Martı

7,4/10  (40 Oy) · 
153 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.703 gösterim
Bir amatör tiyatro gösterisi için yapıldığı belli derme çatma bir sahne. Sorin çiftliği bahçesinin bir bölümü. Göle doğru iki tarafı ağaçlıklı geniş bir yol. Sahne, gölün görüntüsünü engellemektedir. Sahnenin her iki yanı da fundalık. Birkaç sandalye ve küçük masa.

Akşam, amatör tiyatro gösterisi için hazırlanmış sahnenin henüz açılmamış perdenin arkasında çekiç ve örs sesleri arasında çalışmaktadır. Yürüyüşten dönen Maşa ile Medvedenko soldan gelirler.

Medvedenko: Siz neden her zamna karalar giyersiniz?

Maşa: Hayatımın yasını tutuyorum. Mutsuzum.
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  94
 • ISBN:
  9786053321262
 • Orijinal Adı:
  Чайка
 • Çeviri:
  Ataol Behramoğlu
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Necmiye 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Sorin'in çiftiğinde,bahçede düzenlenecek olan,amatör tiyatro oyunu için toplanmışlardır.Oyunu treplev yazmıştır,oyuncuda tiyatro sanatçısı olmaya meraklı nina'dır.Ama eski ve bir zamanlar ünlü bir oyuncu olan annesi Arkadina,oyunla alay etmiş,treplev'i küçümsemiştir,oyun yarım kalır.Yazar olmayı çok isteyen ve başarısız olan treplev,ninaya olan aşkına da karşılık alamamaktadır,bu durum onu bunalıma itmektedir.Bir gün göl kenarında avladığı martıyı nina'ya verirken kendisini de birgün bu martı gibi vuracağını söyler.Nina Akardina'yla ilişkisi olan yazar Trigorin'e aşıkdır ve bu düşüncesini ona açar,tiyatrocu olmak için gittiği Moskova'da evlenirler,çocuğu olur ama ölür,tiyatrocu olarak da hayal ettiği başarıyı elde edememiştir,bir süre sonra Trigorin'den ayrılır.Trepley sürekli nina'yı takip etmiştir ama o da umduğunu bulamamış bunalım içindedir.Bu umutsuz aşkının onunda Nina'ya söylediğini de yapmıştır sonunda...................

KeMâL 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Çehov'un okunması gereken eserlerinden biri diye başladım. Tabi tiyatro okumaya da devam edeyim bir yandan diye; sadece Moliere ile kalmamak için ama okuduğumdan birşey anlamadım. Diğer yorumlara bakılırsa başka isimler de bu kitabı pek benimsememiş. İçerisindeki güzel alıntıları çıkarırsak çok birşey kalmayacak gibi. Ha yine de kısa bir eser. Yazarın dili akıcı.

Eğer tiyatro okumak isterseniz başka kitaptan başlayabilirsiniz yada Çehov'un başka eserlerinden. Ben bu eseri çok sevmedim maalesef. Belki yayınevinden kaynaklı olabilir...

enver alpaslan 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 4/10 puan

açıkçası ben kitabı beğenmedin konusu beni sarmadı.yarıda bırakmayı düşündüm ama sonu merak ettim.macera ve bilim kurgu kitaplarından hoşlananlara hiç ama hiç tavsiye etmem

mehmet ali aslan 
03 Oca 22:11 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Kitabın yarısına geldigimde acayip sıkılmıştım sonra farkettim ki adı martı olan almak istediğimden farklı bir kitabı almışım . Tiyatro türünde eser okuyadığımdan olacak okurken çok sıkıldım kısa olduğu için bitirdim yarıda bırakmak çok kere geçti içimden bana farklı geldi . Umarım kimse benim gibi yanlış kitabı almaz :)

vurkan i 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çehov bu kitabında ana karakteri üzerinden kitabında tiyatroya yeni bir soluk getirmek istiyor.Alışılagelen herkesin kanıksayıp beğendiği yöntemler yerine yeni bir duyuş yeni bir söyleyiş getirmek istiyor.

Kitaptan 52 Alıntı

KeMâL 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yazmak
Herkes isteğine ve becerisine göre yazmakta özgürdür.

Martı, Anton Çehov (Sayfa 29 - Birleşik Tomurcuk)Martı, Anton Çehov (Sayfa 29 - Birleşik Tomurcuk)
DERUN-İ KİTAP 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ah bilseydin! Her şeyimi yitirdim! Beni sevmiyor, yazamaz oldum artık, tüm umutlarım yok oldu...

Martı, Anton Çehov (Sayfa 23)Martı, Anton Çehov (Sayfa 23)
KeMâL 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Para
Para... Ne önemi var paranın! İnsan yoksulken de mutlu olabilir.

Martı, Anton ÇehovMartı, Anton Çehov
KeMâL 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İçimdeki bir gücün gelişip büyüdüğünü hissediyorum git gide... Kostya, yazmışız, ya da sahnede oynamışız, fark etmez, anlıyorum ki bizim bu işlerde başta gelen şey, parıltı, şöhret filan gibi benim hayal ettiğim o şeyler değil, sabredebilme yeteneğidir... Kaderine katlanmasını bil ve inançlı ol.. İnanıyorum ben ve o kadar çok acı çekmiyorum şimdi... Bir görevim, bir amacım olduğunu düşündüğümde, hayattan korkmuyorum..

Martı, Anton ÇehovMartı, Anton Çehov
KeMâL 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Sanatçılık
Siz, tutucular, sanat alanında su başlarını tutmuşsunuz bir kere, kendi dışınızdakilere yaşama hakkı tanımıyorsunuz. Sadece kendi yaptıklarınızı kurala uygun ve gerçek sayıyorsunuz! Sanatçı saymıyorum sizi!

Martı, Anton Çehov (Sayfa 77 - Birleşik Tomurcuk)Martı, Anton Çehov (Sayfa 77 - Birleşik Tomurcuk)
KeMâL 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Temiz bir yürekten kopan bu çağrıda neden bir keder çınıltısı duydum, neden acıyla burkuldu yüreğim?.. Eğer bir gün hayatım sana gerekecek olursa gel ve al onu.

Martı, Anton Çehov (Sayfa 79 - Birleşik Tomurcuk)Martı, Anton Çehov (Sayfa 79 - Birleşik Tomurcuk)

Kitapla ilgili 1 Haber