Zeynep Özkurt

Zeynep Özkurt

Çevirmen
7.8/10
13 Kişi
·
12
Okunma
·
0
Beğeni
·
16
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
80 syf.
·33 günde·6/10
Kitabı daha önce okumaya başlamıştım, kadınlar hakkında yazılanları okuduktan sonra -hiç sevmediğim halde- kitabı yarım bırakmak zorunda kaldım. Daha sonra tekrardan şans verdim ve okumaya başladım. İlk bölüm bittikten sonra yazarın dili yumuşadı. Schopenhauer, bu yazıları tez amaçlı yazmış. Kitabı okumadan önce Schopenhauer felsefesini anlamak gerek. Yoksa yazdıklarını anlamakta zorluk çekebilirsiniz. Yazarın yazdıklarına katıldığım yerlerde oldu elbette ancak çoğu şu an kabul görmüyor. Eğer yazar, 1800lerde değil de 2000'lerde yani şu an yaşadığımız dönemlerde yazmış olsaydı eminim ki bu kadar açık bir şekilde ifade edemezdi yazacaklarını. İlerleyen dönemlerde bir kez daha okumayı düşünüyorum.
320 syf.
"Eğer şiddetli bir nevroz ve kırılmış bir bacak arasında tercih etme zorunluluğunda olsaydım, 'Bacağımı kırın, o kadar fazla canımı acıtmaz.' derdim.
Evet aynı zamanda bir psikiyatrist olan Fink aynen böyle söylüyor. Ona göre kırık bir bacağın iyileşmesi o kadar da uzun sürmez ve ayrıca bu iyileşme sürecinde bol bol ilgi görürsünüz.

Nasıl olur da zararsız ve ilgisi olmayan bir gerginlik, vücudu hiç istemeyeceği şekilde hareket ettirebilir sorusu yazarın bu kitabı yazmasının sebebi. Kitaba gerginliklerin çıkış sebeplerini anlatarak başlamış. Devamında gerginlikten kurtulmak için tavsiyelerde bulunuyor. Sözcükleri sarf etmeden önce bir kez daha düşünmek kendimizi anlamaya çalışmak bunlardan bazıları. Ama en çok üzerinde durduğu konu gevşemek. Kaslarınızı rahat bırakın, gözlerinizi kapatın ve gevşeyin.

Kitabı benzer yapıtlarından ayıran, yazarın üslubu. Kitap boyunca okumuş gibi değilde, yazarın karşında oturup dinlemiş gibi bitirdim.

Kitabı hafif çiseleyen yağmur, toprak kokusu, kuş cıvıltıları içinde bitirirken gevşemek hiç de zor gelmiyor bana.
Yağmur demişken, insanın saçlarını ıslatması için iyi bir neden :)

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 12 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 12 okur okuyacak.