Howard, bir alıntı ekledi.
30 Nis 16:00

Evden çıkıp yürümeye başladım ama ne yöne gideceğimi bilmiyordum. Zihnim, gitmeyi düşündüğüm çeşitli yönlere dönüp duruyordu.

Yeraltı Sakinleri, Jack KerouacYeraltı Sakinleri, Jack Kerouac

Zaten, her aşk öyküsünde, ilk hafta öylesine derin mi derindir ki önceki tüm dünyalardan vazgeçilebilir; ama enerjisi sönmeye yüz tuttuğunda aklıselimin, esenliğin, sağduyunun ve benzerlerinin yaşlı dünyaları geri döner.

Yeraltı Sakinleri

M.Burçin Polat, Yeraltı Demiryolu'yu inceledi.
01 Mar 13:42 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

2018/3
Yeraltı Demiryolu
Colson Whitehead
Aldığı Ödüller: 2017 Pulitzar Ödülü ve Arthur C.Clarke bilim kurgu ödülü. Ayrıca 2018 Sabit Fikir Dergisinde anket sonucu 1.olmuştur.
Yeraltı Demiryolu” Colson Whitehead tarafından 2016 yılında yayınlanmış bir roman. Ve birçok mecralarda yılın kitapları listelerinin ön sıralarında yer almış. Kitabın yazarı “afroamerikalı” bir şahıs.
|| Afroamerikalı : Siyah Amerikalı , kökeni Afrika’daki herhangi bir siyasi nüfusa dayanan ABD vatandaşları ya da sakinleri || Bundan dolayı da kitaplarında genelde siyahilerin hayatlarını işlemiş.
Kitap Güney’de yaşayan öksüz bir kız olan Cora’nın yaşam mücadelesini anlatıyor. Başlarda biraz yavaş ilerleyen bir kitap hatta ben ilk 75 sayfasında çok sıkılmıştım. Yalnız şunu fark ettim hani bazı kitaplar vardır ya her okunduğun da farklı tat verir galiba bu kitapta onlardan biri.

Beyhude, Yolda'yı inceledi.
24 Kas 2017

Yazarın otobiyografik eseri, Türünün ilki olduğundan dolayı, (Beet kuşağını) daha doğrusu bu eserle beraber edebi anlamda bir tür oluşumuna neden olduğundan dolayı önemli bir yere sahip bir eser, Fransız asıllı Kanadalı yazar, göçmen bir ailenin çocuğudur. İngilizceyi 6 yaşından sonra öğrenir. O zamana kadar sürekli Fransızca konuşur. Bir röportajında ""Rüyalarımı bile Fransızca görüyordum""ifadesini kullanır. Koyu katolik bir anneye sahip, erkek kardeşinin ölümünden sonra babasında alkol ve kumar bağımlılığı gelişir. Kardeşinin ölümü Kerouac'ı derinden etkiler.. Yazdığı romanlarda hayatına giren insanlara ve olaylara yer verdiği için; Yolda romanı da ilk baskısı sırasında isimler ve mekanlar değiştirilir ve sansürlenir. 20 günde yazılan eser 37 metrelik birbirine eklenmiş ruloya, bir oturuşta aralıksız yazılmasıyla, eşinin günlerce odasına kahve, çay, yemek taşıdığı söylenir.Bu yönüyle dikkat çekicidir.

Beet kuşağı terimini ilk kullanan kişide yazarımız Kerouac'dır. Bu kuşağın hayat felsefesini yolda isimli kitabıyla kült hale gelmiştir. Beet kuşağı dediğimiz yine 2. Dünya savaşı atom bombası ile sona ererken, Vietnam savaşının yıkıcı psikolojik gücünün de ardından, Avrupa'da 6 milyon yahudinin gaz odalarında yakılması ile insan olgusunun düşünülmeye başlandığı bir dönem, Kapitalist yaşam çarkının içine girmeyi reddeden, ya da bunun içinde kendine yer bulamayan. Paketlenmiş yaşam tarzının içinde yer bulamayan Afro Amerikalıların, göçmen Avrupalıların, uzak doğuluların vs vs toplumun dışına itilmiş bu kitlelerin içinden Hipster'lar denilen kitleler çıkmaya başlar. Bu insanlar dil, din, ırk, genel toplumun ahlak inanç ve tüm doğrularına uymayan bu tipler. Sınırsız yaşam; bedensel ve düşünsel , mekansal anlamda, beyinsel, anlamsal ...[uyuşturucu] (bu önemli bir detay; çünkü düşüncenin önünde de engel olarak görülen toplumsal değerleri, alkol ve uyuşturucunun etkisiyle aşılacağını düşünen) özgür seks, kadının özgürleşmesi ve hiç bir toplumsal kısıtlamalara uymama gibi, konformist burjuva sınıfına karşı tepki olarak doğan, maddi değerlerin karşısında manevi değerler aramaya girişen, Tanrı inancını birazda Doğu mistik akımlarda Budizm, Şamanizm. Nirvana vb gibi eğilimlere yönelen, Tanrı'yı koyu katolik Hıristiyanlığın dışında arayamaya başlayan, sonrasında Amerikan basını tarafında dejenere edilen ve farklı lanse edilen, ilerleyen süreçte de politik duruşu olan 68 kuşağın hippilerine dönüşecek olan, Yeraltı Sakinleri; içerisinde Allen Ginsberg, Gary Snyder, Neal Cassady gibi 1940-1950 li yılların önemli yazar ve sanatçılarının olduğu topluluk :) özelikle bu Beet kuşağının kitaplarından birisi olan, okumasına güvendiğim, içeriğinin yola göre daha iyi olduğunu söyleyen arkadaşımın Neal Cassady'nin Üçün Biri isimli kitabını önerdi, okunacaklarım arasına aldım . Ama mümkünse bu yıl değil:)

Kitap ilginçtir ki iş seyahatlerimin olduğu bir döneme geldi. Benimle beraber yolculuğa çıktı. Kitap roman kriteri olarak kötü, eser olarak büyük bir kitap. Yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı. Yazma alışkanlığının bir ürünü, içgüdüsel bir reaksiyon, karşı kültür yaratma çabası belki , Dili ve anlatımı değişik, şuanda yaşanıyormuş, uzaktan seyretmeyip, bizzat yaşananların içinde bulunuyorsunuz hissini veren, sürekli hareketin eylemin beni yorduğu... Şahsi fikrim yaşanılanların karakterin üstünde bıraktığı duygu eksikliğini gördüğüm için beğenmediğim, bir kaç yerde doğanın, derinlikten uzak ama yine de hoş bulduğum tasviri, yolculuğu iç dünyasında arayışlarla, mekansal ve beyinsel, toplumsal sınırları zorlayıcı ve yığınlarca karşılaşma, yabancı isimler beynimi bulandırmış olsa da.. Türünün ilk örneği, kategorisel bağlamda edebiyat çevrelerinin farklı yerlere koyduğu bir roman. Bu arada Times gazetesinin iyi ya da kötü eleştirilerde bulunduğu bir yazarın parlaması ilginç diyebilirim. Hakkında iyi yazılar yazılmış zamanında... Bu arada benim okuduğum kitap, sansürsüz basımıydı, bazı bölümlerini gülümseyerek okudum.

Beet akımını merak eden, bu tarz kitaplara ilgisi olan arkadaşların severek okuyacağı, fazla beklentiye girmeden , akımın kült eserini merak edenlere önerebileceğim bir kitap.

giz, bir alıntı ekledi.
17 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ama bütün o kötü zamanları da düşünün: Koca bir liste dolusu kötü zamanım var, ki iyi zamanları yaratanlar da bunlar.

Yeraltı Sakinleri, Jack KerouacYeraltı Sakinleri, Jack Kerouac
Black Garden, bir alıntı ekledi.
20 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İşte ölüm penceremin önünde koca kanatlarını eğmiş duruyor şimdilik, görüyorum, duyuyorum, kokusunu alıyorum, giyilmemeye yazgılı gömleklerimin askıda gevşek gevşek duruşunda görüyorum ölümü, yeni-eski gömleklerim moda-eski moda gömleklerimde, artık takmadığım yılan gibi sarkan kravatlarımda şimdi intiharın, yitimin nefretin paranoyanın denizinde kıvranan birer örtü... Girmek istediğim yer onun küçücük yüzüydü ve girdim...

Yeraltı Sakinleri, Jack KerouacYeraltı Sakinleri, Jack Kerouac
Black Garden, bir alıntı ekledi.
20 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sahil benden daima nefret etti, beni dışladı, görmezden geldi, üstüme sıçtı, 1943'ten bugüne dek; çünkü baksanıza, caddeden aşağı vurmuş yürüyen haydutun tekiyim ben ve haydut değil de bir tür çılgın aziz olduğumu öğrendiklerinde bu hiç hoşlarına gitmiyor, üstelik her halükarda ansızın bir hayduta dönüşüvereceğimden, kendilerine bir tane çakacağımdan, kırıp dökeceğimden korkuyorlar, bunu yapmadım değil...

Yeraltı Sakinleri, Jack KerouacYeraltı Sakinleri, Jack Kerouac
Kübra, Zen Kaçıkları'ı inceledi.
11 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kerouac yine yollarda ve içsel yolculuğunda. Aklında hep aynı soru, "Bu sonsuz evrende bulunuşun anlamı ne?" arayışında. Cevap etrafta, ayrıntıda, sonsuzlukta; arayış ömür boyu uzunlukta. Sorulara ve aydınlanmalara tırmanışlar, meditasyonlar ve olmazsa olmaz dostlar eşlik ediyor. Gözler hep dağlarda, yıldızlarda, zirveleri sarmalayan bulutlarda. Kerouac yine çılgın, yine sınırsızca coşkun ve daima sevecen. Yolda'nın cazına Yeraltı Sakinleri'nin umarsızlığı, Zen'in huzuru eklenmiş. "Takılmak" kelimesinin ne denli anlamlı ve tıka basa dolu olduğunun öğretisi adeta. Satır aralarındaki beat'e kulak ver!

Kübra, Yeraltı Sakinleri'ni inceledi.
 09 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Beat edebiyatı yeraltı edebiyatına dahil midir değil midir tartışmalı. Ben ikisini de severim ve farklı olduklarını düşünürün. Beat edebiyatına veya felsefesine meraklıysanız veya sadece bu kıyak adamlar hangi kafadalardı diye merak ediyorsanız başlama noktanız Jack Kerouac olmalı ama Jack Kerouac'tan ilk Yolda kitabının okunması tabi en güzeli. Sonrası gelir zaten. Gelmezse de Beat'i sevmemişsinizdir kuvvetle muhtemel. Kitabı en iyi arka kapak yazısı anlatır bir de. Ayrıntı bu konuda çok başarılı bir yayınevi.