Yeni Hayat

7,5/10  (88 Oy) · 
390 okunma  · 
60 beğeni  · 
2.223 gösterim
"Yeni Hayat özel bir vaka."
-The Guardian-

Orhan Pamuk'un tuhaf, şiirsel ve başdöndürücü bu romanı 1994 yılında yayımlandığında, tıpkı anlattığı sihirli kitap gibi esrarlı havasıyla kült roman olmuş, bir anda yüz binlerce okura ulaşmış, kırkı aşkın dile çevrilmişti.

"Yeni Hayat insana Walter Benjamin'in, 'Bütün büyük edebiyat eserleri bir biçimi ya sona erdirir ya da bir yenisini başlatır, yani özel vakalardır' sözünü hatırlatıyor. Yeni Hayat özel bir vaka."
-The Guardian-

"Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti." Orhan Pamuk'un coşkulu, lirik ve sihirli romanı Yeni Hayat bu sözlerle başlıyor. Okuduğu bir kitaptan sarsılarak etkilenen, sayfalardan neredeyse fışkıran ışığa bütün hayatını veren ve kitabın vaat ettiği yeni hayatın peşinden koşan genç bir kahramanın olağanüstü hikâyesi bu. Kitabın etkisiyle âşık oluyor, üniversite öğrenciliğinden uzaklaşıyor, İstanbul'dan ayrılıyor, bitip tükenmeyen otobüs yolculuklarına çıkıyor, taşra şehirlerine doğru savruluyor. Onunla birlikte ve aynı hızla sürüklenen okuyucu, kahramanın okuduğu kitabı değil, başından geçenleri izleyerek bize özgü bir hüznün ve şiddetin ta kalbinde buluyor kendini. Siyah-beyaz televizyonlu kahvelere, video seyredilen otobüslere, trafik kazalarına, siyasi kumpas ve cinayetlere, bayi örgütlerine, paranoyakça kuramlara, saat kadar dakik muhbirlere, kaybolan eski eşyaların şiirine ve taşranın öfkesine uzanan bu harikulade yolculuk, Orhan Pamuk'un çağdaş dünya romanının en özgün yaratıcılarından biri olduğunu bir kere daha kanıtlıyor. Bir yandan Hayat'ın, Eşsiz Anlar'ın, Ölüm'ün, Yazı'nın, Kaza'nın sırlarına, bir yandan da çocukluğun resimli romanlarına, bir belirip bir kaybolan arzu meleğine ve Dante'nin, Rilke'nin şiirlerine açılan benzersiz bir roman. Hayatla okumanın kesiştiği alanda seyreden ve her sayfada katman katman genişleyen sarsıcı bir yol hikâyesi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  247
 • ISBN:
  9789750826481
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
şeyma özaslan 
14 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Detaylara dikkat ederek okunmak şartıyla, okuyucuyu içine çeken, duygularınıza hitap eden bir kitap Yeni Hayat. Bir gün bir kitap okuyup hayatı değişen bir genci anlatıyor. Gizemli bir havada geçiyor herşey ve neyi anlatmak istediğini bir süre anlayamadım. Ta ki Dr. Narin karakteriyle tanışana kadar. Kazalar, ölümler, aşk, değişim, zaman, unutuş, çocukluk... Kurgusu da tevafuklarla dolu bir kitap. Hatta ne kadar dikkatli okursanız o kadar çok ayrıntı yakalıyorsunuz bu da ayrı bir zevk oluyor. Ve şu uyarıyı benim de yapmam gerekecek: Otobüs yolculuğundayken sakın okumayın !

HÜLYA BİLGİN 
06 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kitabın iflah olmaz kahramanı ile yolculuk yapmak büyüleyici...her yolculuk ayrı bir dünya...her durak ayrı bir yolculuk...Pamuk'un sihirli dünyası yine etkileyici.. Biraz karmaşık olsa da elinizden düşmeyecek bir kitap.

Handan sarıcaoğlu 
03 May 00:40, Kitabı okudu, 3 günde, 5/10 puan

Ve bitti.. beni tatmin ettiğini söyleyemicem. Kitabı sonradan anlamaya algılamaya başladım galiba.. benim açımdan çok yeterli bir konuya sahip değildi biraz iteleyerek okudum.Aslında anlatmak istediği çok daha başka bir konu ama ben içeriğe fazla giremedim ya gerçekten zor bir kitap yada ben odaklanamadım. Yine de Orhan PAMUK`un diğer kitaplarına şans vermek isterim.

Birsen Ergün 
12 Kas 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

'Yeni Hayat' ilk çıktığında en çok okunan ama en az anlaşılan kitaplardanmış. Ben de ilk okuduğumda aynı çelişkiyi yaşamıştım. Yıllar sonra yüksek lisans yaparken hocamız Orhan Pamuk'u inceleyeceğimizi belirttiğinde 'Yeni Hayat'tan hiçbir şey anlamadığımı söylemiştim ve şansıma (?) üzerinde çalışmam için bana verildi. Birbirinden farklı katmanlarla örülmüş, sembollerle donanmış bir roman. Güç anlaşılması da belki de bu sebeple. Postmodernist bir yazar olan Pamuk, hemen bütün kitaplarında bu yönteme yer veriyor ve kullandığı bir şekerleme paketinden saat markasına kadar bütün renklerin, isimlerin vb. hepsine bir amaç ve anlam yüklüyor. 'Yeni Hayat' üzerinde en çok söz söylenen, çalışma hazırlanan romanlarından biri. Yapısalcı kuramdan tasavvufa kadar birçok yöntemle incelenmiş, hatta renkler üzerinde bile söz söylenmiş. Ben de Lacan psikolojisine göre inceledim ve yazarın hepimizin hayatında var olan bir yolculuğun izlerini buldum. İlkinde anlamadıysanız bile farklı zamanlarda bir daha okumanızı tavsiye ederim.

Hasan sari 
28 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Orhan Pamuk'un bir çok kitabını okumamı saglayan kitaptır yenı hayat. Yazarin yazdığı en lirik kitap. Sadece başlamanız gerekiyor ve goreceksiniz ki ilk birkac sayfa sizi buyulemeye yetecektir. Yeni bir dunyayi arayan genç ve gencin aşık olduğu kız Canan. Okudugumda Canan'a aşık olmustum kitaptaki genç okur gibi. Sizde o genç okurun talihsizligini yaşayacaksınız ve kaybolmak isteyeceksiniz. Çaresizlik, kaybolanın peşinden koşmak, aramak ,ne aradığını bilmemek ve daha ne kadar cok sey varsa belirsizlik içinde sizinle olacak.

Necmiye 
21 Nis 2015, Kitabı okudu, 3/10 puan

okuyup da zorlada olsa bitirmeyi başardığım ve kitap bittikten sonra,verdiği mesajın,anlatmak istediğin şeyin ne olduğunu çözemediğim bir kaç kitapdan biri,Pamuğun bu kitabını okuduktan sonra cesaret edip de diğer kitaplarını zaten okuyamadım.

senayklbs 
13 Ağu 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Lirik tarzda sihirli bir kitap...
Yolculuğa çıkmadan evvel kesinlikle okunmamalı. Anlamak zor gelebilir ama okudukça kahramanla bütünleştikçe sizde kaybolacaksınız...

Azize Akdemir 
 30 Tem 16:16, Kitabı okudu, 10 günde, Puan vermedi

Okuduğum ilk Orhan Pamuk romanı. Kitabın en başında cümlelerin uzunluğu ve karmaşıklığıyla neye uğradığımı şaşırdım. Hemen her cümleyi iki kez okudum. Ama daha sonraları alıştım. Kitap ilk yarıda gitmedi diyebilirim ama sonradan gerçekten sürükleyici geldi.
Anlatım yönünü geçip anlam yönüne bakarsak: kitabın anlamı da anlatımı gibi karışık geldi. Tam olarak anlayamadığımı itiraf ediyorum. Gelecek bir zamanda tekrar okuyup anlamayı umuyorum. Söylemeden de geçemeyeceğim; başrolün duyduğu aşkı tasvir edişine, kurduğu cümlelere, düşüncelerine bayıldım.

Asiye Yıldız 
12 Haz 2015, Kitabı okudu, 6 günde, 8/10 puan

Bir kitap okudum ve hayatım değişti. Bende bir sürü kitap okudum ve hayatım değişirken güzelleşti. Roman kahramanın yolculukları ilham vericiydi. Ben bir yaz iznimi şehirden şehre gezerek geçirdim. Aklımda bu kitap vardı. Plan yapmadan, gözlemleyerek dolaştım. En sevdiğim tatil oldu. Güzergahım Batman, Diyarbakır, Urfa, Antep, Nevşehir, Ankara, Eskişehir, Bursa, Çanakkale ve dönüş İzmir'e idi.

Faik KAMAY 
14 Kas 03:18, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Orhan PAMUK' un bu kitabını okuduktan sonra uzun süre seyahat etme isteği uyandırmıştı bende. Şehirden şehire gezmeyi hayatı otobüslerde geçirmeyi ve bir arayışta olmayı hissetiriyor insana.

2 /

Kitaptan 67 Alıntı

şeyma özaslan 
14 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Kendime inandım. Kendime inandığım için benim irademe ve hayatımın şiirine başkaları da inandı.

Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 128)Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 128)
Birsen Ergün 
12 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

" Ben bir zamanlar başka biriydim, o başka biri de ben olmak isterdi."

Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 60)Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 60)
Feyza İrem 
 01 Kas 14:09, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bana gül ki o dünyanın ışığını bir kere olsun görebileyim yüzünde. Bana karlı kış günlerinde, elimde çantam okuldan dönerken çörek almak için girdiğim fırının sıcaklığını hatırlat, bana sıcak yaz gününde iskeleden denize ne neşeyle atladığımı hatırlat; hatırlat bana, ilk öpüşü, ilk kucaklayışı, tek başına taa tepesine çıktığım ceviz ağacını, kendimden öteye geçtiğim yaz akşamını, neşeyle sarhoş olduğum geceyi, yorganımın içini ve bana severek bakan güzel çocuğu hatırlat bana.

Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 81)Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 81)
Birsen Ergün 
12 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

"...okudukça, geri dönüşü olmayan bir yolda ağır ağır yol aldığımı biliyor, arkamda bıraktığım bazı şeylere ilgi ve merakımın kapandığını hissediyor, ama önümde açılmakta olan yeni hayata öylesine bir heyecan ve merak duyuyordum ki, varolan her şey bana ilgiye değer gibi geliyordu."

Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 9)Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 9)

"Bir yolculuk vardı, hep vardı, her şey bir yolculuktu. Bu yolculukta beni hep izleyen, en olmadık yerde karşıma çıkıverecekmiş gibi yapan, sonra kaybolan, kaybolduğu için de kendini aratan bir bakış gördüm; suçtan günahtan çoktan arınmış yumuşak bir bakış... Ben o bakış olabilmek isterdim. O kadar çok istedim ki bunları, o dünyada yaşadığıma inanasım geldi. Hayır, inanmaya gerek bile yoktu; orada yaşıyordum ben."

Yeni Hayat, Orhan PamukYeni Hayat, Orhan Pamuk
şeyma özaslan 
14 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Çoğumuza olur, olmuştur, bir saattir anlayarak seyrettiğimizi sandığımız bir filmi aslında yanlış anlayan sinemadaki tek budalanın kendimiz olduğunu farkettiğimizde bir öfke sarar içimizi.

Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 110)Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 110)
Kemal Basmacı 
 03 Eki 07:05, Kitabı okudu, Puan vermedi

Biliyor musunuz, ben bir zamanlar bir kitap okumuştum, bir kıza aşık olmuştum, derin bir şeyler yaşamıştım. Beni anlamadılar, kayboldular, acaba ne yapıyorlar?

Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 225)Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 225)
şeyma özaslan 
02 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Aşk birisine şiddetle sarılma, onunla aynı yerde olma özlemidir. Onu kucaklayarak, bütün dünyayı dışarda bırakma arzusudur. İnsanın ruhuna güvenli bir sığınak bulma özlemidir.

Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 229)Yeni Hayat, Orhan Pamuk (Sayfa 229)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız