Giorgio Faletti

Giorgio Faletti

Yazar
8.9/10
55 Kişi
·
119
Okunma
·
11
Beğeni
·
1.317
Gösterim
Adı:
Giorgio Faletti
Unvan:
İtalyan Yazar, Aktör, Şarkıcı, Söz Yazarı, Besteci ve Ressam
Doğum:
Asti , Piedmont, İtalya, 25 Kasım 1950
Giorgio Faletti 1950 yılında İtalya’da doğdu. Avukat, oyuncu ve müzisyen şarkıcı ve söz yazarı olan Faletti ilk romanı Ben Öldürürüm ile polisiye roman türüne adım attı. Aylarca İtalya’da çok satanlar arasında yer alan roman 32 ülkede yayımlandı. Yazarın diğer kitapları şunlardır: Niente di vero tranne gli occhi, Fuori da un evidente destino, Pochi inutili nascondigli, I sono dio.
Fotoğrafımın çekilmesini hiç sevmemişimdir. Ne zaman karşımda bir fotoğraf makinesi görsem ya yüzümü kapatırım ya da kafamı başka yöne çevirim.
"Maalesef yol boyunca birçok sevdiğin insanı, tekrar geri getiremeyecek şekilde kaybediyorsun."
"Gençler ve yetenekliler. Umarım dünyanın avuçlarının içinde olduğunun farkındalardır."
Celtilmen bie tüccar ya da hadım bir filozof, mafya, derin devlet, terör örgütü, güzel kadınlar ve acıtan bir aşk hikâyesi...
UNUTULMAYACAK BIR MACERAYA HAZIR OLUN.!
368 syf.
·9/10
Bir Pezevengin Notları okuduğum en ilginç ve kendine özgü romandı.
Kendine has konusuyla ve farklılığıyla benim bu yılki favori kitaplarım arasında yerini aldı. Ve tabii Brova karakteri de aynı şekilde. Kendisini en orijinal karakter ilan ediyorum.
Bravo bir pezevenk, zaten kitabın isminden de anlayacağınız üzere onun hayatında olan olayları anlatışını okuyoruz. Ben daha basit bir kurgu olur diye düşünürken kitabın içinden bir anda gizem ve aksiyon çıktı. "Kim ne yaptı? Nasıl oldu?" diye düşünmekten kafayı yedim. Hadi artık çözülsün diye içim içimi yedi.
Bravo karakteri o kadar ince detaylarına kadar anlatılmış ki her şeyiyle gözümde canlandı sanki.
Ve okuduğum her satır sanki gerçekti. Ütopik olayların olmaması benim çok hoşuma gitti. Her bir sayfadan ayrı ayrı zevk alarak okudum ve kesinlikle şans vermelisiniz.
Ciddi anlamda yazar hiçbir şeyi tahmin etmemize izin vermemiş. Her satırı sanki okuyucu şaşırtmak için yazılmış gibiydi. Bu konuda ciddi anlamda başarılı bir roman okumak istiyorsanız tavsiyemdir.
368 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
"Bir Pezevengin Notları" ifadesini isim olarak bir kitabın üstünde görünce ilk tuhaflık ordan başladı.

İkinci tuhaflık, kitabın henüz ilk cümlesi: "Adım Bravo ve benim bir s*kim yok!"

Üçüncü tuhaflık, üslubu, eserin argodan kaçar bir tarafını görmedim. Yazar oldukça açık konuşmuş bu konuda.

Dördüncü tuhaflık, konusu, insan kadın pazarlığı yapan bir kahramanla baş başa olup olay örgüsüne kaptırıyor kendisini bir süre sonra.

Beşinci ve son tuhaflık, yazar böyle bir konu üzerinden bile gerçekten muazzam derecede güzel mesajlar veriyor okura. Ve bence en önemlisi de bu. Elinde insanların kolay kolay bakmak dahi istemediği bir konu üzerinden güzel güzel mesajlar vermek bana göre en önemli noktası oldu.

Tuhaflıkları bitirip kitabı genel anlamda konuşacak olursak da, içinde aşk, cinayet, gerilim, psikoloji gibi konuları içinde barındırarak iç içe geçmiş bir halde vermeye çalışıp bu karmaşıklığın altından güzel bir şekilde kalkabilmiş bir eser.

Okumaya başlamadan önce "Vakit kaybı olur mu aceba?" diyerek biraz kaygılı başladığım ama kitap bitiminde okumaktan büyük zevk aldığımı fark ettiğim bir eser.

Küfürlere aldırmayıp okumaya çalışırsanız bence birçok romandan daha güzel. Okunmasını bu anlamda tavsiye ederim. Herkese iyi okumalar dilerim.
368 syf.
·10/10
Ilk cümleyi okur okumaz kitabı kapatmam bir oldu. Cesaretimi toplayıp okumaya karar verdim ve kısa süre içerisinde adapte olup okumaya devam ettim. Öncelikle kitap cidden sağlam. Ana karakterin yaptığı işle ilgilenmiyorum ama kelime oyunları zekası çok iyiydi. Hafif aksiyon macera gizem de var. Sürükleyici..
"Ancak her rüya şafakla beraber kaybolur gider. Birdenbire her şey saçma ve anlamsız gelmeye başlar."
"Şu hayatta eline hiç tabanca almadığı halde, tetiği çekenlerden daha suçlu pek çok insan var."
Bu arada Gazapizm Heyacan yok şarkısı bu kitaba çok uyuyor
368 syf.
·2 günde·8/10
Adıyla ilgimi çeken sonuyla beni fazlasıyla şaşırtan bir kitap. Hadım edilen ve pezevenklik yapmaya başlayan Bravo nun öyküsünü okurken aynı zamanda heyecanlı bir maceranın da içinde buluyor insan kendisini.Kısa sürede okunacak keyifli bir kitap.
368 syf.
Suç ve polisiye tarzındaki en başarılı kitaplar arasında bence. Bilmiyorum filmi yapıldı mı ama yaoılmadıysa da yoldadır eminim :)... Ana karakterin (Bravo) karşılaltığı çıkmazlara filozofane bakışı ayrı bir boyut zaten. Tarzının usta kitaplarından kaçırmayın bence :)
368 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Çok güzel bir kitap ......................................................................................................................................
Giorgio Faletti 'nın ilk olarak Ben Öldürürüm kitabını okumuştum. Çok ama çok sevmiştim. O dönem yazarın ülkemizde yayımlanan başka bir kitabı yoktu. Bende yabancı sitelerde araştırma yapmıştım. Yazar Ben Öldürürüm ile İtalya'nın yaşayan en iyi yazarı seçilmiş. Ancak bunda elde ettiği başarıyı diğer kitaplarında yakalayamamış.
Aradan çok geçmeden yazarın ikinci kitabı Ben Tanrı'yım dilimize çevrildi. Bunca olumsuz yorumlara rağmen, yazara bir şans vermek adına satışa çıktığı gibi siparişi verdim ancak hep erteleyip durdum. Son kitabı da geçen hafta çıkınca, bu kitabı okuyup öyle sipariş veririm düşüncesi ile dün gece kitaba başladım.
Kitabın konusu gerçekten ilgi çekici. Tesadüfen bulunan esrarengiz bir mektup sayesinde New York polisi tüyler ürpertici bir gerçekle karşı karşıya kalır. New York'taki bazı binalara yıllar önce patlayıcılar yerleştirilmiş ve hangi binalarda patlayıcıların olduğunu bilen ve bunları yerleştiren kişi, kendini Tanrı ilan eden bir seri katil...
İlk 85 sayfa, tam eziyetti benim için. Belki ilerki sayfalarda açılır umuduyla sabırla okudum. İlk sayfalarda bir askerin yaşamış olduğu travma sonunda yıpranan ruhsal durumunu ve iç dünyasını anlatmış yazar.
Sayfalar ilerledikçe farklı karakterlere geçip, onların iç dünyasını okumaya devam ediyoruz. Belki bir hareketlilik olur diye devam ettim ancak pes edip sayfa 183 'te okumayı bıraktım.
512 syf.
·9/10
Kendini Tanrı ilan eden bir seri katilin, kitleleri yok edebilecek tuzakları olduğu fark edildiğinde bir panik yaşanır. Hakkında ipucu olmayan katili bulmak zorlu bir iştir ama olanaksız değildir. Farklı karakterlerin iç dünyalarını okurla paylaşan yazar, savaşların yıprattığı ruhları başarılı bir şekilde anlatmış.
368 syf.
·Puan vermedi
İlk gördüğümde böyle kitap adımı olur diye düşündüğüm, sonrasında yorumlardan dolayı merak edip aldığım bir kitap. Elimden bırakamadım, zaman zaman tahminde bulunsam da her defasında ters köşe oldum. Bravo ve Daytona ile Milano caddelerinde beraber gezmeye hazır olun. Aşk, cinayet, kumar herşey var. Çok severek okudum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Giorgio Faletti
Unvan:
İtalyan Yazar, Aktör, Şarkıcı, Söz Yazarı, Besteci ve Ressam
Doğum:
Asti , Piedmont, İtalya, 25 Kasım 1950
Giorgio Faletti 1950 yılında İtalya’da doğdu. Avukat, oyuncu ve müzisyen şarkıcı ve söz yazarı olan Faletti ilk romanı Ben Öldürürüm ile polisiye roman türüne adım attı. Aylarca İtalya’da çok satanlar arasında yer alan roman 32 ülkede yayımlandı. Yazarın diğer kitapları şunlardır: Niente di vero tranne gli occhi, Fuori da un evidente destino, Pochi inutili nascondigli, I sono dio.

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 119 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 111 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.