Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1

7,0/10  (1 Oy) · 
11 okunma  · 
0 beğeni  · 
1.116 gösterim
Bir Uyumsuzun Notları... Geçen yüzyılın son çeyreğinde dökülmüş bu günler, sıcak dostlukları, muzip anıları, zehir zemberek eleştirileri, yazarının hayatını ve gözlemlediklerini yansıtıyor. Uyumsuzluk, değişen koşullara ayak diremekten kaynaklanıyor, gün geçtikçe dökülenler, memnuniyetsizliği daha fazla yansıtmaya başlıyor.

Okurların daha çok öyküleri ve çevirileriyle tanıdığı Tomris Uyar'ın, yirmi beş yıl boyunca tuttuğu gündökümleri, yeniden, iki ciltte toplandı. 2002 yılında Güzel Yazı Defteri adlı kitabıyla ödüller alan Tomris Uyar'ın yaşam ve edebiyatla ilgili pek çok "uyumsuz" gözlemi tarihe de tanıklık ediyor.

Bu notların üzerindeki kahve lekelerini, bulaşık deterjanlarını, uyku mahmurluğunu, rakı damlalarını seçen gözler, yazarın herşeyden önce insan olduğunu fark edecektir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  406
 • ISBN:
  9789750805028
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
MeSu 
 05 Ara 2015, Kitabı okumadı, Puan vermedi

"Gizlenmeyenler yani, gözden çıkaranlar, vericiler; sağlıklarını umursamayanlar, aşırılıktan korkmayanlar, soğuktan kaçmayanlar, rüzgarda hırpalananlar, bozkır güneşine katlanabilenler, kendilerini sürüp gitmesi gereken bir soy değil, doğada bir birim olarak görebilenler; beden harcayıcıları.

Başka türlü davranamayacakları için o türlü davrananlar, inançlarını bedenlerine böylesine sindirenler; evlerine sığınılabilir arkadaşlar, anneleri, kardeşleriyle." s.12

Bu tanıma uyan tanıdığım insanları düşünüyorum.
Ortak özellikleri var,
-Yerinde duramıyorlar,
-İşten kaçmayıp, sürekli bir çalışma, devinme, bir şey yapma güdüsü-çabası içerisindeler,
-Bedenlerindeki gücü, son takatine kadar kullnıyorlar,
-Yıkılmıyorlar,
-sadece kendilerine ağlıyorlar-sessizce, içine içine-kendilerine sızlanıyorlar,
-Her gün, her daim önemsenecek, üzülünecek, duygulanılacak, acıyacak-hiçbir şey yapamazsa oturup haberleri izliyor-birilerini, bir şeyleri buluyorlar,
-Bir yudumluk lokmasının kolayca varını geçip, daha fazla gereksinimi olduğunu düşündüklerine verebiliyorlar,
-zayıf, kemikli bir bedenleri var.
-Bir şeylere-tanrı, yaşam, gibi şeylerin yanında, doğa, toprak, ağaç, deniz gibi nesnel şeylere- inanıyorlar.
-Üstüne üstlük, iyi-kötü şansa, fala, bedduaya, iyilik dilememere, kin-nefret duymaya, daha pek çok şeye...


Gündökümü-Bir Uyumsuzun Notları'nı okuyorum. (Tomris Uyar-YKY)

Günlük yazmak-tutmak pek yaygın değil. Çocukça veya gençlik hevesi olarak kalıyor çoğu. Seviyorum günlük okumayı. Bu türde, yazılan, daha anlık ve doğaçlama oluyor. Günlerce düşünmeden, çala kalem yazılışı, onun samimiyetini daha da arttırıyor. Zevkle okuyorum. Arada hoş, duymadığım sözcükler araklıyorum; üşüyücü, gündökümü, gündökümcüsü, çiği, gibi. Sonra başka şeyler, şeb-i yelda, en uzun gece demek, bir cümledeki sıralı sözcükler; kesik-yeşil bakmak...

Kitaptan 3 Alıntı

cizgiliortu 
16 Eyl 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Sevginin yalnızca bir duygu olmadığını, bilgi de gerektirdiğini kendimden biliyorum. Sevgi savurganlığım yüzünden habire su vererek çürüttüğüm kaktüsler hâlâ aklımda. Bir dostum 'iyi ki akvaryumda balık beslemiyorsun' demişti, 'her halde havasız kalmalarına üzülür sudan çıkarırdın onları.' "

Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1, Tomris UyarGündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1, Tomris Uyar
cizgiliortu 
16 Eyl 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

“Tenekeye hanımeli ektim, toprağı az geldi. Bakalım… Çiçekleri tanımıyorum pek, adlarını bile doğru dürüst bilmiyorum. Ama açsınlar istiyorum, gözümün önünde serpilsinler, balkonu sarsınlar: o zaman tanıyabilirim ancak, tanışırız."

Gündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1, Tomris UyarGündökümü - Bir Uyumsuzun Notları 1, Tomris Uyar