İki Şehrin Hikâyesi

8,4/10  (387 Oy) · 
1.676 okunma  · 
328 beğeni  · 
17.830 gösterim
Dünya edebiyatının en önemli klasik yapıtlarından biri olan İki Şehrin Hikâyesi, Paris ve Londra arasında gelişen olay kurgusuyla, tarihin en hareketli anlarından birinin, Fransız Devrimi'nin ekseni etrafında biçimlenir. Edebiyat dünyasının "Dickens'ın en büyük tarihî romanı" olarak, yazarın kendisinin ise "Yazdığım en iyi hikâye" diye tanımladıkları yapıt, Fransız Devrimi ile Terör Dönemi kargaşasında yaşamak zorunda kalan bir grup insanın özel yaşamlarını aktarırken, dönemin acımasız toplumsal koşullarını da irdeler.

Hapsedildiği Bastille zindanından kurtarılan Doktor Manette ile iş işten geçmeden İngiltere'ye göndermiş olduğu kızının on sekiz yıl sonra buluşmaları ve Londra'da yeni bir yaşam kurmaları; sevgi, dostluk, özveriyle örülmüş bu yaşamın Paris'te gelişen devrim dalgasının haberleriyle gölgelenişi, iki şehri yansıtıyor okuyucuya. Paris'teki karanlık günlerin karşısında Londra'daki aydınlık ve dingin günler yer alıyor. Ancak her iki şehir de karanlığın içinde umudu, aydınlığın içinde hüznü taşıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9789750713392
 • Orijinal Adı:
  A Tale Of Two Cities
 • Çeviri:
  Meram Arvas
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dara 
06 Eyl 2015, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 10/10 puan

Arkadaşlar bu kitabı okuyun, okuyun, ben de bir kez daha okuyacağım.
1789 Fransız İhtilali, halkın yıllarca boyun eğdiği kralın kafasını alıp sokaklarda dolaşması, soylu sınıfının düşüşü, giyotinin masum canları bile acımasızca götürüşü, 1.Cumhuriyet'in ilanı, halkın kana susamışlığı ve intikam...
İntikam çok daha ağır basıyor. Zamanında soylu sınıfının geniş kısmının zerre değer vermediği aşağı tabaka dizginleri ele alıyor ve döktükleri her damla kanın fazlasını istiyor. Yıllarca açlıkla mücadele eden, köle durumuna düşüren sisteme karşı çıkan halk, cahilliği yüzünden sesi en çok çıkanı destekliyor, mahkemeler artık kim daha çok zenginse değil, kim daha çok bağırıyorsa onu haklı çıkarıyor. Halk cahil, o yüzden suçsuz insanlar da giyotine gönderiliyor, ama halkı cahil bırakan da onu açlığa terk eden de kralın soytarıları ve kral, kendi idamlarında kendi parmakları var.
Roman, masum olmasına rağmen, ailesinden kalan soylu ünvanı yüzünden idama mahkum edilen, ilkinde haklı bulunan ama intikam için tekrar mahkemeye çıkarılan Charles Darnay, ona tıpatıp benzeyen, hayatın sillesini yemiş, oldukça zeki, hak etmediğini düşündüğü duyguları yoksayan, bunun içindir ki duygusuz sanılan Sydey Carton üzerine kurulmuş. Bu iki gencin sevdiği masum bir genç kız da hikayeyi tamamlıyor.
Kitabın sonlarına doğru Sydney Carton'un tavrı, hüznü hala aklımda, onu unutamam.
Kitap olağanüstü, ilk elli sayfa konuya girmeye zorlanabilirsiniz ama devam etmeye değer. Charles Dickens beni derinden etkiledi, ne desem az gibi geliyor. O yüzden topu size bırakıyorum :)

kitap hakkında yorum yapma fikrini ne çok beğenmişim yorumların vesile olup bu kitabı erteletmeden okumamdan anladım. Fransız ihtilali hakkında bilgi sahibi olmak istedim ayrıca ekmek yoksa pasta yiyin diyen Marie Antoinette den daha ağır bir fransız ihtilali meşhur sözü yani açlıktan ölen halkına ot yiyin diyen joseph faulon'u öğrenmiş oldum. http://en.wikipedia.org/...Foullon_de_Dou%C3%A9 evet olaylar birbirine gerçekten şahane bağlantılı ;)

Eren BİÇER 
28 Ağu 2015, Kitabı okudu, 29 günde, 8/10 puan

Paris; bunalımlar şehri, ihtilale gebe yoksulluktan bunalmış bir şehir.
Londra; huzurun, paranın, saygınlığın bulunduğu güvenli liman.
Bu iki şehir arasında hayatları geçen üç önemli karakter: Doktor Manette, kızı Lucie Manette ve Lucie'nin aşkı Charles Darnay.
Fransız İhtilali'nin yıkıcılığını anlatan, ihtilal adı altında yok edilen hayatların dile getirildiği bir eser.
Kitap oldukça sürükleyi ve kahramanlar insanı gerçekten şaşırtıyor. Özellikle yardımcı kahraman Sydney Carton'ın kitabın sonlarına doğru üstlendiği rol okuru gerçekten üzüyor.

Charlie 
29 Tem 13:07, Kitabı okudu, 10 günde, Puan vermedi

Aslında okuması güzel bir kitap başta insan sıkılıyor ama okudukça okuyası geliyorr. Konuları önemli gelişmeler sağlıcak sizde okumanızı tavsiye ederimederim. Ne kadar anlatsamda anlatılmaz yaşanılır bi kitap deriz ya iste öyleydi. :)

nazey 
27 Eyl 17:57, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 9/10 puan

Kitap, klasiklerden olsada sürükleyici. Kitabı kitle psikolojisi okuduktan sonra okuduğumdan Le Bon ve Freudun kitle psikolojisinde değindiği bir çok konuda örnek içeriyor. Bir kere Fransız İhtilalinin derslerde anlatıldığı gibi gökten düşmeğini gösteriyor. Grubun bir akıma kapıldığında mantığını yitirdiği, sonucun iyi bile olsa masum kişilerin harcandığını gösteriyor. İntikam insanın ruhuna işlediği ve kötülüğü nr kadar ilerlettiğini de gösteriyor.

esra soylu 
20 Eyl 21:39, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 10/10 puan

Tek kelime ile muhteşem bir kitap. Uzun zamandır kitaplığımın bir köşesinde duruyordu. Sonunda okumaya karar verdim.
Yazar Fransız ihtilalinin bambaşka bir yüzünü gösteriyor bize. Fransız ihtilalinin aslında tarih kitaplarında okuduğumuz gibi değilde tam bir vahşet olduğunu görüyoruz burada.
Kısaca özetlemek gerekirse; Halkın soylulara beslediği kin hergün daha da artar ve en sonunda büyük bir patlak verir ve Halk hergün yüzlerce soyluyu idam etmeye , parçalayarak öldürmeye başlar.
Bu olayların içinde 2 aşık fransızın - biri soylu - yaşadığı muhteşem aşkı konu alıyor. İlk başlarda sıkıcı gelsede sonradan elinizden bırakamayacağınız bir kitap. Okumanız dileğiyle. :))

Veeeeeeeeeeeee ; 1000kitap'ın bana armağanlarından biri daha okuduğum yorumlar ve popülaritesi nedeniyle hemen edinip okumak gerekti ve bende hiç bekletmeden okudum ;
Kitap Fransız ihtimali dönemindeki Fransa ve İngiltere şehirlerinde geçen bir hikayeden bahsediliyor
Charles Darnay eski bir Fransız aristokrattır ve bu aileyle bağları olan herkes giyotini boylayacaktır ... Therese Defarge: Tek amacı aristokratlardan intikam almak olan, acımasız bir kadındır , gerçekten çok acımasız bir kadın fakat aile kavramı ve aileyi kaybetmek , milliyetçilik duygusu insanı bu hala getirebilir sanırım bir de ; örgü ören herkesin ilmek saymadığı gerçeği asdfasdfad :) :) :)
Ama gerçekten sonu bir kitaba yakışır bir son ; KESİNLİKLE KÜTÜPHANENİZDE BULUNMALI KESİNLİKLE

Fadime YeŞİl 
30 Eki 2015, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 9/10 puan

Kitaptaki kelime hatalarını görmezden gelirsek ki bu sonuna doğru azalıyor gerçekten muhteşem bir kitap. Başlarda karakterler ve konular kopuk olduğu için kitap sarmayabilir.Ama karakterler biraraya geldiğinde tabiri caizse ihtilal başladığında kitabı elinizden bırakamiyorsunuz. Hey gidi Fransa Fransa da kolay Fransa olmamış hani. Tavsiye ederim iyi okumalar.

kitapkurdu 
20 Ağu 07:45, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bir arkadaşla beraber başlıyoruz okumaya konusu okuyunca almam gerektiğini düşündüm kitapfuarında görünce hemen kaptım .büyük umutlar sonra yazarin ikinci kitabı okumaya başlayalalım

Berk Liman 
27 Tem 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kesinlikle dünya edebiyatının en önemli eserlerinden biri İki Şehrin Hikayesi .en sevdiğim dünya klasikleri arasında.Hakiki kitapseverlerin raflarında mutlaka bulunması şart bir eser.

Kitaptan 144 Alıntı

Sadettin TANIK 
31 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Yaşayabilmek için her şey vardı önümüzde ve yaşayabilmek için önümüzde hiçbir şey yoktu.

İki Şehrin Hikâyesi, Charles Dickensİki Şehrin Hikâyesi, Charles Dickens

Evet bu böyle, Charles... İnsanlar bazen karşılarındakine kalben uzak oldukları için anlamakta güçlük çekerler. Bazen her ne kadar karşımızdakine yakın olsak bile

İki Şehrin Hikâyesi, Charles Dickens (Sayfa 85)İki Şehrin Hikâyesi, Charles Dickens (Sayfa 85)
Sadettin TANIK 
02 Oca 12:56, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Çocukluğundan beri, kızgın kumların üzerine çıplak ayakla basmanın ne anlama geldiğini biliyordu.

İki Şehrin Hikâyesi, Charles Dickensİki Şehrin Hikâyesi, Charles Dickens
Buket 
18 Eyl 13:32, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Cumhuriyet her şeyden üstündür ve halkın çıkarları her şeyden önemlidir.

İki Şehrin Hikâyesi, Charles Dickens (Sayfa 260 - Güçlü Yayımcılık)İki Şehrin Hikâyesi, Charles Dickens (Sayfa 260 - Güçlü Yayımcılık)

İnsan resimden anlamayan birinin tabloları eleştirmesine kızmaz veya müzikten hoşlanmayan birinin eleştirileri onu alakadar etmez.

İki Şehrin Hikâyesi, Charles Dickens (Sayfa 89)İki Şehrin Hikâyesi, Charles Dickens (Sayfa 89)
Buket 
18 Eyl 03:33, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Ve giyotin hâlâ doymamıştı, giyotin kana hâlâ öylesi açtı.

İki Şehrin Hikâyesi, Charles Dickens (Sayfa 243 - Güçlü Yayımcılık)İki Şehrin Hikâyesi, Charles Dickens (Sayfa 243 - Güçlü Yayımcılık)

Bazen burada yalnız başıma oturup bir şeyler düşünürüm, korkunç şeyler, endişelendirir beni.
-bizimle paylaşsanıza-
Size korkunç geleceğini sanmam, yalnızca komik gelecektir. Bu tür şeyler yalnız hayal edilince etkili olur, anlatınca etkisini yitirir.

İki Şehrin Hikâyesi, Charles Dickens (Sayfa 70)İki Şehrin Hikâyesi, Charles Dickens (Sayfa 70)

''Senin yalvarmalarının etkisi var mı acaba ? Ha ? Söyle bana, bir değeri var mı ? Duaların kaç para eder ?''
''Bu dualar benim kalbimden geliyor Jerry. Değerleri burada.''

İki Şehrin Hikâyesi, Charles Dickensİki Şehrin Hikâyesi, Charles Dickens

Kitapla ilgili 3 Haber

Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar Dünyada bugüne kadar birçok kitap yayımlandı. Bunlardan birçoğu filme uyarlandı, tiyatro oyunu olarak sahnelendi ya da çeşitli ürünlere çevrilerek edebiyatseverlere sunuldu. Bizde en çok tercih edilen 20 kitaptan oluşan bir liste hazırladık…
Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi
Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi Bazı romanları elimize aldığımızda, daha kapağını açtığımız anda, ilk cümleleri okurken biri sarıp sarmalamaya başlar. Bazılarında ise 50. sayfaya geldiğimiz halde okumakta zorlanırız. Özellikle sıradışı girişler bizi daha çok etkisi altına alır. Ve elbette romanı okuyup tamamadıktan sonra ilk sayfaya dönme isteği uyandıran romanlar.