaya başlayan Bravo nun öyküsünü okurken aynı zamanda heyecanlı bir maceranın da içinde buluyor insan kendisini.Kısa sürede okunacak keyifli bir kitap.
368 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Çok güzel bir kitap ......................................................................................................................................
368 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Yazımsal olarak iyi bir kitap. Muhtevasına bakacak olursak da gerçek bir pezevengin başından geçen olaylarla ilgili. Okumak isteyenlere "eh oku bari" diyebilirim.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 220 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 131 okur okuyacak.