Monte Kristo Kontu

8,8/10  (253 Oy) · 
1.180 okunma  · 
217 beğeni  · 
8.372 gösterim
Dumas klasik romanın kilometre taşlarından biri olan bu yapıtında, Doğu’ya, klasik mitolojiye ve insan psikolojisine duyduğu tutkulu ilgiyi coşkun bir anlatıda, ustalıklı diliyle harmanlıyor.

“Dumas kitlelerin tutkularını paylaşmayı ve doyurmayı diğer tüm romancılardan iyi başarıyordu. Onlar gibi otoriteye, adalete ve serüvene bayılıyor; onlar gibi insanlığı kahramanlar ve alçaklar olarak ikiye ayırıyordu... Bir öyküyü başka kimsenin anlatamayacağı biçimde anlatmayı biliyor; onun kaleminin gölgesinde en yavan anlatı bile bir destan görünümüne bürünüyordu.”

André Maurois

Dumas bir sanat zirvesiydi... Hiç kimse Dumas’nın romanları ve oyunlarIndan daha iyisini yapamadı, yapmadı ya da yapamayacak.”

George Bernard Shaw
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2010
 • Sayfa Sayısı:
  1056
 • ISBN:
  9786053750666
 • Çeviri:
  Aysen Altınel
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
murat çelik 
19 Eyl 02:10, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 10/10 puan

Şimdiye kadar okuduğum en kısa soluklu ve enguzel kitap dersem belkide yanilmam.Askin,acimasizligin,intikamin dibine vurduğu bir hayat hikayesi.Bir polisiye romanı gibi fazlaca surprize açık ve karakterlerin birbiriyle olan çok farklı kesişmeleri beni fazlasıyla sasirtip hayran bıraktı.


Mösyö morrelin Firavun adlı gemisinin 2.kaptani olan dantes yolculuk sırasında hastalanip ölum doseginde olan 1.kaptanin vasiyetini yerine getirerek elbe adasında sürgün cezası çeken Napolyon a bir paket vermesi için Mareşal le gorusmesini Ister.

Dantes bu görüşmeden sonra Mareşal dan bir mektup alarak krallığın bulunduğu marsilyadaki napolyonun önemli bir destekcisine verecektir.

Gemi yolculuğunu tamamladıktan sonra sevdiği kadın Mercedes ve babasını görmek üzere gemi sahibinden uzun süreli bir izin ister.
Bu süreçte mercedesle evlenme planları kuran dantes geminin 1.kaptanligina yukselmesinin ihtimali yükselir ve düşmanları cogalmaktadir.
Kötü bir komplonun içinde savcı tarafından soylu suclularin bulunduğu bir adaki Şatoda ölünceye dek mahkum edilir.Orada kendini defalarca öldürme planları yapsa da yaşamı için pes etmez birgün tekrar oradan çıkma umudu ve kendisini komploya dusurenlerden intikam alma umuduyla hergün Tanrıya yalvarir ve yemin eder.

Bekir İstanbul 
06 Kas 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bir ihanetin ve bir intikamın kaneviçe gibi ince ince örülmüş, olaylarla dolu sayfaların su gibi akıp gittiği bir dünya klasiği. Okuması kolay ama zevkli bir kitap. Hani bazı güzel şeylere "roman tadında" derler ya işte o tadı alacağınız türden.

Esma Ünal 
 13 Şub 19:52, Kitabı okudu, 8 günde, Puan vermedi

Enfes bir kitap. Şimdiye kadar nasıl okumadım şaşırdım. Olay bir çok ülkede geçmekte ama genel itibari ile ağırlıklı olarak Fransa'da geçiyor.
Ana karektelerimiz elbetteki kitaba ismini veren İngiliz Monte Kristo Kontu ve yakın dostları.
Roman insanlardan çalınan değerli şeylerin bedellerinin nasıl ödetilebileceğini Edmond Dantes 'in intikam yöntemleriyle gözler önüne seriyor. Dantes muhteşem bir adam ve onu yaşama bağlayan intikamdır. Çevresinde gerçekten değer verdigi insanlar vardır ama onu başarılı bir denizci, genç yaşta bilgili bir kişi, akıllı, çalışkan ama her başarılı insanı çekemeyen insanlar vardır. Elbette Dantes'i de çekemeyen ve arkasından kuyu kazan insanlar var. Dantes'i mahkumiyetine neden olan bir takım entrikalar çevirirler ancak dedigim gibi Dantes'i bütün bunlara rağmen ayakta tutan intikam yeminidir. Dantes nasıl intikam alacaktır? Düşmanlarını cezalandırıp dostlarını nasıl ödüllendirecektir?Dantes'e Tanrı büyük bir ödül verir ve şimdiki düşmanlarından bile çok daha zengin olarak intikam için dönecektir. Her sayfasında intikam için hazırlanmış olaylar ve şaşırtacak sonlar. Okuyun kesinlikle ve öğrenin...
(Türkiye hakkında da dönem ve meşhur Türk halılarından bahsedilmiş kitapta.)

Bahar Karaman 
 28 Ağu 13:55, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Monte Kristo Kontu, Dumas' ın en iyi kitabı bence. Kitap haksız yere arkadaşlarının ihaneti sonucu hapise giren Edmond Dantes' in intikam hikayesi. Edmond Dantes beni Raskalnikov' dan sonra en çok etkileyen kitap karakteri.Düşmanlarının evine dost olarak girip tek lokmalarını yiyip içmemesi çok etkileyici.Zekasına,sabrına,azmine, mücadele etmekten hiç vazgeçmeyen güçlü karakterine hayran kalıyorsunuz. Bu kitap sayesinde limon suyuyla yazılan yazının sadece ateş ışığında görülebileceğini öğrendim. Herkese tavsiye ederim

B.K.C 
08 Haz 19:57, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Gösterilen iyi niyetin ve verilen tavizin yıktığı bir adamın büründüğü tutku dolu kişiliğin gizlendiği yegane roman. Satır satır bu adamın içindeki intikam ateşiyle kavrulacak, öfkesini öfkeniz, intikamını intikamınız olarak göreceksiniz ve hissedeceksiniz.

ZEYNEP BULAN YAZICI 
 27 May 00:04, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İnsana ait belki de en hasas duygu olan intikam mevzuunda kalem oynatmak cesaret işi gibi geliyor. Özellikle intikamı kurgulamak çok daha zor gibi. Zira kişi meşru gördüğü bir konuda, toplumsal kabulün ve idari yasaların hepsine karşı gelebilir. Temeline haksızlığa uğradığına dair duyguyu yerleştirmek ve savaşacak cesareti bulmak meşakkatlidir. İntikam alan kişi, kendisine haksızlık yapmış olandan intikam alırken, toplumsal algının değişmesine neden olabileceği gibi; aynı zamanda yasaların, belki de sistemin değişmesine de ön ayak olabilir. Kısacası intikam günlük hayatta, mağdura verilen acıyla sınırlandırılarak, daraltılır. Yani eylem toplumsal algının bir bölümünün dahi kırılmasına neden olabildi veya olabilecek idiyse, intikamdan ; mağdura acı ve ızdırap vermiş ise kan gütmeden veya karşılık vermeden bahsedilir.
Monte Cristo Kontu intikam denilen duygunun en başarılı anlatıldığı romanlardan biridir ve tahtını hala başka kitaba bırakmak gibi bir niyeti yok kanısındayım. Haksızlığın mağduru zavallı kahramanın, Kontluk denilen idari yapıyı tabandan gelerek tarumar edişi ve Kontların, danışıklı kurdukları adalet sisteminin çöküşünü mutlulukla okuyorsunuz.

Kitap Yızldızı 
 19 Eyl 21:34, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Hayatımın kitabı böyle bir kitapı Dumas nasıl yazmış anlamıyorum sanki böyle bir şeyi yaşamış bence çok güzel konulara değinmiş saflığın temizliğin insanlar tarafından nasıl karşılandığını göstermiş ama yine onlara hak ettikleri değeri uslubuyla ders vermeyi göstermiş hak edene hakkını vermek lazım her kese tavsiye ederim keyifli okumalar Türkiye ...

Youcin 
22 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

bir kaç kez okuduğum bir kitaptır. en sevdiğim kitaptır da aynı zamanda. ihanetin, kıskançlığın, intikam duygusunun, adaletin, sevginin, aşkın ve dönemin fransız politikasının iç içe işlendiği mükemmel bir eserdir. bazı hikaye ve romanlarda karakterleri benimsemek için kendimizi o karakterin yerine koyup okuruz ve düşünürüz, işte bu kitabı okurken hiçbir karakterin yerine geçme ihtiyacı duymayacak, dışardan tüm sahneleri izler gibi okuyacaksınız. saf ve dünyanın çirkinliklerinden bir haber denizci edmond'un, sevdikleriyle geçirmeyi hayal ettiği bir ömrü düşlerken ve eline hayatının güzelleşmesi yönünde fırsatlar geçmişken, kendini şato dif hapishanesinde bulması ve adaleti beklemesiyle serüven başlıyor okuyucu için. ihaneti hüzne, hüznü maceraya macerayı adalete, adaleti mutluluğa ve mutluluğu da sevdiklerinizin yanınızda olmasına bağlayan eser, bir çok duyguyu aynı anda yaşatacaktır sizlere. okuyun, okutturun.

Tom Jones 
21 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bu kitap benim okuduğum ilk kitap olması nedeniyle bende özel bir yere sahip :) orta ikideydim sanırım..sadelestirilmis versiyonunu okudum..sonra ilk firsatta tam basımını aldım..güzel bir hikaya..heyecanlı , hüzünlü..kısaca harika bir eser..

Hasan Akgün 
20 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

kitap insanın hayal gücünü çok zorluyor.Kitap hiç bitmesin istedim bir yandanda bir an önce bitsinde sonunu öğreneyim istedim bu yüzden heyecanla okuyacağınızı tavsiye ediyorum insana çok şey katabilecek bir kitap.

4 /

Kitaptan 58 Alıntı

Sadettin TANIK 
06 Eki 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Her meyvenin bir kurdu olduğu gibi, her insanın da yüreğinin derinliklerini kemiren bir tutku vardır

Monte Kristo Kontu, Alexandre DumasMonte Kristo Kontu, Alexandre Dumas
Vedat Geçit 
22 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

- Sana paha biçilmez bir teklifim var.
+ Özgürlüğüm mü?
- Hayır, özgürlüğün senden alınabilir. Ben sana bilgi vaadediyorum.

Monte Kristo Kontu, Alexandre DumasMonte Kristo Kontu, Alexandre Dumas
Ali Yalçın 
08 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"İnsan zekâsının içine gizlenmiş bazı gizemli hazineleri açığa çıkarmak için mutsuzluk gerek; barutu patlatmak için basınç gerek."

Monte Kristo Kontu, Alexandre Dumas (Sayfa 121)Monte Kristo Kontu, Alexandre Dumas (Sayfa 121)
Aysel 
20 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Ölmek mi? Hayır! Hayır! Eğer kendimi öldüreceksem neden bugüne kadar yaşadım ve bu kadar acı çektim? Hayır. Yaşamak, sonuna kadar mücadele etmek istiyorum. Ölmeden önce düşmanlarımı cezalandırmalı, dostlarımı ödüllendirmeliyim.

Monte Kristo Kontu, Alexandre DumasMonte Kristo Kontu, Alexandre Dumas
Ali Yalçın 
08 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Dünyanın bir salon olduğunu, oradan kibarca ve dürüst bir biçimde, yani selam vererek ve kumar borçlarını ödeyerek çıkmak gerektiğini biliyorum."

Monte Kristo Kontu, Alexandre Dumas (Sayfa 745)Monte Kristo Kontu, Alexandre Dumas (Sayfa 745)
Pınar 
17 Mar 13:52, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"...Bir kalem ve birazda mürekkep, kullanmasını bilen için bir depo patlayıcıdan daha iyi iş görür."

Monte Kristo Kontu, Alexandre DumasMonte Kristo Kontu, Alexandre Dumas