Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık

9,0/10  (98 Oy) · 
270 okunma  · 
81 beğeni  · 
2.503 gösterim
Aşka en çok çaresizlerin mi ihtiyacı vardır?

İki çaresiz, yalnız, eksik ve kırgın yürek aynı topraktan olmalarına rağmen yazgılarına yenik düşüp, farklı cephelerde yer alır. Baz devletin derinliklerinde, yalancı bir geçmişle beslenmiş bir komutan, Kevok, üniversiteyi bırakıp sevdiğinin ardı sıra dağları mekan tutan idealist bir genç kız. Ve bununla birlikte akıp giden, bir halkın makus talihi ve gelecek işaretleri. Yazgıları, onları en umulmadık zamanda buluşturup ölüme yolcu eder.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2006
 • Sayfa Sayısı:
  358
 • ISBN:
  9789752732322
 • Orijinal Adı:
  Ronî Mîna Evîne - Tarî Mîna Mirinê
 • Çeviri:
  Muhsin Kızılkaya
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:

Memed Uzun ile beni tanıştıran muazzam bir kitap.Memleketin,Doğu'nun coğrafyasını bir nebze olsun anlamak adına okunmasi gereken bir eser.Şiddetle tavsiye ederim.

Gülay 
16 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Mehmet Uzun'un okuduğum ilk kıtabı.Bu kitaptan sonra birçok kitabını da beğenerek okudum.Özellikle diğer kitaplarında Osmanlı imparatorluğu döneminde kürt beylerini veya kürt halkının o dönemdeki yaşantıları hakkında bilgi edinmek için meraklıları okuyabilir.

SEVDA ÖZDEMİR 
06 Eki 17:43, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Aşka en çok çaresizlerin mi ihtiyacı vardır?

Ne kadar tahammülsüz de olsa bu aşkın bıraktığı  hüzün , sanırım bu kitabı okumama vesile olduğu için bile yaşanmaya değermiş diyebilirim.
Hani bazı kitaplar , filmler , şarkılar başka dokunur kalbimize , öyle bir şey  hissettirir ki bir süre sonra o hissettirdiğini hissetmek için tekrar ziyaret ederiz , işte bu kitap da tekrar tekrar ziyaret edilesi…Belki de kitabı okurkenki ruh halimden olsa gerek kalemimle bolca altını çizdiğim ,not ettiğim satırlar oldu… Öyle ki benim satır aralarından çıkıp , dağlardaki keskin soğuk havayı ciğerlerime çektiğim de oldu , evimin  perdesini havalandıran rüzgar olduğum da…
Yazarımız Mehmed Uzun… Kürt Edebiyatı'nın bildiğim en iyi yazarı… Öykümüz ise Baz ve Kevok…Yani şahin ve güvercinin aşkın tanımına fazlasıyla uyan kederli hikâyesi… Kitap bitiminde, deniz gören ama kalabalık olmayan kuytu bir yerde ruhunu demlemesini istiyorsun… Ve illaki kitabı okuyan başka bir insan arıyorsun yanında…Aklına gelen yarım kalan aşkı düşünürken rehberlik etsin diye…Dostluk , çaresizlik , şefkat , yurtsuzluk , tesadüfler , ırkçılık , korku , aşk ve ölüme yolculuk…Hepsi iç içe...
Kültürel bir soluktu benim için bu kitap... Memleketin, Doğu'nun coğrafyasını biraz olsun anlamak adına okumak gerek.!

Macide Tiğiz 
10 Eki 2015, Kitabı okudu, 20 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bir şahinle (baz) bir güvercinin (kevok) kaderi hiç beklemedikleri bir anda birleşir, bu tesadüfi birleşmenin arkasında, ardına düşülen, her işin üstesinden gelebilen, yetenekli bir adama (jir) duyulan aşk, bu yolculukta güvercine bir yol bilen rehberlik eder (renas)

Şeyma çelik 
 29 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İki yıl önce okuduğum ilk Mehmed Uzun kitabı.Kitapt kurgusal bir devlette iç savaşı anlatmaktadır.Bence ülkemizde olan karışıklıklar her iki tarafın gözündende anlamak için okunması gereken bir kitap.

Fatos 
01 Şub 21:14, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ahmet Uzunun okuduğum ilk kitabiydi, doğuda yaşanan kürk halkını detaylarına kadar anlatıyor..çok güzel anlayış biçimi de var.

Ronahi Selcuk 
10 Kas 23:37, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 10/10 puan

Mehmed Uzun'un okuduğum ilk kitabı.Çok beğendim bir kitap ancak bu kadar kusursuz yazılabilir...
Ezilen halkı için mücadele eden kahramanları anlatıyor .Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum...

Sümeyye Nevra Yıldız 
21 Eyl 2015, Kitabı okudu, 5 günde, 8/10 puan

Tarafsız bir gözle okuyunca iki insanın öyküsüne ortak olduğumuz bir hikaye. Acıklı bir hikaye. Hangi tarafa, kime üzüleceğimi bilemediğim... Mehmed uzun dili destansı bir anlatımla kullanmış. Bir destana ortak oldum okurken.

Hasan filiz 
13 Kas 07:42, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Mehmet Uzun okuduğum ilk kitabı muhteşem bir anlatım insanların birşeyleri geride bırakarak neleri feda ettiğini anlatır.... herkesin beklediği kitabı yasayarak anlatması....

Umut Çalışan 
13 May 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Kitabın dilimize Kürtçe'den çevrildiğinin gözümüze sokulması bence en büyük eksisi. Eksinin Kitabın aslının Kürtçe olmasından değil, bu durumun gözümüze sokulmuş olmasından kaynaklandığının altını çizmek istiyorum. Neyse, maalesef bu durumun göze sokulma sebebi sizi yanıltmıyor. Kitap üstü kapalı propaganda peşinde. Malum ideolojiyi haklı, masum, hatta şirin göstermenin peşinde. Sözüm ona başka bir ülkede geçen maceranın satır aralarında Türkiye'ye laf sokuşturuluyor.

Tüm bunları görmezden gelerek kitabın özüne yöneldiğinizde aslında kurgusu sağlam bir macera var. (Her ne kadar başlangıcı Tarkan'ı kurtaran kurt hikayesinden araklanmış olsa da) Mantık hatası yok, ince detaylar güzel. Hatta benim özellikle takdir ettiğim işin, sonunu baştan anlattığı halde okuyucu kitabın sonuna kadar merakla bekleten bir kitap. Çoğu yerde kafanızda tahminler yürütürken, ha sahi böyle olmuştu dedirtip yanıltıyor. Ancak, bitmek bilmeyen tasvirler, birbirini tekrar eden, olmasa da olur kelimeler insanı yıldırıyor.

2 /

Kitaptan 36 Alıntı

İnsan
“İnançları farklı, dilleri farklı, kimlikleri farklı diye insanlar birbirine düşman olmamalı. İnsan bir kimliğe bir dine, bir dile sahip olarak dünyaya geliyor ve bunlarla büyüyüp yaşıyor. Bundan insanın günahı, suçu ne?”

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed UzunAşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun
Hakan TEKİN 
07 Eyl 11:58, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Zor kullanarak şiddetli esen bir rüzgarın yönünü değiştirebilir misin? Geceyi gündüze dönüştürebilir misin? Ayı, güneş yapabilir misin? İnsanların ruhu da böyledir. İnsan ruhu zorla terbiye edilmez. "

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 302)Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 302)
Hakan TEKİN 
06 Eyl 14:05, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Zaten ölümün bir başka çeşidi olan bu hayattan gerçek ölüm daha iyi.

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 241)Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 241)
Hakan TEKİN 
05 Eyl 15:55, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Yazar, boğuk bir sesle. "Son sözüm, kimse düşüncelerinden, yazdıklarından dolayı yargılanmamalı, cezalandırılmamalı..."

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 135)Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 135)
Hakan TEKİN 
05 Eyl 11:12, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Sadece yaşamak istiyorlar, daha fazlasını değil, sadece yaşamak. Kendi topraklarında, eskisi gibi.

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 29 - İthaki)Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 29 - İthaki)
Celal Aslan 
17 Kas 21:10, Kitabı okudu, 9/10 puan

Korkmak istemiyorum. Korkutmak istemiyorum. Korku... İnsanın en kötü, en berbat duygusu...

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 225 - ithaki)Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 225 - ithaki)
Hakan TEKİN 
05 Eyl 13:11, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Niçin bu ülke böyle? Herkese yetecek kadar bu uçsuz bucaksız ülke niçin durulmuyor?"

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 63)Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 63)
Elif Kimya Salt 
22 Ağu 00:33, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Okuyorum, duyuyorum. Hayır, hiçbir şey değişmiyor. Kim insanların, devirlerin değiştiğini söylüyorsa yalan söylüyor. Her şey olduğu gibi. Bizim zamanımızda da böyleydi. Kan akıyordu, insanlar ölüyordu, köyler yanıyordu, çığlıklar göğe yükseliyordu. İnsanlar kin ve nefretin içinde boğuluyordu. Aynen bugün olduğu gibi.

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed UzunAşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun
Ahmet Samsa 
27 Eyl 06:58, Kitabı okudu, 8/10 puan

Kevok, rüzgârın belli belirsiz sesini duyar gibi oluyor. Acaba dünya kendiliğinden mi bu kadar kederli, yoksa dünyayı bu kadar kederli yapan onun kederi mi? Bu sorunun cevabını bilmiyor, bilse de bir işe yaramayacak. Üzüntülü, kederli bunu biliyor sadece, dokunsan ağlayacak.

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed UzunAşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun
4 /