Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni

7,6/10  (20 Oy) · 
50 okunma  · 
13 beğeni  · 
822 gösterim
Muazzez İlmiye Çığ, 1914 ylında Bursa'da doğdu. 1931'de İlkokul öğretmeni oldu ve Eskişehir'de 4,5 yıl öğretmen olarak çalıştı.

1936'da, yeni açılan Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'ne girdi. Fakültenin Sumeroloji Hititoloji ve Arkeoloji bölümlerindeki eğitimini 1940 yılında tamamlayan Çığ, İstanbul Arkeoloji Müzelerine Çiviyazıları uzmanı olarak atandı. Müzede bulunan Sumer, Akad, Hitit dillerinde yazılmış 74 bin çiviyazılı belge üzerinde 33 yıl çalıştıktan sonra emekli oldu.

Yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda bilimsel kitabı, makalesi yayımlandı. Muazzez İlmiye Çığ, Sumer kültürü üzerindeki çalışmalarını bugünde sürdürüyor.

Yazar bu kitapta, Sumer dini ve edebiyatından Yahudilik, Hrsitiyanlık ve Müslümanlığa; bu dinlerin kutsal kitaplarına ulaşan etkileri ve konuları, belgeleriyle ve karşılaştırmalı olarak sunulmaktadır.

Sumerliler, bu dinlerin çıkışından yüzlerce hatta binlerce yıl önce, siyasal yaşamlarını yitirmişlerdi. Ancak, Sumerliler, icat ettikleri ve istenileni yazacak biçimde geliştirdikleri yazılarıyla, Ortadoğu kavimlerini etkileri altına almışlar ve bu etki Batı dünyasına kadar uzanmıştır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2006
 • Sayfa Sayısı:
  88
 • ISBN:
  9789753431101
 • Yayınevi:
  Kaynak Yayınları
 • Kitabın Türü:
efla- 
13 Eki 13:41, Kitabı okudu, 2 günde

Gelenek, efsane, hikaye kaynaklı olanla ayetlerde olan birbirine boca edilerek varılmak istenen sonuca kestirmeden gitme çabası yansımış.
Ayetlerde çeviri hataları var. Sonuç çıkarmalar objektif değil.
Erişmek istediği sonuca götürecek yorumlar katılmış.
"Görüldüğü gibi, anlaşılacağı gibi" vb. şekilde başlayan bu yorumlar hiç katılmayarak okura bırakılsaydı daha başarılı bir çalışma çıkabilirdi.
Aradığı şey tam da bu tarz kitaplar olanlar için heyecan verebilir.

Döngüsel 
17 Eyl 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 9/10 puan

Kutsal kitapları eleştirmeye Sümerlerden başlıyor Muazzez İlmiye Çığ. Eleştiriye kapalı beyinlerin okumasını sakıncalı görüyorum, zira sinir sistemlerine zarar vermekten başka bir işe yaramayacağı açık.

İlker Uzun 
 10 Mar 00:56, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Sümerolog Muazzez İlmiye'nin Sümer kil tabletlerini çözümlemesi sonucu Kutsal kitapların asıl kaynaklarının sümer mitolojileri olduğunu ve bunu mitolojiler ve kutsal kitaplardaki bazi içeriklerle karşılaştırmalı olarak verdiği çok değerli bir kitaptır.

Burak CAN 
07 Oca 20:15, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 6/10 puan

Sümerlerin dini ile başlayan kitap daha sonrasında Sümerlerin yaptıkları bazı şeyleri Kuran-ı Kerim,Tevrat ve İncil'de ki veriler ile karşılaştırarak bir sonuca ulaşılmaya çalışılmış.Kaynak olarak kullanabileceğimiz kitap oldukça kısa ve bilgiler net.

Dursun Yener 
31 Ağu 19:05, Kitabı okudu, 2/10 puan

Sümerler hakkında bilgi edinmek için okudum, ancak objektif yorumlardan uzak, yazarın kişisel varsayımlarına yer verilmiş. Sümerler hakkında Vikipedia'da daha kapsamlı bilgi bulunabilir..

ibrahim yazkan 
21 Şub 2015, Kitabı okudu, 4/10 puan

Cumhuriyet Çınarının Kuran'a yönelik eleştirileri, Kuran'ı iyi incelemediğini gösteriyor.Üzücü.Bir çok yanlışını tespit ettim.Çok azda haklılık payı var.

Vedat Baysal 
03 Haz 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

Somut verilerden ziyade yoruma dayalı olmuş kitap. Sanki önce bir kanıya varılmış sonra ise bu ispata çalışılmış. Daha objektif olmasını beklerdim.