Devlet

8,0/10  (108 Oy) · 
580 okunma  · 
91 beğeni  · 
4.273 gösterim
Devlet, Eflatun'un ve felsefesinin en önemli eseri. Diyaloglardan oluşan, Sokrates'in çevresindekilerle yaptığı konuşmalardan oluşan yapıt, 2500 yıldır dünyanın gündeminde ve günümüzde de bir başucu metni. İ.Ö. 4.yüzyılın başında gerileme dönemine girmiş olan Atina devletinin politik, sosyal ve kültürel gereksinimlerine yanıt ve çözüm aramaktadır. Pratik ile felsefi teorinin bu birlikteliği adalet, iyi devlet, iyi insan, iyi yönetim, iyi yönetici nedir, nasıl olmalıdır sorularının cevaplarına yöneltir bizleri.

Bu eserin etkisi, bugünkü dünyanın şekillenmesine yol açmıştır. Avrupa özellikle rönesans döneminde, Sokrates'in anlatımlarını ideal almış aydınlar, Eflatun'un düşüncelerini Avrupa'nın karanlık çağından çıkma aracı olarak görmüş ve demokrasi ardı ardına gelen aydınlanma hareketleriyle yenidünyanın en iyi yönetim şekli olarak kabul görmüştür.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9786054756780
 • Çeviri:
  Füsun Dikmen
 • Yayınevi:
  Tutku Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Bu kitabı yarım bırakıyor olmak utanç verici. Fakat belki yaşım ve felsefeye bu eserle giriş yapışım kitabı gözümde çok büyüttü. Herkesin okuması gereken bir eser. Kitabı okurken çok zorlanıyorum. Zorlandığım kitaplar zaten en değerlileri ama 2 haftalık bir sınav maratonuna gireceğim. O maratonda uykumdan çaldığım vakitleri, sınav sonrası zili beklerken biraz sakin geçirmek istiyorum. Bedenimin kitabı okurken yorulduğunu hissedebiliyorum. Bu yüzden şu sınav maratonundan sonra tekrar başlayacağım ve yorumumu değiştireceğim. Yorum yapma nedenim kitabın kötü olmadığını, saçma gelmediğini anlatmak. Saydığım nedenler yüzünden kitabı yarım bırakmadım. Yanlış bir izlenim oluşturmak istemediğinden yorum yapıyorum.

Sanırım artık devam edemeyeceğim. İlk başlarda gerçekten güzeldi.
Sokrates ve arkadaşları ideal bir devlet nasıl olmalı diye düşünüp hayallerinde ideal devleti tasarlıyorlar.
Okurken bazı yerleri anlamayıp tekrar tekrar okuduğum oldu, ve kavrayıp devam ediyordum. Ta ki son 50 yaprağa gelinceye kadar. Birden konudan koptum ve bir türlü odaklanamadım. Belki de bana fazla karmaşık geldi.
Güzel mi derseniz, okunması gereken bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Ancak felsefeye yani başlayanlar için biraz ağır olabilir. Benim için öyleydi.
İleriki yıllarda tekrar okumayı düşünüyorum, o zaman daha iyi kavrayabilirim.
İyi Okumalar... :)

Kemal Tekin 
19 Ağu 23:10, Kitabı okudu, 2 günde, Puan vermedi

İnsanlarin 3 bin yıl evvel tartıştığı,sorguladığı şeyleri biz hala sorgulayamıyor,sorgulamayı akıl edemiyoruz. Sorgulamayı teşvik etmeyi bırak,sorgulamaya engel bir eğitim sistemiyle bunlardan haberdar olmak bile iyi bir sey.
Aynı toprak parçası üstünde yaşadığımız insanlar bir dünyaya yetecek kadar filozof yetistirirken, bizde felsefe yapanlara deli gözüyle bakılıyor ki zaten düşünen adam heykelinin akıl ve ruh hastalıkları hastanesinin önünde bulunması da buna en büyük kanıt.
Neyse, sevgili deli arkadaşlarım bu kitaplari okuyun, okutun bu ülkeyi belki de biz deliler kurtaracağız...

Felsefeye giriş yapacak arkadaşlar için başyapıttır.Etklieyici düşünmeye sevk eden ve hayal gücünü kullanmaya iten duygular oluşturur.evde arkadaşlarla otururken hadi devlet kuralım diye başlayan,bu basitlikle daha fazla hayranlık uyandırılmak istenmiş eserdir.

Ayfesa 
 07 Ağu 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Kitapta bir takım insanlarla Platon, Sokratesin ağzından, doğruluk nedir tartışırlarken Thasymakhos’a göre doğru ortalığı karıştırır, Platonun aklına bütünden bireye gelmek gelir ve ideal devleti oluşmaya başlar.

Yalnız bence bu işte bir tuhaflık var. Platonun ideal devleti olabilir ancak benim ideal devletim kesinlikle değil. Bir yerde Spartayı örnek aldığı yazılıydı sanırım. Spartalılar daha çocuk iken annelerinden alınıp acımasız bir savaş makinesine dönüştürülür ve büyük başarılar kazanırlardı. Ancak bunlar devleti yaşatmaktan başka bir şeyi düşünmezlerdi. Mesela sakat doğan bir bebek kurban edilirdi. İşte bu yüzden bence Platon tüme varım metodunu kullanmalıydı. İnsanlar her şeyden önce bir birey olarak varlar devletlerin işine yaramak için değil. Onlar devlet için değil devlet onlar için olmalı.

Platon: "Çocuklarda bile görülebilir; daha doğar doğmaz öfkeyle dolup
taşarlar; ama hiç olmazsa benim düşünceme göre, bazılarının akıldan hiçbir zaman nasipleri olmaz, halk
kitlesinin de pek geç olur." derken de felsefecilerin en büyük sorununu açık açık görmüş oluyoruz: "kibir".

Çağını aşmış milyonları etkilemiş bu kitapta bu gibi ilgi çekici noktalar da olacak elbet. Gerçi Marx ve Hitler'i de etkilemişti ama o sayılmaz herhalde.

Dilek Ateş 
08 Eyl 2015, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 10/10 puan

Güzel başladı ortalarında iyice güzelleşti ama bitirme kısmını biraz eksik buldum :) yine de okunmaya değer eserlerden birisi insanın hem kendisini hemde içinde bulunduğu toplumu doğru ve eğri ekseninde düşünmesini sağlıyor gerçekten. bazı düşünceler ütopya da olsa birilerinin bunu düşünmüş olması güzel

M.Ali BARAN 
30 Eyl 2015, Kitabı okudu, 10 günde, Beğendi, 8/10 puan

Platon, "Devlet" adlı eserinde ideal devletin nasıl olacağını belirtmiştir. Bu devlette insanlar üç sınıfa bölünmüştür; Çalışanlar (işçiler, çiftçiler, zanaatkarlar), bekçiler (askerler) ve yöneticiler. İşçi sınıfı çalışıp üretimde bulunarak devletin maddi ihtiyaçlarını karşılar. Bekçiler sınıfı toplum içinde güvenliği ve dışarıya karşı devletin varlığını savunur. Yöneticiler sınıfı ise devleti yönetir.
Bu toplumda her sınıfın bir erdemi vardır. İşçi sınıfının erdemi kanaatkâr olmak, bekçi sınıfının erdemi cesaret, yöneticilerin erdemi ise bilgeliktir.Ayrıca bu toplumda Kadın-Erkek eşitliği mevcuttur.
Platon’un açtığı bu ütopik devlet anlayışı yolu, gelecekte hem doğu hem de batı felsefelerinde temsilciler bulmuştur.

Platon’un 2400 yıl önce yazdığı “Devlet” adlı ünlü kitabındaki görüşleri, 2400 yıl sonra da geçerliğini koruyor.
Bilge filozof “Demokrasi bir eğitim işidir!” diyor ve ekliyor:
“Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse, oligarşi (ayrıcalıklı bir grubun hâkim olduğu yönetim şekli) meydana gelir. Devam edilirse demagoglar (hizipçiler, lâf ebeleri, halk avcıları) türer.
Demagoglardan da diktatörler çıkar!”

Beytullah Ömer DUMLU 
23 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Aslında bu kitabı halkın değil de devleti yöneten yöneticilerin yönetim de hak sahibi olan kişilerin okuması hatta ezberlemesi gerek.2000 yıl sonrasına seslenen bu eseri es geçen yöneticiler toplumu anlayamamakta yeri geldiğinde halkı hor görmektedir.Halkı anlayamayan yönetmenin ne olduğunu bilmeyen yöneticiler de toplumu kötüye sürüklemektedirler.O yüzden bu kitabı anlayarak okuyalım.Okumak isteyene de tavsiye edelim.

Kitabı daha bitiremedim. Ama azmettim inşallah bitireceğim. İdeal devlet , ideal yönetim nasıl olur? Felsefi bir yaklaşım ile gözler önüne seriliyor .

Menderes Urhan 
09 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Devlet kitabı, bence dev bir eser. Herkesin okuması ve okutması gereken muhteşem bir başyapıt. Bu kitaba karşı gerçekten bir sevgi ve hayranlık patlaması yaşadım. İnsana çok şey katacak bir kitap. Çok keyifle okudum, sayfalar birbirini kovaladı diyebilirim.

Tartışma tarzında devlet nedir, neler devleti oluşturur, devletin oluşum aşamaları nedir... sorularına cevap arıyor platon. Felsefenin sıkıcı monolog anlatımını kişiler arası diyaloglara yayarak anlaşılırlığını arttırıyor. Okunması gereken kitaplardan.

dede 
24 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sokrates'in öldürülmesinden sonra (Platon o zaman 29 yaşındadır) ideal bir devletin nasıl olması gerektiğini (kanunları, eğitimi, ilişkileri, ekonomisi vs) diyaloglar şeklinde anlatan Platon'un bir eseridir.

Platon'un Devlet eseri kendisinden sonraki yüzyıllarda etkili olmuş bir başyapıt niteliğindedir. Ayrıca kolay okunur ve bence eğlencelidir de.

Emir Ömer Gülmen 
02 Nis 16:30, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Efsana yıllandıkça dahada Değeri artan Güzelleşen Devlet ! Her okumada daha Tad veren Kitap...ne yazıkkı günümüzde Böyle kİtaplar çok az

Esengül Gezen 
03 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Felsefi kitap yazmak çok zordur ki okumakta öyle okurken düşündüren en güzel kitaplardan biri o zamandan bu zamanı anlatmak gibi..

mustafa yılmaz 
18 Mar 21:18, Kitabı okudu, 15 günde, Beğendi, 9/10 puan

Kitap biraz ağır, pür dikkat okunmadığı takdirde kopuluyor. Bundan dolayı sakin kafayla, sindirerek ve zamana yayarak okunması önerilir. Dikkatli okunması halinde insana yeni ufuklar açıyor . Yazılanların günümüzden 2500 sene önce yazılması hayret verici. Çeviri dili ise harika sabahattin eyüboğlu ustalığını konuşturmuş .
Platon eserinde ideal devletin nasıl olacağını kuramsallaştırmış . Platon’un kurguladığı ütopya ,yıllar sonra hem doğu hem de batı düşüncesinde temsilciler bulmuş; Thomas More'dan, Rousseau'ya , Voltaire'den, Aldous Huxley'e Cemil Meriç'e kadar kendinden sonra gelen bir çok düşünürü ve kuramlarını etkilemiş; kendinden sonra oluşacak devletlerin doktrinlerini , anayasalarını şekillendirmiştir.

Gelelim platon’a ( diğer adıyla eflatun’a ) . Nasıl Mevlana’yı Mevlana yapan Şems ise , Platon’un Şems’i, kendini bulduranı da : Sokrat . Sokrat serbest düşündüğü , ve başkalarını da düşünmeye zorladığı, eski düzenin temellerini yıkmaya çalıştığı için ölüme mahkum edilmiş bir düşünür . Ve o öldükten sonra platon , tüm ömrünü Sokrat’ı öldürmeyecek ve baş tacı edecek bir sistem inşası için geçirdi. Bu kitap ise platon’un bu uğraşısının bir ürünü. Varolan ve ideal olanın versusu bir nevi .

özet olarak : siyasetle ilgilenen herkesin mutlaka okuması gereken , çağlar ötesinden bir klasik .

Esmanur Yüksel 
18 Mar 18:28, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 8/10 puan

İnsanların mutlu olmasını isteyen Mutluluğu benimseyen bir anlayışla yazılmış. Ama Nasıl olacak? Herkes görevini en iyi şekilde yapacak. Herkesin yaptığı görev topluma ve devlete fayda sağlıyor. Ayakkabıcıdan tutunda Bekçilere kadar. Kitapta insanları toplum bakımından dört bölüme ayırmış. Ama sınıfsal bir fark olarak değil görev olarak.

Ayrıca kitapta sadece siyaset felsefesine yer verilmemiş, sanat felsefesi, varlık felsefesi ve daha bir çok felsefe salının izlerini görebiliriz.

Kitap halen temel kaynak olarak kullanılıyor ama neden bu ütopyaya ulaşamadık? En azından Türkiye için kendimizi sorgulamayız. Şu günlerde bu soru çok ütopik kalıyor biliyorum.Neyse uzatmayayım.

Ha bu arada Eğitimin nasıl olması gerektiğini de bize anlatmış. Kitaba göre: " İnsan önce Felseyi öğrenmeli, ikinci öğrenmesi gereken ise Geometri. Çünkü Geometri diğer bilimleri anlamayı kolaylaştırıyormuş. Üçüncüsü ise Astronomi ilmini herkes öğrenmeliymiş. Bence bu anlayış çok güzel.

Son olarak bu kitabı Platon'un yazmasına rağmen eser içindeki çoğu görüş hatta neredeyse tamamı Platon'ın hocası olan Sokrates'e ait...

abdullah bektaş 
18 Mar 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Ütopya türünün ilk örneği olarak kabul gören Devlet, Platon'un benimsediği diyalog tarzı felsefi konuşmalar ile her zamanki gibi kendi düşüncelerini bir başka bilgin karakter olan Sokrates'in ağızından anlatıyor. Platon'un doğruluğun özünü arama çabası ve gerçek filozofların meziyetleri üzerine yaptığı konuşmalar bir birini açıp, adil (doğru) bir devletin nasıl olması gerektiğini, adil(doğru) insanların nasıl olması gerektiği sorusuna verdiği cevaplar(sorular) ile açıklıyor. Sonun da ise böyle bir ütopik devlet ortaya çıkmış oluyor.

Yiğit Tüccar 
03 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

İdeal devlet nasıl olmalı konularının tartışıldığı , günümüz sistemlerinin temeli olduğuna inandığım bir eser.

Devlet sistemleriyle ilgili fikirlerin ilk hallerini görmek açısından kesinlikle okunmalı.Lakin okuyucu okurken görecek ki adil olduğundan söz edilen devlet çokta adil değil. İyi olduğu , ideal olduğu söylenen herşeyde büyük gedikler var.

Günümüz derin devletlerine dahi göz kırpmaktadır bu eser.

Mehmet Kesdal 
 30 Haz 03:57, Kitabı okudu, 15 günde, Beğendi, 5/10 puan

Öncelikle bilinmelidir ki bu bir roman değildir.Platon'un ,hocası Sokrates'in ağzından yazdığı ikili,üçlü diyaloglar ve tanı,kuram,kavram,tespit dörtlemesinin işlendiği felsefe kitabıdır.Tarih ve devrin koşulları göz önüne alındığında ,tartışılan konular , üslup ,düzey ve ortaya konulan bilgiler gerçekten şaşırtıcı.

2 /

Kitaptan 103 Alıntı

Katre-i Matem 
13 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İnsanları tarafsız gözlemle.
Her zaman konuşmaktan çok dinle.
Gerektiği yerde sus.
Bilmediğini bilen gibi yapandan uzak dur.
Sen bilirken susma,
bilmezken konuşma.
Bilgiyi elde etmek seni mutlu edecektir.
Asil insan bunu uygular.

Devlet, PlatonDevlet, Platon

"Aldatan her şey insanın gözlerini kamaştırır, insan büyülenmiş gibi olur."

Devlet, Platon (Sayfa 23 - morpa kültür yayınları)Devlet, Platon (Sayfa 23 - morpa kültür yayınları)
Emire Nişli 
07 Haz 13:16, Kitabı okudu, Puan vermedi

Platon'un matematik, şiir, gökbilim, tarih, mitoloji, politika konularında sağlıklı bilgiler edindiği anlaşılmaktadır.

Devlet, Platon (Sayfa 7 - Karınca Kitabevi)Devlet, Platon (Sayfa 7 - Karınca Kitabevi)
Emire Nişli 
07 Haz 17:02, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Öyleyse dostum, çocukları eğitirken zor kullanma, oyunla eğit onları. Böylece her birinin doğuştan gelen yeteneklerini daha iyi anlayabilirsin."

Devlet, Platon (Sayfa 296 - Karınca Kitabevi)Devlet, Platon (Sayfa 296 - Karınca Kitabevi)

Ama biz devletimizi, devletin bütününe mümkün olduğu kadar büyük bir mutluluk sağlamak için kuruyoruz, bir sınıf ötekinden çok mutlu olsun diye değil.

Devlet, PlatonDevlet, Platon
Emire Nişli 
07 Haz 17:25, Kitabı okudu, Puan vermedi

Gerekli olmayan arzular ve zevkler arasında bir de uygunsuz diyeceğim arzular var. Bunlar herhalde doğuştan herkeste bulunur. Ama yasalar ve iyi arzuların aklın yardımıyla bastırdığı bu çeşit arzuları, bazı kimseler içlerinden söküp atabilir, ya da sayılarını ve güçlerini pek aza indirebilirler, bazı kimselerse bunları daha güçlü ve çok sayıda sürdürürler içlerinde.

Devlet, Platon (Sayfa 339 - Karınca Kitabevi)Devlet, Platon (Sayfa 339 - Karınca Kitabevi)

...çünkü herkesin kullandığı para yüzünden birçok cinayet işlenmiştir, oysa ruhlarındaki altın tertemizdir.

Devlet, Platon (Sayfa 28 - morpa kültür yayınları)Devlet, Platon (Sayfa 28 - morpa kültür yayınları)
Emire Nişli 
07 Haz 13:45, Kitabı okudu, Puan vermedi

Platon, gerek dostluğun geliştirilmesinde, gerek bilgeliğin ilerletilmesinde retoriğin önemini vurgular. Ona göre güzel söz söyleme ve tini bilgece sözlerle yönlendirmeye yarayan, retorik bir sanattır.

Devlet, Platon (Sayfa 12 - Karınca Kitabevi)Devlet, Platon (Sayfa 12 - Karınca Kitabevi)
Emire Nişli 
07 Haz 22:57, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ve hem bu dünyada hem o anlattığımız bin yıllık yolculukta mutlu oluruz.

Devlet, Platon (Sayfa 406 - Karınca Kitabevi)Devlet, Platon (Sayfa 406 - Karınca Kitabevi)
Emire Nişli 
07 Haz 13:56, Kitabı okudu, Puan vermedi

Devletin amacı bireysel değil toplumsal mutluluğu sağlamaktır. Bunu başarabilmek için de, genel gereksinmelere dayanan, üç temel görevi vardır. Eğitim, savunma ve yönetim. Bunlar devletin yapısını oluşturan kurumlarla ilgilidir.

Devlet, Platon (Sayfa 12 - Karınca Kitabevi)Devlet, Platon (Sayfa 12 - Karınca Kitabevi)
Emire Nişli 
07 Haz 13:04, Kitabı okudu, Puan vermedi

Eski Yunan, filozof. İdea öğretisini kurmuş, bilginin bir anımsama, duyulur evrenin bir yansıma olduğu kuramını ileri sürmüştür.

Devlet, Platon (Sayfa 7 - Karınca Kitabevi)Devlet, Platon (Sayfa 7 - Karınca Kitabevi)

Kitapla ilgili 1 Haber

Darwin'in kitabı en etkili akademik kitap seçildi
Darwin'in kitabı en etkili akademik kitap seçildi Charles Darwin'in Türlerin Kökeni isimli kitabı, en etkili akademik kitap seçildi. Oluşturulan 20 kitaplık listede Marks ile Engels'in yazdığı Komünist Manifesto da bulunuyor.