Devlet

8,0/10  (117 Oy) · 
607 okunma  · 
98 beğeni  · 
4.548 gösterim
Devlet, Eflatun'un ve felsefesinin en önemli eseri. Diyaloglardan oluşan, Sokrates'in çevresindekilerle yaptığı konuşmalardan oluşan yapıt, 2500 yıldır dünyanın gündeminde ve günümüzde de bir başucu metni. İ.Ö. 4.yüzyılın başında gerileme dönemine girmiş olan Atina devletinin politik, sosyal ve kültürel gereksinimlerine yanıt ve çözüm aramaktadır. Pratik ile felsefi teorinin bu birlikteliği adalet, iyi devlet, iyi insan, iyi yönetim, iyi yönetici nedir, nasıl olmalıdır sorularının cevaplarına yöneltir bizleri.

Bu eserin etkisi, bugünkü dünyanın şekillenmesine yol açmıştır. Avrupa özellikle rönesans döneminde, Sokrates'in anlatımlarını ideal almış aydınlar, Eflatun'un düşüncelerini Avrupa'nın karanlık çağından çıkma aracı olarak görmüş ve demokrasi ardı ardına gelen aydınlanma hareketleriyle yenidünyanın en iyi yönetim şekli olarak kabul görmüştür.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9786054756780
 • Çeviri:
  Füsun Dikmen
 • Yayınevi:
  Tutku Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Bu kitabı yarım bırakıyor olmak utanç verici. Fakat belki yaşım ve felsefeye bu eserle giriş yapışım kitabı gözümde çok büyüttü. Herkesin okuması gereken bir eser. Kitabı okurken çok zorlanıyorum. Zorlandığım kitaplar zaten en değerlileri ama 2 haftalık bir sınav maratonuna gireceğim. O maratonda uykumdan çaldığım vakitleri, sınav sonrası zili beklerken biraz sakin geçirmek istiyorum. Bedenimin kitabı okurken yorulduğunu hissedebiliyorum. Bu yüzden şu sınav maratonundan sonra tekrar başlayacağım ve yorumumu değiştireceğim. Yorum yapma nedenim kitabın kötü olmadığını, saçma gelmediğini anlatmak. Saydığım nedenler yüzünden kitabı yarım bırakmadım. Yanlış bir izlenim oluşturmak istemediğinden yorum yapıyorum.

Sanırım artık devam edemeyeceğim. İlk başlarda gerçekten güzeldi.
Sokrates ve arkadaşları ideal bir devlet nasıl olmalı diye düşünüp hayallerinde ideal devleti tasarlıyorlar.
Okurken bazı yerleri anlamayıp tekrar tekrar okuduğum oldu, ve kavrayıp devam ediyordum. Ta ki son 50 yaprağa gelinceye kadar. Birden konudan koptum ve bir türlü odaklanamadım. Belki de bana fazla karmaşık geldi.
Güzel mi derseniz, okunması gereken bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Ancak felsefeye yani başlayanlar için biraz ağır olabilir. Benim için öyleydi.
İleriki yıllarda tekrar okumayı düşünüyorum, o zaman daha iyi kavrayabilirim.
İyi Okumalar... :)

Ce-mâ 
19 Ağu 23:10, Kitabı okudu, 2 günde, Puan vermedi

İnsanlarin 3 bin yıl evvel tartıştığı,sorguladığı şeyleri biz hala sorgulayamıyor,sorgulamayı akıl edemiyoruz. Sorgulamayı teşvik etmeyi bırak,sorgulamaya engel bir eğitim sistemiyle bunlardan haberdar olmak bile iyi bir sey.
Aynı toprak parçası üstünde yaşadığımız insanlar bir dünyaya yetecek kadar filozof yetistirirken, bizde felsefe yapanlara deli gözüyle bakılıyor ki zaten düşünen adam heykelinin akıl ve ruh hastalıkları hastanesinin önünde bulunması da buna en büyük kanıt.
Neyse, sevgili deli arkadaşlarım bu kitaplari okuyun, okutun bu ülkeyi belki de biz deliler kurtaracağız...

Felsefeye giriş yapacak arkadaşlar için başyapıttır.Etklieyici düşünmeye sevk eden ve hayal gücünü kullanmaya iten duygular oluşturur.evde arkadaşlarla otururken hadi devlet kuralım diye başlayan,bu basitlikle daha fazla hayranlık uyandırılmak istenmiş eserdir.

Ayfesa 
 07 Ağu 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Kitapta bir takım insanlarla Platon, Sokratesin ağzından, doğruluk nedir tartışırlarken Thasymakhos’a göre doğru ortalığı karıştırır, Platonun aklına bütünden bireye gelmek gelir ve ideal devleti oluşmaya başlar.

Yalnız bence bu işte bir tuhaflık var. Platonun ideal devleti olabilir ancak benim ideal devletim kesinlikle değil. Bir yerde Spartayı örnek aldığı yazılıydı sanırım. Spartalılar daha çocuk iken annelerinden alınıp acımasız bir savaş makinesine dönüştürülür ve büyük başarılar kazanırlardı. Ancak bunlar devleti yaşatmaktan başka bir şeyi düşünmezlerdi. Mesela sakat doğan bir bebek kurban edilirdi. İşte bu yüzden bence Platon tüme varım metodunu kullanmalıydı. İnsanlar her şeyden önce bir birey olarak varlar devletlerin işine yaramak için değil. Onlar devlet için değil devlet onlar için olmalı.

Platon: "Çocuklarda bile görülebilir; daha doğar doğmaz öfkeyle dolup
taşarlar; ama hiç olmazsa benim düşünceme göre, bazılarının akıldan hiçbir zaman nasipleri olmaz, halk
kitlesinin de pek geç olur." derken de felsefecilerin en büyük sorununu açık açık görmüş oluyoruz: "kibir".

Çağını aşmış milyonları etkilemiş bu kitapta bu gibi ilgi çekici noktalar da olacak elbet. Gerçi Marx ve Hitler'i de etkilemişti ama o sayılmaz herhalde.

Dilek Ateş 
08 Eyl 2015, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 10/10 puan

Güzel başladı ortalarında iyice güzelleşti ama bitirme kısmını biraz eksik buldum :) yine de okunmaya değer eserlerden birisi insanın hem kendisini hemde içinde bulunduğu toplumu doğru ve eğri ekseninde düşünmesini sağlıyor gerçekten. bazı düşünceler ütopya da olsa birilerinin bunu düşünmüş olması güzel

M.Ali BARAN 
30 Eyl 2015, Kitabı okudu, 10 günde, Beğendi, 8/10 puan

Platon, "Devlet" adlı eserinde ideal devletin nasıl olacağını belirtmiştir. Bu devlette insanlar üç sınıfa bölünmüştür; Çalışanlar (işçiler, çiftçiler, zanaatkarlar), bekçiler (askerler) ve yöneticiler. İşçi sınıfı çalışıp üretimde bulunarak devletin maddi ihtiyaçlarını karşılar. Bekçiler sınıfı toplum içinde güvenliği ve dışarıya karşı devletin varlığını savunur. Yöneticiler sınıfı ise devleti yönetir.
Bu toplumda her sınıfın bir erdemi vardır. İşçi sınıfının erdemi kanaatkâr olmak, bekçi sınıfının erdemi cesaret, yöneticilerin erdemi ise bilgeliktir.Ayrıca bu toplumda Kadın-Erkek eşitliği mevcuttur.
Platon’un açtığı bu ütopik devlet anlayışı yolu, gelecekte hem doğu hem de batı felsefelerinde temsilciler bulmuştur.

Platon’un 2400 yıl önce yazdığı “Devlet” adlı ünlü kitabındaki görüşleri, 2400 yıl sonra da geçerliğini koruyor.
Bilge filozof “Demokrasi bir eğitim işidir!” diyor ve ekliyor:
“Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse, oligarşi (ayrıcalıklı bir grubun hâkim olduğu yönetim şekli) meydana gelir. Devam edilirse demagoglar (hizipçiler, lâf ebeleri, halk avcıları) türer.
Demagoglardan da diktatörler çıkar!”

Beytullah Ömer DUMLU 
23 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Aslında bu kitabı halkın değil de devleti yöneten yöneticilerin yönetim de hak sahibi olan kişilerin okuması hatta ezberlemesi gerek.2000 yıl sonrasına seslenen bu eseri es geçen yöneticiler toplumu anlayamamakta yeri geldiğinde halkı hor görmektedir.Halkı anlayamayan yönetmenin ne olduğunu bilmeyen yöneticiler de toplumu kötüye sürüklemektedirler.O yüzden bu kitabı anlayarak okuyalım.Okumak isteyene de tavsiye edelim.

Kitabı daha bitiremedim. Ama azmettim inşallah bitireceğim. İdeal devlet , ideal yönetim nasıl olur? Felsefi bir yaklaşım ile gözler önüne seriliyor .

Menderes Urhan 
09 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Devlet kitabı, bence dev bir eser. Herkesin okuması ve okutması gereken muhteşem bir başyapıt. Bu kitaba karşı gerçekten bir sevgi ve hayranlık patlaması yaşadım. İnsana çok şey katacak bir kitap. Çok keyifle okudum, sayfalar birbirini kovaladı diyebilirim.

3 /

Kitaptan 129 Alıntı

Katre-i Matem 
13 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İnsanları tarafsız gözlemle.
Her zaman konuşmaktan çok dinle.
Gerektiği yerde sus.
Bilmediğini bilen gibi yapandan uzak dur.
Sen bilirken susma,
bilmezken konuşma.
Bilgiyi elde etmek seni mutlu edecektir.
Asil insan bunu uygular.

Devlet, PlatonDevlet, Platon
BİROL COŞKUN 
10 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Eğriliğin en yüksek derecesi, doğru olmayıp doğru görünmektir.

Devlet, PlatonDevlet, Platon
Emire Nişli 
07 Haz 13:16, Kitabı okudu, Puan vermedi

Platon'un matematik, şiir, gökbilim, tarih, mitoloji, politika konularında sağlıklı bilgiler edindiği anlaşılmaktadır.

Devlet, Platon (Sayfa 7 - Karınca Kitabevi)Devlet, Platon (Sayfa 7 - Karınca Kitabevi)

"Aldatan her şey insanın gözlerini kamaştırır, insan büyülenmiş gibi olur."

Devlet, Platon (Sayfa 23 - morpa kültür yayınları)Devlet, Platon (Sayfa 23 - morpa kültür yayınları)
Emire Nişli 
07 Haz 17:02, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Öyleyse dostum, çocukları eğitirken zor kullanma, oyunla eğit onları. Böylece her birinin doğuştan gelen yeteneklerini daha iyi anlayabilirsin."

Devlet, Platon (Sayfa 296 - Karınca Kitabevi)Devlet, Platon (Sayfa 296 - Karınca Kitabevi)

Ama biz devletimizi, devletin bütününe mümkün olduğu kadar büyük bir mutluluk sağlamak için kuruyoruz, bir sınıf ötekinden çok mutlu olsun diye değil.

Devlet, PlatonDevlet, Platon

Söylenecek sözleri aynı yoldan yürüyerek bulacağız.

Devlet, Platon (Sayfa 29 - morpa kültür yayınları)Devlet, Platon (Sayfa 29 - morpa kültür yayınları)
Emire Nişli 
07 Haz 17:25, Kitabı okudu, Puan vermedi

Gerekli olmayan arzular ve zevkler arasında bir de uygunsuz diyeceğim arzular var. Bunlar herhalde doğuştan herkeste bulunur. Ama yasalar ve iyi arzuların aklın yardımıyla bastırdığı bu çeşit arzuları, bazı kimseler içlerinden söküp atabilir, ya da sayılarını ve güçlerini pek aza indirebilirler, bazı kimselerse bunları daha güçlü ve çok sayıda sürdürürler içlerinde.

Devlet, Platon (Sayfa 339 - Karınca Kitabevi)Devlet, Platon (Sayfa 339 - Karınca Kitabevi)

Kitapla ilgili 1 Haber

Darwin'in kitabı en etkili akademik kitap seçildi
Darwin'in kitabı en etkili akademik kitap seçildi Charles Darwin'in Türlerin Kökeni isimli kitabı, en etkili akademik kitap seçildi. Oluşturulan 20 kitaplık listede Marks ile Engels'in yazdığı Komünist Manifesto da bulunuyor.