İnsan Denen Meçhul

8,8/10  (8 Oy) · 
20 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.739 gösterim
İnsanı Maddi Ve Manevi Bütün Yönleriyle Açıklayan Nobel Ödüllü Kitap

Dr. Alexis Carrel; bu kitabında ortaya koyduğu bilgilerle, insanları yetiştirip yönetmekle görevli olan herkese ve vücudumuzun, şuurumuzun, evrenimizin gizemini düşünenlere sesleniyor.

İnsan Denen Meçhul'e kaynaklık eden çalışmalarıyla Nobel Tıp Ödülü'nü kazanan yazar, sosyal ve psikolojik bir varlık olan insanı, maddi ve manevi bütün yönleriyle açıklayan bu eseri okuduğunuzda hem kendinizi daha iyi tanıyacak hem de hayatı daha iyi yorumlayacaksınız.
Emel G. 
25 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Insani biyolojik, fizyolojik, kimyasal, psikolojik, sosyal, felsefi... akliniza gelebilecek maddi manevi her yonden inceleyen ve anlatan, bunu da besiktekinden esiktekine herkesin anlayabilecegi sade bir dille yapan ender bir kitap.

Kitaptan 4 Alıntı

"İnsan, tekrar yücelmesi için kendini yeni baştan inşa etmek zorundadır. Ve bu yenileşmeyi ızdırap çekmeden yapamaz. Çünkü o hem mermerdir, hem de heykeltraş. Hakiki biçimini yeniden kazanmak için, büyük çekiç darbelerini kendi maddesine indirerek kıvılcımlar çıkaracaktır."

İnsan Denen Meçhul, Alexis Carrelİnsan Denen Meçhul, Alexis Carrel

Bugün insalık bütün dikkatini kendi üzerine, manevi ve fikri güçsüzlüğünün sebepleri üzerine yoğunlaştırmalıdır. Konforu, lüksü, güzelliği, medeniyetimizin karmaşıklığı ve büyüklüğünü zaafımız yüzünden sevk ve idare edemeyeceksek, bunları artırmak neye yarar ki? Irkların en soylu unsurlarını yitirmeye ve maneviyatsızlaştırmaya sevk eden bir yaşama tarzını sürdürmek faydasızdır.

İnsan Denen Meçhul, Alexis Carrel (Sayfa 42)İnsan Denen Meçhul, Alexis Carrel (Sayfa 42)

İnsana, kimyevi bir madde, bir makine çarkı muamelesi yaptık. Onu ahlaki, estetik ve dini faaliyetlerinden kesip aldık. Fizyolojik faaliyetlerinin bazı görünüşlerini de yok ettik. Dokular ve şuurun yiyeceklerdeki ve yaşama tarzındaki değişikliklerle nasıl uyuşacağını kendi kendimize hiç sormadık. İntibaki fonksiyonların esas rolünü ve bunların istirahatte bırakılmalarından doğacak sonuçların ciddi önemini ihmal ettik. Bugünkü zaafımız hem ferdiyet hakkındaki bilgisizlikten hem de insanın oluşumunu bilmemekten ileri geliyor.

İnsan Denen Meçhul, Alexis Carrelİnsan Denen Meçhul, Alexis Carrel