Cevdet Bey ve Oğulları

8,6/10  (46 Oy) · 
239 okunma  · 
42 beğeni  · 
1.451 gösterim
Pamuk’a ilk ününü getiren bu büyük roman İstanbullu bir ailenin yetmiş yıllık serüvenini hikâye ediyor.

Nişantaşlı bir ailenin 20. yüzyılın başından itibaren üç kuşak boyunca serüvenlerini anlatan bu kitap ev içlerinin renklerini, zamanın akışını, günlük sıradan konuşmaları akılda yer eden kahramanlar aracılığıyla saptarken, okura geleneksel romandan alınacak hazları bütünüyle veriyor. Abdülhamit döneminin son yıllarında, İstanbul’un ilk Müslüman tüccarlarından küçük dükkân sahibi Cevdet Bey’in tutkusu, hem işlerini büyütmek, zenginleştirmektir hem de “Batılı anlamda” çağdaş, modern bir aile kurmak. Kökü taşraya uzanan geleneksel ailesini bir yana bırakarak bu isteklerini gerçekleştirmeye girişen Cevdet Bey’in ve oğullarının hikâyesi, bir anlamda modernleşme uğraşı içindeki Türkiye Cumhuriyeti’nin özel hayatının da hikâyesidir. Ev içlerinin, yeni apartman hayatının, Batılılaşan büyük ailelerin, Beyoğlu’na çıkıp alışveriş etmelerin, radyo dinlenen pazar öğleden sonralarının dikkat ve sevgiyle anlatıldığı bu panoramik roman, Orhan Pamuk’a hak ettiği ünü getiren olgun bir ilk kitaptır.

“Pamuk adeta okurun elinden tutup onu kendi dünyasında dolaştırıyor. Yazar romanını anlatmakla kalmıyor; aynı zamanda kâh hızlanan kâh yavaşlayan bir tempoda birbirinin içine geçen sahnelerle, karşılaşmalarla ve konuşmalarla her şeyi en ince ayrıntısına kadar çözümlüyor.”FRANKFURTER ALLGEMEINE

“Büyük bir başarı... Hiç duraksamadan en beğendiğim yirmi Türk romanı arasına alırım.” FETHİ NACİ

(Tanıtım Bülteninden)

Ödüller : 1979 Milliyet Yayınları Roman Armağanı - 1983 Orhan Kemal Roman Armağanı
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  616
 • ISBN:
  9789754704556
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bayan Okur 
12 Eyl 18:35, Kitabı okudu, 23 günde, Puan vermedi

Kitapta çokça bulunan karakter analizleri insanı kitaba daha çok çekiyor kesinlikle günümüzden bir sürü yüz de görebilirsiniz hatta belki kim bilir kendinizi bile bulabilirsiniz. Ben daha farklı bir kitap olacağını düşünmüştüm fakat beklediğimin kesinlikle çok çok üstünde bir kitap olmuş.

Yazarın ilk okuduğum kitabı. Diğer kitaplarını da okumaya çalıştım ama bir türlü okuyamadim. Akıcı bir anlatımı var. En azından diğer kitaplarında olduğu gibi kafam karismadi :)

Eylül 
 03 Mar 01:20, Kitabı okudu, 20 günde, Beğendi, 8/10 puan

Kitap,Cevdet Bey'in kendisine aile oluşturma çabasıyla başlar ve aileyi kuran diğer yarısı olan eşinin ölümüyle sona erer.Bu aile üzerinden ev içindeki genel aile ilişkilerini anlatmıştır.Kitabın konularından birisi de budur.
Benim en çok dikkatimi çeken şeyse,kitapta onlarca karakterin tahlili yapılmış olmasına rağmen aslında yalnızca iki zıt karakterden söz edebiliriz.Karakterlerin bazıları hayatı sorgulamayan,kafa yormak yerine kendisini gündelik hayatının değişmez bir parçası kabul etmiş ve yeniliklere mesafeli duran,geleneklerimizi sahiplenen, sıradan olmayı tercih edenlerden oluşmuştur.Bir kısmı ise hayatın anlamını arayan,azla yetinemeyen,diğerlerine ayak uyduramayan ve yeni olan her türlü şeye kapılarını aralamış,kabullenmek yerine sorgulamayı tercih etmiş kişilerdir.Bu zıtlıklar karakterler değişse de üç bölümünde de sıkça yer verilmiştir.
Kitabı okurken sürekli iç dünyamdaki düşüncelerle yüzleştim.Ben de günlük hayatla yetinemeyenlerdenim...Okuyun,belki siz de kendinizi kitabın için de görebilirsiniz.Beni daha da düşündürttü ama yine de okumaya kesinlikle değer.

Fatih DOĞANCI 
05 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Orhan Pamuk 'un, en başarılı romanı olduğunu düşünüyorum. Yeni Hayat 'ı okumam ilk gençlik yıllarıma düşer. O zamanlar pek birşey anlamamıştım fakat yazarda beni cezbeden ince işçilik ilerleyen yıllarda diğer kitaplarını da okumaya sevketti beni ve birçoğunu keyifle, bazılarını hayal kırıklığıyla okudum. Nedense ilk kitabı olan "Cevdet Bey ve Oğulları" nı hep ihmal ettim. Okuduğumda ulaştığım sonuçsa şu oldu; kitaplarını çok sevdiğim yazar, aslında diğer kitaplarının hiçbirinde bu ilk kitabını aşamamıştı! Bir ailenin üç kuşağı üzerinden; sosyal yapısıyla, iktisadi durumuyla, kişisel buhranlarıyla tam bir dönem Türkiye 'si fotoğrafıdır bu kitap. Keyifle okudum, kesinlikle tavsiye ediyorum.

Valkyrie 
28 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Orhan Pamuk kutuplara ayıran bir yazar. Uçlardayız hepimiz. Seveni bir uçta, sevmeyeni diğer uçta. Vasat, standart, yani, eh peh dedirtmez de ya çok sevdirir ya çok sıkar.
Ben severim Orhan Pamuk. Bu kitabını da özellikle okumayı planlıyordum, çok iyi oldu.
Dönem ve karakter geçişleri, içsel ve çevresel hesaplaşmalar yumuşak, akıcı bana göre. Nesillere ve nesille değişen çevresel ve zihinsel hadiselere tanık olmak çok zevkliydi.
Bir "ilk roman" ancak bu kadar başarılı olabilir.

Nurten Ulaba 
16 Eyl 17:41, Kitabı okudu, 8 günde, 10/10 puan

Yazarın bazı kitaplarını sevmeden okudum. Yine de ısrarla her kitabını okumaya çalıştım. Bu kitabın tarihi bir roman olduğu söylendi .Ama çok fazla tarihi bilgiye yer verilmemiş. Cevdet Bey adındaki bir tüccarın yaşama şekli çocuklarının yaşantısı anlatılmış. Akıcı bir roman yaşanan hayatlardan mesajlar vermiş. Zevkle severek okudum.

Züleyha TİĞİZ 
26 Eyl 2015, Kitabı okudu, 21 günde, Beğendi, Puan vermedi

Uzun süre elimde kalıpta bitirdiğim kitaplardan biri.bazen çok sıkılarak bazende merak uyandıran bir kitap..Bir ailenin üç kuşağını anlatıyor,Cevdet Bey in daha iyi bir hayat ,iyi ve güzel bir ailesi için işine olan düşkünlüğü ile kitap başlıyor.Çocuklar ve torunların hayat akışı, zamanın değişimi ile sonlanıyor.

Şevket Erciyas 
17 Oca 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Yazarin okudugum ilk kitabiydi.Kisilerin halet-i ruhiyelerini cok guzel islemis bu konuda cok begendim birazda Dostoyevski tadini aldim.Ama kusaklar arsi geciste kopukluklar oldugu kanaatindeyim .Cevdet Bey'in olumu , Refik'in olumu ve sonraki baglantilar tam olmamis.Yazar kendi ailesini ve hayatini amlatmis .Bundan sonra diger kitaplarini da okuyacagim.

Esra'nın Dünyası 
21 May 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

Nedense bana biraz ağır geldiği için aylarca elimde sürünmüş olsa da sonuna kadar okumayı başardığım bir kitap. Okunabilir mi evet ama beni çok da cezbetmedi.

cosmiclatte 
25 Haz 00:27, Kitabı okudu, 10/10 puan

Orhan Pamuk'a olan ön yargımı Kafamda Bir Tuhaflık ile kırmıştım. Cevdet Bey ve Oğulları'nı okuduktan sonra da tüm kitaplarını okumaya karar verdim. Yazarın ilk kitabıdır. 22 yaşında yazmaya başlayıp 4 yıl kadar bir sürede bitirmiştir. Ve o yaşta bu kitabı yazması bile takdire şayanlıktır. Karakterleri, karakterlerin iç dünyası, karakterlerin hayattan beklentileri ve kitabın asıl konusu olan "Hayatın amacı" nı çok güzel işlemiştir. Hikaye akar gider, kitap bittiğinde siz, o karakterlerin orda hayatlarına devam ettiklerini inanırsınız, özlersiniz.

2 /

Kitaptan 16 Alıntı

Eylül 
26 Şub 23:02, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

"Ben ne olmak istemediğimi biliyorum,ama ne olmak istediğimi bilmiyorum!" diye düşündü.

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan PamukCevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk
Duygu Kr 
29 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

...
''Niye aramızdaki ayrılıkları büyütüyorsun?
''Büyütmüyorum! bu sağlam bir beraberlik olsun istiyorum.
İlkesiz, eleştirisiz bir birlik hemen çözülmeye mahkumdur!'

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 574)Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 574)
İndantee 
22 May 16:14, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Çok zeki biri olmadığımı kabul ederim. Dünyanın en zeki insanı değilim. Benim gibi insanlar zekalarıyla değil bağlılık ve inançlarıyla yükselirler. Üstelik bizim memlekette dik başlı olmak , kendi kendine karar vermek hoş birşey değildir ki.! İnsan her zaman daha iyi bilen, daha iyi düşünen birine kendini emanet etmeli birisine bağlanmalı , bir inancı benimsemeli. Evet, bağlılık ve inanç.!

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 398)Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 398)
Eylül 
20 Şub 00:55, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Bir şey yapmak gerektiğini anlıyor ama bunun ne olduğunu bulamıyorum.Şunlar yapılabilir: Bir:Program ve disiplinle uzun süre okumak; iki:Bir şeyler yazmaya kalkışmak; üç: ...

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan PamukCevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk

"...Her sabah gazeteleri hayatımı değiştirecek, etkileyecek yeni bir şeyle karşılaşma umuduyla okuyorum. Belki bir dünya savaşı çıkar diye düşünüyorum ya da başka bir şey. Savaş çıksın istemiyorum. Beklediğim, değiştiremediğim hayatımı değiştirecek bir olay. Hayatımı değiştirecek gücü kendimde bulamıyorum. Zaten bu değişmenin nasıl olması gerektiğini de bilmiyorum..."

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 240 - İletişim Yayınları)Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 240 - İletişim Yayınları)
Kemal Basmacı 
07 Eki 19:09, Kitabı okudu, 10/10 puan

"Evet, vatanın kurtuluşunu odasında arayan bir Robinson... Ya da Paris'teki bir-etel odasında. Haaa, bak seni meraklandıracak bir şey daha: Paris'te bir kahvede Sartre'ı görmüş."
"Sahi mi?" dedi İlknur heyecanla. "Ne yapıyormuş Sartre?"
"Oturuyormuş! Hem de bir sandalyenin üzerinde, herkes gibi!.. Üstelik herkes gibi bir fincandan çay da içiyormuş! Dur, galiba kahveydi!"
"Baban ne yapmış?"
"Hiç! Bakmış, 'Şu anda Sartre'ı görüyorum!' diye düşünmüştür herhalde.

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 596)Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 596)
Eylül 
25 Şub 00:39, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Ben de ona o zaman Meclis'i halkın seçmesi gerektiğini söylerim.O da bana halkın kendisine yararlı olanı değil,gözünü boyayanı seçeceğini söyler ki,bu da doğru.Şimdi bir serbest seçim yapılsa,ikinci,üçüncü partilere izin verilirse bütün hacılar,hocalar,madrabazlar Meclis'e girer.O zaman onların Meclis'e girmesini engelleyecek kanunlar koymalı:Mesela din siyasete alet edilemez,üniversite bitirememişler milletvekili olamaz,sonra tüccarlar ve ağalar Meclis'e giremez.Sonra halkı da iyi insanları seçecek bir şekilde eğitmeli!

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan PamukCevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk

"Fatih ha... Fatihe bak!" diye mırıldandı Muhittin. "Hiçbir fatihin bu kadar sefil, inançsız, zavallı ve yeni olabileceğini düşünmemiştim. Herhalde çağdaş fatih bu olmalı... Çağdaş fatih! Zavallı fatih çağdaş, ama yaşadığı memleket çağdaş değil ki..."

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 498)Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 498)

"... Bu hayatta bir şeyler yapmalı. Onu doldurmalı. Her şeyin ötesine geçmeli... Bir şeyler yapmalı. Bu yaptıklarını insan başkalarına duyurmalı... "

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 135)Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 135)
semih görtürk 
18 Oca 19:03, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Türkiye'de resim yapmak insanın bağıra bağıra konuşması gereken bir ülkede dilsizliği seçmek gibi bir şey."

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 633)Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk (Sayfa 633)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız