Eski Dünya Seyahatnamesi

9,1/10  (16 Oy) · 
51 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.523 gösterim
"Eski Dünya Seyahatnamesi rastgele bir isim değil. Henüz Balkanlar ve Ortadoğu'nun eski havasını muhafaza ettiği günlerdeki gezilerimi içeriyor. Tarih, gezginin vazgeçemeyeceği bir değerlendirme alanı… Benim eski dünyam, bugün artık değişiyor."
İlber Ortaylı

Atalarımızın Anadolu'ya gelmeden önce kaç asır oturduğu ve hâlâ da nüfusunun önemli bir kısmını kuzenlerimizin teşkil ettiği, edebiyatımızın ve dilimizin istesek de istemesek de, sevsek de sevmesek de atamayacağımız yüzde 40'ını oluşturan Ortadoğu'dan köşe bucak buram buram tarihimiz kokan Balkanlara; havasını yakaladığınız zaman kocaman bir coğrafyanın ve uzun bir tarihin küçülüp sizinle kucaklaştığı bir tiyatro olan Akdeniz'den okumakla, filmle, resimle anlaşılamayan Asya dünyasına; tezatlar içinde gelişen kapalı kutu Uzakdoğu'dan pek çok ünlü sanatçıyı bağrında yetiştiren sanatın ve tarihin merkezi Avrupa'ya kadar bir uçtan bir uca Eski Dünya üzerinde seyahate çıkmaya hazır mısınız?
Isfahan, Venedik, Kudüs, Kırım, Tokyo, Yemen, Barcelona, Bosna, Girit, Hindistan, Berlin, Japonya, Kafkasya, Türkiye… Günümüzün Evliya Çelebi'si İlber Ortaylı'nın dünya üzerindeki adımlarına eşlik ederken Eski Dünya düzeninin ülke ve şehirlerinin büyülü zamanlarına gidecek ve geçmişinizle yeniden usulca buluşacaksınız.

İlber Ortaylı'dan okurlarına keskin gözlemleri ve nesnel tespitleriyle zamanın derinliklerinden, tarihin katmanlarından bugünün dünyasını daha doğru anlama imkânı: Eski Dünya Seyahatnamesi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786050816686
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bekir İstanbul 
24 May 18:16, Kitabı okudu, 8 günde, 9/10 puan

Kitabı okurken kendime ufak ufak notlar aldım. Aynı bağlamda yorumumu da kısa kısa notlar şeklinde yazacağım...

Kitabın edebi yönü de güçlü olsaydı çok harika bir eser olurdu. Betimlemeler ve tasvirler yok denecek kadar az fakat çok yoğun miktarda bilgi içeriyor.

Bu kitap ile İlber Hocanın tam bir yaşayan ansiklopedi olduğunu gördüm. Bir inansan hem çok okuyup hem de çok gezince böyle bilgin oluyor demekki.

Anlatılan yerlerin tarihi hakkında bilgi vermesi bende ciddi tarih merakı uyandırdı...

Bu kitap sayesinde hiç duymadığım Isfahan şehrinin çok tarihi, büyük ve güzel bir şehir olduğunu öğrendim.

Rusya, İskoçya ve Çek Cumhuriyeti kısımları sıkıcı geldi fakat diğer yerlerin hepsi ilgi çekiciydi ve okuması hoştu.

İlber Hocanın Macaristan'dan bahsederken Estergon kalesinden bahsetmemesine çok şaşırdım... Ama belki bizzat gidip görmediği için anlatmamıştır çünkü Estergon kalesi Budapeşte'nin yaklaşık 60 km dışında...

Bu arada bende bir gezgin sayılırım ama yalnızca Avrupa gezgini. Gördüğüm şehirler; Tiran, İşkodra, Bükreş, Köstence, Burgaz, Varna, Budapeşte, Saraybosna, Madrid, Barselona, Milan, Strazburg, Stuttgart, Cenevre, Zürih, Paris, Londra...

Muhammet Çelik 
06 Şub 08:15, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, 8/10 puan

Hoca Evliya Çelebiyi aratmayacak kadar yer gezmiş. (Hatta imkanlar neticesinde daha çok yer) Birçok yeri entelektüel ve büyük tarih/siyaset bilgisi sayesinde güzel yorumlamış.

Gezdiği yerlerle ilgili yorumlara eski yeni karşılaştırması da yapmış. Özellikle Türkiye ile bağ hakkında yorumlarını ve Türklere ders niteliğinde öğütlerini çok beğendim.

Fazla teferruatı olmayan kısa notlardan oluşan güzel bir kitap. Okunması gerektiğini düşünüyorum.

vurkan i 
02 Tem 19:01, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Gezip gördüğü yerler hakkında kendi görüşlerini vermiş Ortaylı.Anlattığı çoğu coğrafya Osmanlı toprakları.Ve kadim zaman medeniyetlerinin toprakları.

Şeyma 
12 Ağu 15:00, Kitabı okudu, 6/10 puan

Tam anlamıyla tarih alanında yazılmış bir eser değil. Ilber Ortaylı'nin bugüne kadar gezip gördüğü yerlerle ilgili dusuncelerini paylaştığı bir eser. Açıkçası alırken üslubu daha akıcıdır diye düşünmüştüm ama yer yer insanı sıkıyor. Yine de kitapta yer alan ülkeler hakkında az da olsa fikir sahibi olmak adına okunabilir.

MetinSu 
09 Nis 02:25, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 8/10 puan

İlber hoca farkıyla çok keyifli bir kitap olmuş. Keşke daha uzun olsaydı.

Kitaptan 6 Alıntı

Kütüphane
Açıktır ki, İskenderiye Kütüphanesi eski çağların en eski kütüphanesiydi ama kütüphaneciliğin başlangıcı değildi.

Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 59)Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 59)
Bekir İstanbul 
 20 May 09:33, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

seyyah
Evliya Çelebi Seyahatname'sinde; Bosna halkının nitelik ve güzelliklerini anlata anlata bitiremez. Bosna'nın doğası kadar insanların boyu posu, yüz güzellikleri de dünyayı gezen seyyahı büyülemiştir.

Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 118)Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 118)
Muhammet Çelik 
02 Şub 09:01, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

İran kitap okuyor, çeviriyor, yazıyor, basıyor; hem de yılda otuz bin kadar başlık (Bizdekinin hemen hemen iki misli)...

Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 146)Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 146)
fatih tok 
15 Nis 00:18, Kitabı okudu, Puan vermedi

Avrupa'yi görmek ve temel kültürünü anlamak için üç şehri bilmemiz lazim:Floransa,Roma ve Prag.

Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 262 - Timaş yayinlari)Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 262 - Timaş yayinlari)
Muhammet Çelik 
03 Şub 06:42, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Değişme kaçınılmazdır. Ama vandalca değişime tahammül etmememiz gerekir.

Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 11)Eski Dünya Seyahatnamesi, İlber Ortaylı (Sayfa 11)

Kitapla ilgili 1 Haber

Bir Seyyah Olarak İlber Ortaylı
Bir Seyyah Olarak İlber Ortaylı Eski Dünya Seyahatnamesi, okura “eski dünya”yı Osmanlı bağlamında tanıtan bir eser olarak İler Ortaylı imzası ile Timaş Yayınları'ndan çıktı.