Bir Pezevengin Notları

8,6/10  (20 Oy) · 
36 okunma  · 
15 beğeni  · 
967 gösterim
Centilmen Bir Aracı Ya da Hadım Bir Filozof, Mafya, Derin Devlet, Terör Örgütü ve Güzel Kadınlar...

Unutulmayacak Bir Maceraya Hazır Olun!

“Milano’nun bütün karakterleri başka bir geceyi daha karşılamaya hazır. Zenginler, hiçbir baltaya sap olamayanlar, polisler, üçkâğıtçılar, sanatla uğraşanlar ve fahişeler… Yüzler değişse de roller hep aynı. Kimin kim olduğunu ayırt edebilmek bazen çok güç. Ben ise bu çemberin dışındayım. Hayatımdaki her şey ışık hızıyla değişti. Dünyanın geri kalanı için sıradan bir haftaydı fakat bana yıllar gibi gelmişti.

Çok fazla kan, çok fazla ceset, çok fazla gerçek saçılmıştı.

Hepsiyle yüzleşiyorum.”

“Faletti olağanüstü bir yazar, o bir efsane.”

Jeffery Deaver

“Giorgio Faletti sizi şaşırtır, ruhunuzu yakalar, nefesinizi keser ve bünyenize yüksek heyecan zerk eder.”

Corriere della Sera

“Dünyanın polisiyedeki yeni efendisi...”

Scott Turow

“Ustaca kurgulanmış ve çok katmanlı bir roman… Kitap ilerledikçe küçük tohumlar atılıyor, şaşırtıcı ve tatmin edici bir şekilde filizlenip yeşeriyor.”

The New York Times
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2017
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9786053438021
 • Orijinal Adı:
  Appunti di un venditore di donne
 • Çeviri:
  Barış Sever
 • Yayınevi:
  Pegasus
 • Kitabın Türü:
Duru Ezel 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir Pezevengin Notları okuduğum en ilginç ve kendine özgü romandı.
Kendine has konusuyla ve farklılığıyla benim bu yılki favori kitaplarım arasında yerini aldı. Ve tabii Brova karakteri de aynı şekilde. Kendisini en orijinal karakter ilan ediyorum.
Bravo bir pezevenk, zaten kitabın isminden de anlayacağınız üzere onun hayatında olan olayları anlatışını okuyoruz. Ben daha basit bir kurgu olur diye düşünürken kitabın içinden bir anda gizem ve aksiyon çıktı. "Kim ne yaptı? Nasıl oldu?" diye düşünmekten kafayı yedim. Hadi artık çözülsün diye içim içimi yedi.
Bravo karakteri o kadar ince detaylarına kadar anlatılmış ki her şeyiyle gözümde canlandı sanki.
Ve okuduğum her satır sanki gerçekti. Ütopik olayların olmaması benim çok hoşuma gitti. Her bir sayfadan ayrı ayrı zevk alarak okudum ve kesinlikle şans vermelisiniz.
Ciddi anlamda yazar hiçbir şeyi tahmin etmemize izin vermemiş. Her satırı sanki okuyucu şaşırtmak için yazılmış gibiydi. Bu konuda ciddi anlamda başarılı bir roman okumak istiyorsanız tavsiyemdir.

Yunus 
 22 Şub 01:16 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Bir Pezevengin Notları" ifadesini isim olarak bir kitabın üstünde görünce ilk tuhaflık ordan başladı.

İkinci tuhaflık, kitabın henüz ilk cümlesi: "Adım Bravo ve benim bir s*kim yok!"

Üçüncü tuhaflık, üslubu, eserin argodan kaçar bir tarafını görmedim. Yazar oldukça açık konuşmuş bu konuda.

Dördüncü tuhaflık, konusu, insan kadın pazarlığı yapan bir kahramanla baş başa olup olay örgüsüne kaptırıyor kendisini bir süre sonra.

Beşinci ve son tuhaflık, yazar böyle bir konu üzerinden bile gerçekten muazzam derecede güzel mesajlar veriyor okura. Ve bence en önemlisi de bu. Elinde insanların kolay kolay bakmak dahi istemediği bir konu üzerinden güzel güzel mesajlar vermek bana göre en önemli noktası oldu.

Tuhaflıkları bitirip kitabı genel anlamda konuşacak olursak da, içinde aşk, cinayet, gerilim, psikoloji gibi konuları içinde barındırarak iç içe geçmiş bir halde vermeye çalışıp bu karmaşıklığın altından güzel bir şekilde kalkabilmiş bir eser.

Okumaya başlamadan önce "Vakit kaybı olur mu aceba?" diyerek biraz kaygılı başladığım ama kitap bitiminde okumaktan büyük zevk aldığımı fark ettiğim bir eser.

Küfürlere aldırmayıp okumaya çalışırsanız bence birçok romandan daha güzel. Okunmasını bu anlamda tavsiye ederim. Herkese iyi okumalar dilerim.

Gülşah Balcı 
 04 Oca 22:51 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ilk cümleyi okur okumaz kitabı kapatmam bir oldu. Cesaretimi toplayıp okumaya karar verdim ve kısa süre içerisinde adapte olup okumaya devam ettim. Öncelikle kitap cidden sağlam. Ana karakterin yaptığı işle ilgilenmiyorum ama kelime oyunları zekası çok iyiydi. Hafif aksiyon macera gizem de var. Sürükleyici..
"Ancak her rüya şafakla beraber kaybolur gider. Birdenbire her şey saçma ve anlamsız gelmeye başlar."
"Şu hayatta eline hiç tabanca almadığı halde, tetiği çekenlerden daha suçlu pek çok insan var."
Bu arada Gazapizm Heyacan yok şarkısı bu kitaba çok uyuyor

sertaç taşpınar 
24 Nis 16:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yani şunu söyleyebilirim ki ;harika bir kitaptı. :) kitap,filozof bir pezevengin üzerinden ilerleyip, devrimciler, devlet adamları, yer altı dünyası derken bir olay örgüsünün içine giriyor. Olaylar birbirine bağlı, bir o kadar da bağlı değil aslında, bu detayı okurken anlayabilirsiniz sadece . Anlatım dili ve kitaptaki cümleler harika diyebilirim. Bazen bir cümle üzerine düşünürken bulmadım değil kendimi. :) kitabı sonuna kadar tahmin edemedim ve sonunda çok şaşırdım. Aslında bir genel ev hikayesi okuyacağımı sanıyorum ama polisiye ve yeraltı koşulturmasının heyecanını hissederken buldum kendimi. İsminden antipati oluşturanlar, bu düşünceden çıkarak okurlarsa, yorumda anlatmak istediklerimi daha net anlayabilirler. Tereddütsüz okunabilir bir kitap :)

fisun 
05 Şub 09:41 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Adıyla ilgimi çeken sonuyla beni fazlasıyla şaşırtan bir kitap. Hadım edilen ve pezevenklik yapmaya başlayan Bravo nun öyküsünü okurken aynı zamanda heyecanlı bir maceranın da içinde buluyor insan kendisini.Kısa sürede okunacak keyifli bir kitap.

Zge D.... 
01 Nis 22:52 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Çok güzel bir kitap ......................................................................................................................................

Nuray Durmuş 
18 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitabın ismine aldanmayın, içeriğinde okuyucuyu rahatsız eden en ufak bir detay yok. İlk başlarda biraz tereddüt etmiştim ama kendine özgün kurgusuyla sayfalar o kadar hızlı akıp gitti ki...
Kitapta ne ararsan var. Gerilim, mafya hesaplaşması, aşk, ihanet, intikam, sanat, üçkağıtçılar...
Sonu şaşırtıcıydı. Yazar en ufak bir soru işareti bırakmadan bitirdi kitabı.
Tavsiyemdir

Burak Aydoğmuş 
14 Şub 01:24 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ancak her rüya şafakla beraber kaybolur gider... Son zamanlarda okuduğum en iyi kurgu aksiyon ve gerilim dolu sonlara doğru çok hızlanıyor ve sürükleyip gidiyor kesinlikle okunması gerekiyor

Kitaptan 50 Alıntı

Yunus 
22 Şub 00:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Bazen yalnızlığım acı verse de özgürüm."

Bir Pezevengin Notları, Giorgio Faletti (Sayfa 339 - Pegasus)Bir Pezevengin Notları, Giorgio Faletti (Sayfa 339 - Pegasus)
Yunus 
21 Şub 23:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Dünya korkunç, pis, tehlikeli bir yer."

Bir Pezevengin Notları, Giorgio Faletti (Sayfa 309 - Pegasus)Bir Pezevengin Notları, Giorgio Faletti (Sayfa 309 - Pegasus)
Yunus 
21 Şub 13:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Bazı insanların ne kadar aptal olabileceğine inanamazsın."

Bir Pezevengin Notları, Giorgio Faletti (Sayfa 69 - Pegasus)Bir Pezevengin Notları, Giorgio Faletti (Sayfa 69 - Pegasus)
Yunus 
21 Şub 16:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Kaçabileceğim tek yer rüyalarım. Uyuyorum."

Bir Pezevengin Notları, Giorgio Faletti (Sayfa 232 - Pegasus)Bir Pezevengin Notları, Giorgio Faletti (Sayfa 232 - Pegasus)
Yunus 
21 Şub 20:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Böyle olanlar kimler :)
Fotoğrafımın çekilmesini hiç sevmemişimdir. Ne zaman karşımda bir fotoğraf makinesi görsem ya yüzümü kapatırım ya da kafamı başka yöne çevirim.

Bir Pezevengin Notları, Giorgio Faletti (Sayfa 234 - Pegasus)Bir Pezevengin Notları, Giorgio Faletti (Sayfa 234 - Pegasus)
Yunus 
22 Şub 00:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Umut etmekten başka yapabileceğim bir şey yok."

Bir Pezevengin Notları, Giorgio Faletti (Sayfa 333 - Pegasus)Bir Pezevengin Notları, Giorgio Faletti (Sayfa 333 - Pegasus)
Yunus 
21 Şub 23:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Maalesef yol boyunca birçok sevdiğin insanı, tekrar geri getiremeyecek şekilde kaybediyorsun."

Bir Pezevengin Notları, Giorgio Faletti (Sayfa 295 - Pegasus)Bir Pezevengin Notları, Giorgio Faletti (Sayfa 295 - Pegasus)
Yunus 
21 Şub 23:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Bir pisliği en iyi bir diğer pislik tanır."

Bir Pezevengin Notları, Giorgio Faletti (Sayfa 293 - Pegasus)Bir Pezevengin Notları, Giorgio Faletti (Sayfa 293 - Pegasus)
Yunus 
21 Şub 13:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Gençler ve yetenekliler. Umarım dünyanın avuçlarının içinde olduğunun farkındalardır."

Bir Pezevengin Notları, Giorgio Faletti (Sayfa 80 - Pegasus)Bir Pezevengin Notları, Giorgio Faletti (Sayfa 80 - Pegasus)
Yunus 
21 Şub 21:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Her insanın bir zayıflığı vardır."

Bir Pezevengin Notları, Giorgio Faletti (Sayfa 260 - Pegasus)Bir Pezevengin Notları, Giorgio Faletti (Sayfa 260 - Pegasus)
5 /