Bütün Şiirleri

8,7/10  (222 Oy) · 
970 okunma  · 
153 beğeni  · 
5.119 gösterim
Orhan Veli: Türk şiirinin "zincirkıran"ı, "kasketgiydiren"i, "sivilleştiren"i, "açıkhavaozanı" ...

"Orhan Veli çok daha ileriye bir adım attı: Şiirin kendi öz bir dili, bir vezni olmadığı gibi kendine öz konuları da olmayacağını gösterdi, ahengin, musikinin de şiirden kaldırılabileceğini anlattı."
-Nurullah Ataç

"Orhan Veli'nin kavgası, edebiyatımızın en büyük kavgasıdır, buna inanıyorum. Irmağın yatağını daha doğal bir vadiye indirdi. Şiire kasket giydirdi, sivilleştirdi onu. Bugünkü şiir verimleri onun daha verimleridir biraz."
-Cemal Süreyya

"Her tümce bir yana, açık havanın ozanıdır Orhan Veli her anlamda. Caddeler genişledi, kitaplar inceldiyse Çalap'ın işi değildir bu. Geleceğe doğru süren bir şimdinin şiir etkisi! Yalnızca gam değişikliği de değil, hepten Atonal. Orhan Veli olayı da, olaylığını yitirmiştir artık. Şiiri ise kalmıştır görünüyor, geniş açıdan bir deyişle."
-Ece Ayhan

(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  247
 • ISBN:
  9789750805288
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Şiir kitabı hakkında ne yorum yaparım diye çok düşündüm ama pek de bulamadım. Necip Fazıl ile kıyaslayınca tamamen zıt oluşumda geldi bana. Necip Fazıl'ın kafiyeli ve anlamlı dizelerine Orhan Veli'nin sade ve serbest şiirleri sizi daha az yoracak bence. Üslubu çok sade ve doğal. Beğendim tabiki de. Aralarındaki bazı şiirlerin günümüz şarkıcıları tarafından bestelenmesi de ayrı güzel. Arada açıp okumak, rahatlamak için evinizde olması gereken bir eser. Sizlere de tavsiye ederim. İyi okumalar...

Şahin Kürekci 
17 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ahmet Haşim 1921'de bir şiirinde "Göllerde bu dem bir kamış olsam," dedi diye "Şiirde nasıl 'kamış' lafını kullanırsın be adam?" denerek arkasından edilmeyen laf, hakaret, eleştiri kalmamıştır. Yıllar sonra Orhan Veli şiiri öyle bir yere getirir ki bir şiirinin sonunu Ahmet Haşim'in bu dizesine gönderme yaparak "Bir de rakı şişesinde balık olsam," diye bitirdiğinde kimse bu durumu yadırgamaz.

1942 yılında "Garip" kitabı basılır. Büyük tepki çeker kitap. O zamana kadar Türk şiiri kahramanlık hikâyelerini, destanları, aşkı, sevgiyi, güzellemeleri anlatır. Ama Orhan Veli Kitabe-i Seng-i Mezar (Mezar Taşındaki Yazıt) şiirinde tüm bu genellemelerin dışına çıkarak tek derdi ayağındaki nasır olan sıradan bir insanı, Süleyman Efendi'yi, sokar hayatlarımıza. İlk bölümü Garip kitabında yayınlanan üç bölümlük bu şiirden sonra Orhan Veli "şiire nasırı sokan adam" diye anılmaya başlar. Şiir o kadar çok beğenilir ve dilden dile dolaşır ki Orhan Veli'nin ününe ün katar. Öyle ki, yıllar sonra yazdığı otobiyografik şiirinin girişinde kendisini şöyle tarif eder şair:

Ben Orhan Veli
"Yazık oldu Süleyman Efendiye"
Mısra-i meşhurunun mübdii

Hayatı boyunca uyağa karşı savaşır, şiirin serbest ölçüde yazılması ve kalıplardan kurtulması için mücadele verir. Ne yazık ki genç sayılabilecek bir yaşta, 36 yaşında, belediyenin açtığı bir çukura düştükten sonra beyin kanaması geçirerek ölür. Hep alt etmeye çalıştığı uyak onu mezar taşında yakalar. Orhan Veli'nin Aşiyan Mezarlığı'ndaki mezar taşında sadece şu iki satır yazmaktadır:

Orhan Veli
1914-1950

Şiiri niçin mi okumalıyız? Bazen sadece şairinden dolayı...

Enes Sezer İslamoğlu 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Şiirlerinde farklılarla karşılaşmanız oldukça mümkündür. Bazen anlam vermediğiniz bile olabilir ama farklı bir ruh hali ister Orhan Veli bence. Yani onu anlamak için onunla yaşamanız gerekebilir. Fakat o ruhu yakaladığınız da işte tadından geçilmeyecek eser.

Orhan Veli'nin doğduğu evin bulunduğu semtten, Beykoz'dan...

Orhan Veli ve şiirleri. Bugün birçok kişinin tartışmasız beğenerek okuduğu şairlerin en başında geliyordur. Ben de şiirlerini severek, beğenerek okuduğum bir şairdir Orhan Veli.

Nurhan Işkın 
22 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Şiir kitabı deyince ilk aklıma gelen eserlerden bir tanesi.Hayatınıza biraz ara verip ,dinlenme ihtiyacı duyduğunuzda sizi düşüncelere sarıp sarmalayacak bir eser.

Okan Kuzu 
 25 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı tanıma hikayem o kadar enteresan ki... Kitaptan ziyade bu olaydan kısaca bahsetmek isterim. Bir gün kafenin birinde kız arkadaşımla otururken(ki sanırım çok sevmiyor ve o zamanların modası olarak eski sevgilimi unutmak için onunla birlikteydim) karşı masaya, o eski sevgilime aşırı derecede benzeyen bir kız oturmuş ve benim elimi ayağımı titretmişti. Bu kadar benzerlik şaşırtıcıydı. O ilk şoku atlattıktan bir kaç saniye sonra masasına baktığımda bu kitabı görmüştüm. O nasıl bir his. Kitapları seven, şiir seven ve o seneler şiir yazmayı yoğun bir şekilde sürdüren biri olarak o nasıl tuhaf bir andı öyle. (Bu arada sene sanırım 2008-2009, 21-22 yaşlarındayım.) Donup kaldığımı fark eden yanımdaki kız arkadaşımın sorusuna hiçbir şey söyleyemeyip, sadece; o kitabı almak istediğimi söylediğimi hatırlıyorum.
İşin en can acıtan tarafı ise bunun üzerine, ertesi gün o kızın bana bu kitabı alıp hediye etmesi oldu. Ne acı bir vicdan azabı olmuştu benim için. Eski sevgiline benzeyen birini görüyor, onu tekrar hatırlıyor, aynı anda bir kitabı almak için tuhaf bir arzu duyuyorsun, sonrasında, ertesi sabah, gerçek anlamda olmasa da o an hislerle ve düşüncelerle, bir nevi eski sevgilinle aldattığın kız sana bu kitabı hediye ediyor.
Hala bu olayın tuhaflığını hatırlarım Orhan Veli'yi okurken ya da kitabı rafımda her görüşümde. Ama ne acıda olsa doğruyu söylemek gerekirse, O kitapla gelip karşıma oturan kıza benzeyen eski sevgilimi, gerçekten fazlasıyla sevmiştim.
Aşk için, şiir okuyun derim. Umarım sizlerin bu kitapla ilgili daha mutlu anılarınız olur. Saygılarımla.

elif akkoca 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sanma ki derdim güneşten ötürü;
Ne çıkar bahar geldiyse?
Bademler çiçek açtıysa?
Ucunda ölüm yok ya.
Hoş, olsa da korkacak mıyım zaten
Güneşle gelecek ölümden?
Ben ki her nisan bir yaş daha genç,
Her bahar biraz daha aşığım;
Korkar mıyım?
Ah, dostum, derdim başka...

Genç yaşta kaybedilen bir değer Orhan Veli.Şiiri uyaktan kurtarabilmek için çok uğraşmış ama mezar taşında bile bırakmamış yakasını uyak Orhan Veli'nin.
Şiirleri hep yaşam dolu gelir bana.
Bir de Orhan Veli'nin en beğendiğim tarafı hayatını, şiirlerini tek bir kadına adaması.Bu kadının kim olduğunu kendisinden başka bilen olmasa da rivayetler iki türlü.Erol Güney'in baldızı Bella rivayetlerden biri.Diğer rivayet ise Nahit Hanım.
Orhan Veli'nin tüm şiirlerinin bir arada bulunduğu baş ucu kitabı yapılabilecek bir kitap.Okudukça ruhunuzda bahar çiçekleri beliriyor, deniz hemen ilerde, insanlar mutlu.Ne demiş şair; ''Ah, dostum, derdim başka.''

Hanife güngör 
03 Oca 03:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Orhan Veli'ye göre her sanat kendi uslubuyla yazilmalidir. Siire;resim,muzik karistirilmamali her sanat kendi icinde degerlendirilmelidir diye bir poetika izlemis ve bu yuzden siirlerinde kagiye,vezin gibi ahenk unsurlarina cok takilmamis sade gosterissiz bir dille kaleme almistir siirlerini. Onun icin siir sadece yuksek zümreye hitap etmemeli herkes tarafindan anlasilir olmalidir. Tabi bunu ne kadar dogru uygulayabildigi tartisilir fakat onun siirlerini bir cok insan cok rahat bir sekilde anlayabilmektedir.

En güzeli de DEDİKODU şiiridir...
Ne de güzel yazar şiirlerini Orhan Veli...
Serbest yazar. Hiç bir engel olmaksızın !!!
Şiirleri güzel, kendi güzel adam...

Gamze Züleyha Üredi 
17 Kas 2016 · Beğendi · 10/10 puan

Ve işte en sevdiğim şair; dolayısıyla, bu incelemenin objektif olabilme ihtimali olabildiğince zayıf. Belki yüzlerce farklı yerde gördüğümüz, birçoğu ezberimizde olan şiirler bunlar. Ancak akımının öncüsü olarak yazdığı o güzel şiirleri, yayımlananlar, yayımlanmayanlar, Garip akımından bağımsız olarak eski biçimde yazdıkları; hepsini bir arada bulmak ve daha yakından tanımak Orhan Veli'yi, paha biçilemez. Özellikle şiirlerin yazılış tarihlerinin verilmesi, defterinden aktarılan birtakım eklemeler, kitabı göklere çıkarıyor. Peki ya diş fırçasına sardığı kağıtta bulunan, böylece bazı kısımları okunamayan şiiri? (Sayfa yüz kırk dört.) Ne denebilir ki, işte bu, Orhan Veli. Fakat asıl önemli olan onu şiirlerinde çift taraflı tanıyabilmekti, her ne kadar o, şiirlerini hiç kimseye yazmadığının bilincinde olduğunu iddia etse de. (Sayfa iki yüz altı:

"Bütün güzel kadınlar zannettiler ki
Aşk üzerine yazdığım her şiir
Kendileri için yazılmıştır.
Bense daima üzüntüsünü çektim
Onları iş olsun diye yazdığımı
Bilmenin.")

Coşkunluğuma engel olamayıp "Çok seviyorum!" diye bitirmek istiyorum. Samimiyet eşliğinde keyifle okumalar.

4 /

Kitaptan 125 Alıntı

Emre Ö. 
 17 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilmezler yalnız yaşamayanlar,
Nasıl korku verir sessizlik insana;
İnsan nasıl konuşur kendisiyle;
Nasıl koşar aynalara,
Bir cana hasret,
Bilmezler.

(Meydan, 15.5.1948)

Bütün Şiirleri, Orhan Veli KanıkBütün Şiirleri, Orhan Veli Kanık
KeMâL 
28 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sevdaya mı tutuldum ?
Benim de mi düşüncelerim olacaktı,
Ben de mi böyle uykusuz kalacaktım,
Sessiz, sedasız mı olacaktım böyle?
Çok sevdiğim salatayı bile
Aramaz mı olacaktım?
Ben böyle mi olacaktım?

Bütün Şiirleri, Orhan Veli Kanık (Sayfa 55 - Yapı Kredi Yayınları)Bütün Şiirleri, Orhan Veli Kanık (Sayfa 55 - Yapı Kredi Yayınları)
Hakan TEKİN 
24 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hatırlayacaksın beni gözlerin yaşla dolu,
Güzelliğin yalnız mısralarımda kaldığı gün.

Bütün Şiirleri, Orhan Veli KanıkBütün Şiirleri, Orhan Veli Kanık
Yunus Emre Dilsizmen 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İntihar
Kimse duymadan ölmeliyim
Ağzımın kenarında bir parça kan bulunmalı
Beni tanımayanlar
Mutlak birini seviyordu demeliler.
Tanıyanlarsa, zavallı, demeli
Çok sefalet çekti...
Fakat hakiki sebep bunlardan hiçbirisi olmamalı.

Bütün Şiirleri, Orhan Veli Kanık (Sayfa 235 - Bilgi yayınevi)Bütün Şiirleri, Orhan Veli Kanık (Sayfa 235 - Bilgi yayınevi)
Yunus Emre Dilsizmen 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seyahat edildiği zamanlarda
Yıldızlar konuşur
Söyledikleri şeyler
Ekseriya hüzünlüdür.

Bütün Şiirleri, Orhan Veli Kanık (Sayfa 226 - Bilgi yayınevi)Bütün Şiirleri, Orhan Veli Kanık (Sayfa 226 - Bilgi yayınevi)
Hakan TEKİN 
29 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Beyaz bir ay doğuyor, fıstıkların arkasından Kalbinin vuruşundan anlıyorum;
İstanbul'u dinliyorum.

Bütün Şiirleri, Orhan Veli KanıkBütün Şiirleri, Orhan Veli Kanık
Mazlum İlhan 
07 Oca 00:57 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Birdenbire
Her şey birdenbire oldu.
Birdenbire vurdu gün ışığı yere;
Gökyüzü birdenbire oldu;
Mavi birdenbire.
Her şey birdenbire oldu;
Birdenbire tütmeye başladı duman topraktan;
Filiz birdenbire oldu, tomurcuk birdenbire.
Yemiş birdenbire oldu.

Birdenbire,
Birdenbire;
Her şey birdenbire oldu.
Kız birdenbire, oğlan birdenbire;
Yollar, kırlar, kediler, insanlar...
Aşk birdenbire oldu,
Sevinç birdenbire.

Bütün Şiirleri, Orhan Veli KanıkBütün Şiirleri, Orhan Veli Kanık
Yunus Emre Dilsizmen 
27 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok Şükür
Bir insan daha var, çok şükür, evde;
Nefes var,
Ayak sesi var;
Çok şükür, çok şükür.

Bütün Şiirleri, Orhan Veli Kanık (Sayfa 267 - Bilgi yayınevi)Bütün Şiirleri, Orhan Veli Kanık (Sayfa 267 - Bilgi yayınevi)

Kitapla ilgili 1 Haber

Orhan Veli 66 Yıldır Yazmıyor ama hep Okunuyor
Orhan Veli 66 Yıldır Yazmıyor ama hep Okunuyor Garip akımının kurucusu olan Orhan Veli Kanık, Türk şiirindeki eski yapıyı temelinden değiştirmeyi amaçlayarak sokaktaki adamın söyleyişini şiir diline taşıdı. Şair otuz altı yıllık yaşamına şiirlerinin yanı sıra hikâye, deneme, makale ve çeviri alanında birçok eser sığdırdı. Kanık, ölümünün 66. yılında unutulmadı.