Kitap Evi

7,1/10  (17 Oy) · 
43 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.368 gösterim
Hayatım kitapların arasında, ortasında geçti. Birkaçını yazdım, birçoğunu yaptım, daha çoğunu okudum, okumak için edindim, edinmek için elledim, sayfalarını karıştırdım, evimin duvarlarını kaplamalarından zamanla bir tür güvence duygusu yonttum. Neredeyse bütün düşüncelerimin, duyularımı harekete geçiren kıvılcımların kaynağında, kökünde, kuyusunda yer aldı kitaplar. Korktumsa, en çok onlardandır; şüpheler içinde kendi kendimi ve başkalarını kemirdiysem, onlardan.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  132
 • ISBN:
  9789755706733
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
abdullah bektaş 
02 Nis 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Hani bir hediye aldığınızda sevinirsiniz ve açmaya başladığınızda zihninizden binlerce düşünce geçer ya. İşte zaman sınırını aşar insan oğlu ve zaman kavramı sessiz bir patlama yapar kendi içinde, hız sınırını aşan uçağın yaptığı gibi fakat sessizdir zaman sınırını aşmak. Birden saatler akıp geçer ve hediyenin tüm tatlarını almadan bırakmak istemezsiniz yapacak onca işinize rağmen. Kitap meraklısı için işte kitap da böyle bir hediyedir. Aldığınız zaman bitirmek istersiniz, o vakitten sonra zamanın bir önemi yoktur artık.Kitaplara, kütüphanelere, sahaflara, kitap evlerine zaten zaafı vardır böyle bir kişinin. Uyumadan önce gözlerinin yorulması gerekir yazılarla. Tatlı bir yorgunluktur bu. Peki böyle bir kitap tutkunu tanımadığı bir kişiden "Kitap Evi" hediyesi alırsa hayatı ne yönde değişir acaba? Binlerce kitap, binlerce anı binlerce yazı. Hediyeyi açmanın bedeli ise koca bir ömür.

Burcu Belen 
 24 May 2015, Kitabı okudu, 5/10 puan

Büyük bir merakla başladım okumaya, ilk sayfadan son sayfaya kadarda gitti bu merakım ama sonunda bu merakımın gitmemesi biraz üzdü beni. İnsanı düşündüren cümleler geçiyordu içinde evet ama çok önemli miydi bu kitap benim için hayır. Kitaplar hakkında çoğu düşüncemi cümlelere dökmüştü Enis Batur ama sonlara doğru e artık çıksın çıkanda bitsin hissini kaptırdı bana şu küçücük kitap -.-

Bohem_kizi 
 20 Oca 14:49, Kitabı okudu, 1/10 puan

Maalesef ki dilini ve kitabin ic rengini sevemedim :( uzgunum ayrica neden sevemedigime dair butun yorumlar gayet acik sekilde youtube kanalda aciklamis bulunmaktayim sikayet etmek isteyen sahis etmeden once bi baksin lutfen https://youtu.be/vQIC6spku1Q bohem_kizi kanalindan

Kitaptan 19 Alıntı

Seda 
20 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

“Dünyayı yerinden oynatmak için bir dayanak noktası dileyen adam haklıydı. Bizim gibiler, çok genç yaştan başlayarak kendilerini yazının tılsımına inandıranlar, kitaplardan oluşan bir dayanak noktası yaratmıştık kendimize, ondan bir biçimde yoksun kalsak sonsuz bir boşluğa yuvarlanacak, uzayda kaybolan astronotlara dönüşecektik. Nasıl geçerdi günler, aylar, yıllar, kitapsız? İpin ucunu kaçırmaz, hastalanmaz, yanmaz mıydık?”

Kitap Evi, Enis BaturKitap Evi, Enis Batur
Seda 
20 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Yaşı alabildiğine genç de olsa, kitapseverin yolu çok geçmeden kitapçı dükkanına çıkardı. Çemberin içine bir kez düşülmeye görsün, kısıtlı gelirine, dar olanaklarına bakmaz, ucundan köşesinden kişisel kitaplığını kurmaya yönelirdi kitap tutkunu. Ara sıra “sosyal davranış” icabı kitapevlerini kolaçan eden, gündemdeki başlıklardan ötesine pek ilgi duymayan insanların uğradığı, içeri girenin anonim müşteri kimliğinde kalmaya yazgılı olduğu dükkanlardan uzak durulur, tam tersine, kapıdan bir gireni ikinci seferde teşhis etmeyi bilen, içeride ne kadar uzun kalırsa o kadar sevindiği her halinden belli olan, “size nasıl yardımcı olabilirim?” soru-cümlesini kurmaktan kaçınan kitabevi sahibinin, çalışanının havayı denetlediği dükkanlar yeğlenirdi. Onlar, en geç üçüncü seferde, olabildiğince yumuşak bir yaklaşımla, mesafe ayarını gözden kaçırmaksızın, uzun erimli olması olası söyleşinin ilk adımlarını doğru hız ve sıralamayla yapmayı bir biçimde öğrenmiş insanlardı. Size sağladıkları açılım, uyumsuzluğunuzu yenmenizi kolaylaştırır, iki seferiniz arasındaki zaman dilimini kısaltmanıza yol açardı. Belli bir süre içinde, nasıl olduğunu anlamaya fırsat bulamadan, Virginia Woolf’un sözünü uyarlarsak duruma, “kendinize ait bir mekan” saymaya başlardınız o kitabevini; içeride, benzerlerinizle karşılaşmanın yarattığı özel bir huzur koşulu hüküm sürerdi; bir de size benzemediğini, dahası tanıdığınız hiç kimseye benzemediğini düşündüğünüz birkaç ayrıksı müdavim görürdünüz orada, zaman içinde bütün gizlerine değilse bile bir bölüğüne yaklaşma şansına erişir, ayağınızın alışmasından doğan mutluluğu perçinlerdiniz.”

Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 40)Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 40)
Seda 
20 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Bütün evren kenarda durur, okurken. Bir kitabın sayfaları arasına daldığınızda, ötekiler, sesleri ve sözleriyle kaybolurlar. Aydınlık, ılıman, korunaklı bir diyardasınızdır; karanlık, sert ürkütücü bir yazının harfleri gözünüzün önünden akıyor olsa bile. Ondandır, ışığı söndürüp başınızı yastığa koyduğunuzda, sizi kuşatan gerçek dünyanın yerini daha gerçek bir dünyanın alacağını bilirsiniz. Böyle okumamışsanız hiç, siz henüz yaşamamışsınız demektir."

Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 99)Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 99)
Seda 
20 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

“Konuşursanız geri dönüşü yoktur, susarsanız öyle değil: Dilediğiniz an giz kilidini açmak, açılmıyorsa kırmak sonuçta size kalmıştır.”

Kitap Evi, Enis BaturKitap Evi, Enis Batur
Burcu Belen 
17 May 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 5/10 puan

"Bir avuç kitabın başımı döndürdüğünü, bir avuç kitabın başımı başka yöne döndürdüğünü söyleyebilirim."

Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 35)Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 35)
Seda 
20 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Kitaplara, yazılı sayfalardan oluşmuş bir başka aleme bağlılık duymuş, hurufi bir hayatın hayatımızın içinde süreklililik arzetmesini istemişseniz, orada yolları, sokakları ve caddeleri, çıkmazları ve meydanları raflar yaratıyordu, bunu bilmek gerekiyordu. Bambaşka haritaydı. Oturur rakımları, engebeleri, derinlikleri kendiniz işaretlerdiniz. Kadim çağ haritacılığındaki gibi burada da, pek çok belirsizlik kendini dayatırdı; oralara "terra incognita", "no man's land", "terrain vague" kayıtları düşerdiniz." Kütüphane olsun, tuhaf vurgulu bir boşluk dili geliştirmesin, akla sığmazdı öylesi."

Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 46)Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 46)
Seda 
20 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Kitap mecnunu bir tür evrensel ademdir; hangi ırktan, budundan, dinden, inanıştan, yeryüzünün hangi köşesinden olursa olsun standart tepkileri vardır, huyları birbirine benzer onların, davranış mekanizmalarını belirleyen neredeyse organik bünyelerinden tıpatıp aynı kararlar çıkar. Farklı hareket etmeyi düşlemeye bayılırlar ya, bunu hayata geçirdiklerine rastlanmaz. Dilini hiç tanımadıkları, alfabesini sökemedikleri ülkelere gittiklerinde bile kitabevlerine girmeden, vitrinlerini uzun uzun incelemeden yapamazlar örneğin."

Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 26)Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 26)
Seda 
20 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Her okur kitaplığında kapağını açmadığı kitaplar olsun ister. Onların vaadlarını önemser. Ummak, hayatın en sağlam fiillerinin başında gelir. Ne yazık ki yanıbaşında ukde dikilir: Okuyabilecekleri tartsam, okuyamayacaklarımın ne kadarıdır? Akıllı okur, belli bir yaşa geldiğinde tevekkül duygusuna erişmeyi başarır: Bütün susuzlukları sonuna dek giderebilecektek su görünmezdir."

Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 99)Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 99)
Seda 
20 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Kitaplı dünyanın insanları farklı bir kabilenin üyeleriydi bir bakıma; beş kıtaya, beşyüz beldeye, beşbin şehre dağılmış, daha doğrusu mahallesinden, sokağından yeryüzüne saçılmış bir nüfusun parçası olmaya çıkmış, içine düştükleri ilk kimsesizlikten böylece kurtulmuş kimselerdik. Büyük kütüphanelerin salonlarında birbirimize kaçamak bakışlar fırlatarak göz aşinalığı çemberinden geçer, bir tür ön tanışma gerçekleştirirdik."

Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 39)Kitap Evi, Enis Batur (Sayfa 39)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Camdan bir kütüphanenin hikayesi
Camdan bir kütüphanenin hikayesi Kitap Evi, Enis Batur'un deneme ve roman karışımı yeni bir eseri. Kitapta miras olarak bırakılan bir kütüphanenin ve gizemli sahibinin etrafında gelişen olaylara tanıklık ediyoruz.