Kasabanın En Güzel Kızı Sevimli Bir Aşk Hikayesi

9,1/10  (14 Oy) · 
52 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.142 gösterim
"Sahile götürdüm onu o gün. Yaz henüz başlamamıştı, hafta sonuydu, tenhaydı sahil. Harikuladeydi. Berduşlar paçavraları ile kuma uzanmışlardı. Bazıları taş banklara oturmuş şişeyi paylaşıyorlardı. Martılar telaşsız ve aptal uçuşlarındaydılar. Yetmişlik-seksenlik karılar kocaları öldükten sonra kendilerine kalacak evleri satıp satmamayı tartışıyorlardı. Her şeye rağmen huzur vardı havada. Denize doğru yürüdük. Çok az konuşarak. Mutluyduk birlikte. İki sandviç, biraz cips ve içecek bir şeyler aldım. Kuma uzanıp atıştırdık. Birbirimize sarılıp uyuduk bir süre. Sevişmekten bile güzeldi sanki. Gerilimsiz bir birlikte akış. Uyandıktan bir süre sonra eve döndük. Yemek pişirdim. Yemekten sonra birlikte oturmayı teklif ettim. Bir şey söylemeden uzun uzun baktı bana. Sonra yumuşak bir sesle, "Olmaz," dedi. Onu bara bıraktım, çıkmadan önce eline bir içki tutuşturdum. Bir ambalaj fabrikasında iş buldum. Hafta öyle geçti."

Kasabanın En Güzel Kızı'nda yer alan öyküleri, Charles Bukowski'nin haklı şöhretini kazanmasının en iyi örnekleri sayılıyor. Bukowski bu öykülerde kendi hayatından yola çıkarak, kaybedenlerin dünyasına, ayyaşlar, kaçıklar, düzenbazlar, fahişelerden oluşan bir dünyaya kendine has farklı bir mercekten bakıyor ve her şeyi olabildiğince açık ve net anlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789758441501
 • Orijinal Adı:
  The Most Beautiful Woman In Town
 • Çeviri:
  Avi Pardo
 • Yayınevi:
  Parantez Yayınları
 • Kitabın Türü:
güzin tanyeri ışık 
29 Oca 2015, Kitabı okumadı, Puan vermedi

Bu meczup yazarı sevmek için bir neden varsa o da Kasabanın En Güzel Kızı'dır. Bu öyküyü okuyunca insan Bukowski'ye kötü yazar diyemez artık, dili varmaz.

Kitaptan 8 Alıntı

cosmos 
15 May 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Demokrasi ile diktatörlük arasındaki fark: Demokrasi'de önce oy kullanıp sonra emir alırsın, Diktatörlük'de seçimle filan zaman kaybedilmez.

Kasabanın En Güzel Kızı, Charles Bukowski (Sayfa 170 - parantez)Kasabanın En Güzel Kızı, Charles Bukowski (Sayfa 170 - parantez)
Bahar Erdal 
07 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Sessizce ağlıyordu. Gözyaşlarını duydum. Siyah saçları ölüm bayrağı gibi yayılmıştı yatağa.

Kasabanın En Güzel Kızı, Charles Bukowski (Sayfa 10)Kasabanın En Güzel Kızı, Charles Bukowski (Sayfa 10)
Kadir Seziş 
02 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İnsan ruhunun derisi yoktur.İnsan ruhunun ŞARKI SÖYLEMEK isteyen bir içi vardır,duymuyor musunuz? Mırıldanıyor,duymuyor musunuz kardeşler? Sıkı bir hatun ve yeni bir Cadillac bir şey değiştirmez.Temel Reis tek gözlü kalacak ve Nixon yeni başkanınız olacak.İsa çarmıhtan indi ve şimdi bizi çivilediler allahın belası şeye.Kara ve beyaz,hepimiz.
Seçimimiz seçim değil.Çok hızlı hareket edersek ölürüz.Yeterince hızlı değilsek yine ölürüz.Onların destesi ile oynuyoruz,kıçına 2000 yıllık Hristiyan tıpasını sokmuşlar.Gel de iyi bir seçim yap.
Öğrenmek için Karl Marx okumayın.Kurumuş boktan başka birşey değil.İnsanlık ruhunu tanımaya çalışın lütfen.Marx,Prag'dan geçen tanklardır.Bu yola girmeyin lütfen.Öncelikle Celine okuyun.2000 yıldır yetişmiş en büyük yazar.Camus'un YABANCI'sı listede olmalı.SUÇ VE CEZA,KARAMAZOV KARDEŞLER,Kafka'nın tümü,tanınmamış yazar John Fante'nin bütün kitapları,Turgenyevin öyküleri.Faulker,Shakespear ve özellikle George Bernard Shaw'dan uzak durun.Shat inanılmaz politik ve edebi bağlantıları sayesinde şişirilmiş koca bir balondur.Genç yazarlar arasında önündeki yol asfaltlanmış ve gerektiğinde kıç yalamasını bilen bir diğer yazar da Hemingway sanırım.Ancak Hemingway ile Shaw arasındaki önemli bir fark Hemingway'in ilk yazılarının iyi olması.Oysa Shaw baştan sonra bok yazdı.
Bakın işte devrimle başladık ve edebiyata geldik.Aralarında bir bağ var.Her şeyde bir bağlanabilirlik var zaten.Ama yoruluyorum ve yarını bekliyorum.
Adamlar gelip kapımı kırarlar mı?
Adam sen de!
Umarım bu yazı çayı üstünüze dökmeme neden olmuştur.

Kasabanın En Güzel Kızı, Charles Bukowski (Sayfa 124)Kasabanın En Güzel Kızı, Charles Bukowski (Sayfa 124)
Bahar Erdal 
07 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Gece üstüme üstüme geliyordu ve yapabileceğim hiçbir şey yoktu.

Kasabanın En Güzel Kızı, Charles Bukowski (Sayfa 11)Kasabanın En Güzel Kızı, Charles Bukowski (Sayfa 11)
Bahar Erdal 
07 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Berduşlar paçavraları ile kuma uzanmışlardı. Bazıları taş banklara oturmuş şişeyi paylaşıyorlardı. Martılar telaşsız ve aptal uçuşlarındaydılar. Yetmişlik-seksenlik karılar kocaları öldükten sonra kendilerine kalacak evleri satıp satmamayı tartışıyorlardı. Her şeye rağmen huzur vardı havada. Denize doğru yürüdük. Çok az konuşarak. Mutluyduk birlikte. İki sandviç, biraz cips ve içecek bir şeyler aldım. Kuma uzanıp atıştırdık. Birbirimize sarılıp uyuduk bir süre. Sevişmekten bile güzeldi sanki. Gerilimsiz bir birlikte akış.

Kasabanın En Güzel Kızı, Charles Bukowski (Sayfa 10)Kasabanın En Güzel Kızı, Charles Bukowski (Sayfa 10)
doğan hezer 
29 Mar 03:38, Kitabı okudu, Puan vermedi

“Cass, beş kızkardeşin en küçüğü ve en güzeliydi. Kasabanın en güzel kızıydı Cass. Yarı Kızılderili. Esnek ve tuhaf bir vücudu vardı, yılanvari ve şehvetli; gözleri ise vücudu ile son derece uyumlu. Sıvı halinde akan bir ateşti. Girdiği şekle sığmayan bir ruh. Uzun, parlak, ipek gibi saçları her hareket ettiğinde sağa sola dalgalanırdı. Ya çok neşeliydi ya da hüzünlü.”

Kasabanın En Güzel Kızı, Charles Bukowski (Parantez)Kasabanın En Güzel Kızı, Charles Bukowski (Parantez)
doğan hezer 
29 Mar 03:40, Kitabı okudu, Puan vermedi

“Üstüm başım kandı ve o ölü ve yumuşak et yığını gelip duruyordu ellerime, bir kadın kıçı gibi şöyle bir oturuveriyordu önce ve ben, arkadaşlar, neyiniz var sizin?

Kasabanın En Güzel Kızı, Charles Bukowski (Parantez)Kasabanın En Güzel Kızı, Charles Bukowski (Parantez)