Kızlarıma Mektuplar Yaşamdan Satırbaşları

8,1/10  (33 Oy) · 
240 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.922 gösterim
Prof. Emre Kongar, bu kitabında, bireysel yaşam deneyimlerinden ve bilimsel bilgi birikiminden süzdüğü duygu ve düşüncelerini, kızlarına yazdığı mektuplar aracılığıyla bütün gençlere, anne-babalara ve öğretmenlere aktarıyor.
(Arka Kapak)

Emre Kongar eğitim amacıyla yurt dışına giden ikiz kızlarına yazdığı mektuplarda , onlara olan özlemini, anılarını, deneyimlerini, bir baba olarak onları büyütürken yaptıklarının sorgulamasını, özlemini, endişelerini, duygularını paylaşmaktadır.

Her mektupta aslında herkesi ilgilendiren sevgi, kıskançlık, cinsellik, yaşamı ertelememe, aşırılıklar, ailede ve ülkede demokrasi, dinleme, şiir, güven, disiplin, sıradan insan olmamak, spor, sağlıklı yaşam gibi yaşamdan satırbaşları var.

Yazarın çocukluğundan, gençlik yıllarından, evlilik, çocuklarıyla anılarından, iş yaşamından sunduğu kesitlerde ele aldığı konularda herkes kendinden bir parça bulabilir.

Yazarın sade, yalın, gerçekçi, içten anlatımıyla mektupların öznesi oluyorsunuz. Hayatta bizi derinden etkileyen, mutluluğumuzu, kişiliğimizi oluşturan unsurları anlatılanlarla değerlendiriyorsunuz. Kendinizi bir kez daha bazı konularda kararlar alırken buluyorsunuz.

Yaşamımı nasıl iyi yaşayabilirim sorusuna yanıt veren rehber niteliğinde bir kitap.

Ceren Acer 
09 Tem 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Aile büyüklerinin okuması gereken bir kitap gibi görünse de, aslında lise yıllarındaki öğrencilerin okuması için ideal bir kitaptır. Bu kitabı arkadaşım hediye etmişti, okuyunca böyle bir kitabı okuyacak yaşı çoktan geçtiğim için, bana bayağı bir basit gelmişti. Fakat bazı kitaplar yaşında okununca güzeldir. Emre Kongar'ın Kızlarıma Mektuplar kitabı da öyle bir kitap. Daha çok bir babanın eğitim gören kızlarına yazdığı mektupları içeriyor adından da anlaşılacağı gibi. Şunu da söylemeliyim ki, yazarın kalemi sade, anlaşılır ve akıcıydı. Lise çağında okunursa sevilecek türden bir kitap.

glbanu 
15 Tem 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Emre Kongar'ın okuduğum ilk kitabıydı. Bir baba olarak kızlarına 'hayat' tecrübelerini paylaşıyor..Dili ve üslubu ile siz de karşısında öğüt dinliyor hale geliyor, mutlu oluyorsunuz..

Rezzan 
26 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Emre Kongar bir baba olarak sosyal sorumluluk bilinci ile kızlarımıza altın öğütlerde bulunmuş. İlk gençlik dönemindeki kızlara yol gösterdiği gibi hayat maratonunda kız çocuklarına destek vermek isteyen anne babalara da ışık tutuyor.

Nihan 
14 Kas 2014, Kitabı okudu, 7/10 puan

Bir akşam babam işten döndüğünde elinde bu kitap vardı. O yüzden değerlidir benim için. Sanırım babam da kendi söyleyemediklerini bu sayede aktarabileceğini düşünmüştü.

N 
03 Eyl 21:51, Kitabı okudu, 9/10 puan

Sırf üniversitedeki türkçe dersinde okumam gereken kitaplar arasında olduğu için zorunlu olarak okumuştum. Ama iyi ki okumuşum. Emre Kongar kızlarına mektup olarak yazdığı bölümlerde aslında kızlara ve kız çocuğu olan ana-babalara çok güzel bilgiler aktarıyor, hayat dersleri veriyor. Ben okuduktan sonra anneme de verdim, keşke babam da okusa...

Nurten Ulaba 
02 Şub 22:20, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Herkesin okumasında fayda var. Özellikle babaların ve öğretmenlerin mutlaka okuması lazım .Zevk alarak okudum ve çok şeyler öğrendim.

Elif Tatlı 
01 Eki 01:48, Kitabı okudu, Beğendi, 5/10 puan

Bir babanın uzakta olan kızlarına duygularını anlattığı mektuplarini içeren bir kitaptır. Ben küçükken okuduğum için pek bişey anlamadım ama suan okunması gereken kitap olduğunu düşünüyorum

Dilara Adar 
15 Tem 02:11, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

SPOİLER ! Küçük yaşta öğretmen tavsiyesiyle okuduğum öğütlü bir baba mektuplu kitaptı. keyifli okumuştum. Keyifli okumalar olsun okuyacak olanlara. ::)

A.ozden 
31 Oca 00:27, Kitabı okudu, Puan vermedi

Emre Kongar'ın okuduğum ilk kitabıydı. Bir baba olarak kızlarına hayat tecrübelerini anlatıp, öğüt niteliği taşıyan bir uslüp içeriyor.

Kitaptan 38 Alıntı

Aysel 
 22 Ağu 21:21, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

"Yaşamı taşınmaz bir yük gibi görenler, kendi ürettikleri bir cehennemde yaşar."

Kızlarıma Mektuplar, Emre KongarKızlarıma Mektuplar, Emre Kongar

İnsanları sevin ve onlardan karşılık beklemeyin.
Kendinizi aptal yerine koymadan sevmenin tek yolu budur.

Kızlarıma Mektuplar, Emre Kongar (Sayfa 167)Kızlarıma Mektuplar, Emre Kongar (Sayfa 167)
Aysel 
22 Ağu 21:20, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

"İnsanlar, gözlerinin gerçek önemini ve görmenin mucizevi güzelliğini ancak kör olduklarında anlayabilirler. "

Kızlarıma Mektuplar, Emre KongarKızlarıma Mektuplar, Emre Kongar

Ne yazık ki tarım toplumlarının kültürlerinin altında yatan tek tanrılı dinler de, ister Musevilik olsun, ister Hristiyanlık, ister Müslümanlık, kadının bu ikinci sınıf kimliğini pekiştirmişlerdir.
Bir yandan onu şeytan gibi, günaha çağıran bir mahluk olarak görmek ve gösterme, bu yüzden de peçe ve çarşaf içine sokmak, öte yandan toplumsal ve hukuksal olarak, mahkeme tanıklığından, aile içi ilişkilere ve miras hukukuna kadar, erkeğin yanında aşağı bir durumda tutmak, ne yazık ki, tarım toplumlarının erkek egemen kültürünün tek tanrılı dinler tarafından da desteklenen bir özelliği olmuştur.

Kızlarıma Mektuplar, Emre Kongar (Sayfa 78)Kızlarıma Mektuplar, Emre Kongar (Sayfa 78)
Aysel 
22 Ağu 21:19, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Galiba çağdaş ve başarılı bir ilişkide işin sırrı “karşılıklı saygının eşitliğinde".

Kızlarıma Mektuplar, Emre KongarKızlarıma Mektuplar, Emre Kongar
Aysel 
27 Haz 10:30, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Biliyorsunuz, matematiğin bir kuralına göre herhangi bir sayı sonsuza bölündüğünde çıkan sonuç sıfırdır.

Bu, mantığa da uygundur.

Çünkü her sonlu sayı, ne denli büyük olursa olsun, sonsuzluğun karşısında sıfırdan başka ne ifade edebilir ki?

Kızlarıma Mektuplar, Emre KongarKızlarıma Mektuplar, Emre Kongar
Jazz 
12 Eki 11:31, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Okuyan genç, sıradışıdır günümüzde.

Kızlarıma Mektuplar, Emre Kongar (Sayfa 102 - Remzi Kitabevi)Kızlarıma Mektuplar, Emre Kongar (Sayfa 102 - Remzi Kitabevi)
Aysel 
27 Haz 10:28, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

"Ama yine de bir toplumbilimci ve az çok yaşam deneyimi olan bir yazar olarak biliyorum ki, zaman, insanı da, insanın duygu ve düşüncelerini de değiştirir. "

Kızlarıma Mektuplar, Emre KongarKızlarıma Mektuplar, Emre Kongar
Jazz 
11 Eki 14:41, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Cennet de cehennem de insanın içindedir.
Cennet de cehennem de insanın içindedir.

Yaşamı taşınmaz bir yük gibi görenler, kendi ürettikleri bir cehennemde yaşar.

Yaşamı, gökkuşağı etkisi’nin mucizevi iklimi içinde bir armağan olarak algılayanlar ise, kendi cennetlerini bu dünyada inşa etmiş kişilerdir.

Kızlarıma Mektuplar, Emre Kongar (Sayfa 49 - Remzi Kitabevi)Kızlarıma Mektuplar, Emre Kongar (Sayfa 49 - Remzi Kitabevi)
Jazz 
11 Eki 15:07, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Mutluluğun Sırrı
Yaşam, sizin ilkelerinizle, karşımızdakilerin kimi zaman sizinkilerle çatışan ilkeleri arasında sürekli tercihlere zorlayabilir insanı.

İşte o zaman “vicdanınız” ile, “empati”niz arasında “doğru” dengeleri bulmanız belki de “mutluluğun sırrıdır”.

Kızlarıma Mektuplar, Emre Kongar (Sayfa 70 - Remzi Kitabevi)Kızlarıma Mektuplar, Emre Kongar (Sayfa 70 - Remzi Kitabevi)
4 /