8,3/10  (358 Oy) · 
1.908 okunma  · 
288 beğeni  · 
6.642 gösterim
Denemeler, sadece bir çağın değil, çağların felsefe ve düşünce kitabı. Sadece dünyada değil ülkemizde son elli yıldır okuma ve düşünce dünyasına ağırlığını koyan, en çok bilinen ve paylaşılan felsefe çalışması.

Yayınevimizin III Klasikler dizisinde yayımlanan bu yeni çeviri ve baskının çok önemli bir özelliği var: Salvador Dali'nin kitaba özel desenlerini içeriyor. 1000 adet sınırlı olarak 1947 yılında New York'ta yapılan yeni bir Denemeler basımına ünlü ressam Salvador Dalí de yaptığı desenlerle katılmış, hepsi numaralı olan bu basımın bütün nüshaları da ressam tarafından imzalanmıştı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786055249243
 • Çeviri:
  Nuriye Yiğitler
 • Yayınevi:
  Kafe Kültür Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
 27 Tem 01:58, Kitabı okudu, 4 günde, Puan vermedi

Öncelikle, Michel De Montaigne'nin Denemeler adlı eserini alırken yayınevine mutlaka dikkat edin. Benim okuduğum bu eser Kitap & Cafe Serüven adlı yayınevinden çıkmış yazım hataları çok fazla ama en önemlisi yazı puntosu çok küçük okurken ciddi anlamda gözlere rahatsızlık veriyor.

Montaigne... felsefenin sorgulayan yazarı. Önce kendini sonra tüm hayat akışını sorgulayıp cevapları ile çelişki yaşayan yazar. Denemeler adlı eseri isminden anlaşılacağı üzere küçük denemeler ile dolu bir kitap. Denemeleri kısa kısa olsa da içeriklerini anlamaya başladığınızda çok uzun gelecek...

Başkalarından önce kendini eleştiren, her konuda bakış acısını geniş tutmaya çalışan, özellikle insanın kendi ile beraber dünya bakış acısını geliştirmeye çalışan yazar, bu eserinde Yunan Mitolojisinden fazlaca bahsediyor. Mitoloji üstatlarının söylediklerinin bir çoğunu kabul etmiyor. İnsanın kendi bilgeliğini, kendi gücünü keşfetmesini istiyor. Montaigne göre insan ruhu ile ve tüm yaratılmışlarla bütünleşmeli...

Savaşların, dayatmaların, zalimliğin karşısında duran yazar Denemeler adlı eserinde, insanın sürekli araştırmasını ve sürekli kendini yenilemesini istiyor. Evrenin kendini sürekli yenilediği gibi, insanında kendini yenilemesinin önemli olduğunu vurguluyor...

Montaigne kendi felsefesine göre, kuşkuculuğun; insanı evren karşısında boşluğu güvensizliğe düşürmek değil, tam tersi bilinçli olabilmesi açısından ne kadar önemli olduğunu savunmaktadır..

Ahlak konusunda ise insanın kibri yüzünden, hem kendini hem dünyayı bozduğunu öne sürmektedir.

Montaigne'nin bu kitabı kısaltılmış olan Denemeler eseridir. Sayın Hakan Beyin tavsiyesi üzerine mutlaka dört kitaptan oluşan asıl Denemeler adlı eseri de mutlaka okuyacağım, kendisine tavsiyesi için tekrar teşekkür ederim...

Felsefe ve edebiyatı bir arada tutan Montaigne'nin eserlerini sıkılmadan okuyacağınızı düşünüyorum...

Ezgi Sezgin 
14 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Büyük bir hevesle başladığım ve iyi ki okudum dediğim bir kitap.
Montaigne çeşitli konular hakkındaki düşüncelerini ve yorumlarını dile getirmiş.Bazı konularda kendi içinde çelişkiye düşmüş.Çoğu konuyu tarihten örneklerle pekiştirmiş.
Bir yandan bilgilendirirken bir yandan da düşüncelerini aktarmış.
Okuyun derim.

Nur Soylu 
07 Eki 13:50, Kitabı okudu, 10 günde, 8/10 puan

Montaigne demiş ki:Benim mesleğim,sanatim ,yaşamaktir.Bana hayatim duyduğum,gördüğümve yaşadiğim gibi anlatmami yasak edenler mimara da desinlerki, sen binalarda kendine göre değil başkasina göre, kendi bilginle değil başkasinin bilgisinden söz edeceksin...Felsefe icin okunmasi gereken bir kitapkitap...iyi okumalar..

Emre Ö. 
19 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

çok iyi bir kitap. Bir kere değil defalarca okunmalı. alıntı kısmına gelirsek alıntı ekleyecektim fakat eğer böyle bir işe kalkışırsam bütün kitabı buraya eklemek gerekecek :) çünkü bütün cümleleri altı çizilmelik bir kitap.şiddetle tavsiye ederim.ölmeden okuyun.içerisinde en sevdiğim söz ise şu oldu.

Benim bütün çabam kimseye muhtaç olmadan yaşamaktır..
İnsanlar hiçbir şeyimi almazlarsa,
Bana çok şey vermiş olurlar..
Hiçbir kötülük etmezlerse,
Yeterince iyilik yapmış sayılırlar..

Bu kitabı lisede edebiyat dersi için okumuştum. O günden beri de başucu kitabımdır. Felsefe kitaplarında genelde yazarın düşüncelerinin çoğuna katılmam ama bunu okurken her cümleyi onayladım neredeyse.Alıntı eklemek istediğimde bütün cümleleri yazmak istediğimi farkettim çünkü. Dört çocuğunu daha bebekken kaybeden ve amansız böbrek sancıları yüzünden 1571 yılında 38 yaşındayken şatosunun duvarları arasına çekilen Montaigne yirmi yıl süresince, binden fazla sayfalık “Denemeler” adlı eserini kaleme almıştır. Daha önce kitabı İskele Yayınları ndan okumuştum ama daha sonra İş Bankası Yayınları ndan okudum. Çeviri gerçekten çok önemli ve bu konuda en iyisi bence İş Bankası Yayınları.

KeMâL 
5 saat önce, Kitabı okudu, 10 günde, Beğendi, 10/10 puan

Nereden bilebilirsin ki bir kitabın daha seni bu denli etkileyeceğini. Kesinlikle ilk 10’uma girecek hatta ve hatta başımın üstünde duracak ve sıkıştığım zaman açıp hemen ders verecek bir eser. Övüldüğü kadar, söylediği kadar, tavsiye edildiği kadar var. Şunu unutmamak gerekir; kişilerin zevkleri değişebilir. Ah seni keşke önce okusaydım Montaigne…

Muhteşem zeka, beyin ve fikirler. Mükemmel felsefe ve deneyim. Nerede ne yapmalı ? Nasıl davranmalı ? Doğruları kendi düşünceleriyle, doğrularıyla ve tecrübeleriyle yazmış. Doğruyu çift taraflı gösterecek kadar dürüst.

Deneme türünde yazılmış eseri Sis Yayıncılık’tan okudum. Çevirisi gayet güzel. Kısa kısa bölümlerden oluşmakta. Konuları buraya yazamam ama aklınıza ne gelirse cevap bulabileceğiniz bir eser. Bölümlerin içerisinde bir çok; başka filozofların alıntıları var. Fikirlerini örneklerle açıklamış resmen.

Kitabın tamamı ders niteliğinde. O kadar çok alıntı var ki; kitabı baştan sona kadar alıntı yapabilirsiniz. Ruhun sadeliği, insanların dürüstlüğü, her şeyin kararında olmasını çok çok güzel özetlemiş. Bir bakıma kişisel gelişim kitabı olarak görebilirsiniz.

Yazılabilecek onca şey var ama inanın yazarak anlatmam zor. Gerçekten çok güzel bir eser. Mutlaka tavsiye ederim. Kesinlikle bu eseri kaçırmamalısınız.

Azize Akdemir 
 15 Nis 00:04, Kitabı okudu, 13 günde, Beğendi, Puan vermedi

Sanırım Dostoyevski ve Sait Faik'ten sonra beni düşünceleriyle sarsan, bakış açılarıyla, düşünceleriyle kaş kaldırtan :) üçüncü yazar oldu Montaigne.
"Montaigne'in düşünceleri yanlış ama güzel" demiş Malebranche. Bir kısım denemelerinde bu sözü bizzat doğruladım. Ne kadar şiddetle karşı çıksanız da okumaktan zevk aldığınız fikirler...
Fikirleriyle, hikâyeleriyle bir derya deniz adeta bu Montaigne ve ben bu denizde yüzmeyi çok sevdim.

Dara 
14 Nis 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Bazen, kendinizle aynı fikirlere sahip birilerini ararsınız. Sizin ilginizi çeken, değiştirilmesi gereken o kadar katı gerçek vardır ancak günümüz toplumu kafasını toprağa gömmekten buna düşünecek zaman ayırmazlar hatta umurlarında olmaz bile. Her ne kadar yazarın santranç ile ilgili düşüncelerini mantıklı olması için yeterli bulmasam da, fikirlerine kesinlikle saygı duyulması gereken bi adam.

Ensar. 
 30 Tem 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

aslında hiç de kötü bi kitap sayılmaz ama benim gibi durgun kitapları sevmeyen kişiler için pek de çabuk biteceğini düşünmüyorum...ama yine de içinde bazen ilgi çekici şeyler olabiliyor .. bazen çok güzel sözler karşınıza çıkıyor..bazen anllattığı kısacık hikayelerle düşündürüyor...kısaca aksiyon polisiyeciler biraz sıkılacaktır ama diğer türlü okunur gibi duruyor.. okunurmu okunamaz mı kararsız kaldım açıkçası...

2-2,5 AY SONRA DİPNOT: okuduğum kısa versiyondan sonra uzun olanını bulunca yukarda yazdiklarima rağmen yeniden başlayıp daha dikkatli okuyup bitirdigim kitaptır.

DİPNOT'TAN SAATLER SONRA: kitapta en begendigim kısmı buraya da yazmak istedim:

"ey dostlarım... Dünyada dost yoktur..."
ARİSTO


5-6 AY SONRA BİR DAHA DİPNOT: dayanamadım, bir daha okudum. Ve bir arkadaşıma önerdim. Ama arkadaşım kitabın eski basın olmasına, çeviriyi övmeme ve 3 kere okumama dayanarak "bu kitap benimdir" dedi ve aldı.

2-3 AY DAHA SONRA: arkadaşım kitabı okudu ve "bu kitabı bir daha hiç göremeyeceksin. O artık tamamıyla benim." diyerek, bu kez kitabı kesin olarak almış oldu.

Okan Kuzu 
 25 Kas 14:14, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Denemeler, şüphesiz ki Dünya Edebiyatı'nın en önemli eserlerinden biridir. Ben yine bu eseri de okuması zor bir kitap olarak değerlendiriyorum. Edebiyat, kitap konusunda birikimli insanların okuyabileceğini, okuduğunu anlayabileceği bir eser bence. Naçizane, bende okurken biraz zorlandım diyebilirim. Ve bu kitap için de acele edilmeden, sindire sindire okunmasını tavsiye ediyorum.
Hayatınızın belli dönemlerinde yeniden, tekrar tekrar okumakta fayda var. Bir sonraki okumam ne zaman olur bilemiyorum ama daha çok kez okuyacağıma eminim.

5 /

Kitaptan 427 Alıntı

Bir amaca bağlanmayan ruh, yolunu kaybeder; çünkü, her yerde olmak hiçbir yerde olmamaktır.

Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 55)Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 55)
Nurhan Işkın 
23 Tem 15:42, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Her yerde olan hiçbir yerde değildir. (Martialis )

Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 10 - Kitap & Cafe Serüven)Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 10 - Kitap & Cafe Serüven)

Fatihlerin en zalimi olan Selim üstüne yazılanları okurken çok şaşırdım. Mısır'ı aldığında Şam şehrini bolluk ve güzellikle saran eşsiz bahçelere askerlerinden hiçbirinin eli değmemiş, hem de kapıları kapalı değil açık olduğu halde.

Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 254)Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 254)
Ezgi Sezgin 
14 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Bir hareketin getirdiği yarara bakarak karar vermek bu hareketin dürüst ve güzel bir hareket olduğunu ispat etmez.

Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 225)Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 225)

Onunla her şeyi paylaşmak zevkinden yoksun kalınca,
Hiçbir zevki tatmamaya karar verdim.

Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 27 - Terentius)Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 27 - Terentius)
KeMâL 
13 saat önce, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Adamsın Montaigne. Ağzına sağlık.
İnsan yaşamı denen yolculukta benim bulduğum en iyi destek kitaplardır ve ondan yoksun insana acırım.

Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 149 - Sis Yayınları)Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 149 - Sis Yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber

İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap!
İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap! Edebiyatımızın usta ismi Feridun Andaç, “İlkgençlik çağında birinin iki şeye ihtiyacı var: iyi kitap/yazar ve sinema. Onu duygu yolculuğuna çıkarıp gezindirebilecek ve düşüncelere salacak kitaplar ve filmlerle buluşması, o yaş döneminde bunları okuyup izlemesi eminim ki yaşama çizgisinin belirlenmesinde etkileyici olacaktır.” diyor. Aşağıda, Edebiyat Haber okurları için seçtiği on kitabı bulabilirsiniz.