Kendileriyle Savaşanlar / Hölderlin – Kleist – Nietzsche Hölderlin - Kleist - Nietzsche

9,0/10  (8 Oy) · 
27 okunma  · 
8 beğeni  · 
946 gösterim
Stefan Zweig, Kendileriyle Savaşanlar'da Hölderlin, Kleist ve Nietzsche'nin yaşamöykülerini anlatıyor. Bu üç yazarın yaşamlarının ortak yanı, mizaçlarını belirleyen neredeyse tabiatüstü bir güçle bitmek bilmeyen bir iç mücadeleyi sürdürmeleridir. İçlerindeki bu güç, yaşamlarının birer tragedya olarak sürüp, öyle sona ermesine neden olmuştur. Yazar, Hölderlin, Kleist ve Nietzsche'nin yaşamöykülerini çağdaşları Goethe'nin hayatından kesitlerle birlikte ele almıştır. Goethe'nin karşı kutbu oluşturan hayatı algılayışı, biçimleyişi ve hayatla yaratıcılık arasında kurduğu bağ, sergilenen yaşamların farklılıklarını daha belirgin hale getirmektedir.

Zweig, Kendileriyle Savaşanlar'da yaratıcılık serüveni, anlaşılma sorunu ve sanatçının çevresine karşı tutumunu gerçeğe bağlılıktan ayrılmadan, derin bir duyarlılıkla işlemiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9786053603566
 • Orijinal Adı:
  Der Kampf Mit Dem Daemon
 • Çeviri:
  Nafer Ermiş
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Zweig sayesinde pek çok şeyin farkına vardım özellikle biyografilerinin okuyucuda yaşattığı sezgi kefil olunası. Nietzsche severlerin muhakkak bide burdan yakından tanımalı gözlemlemeli dediğim biyografisi Nietzsche okurken çok şey katacak cinsten

Bahar Erdal 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatları boyunca anlaşılmamış ve yalnızlıkla boğuşmuş üç büyük deha. Kleist, Nietzsche, Hölderlin. Kitabın orijinal adı şeytanla savaş gibi bir karşılık buluyor Türkçede. Sanırım Zweig yaşadıkları süre boyunca içten içe kendilerini tüketen bu üç savaşçı adamın kaderlerine ve yalnızlıklarına karşı verdikleri savaşı kasteder kitabına şeytanla savaş ismini vererek. Kaderlerinin yön vericisi ve belki de o kaderin ta kendisi. Biyografi okumayı sevenler Zweig'ın bu üç yalnız ruhun yazgısını anlattığı kitabı okumalı diye düşünüyorum.

Kitaptan 15 Alıntı

Çoğu zaman iyi bir ölüm, en iyi hayat hikayesidir
Gerçek bir trajik kahraman olan Kleist, ıstırabını şekillendirerek yaşamını bir ölümün sonsuz anıtına yükseltir; ama bütün ıstıraplar, biçimlenme lütfuna erince anlam kazanır. Çünkü yalnızca paramparça olmuş biri, mükemmele özlemi bilir. Yalnız sürgüne uğrayan adam sonsuzluğa ulaşır.

Kendileriyle Savaşanlar / Hölderlin – Kleist – Nietzsche, Stefan Zweig (Sayfa 67)Kendileriyle Savaşanlar / Hölderlin – Kleist – Nietzsche, Stefan Zweig (Sayfa 67)
Muzaffer Akar 
03 Oca 16:54 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sence ben bir bilmeceyim herhalde.
Dert etme kendine; Tanrı da bana öyle.

"Schroffenstein Ailesi"

Kendileriyle Savaşanlar / Hölderlin – Kleist – Nietzsche, Stefan Zweig (Sayfa 167)Kendileriyle Savaşanlar / Hölderlin – Kleist – Nietzsche, Stefan Zweig (Sayfa 167)
mehmet aysu 
16 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

... hüzün bilgiye dönüşür, zorunluluksa sevinçli bir olumlama olur. Empedokles eve dönüşün, son bağlanmanın yolunu fark eder: İnsanları aşarak yalnızlığa gider, hayatı aşarak ölüme varır. Son özgürlük, evrene geri dönüş; işte Empedokles’in en kutsal özlemi budur...

Kendileriyle Savaşanlar / Hölderlin – Kleist – Nietzsche, Stefan ZweigKendileriyle Savaşanlar / Hölderlin – Kleist – Nietzsche, Stefan Zweig
Muzaffer Akar 
03 Oca 16:07 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ah, az tanıyoruz kendimizi,
Zira bir Tanrı hüküm sürer içimizde.

Kendileriyle Savaşanlar / Hölderlin – Kleist – Nietzsche, Stefan Zweig (Sayfa 144 - Hölderlin'den alıntı.)Kendileriyle Savaşanlar / Hölderlin – Kleist – Nietzsche, Stefan Zweig (Sayfa 144 - Hölderlin'den alıntı.)
Muzaffer Akar 
03 Oca 16:42 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tarih tanrıçaların en ciddisidir. Sakin ve önyargısız gözlerle zamanın derinliklerine bakar ve demir eliyle gülümsemeksizin ve acımaksızın olayları şekillendirir. Umursamaz görünür, sarsılmazdır ama onun da, o uzlaşmazın da bir arzusu vardır. Onun görevi olayları şekillendirmektir, alın yazılarını tragedyalara çevirmektir, ama bu ciddi eylemleri yaparken küçük analojiler, halklar ve zamanlar üzerinde beklenmedik, şaşırtıcı çakışmalar, anlamlı tesadüfler yaratmayı sever.

Kendileriyle Savaşanlar / Hölderlin – Kleist – Nietzsche, Stefan Zweig (Sayfa 159)Kendileriyle Savaşanlar / Hölderlin – Kleist – Nietzsche, Stefan Zweig (Sayfa 159)

"Goethe gibi güçlü ve hayatın efendisi olan kişilerin yanında, bazen, ölmeyi beceren ve ölümden, zamanı aşan bir şiir yaratabilen biri de bulunmalıdır."

Kendileriyle Savaşanlar / Hölderlin – Kleist – Nietzsche, Stefan Zweig (Sayfa 61 - Kleist hakkında)Kendileriyle Savaşanlar / Hölderlin – Kleist – Nietzsche, Stefan Zweig (Sayfa 61 - Kleist hakkında)
mustafa tamer akder 
03 Haz 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Olay ne kadar tuhafsa onu anlatmak için o kadar nesnel ilişkiler içinde görünür kılmak için adeta varını yoğunu ortaya koyar ve böylece tutkulu zekası sert bir vida gibi diş diş, doğanın büyüsel yanıyla insanın şeytani yanının gizemli bir düğün yaptıkları en alt bölgeye doğru ilerler. Burada Dostoyevski'ye hiçbir Alman'ın yaklaşamadığı kadar yaklaşır: Kleist'ın kahramanları da sinirlerin bütün hastalıkları ve aşırı güçleriyle yüklüdürler ve bu sinirler yine dünya doğasının şeytani yanına acılı bir şekilde çengellenmişlerdir.

Kendileriyle Savaşanlar / Hölderlin – Kleist – Nietzsche, Stefan ZweigKendileriyle Savaşanlar / Hölderlin – Kleist – Nietzsche, Stefan Zweig
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız