Yüzbaşının Kızı Aşk,Ateşin Ve Gözyaşının Diliyle Konuşur.

7,8/10  (175 Oy) · 
888 okunma  · 
116 beğeni  · 
4.382 gösterim
Aşk, Ateşin Ve Gözyaşının Diliyle Konuşur

Soylu bir ailenin tek erkek evladı olan Pyotr Andreyeviç babasının isteği üzerine subay olarak orduya yazılır. Ülkenin uzak bir köşesindeki kalede görev yapmaya başlar. Askerliği boyunca, yüzbaşının kızına duyduğu aşk ile ülkeyi kasıp kavuran köylü ayaklanmasında yerine getirmesi gereken görevler arasında çatışma yaşar. O, bu çatışmada hiçbir zaman cesaret ve onurun bayrağını yere düşürmeyecektir. Savaşı ve aşkı tarihsel bir zeminde, olanca çıplaklığıyla anlatanbu roman dünya edebiyatında öncü bir rol oynamış ve pek çok büyük yazarı etkisi altına almıştır.

"Yüzbaşının Kızı ile karşılaştırılınca bütün romanlarımız ve büyük hikâyelerimiz yavan kalıyor. Saflık, yumuşaklık, öyle bir yüksekliğe ulaşıyor ki bu yapıtta, gerçek bile yapmacık ve karikatürize edilmiş gibi görünüyor... Ortaya ilk olarak gerçekten de Rus karakterleri çıkıyor. Kalenin basit komutanı, karısı, bayraktar, biricik topuyla kalenin kendisi, zamanın karışıklığı, sıradan insanların o alçakgönüllü büyüklüğü... Bütün bunlar yalnız gerçek değil, onu da aşan bir şey..."
-Gogol-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2014
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786053484684
 • Orijinal Adı:
  Капитанская дочка
 • Çeviri:
  Sena Öksüz
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Anıl 
 02 Haz 11:20, Kitabı okudu, 9 günde, 9/10 puan

Kitap incelemesi yapmanın aslında kitap özeti çıkarmak olmadığını yavaş yavaş algılıyorum. Öyle ki, dün sitede değerli birkaç hocamın kendi aralarında, kitap ile alakalı tartışmalarına "göz misafiri" oldum ve kitap incelemesi ile ilişkili ciddi tüyolar aldığımı da söyleyebilirim. Kitap hakkında gerçekten tartışılacak ve yazılacak çok şey var. Öncelikle yazarın diline değinmek istiyorum, oldukça açık ve sade bir dili vardı bu nedenle uzun bir aradan sonra ilk defa, bu kelime ne anlama geliyor diye, sözlük kullanma gerekliliği duymadım. Puşkin, Dostoyevski tarafından eserlerinde (Puşkin tavsiyesini, en son Ev Sahibesi’nde gördüm) bilhassa okumamızı istediği bir yazardır ve Dostoyevski bir tavsiyede bulunuyorsa mutlaka o yazar, o deneme, o biyografi, o makale, o roman okunmalıdır diye düşünüyorum.
Kitap, tarihteki Pugaçov isyanını, on yedi yaşındaki genç bir subayın gözünden ele almaktadır ve bunu yaparken de o döneme ait tarihi bilgilendirmelerde bulunur.
Puşkin, atmosfer oluşturma anlamında da gayet başarılı bir iş çıkarmış. Yarattığı psikolojik ortam, yer betimlemeleri ve karakterler, sizi hikâyenin ortasına bırakıyor ve her bir karaktere karşı tutumunuz değişiyor ve sürekli olarak karakterler ile alakalı hislerinizle, yargıda bulunma gereksinimi hissediyorsunuz. Ayrıca Puşkin, kitabı otuzlu yaşlarında yazmasına rağmen ana karakterin on yedi yaşında olduğuna dair şüpheye düşmüyorsunuz. Öyle ki, karakterin fevri hareketleri, düşünmeden giriştiği davranışları ve Marya’ya olan aşkı tamda o yaşa ait psikoloji ile yansıtılmış. İşin ilginç tarafı ise olaylar rastlantısal olarak ilerliyor, birde bu rastlantısal olaylara karakterlerin olumlu-olumsuz davranışları müdahil olunca hikâye garip bir hal alıyor. Daha fazla detay vermeden, Dostoyevski’nun tavsiyesine uyup bu hoş kitabı okumalısınız diye düşünüyorum.

Ülkü Ciner 
06 Mar 16:06, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

18.yy da Rusya Çeriçesine karşı yapılan Kazak isyanını konu alan kitap; dönemin zengin ve soylu ailelerinden birinin 17 yaşındaki oğlunun; iki taraf arasındaki tuhaf ilişkisini ve Pyotr Andreyeviç isimli bu gencin, görev yerindeki Yüzbaşının kızıyla olan aşkını da anlatmaktadır.
Sevdiği kızın kahramanı olan, hayatını ortaya koyan bu genç için de; güzel Marya'nın zamanı gelince benzer kahramanlığı ve fedakarlığı göstermesi,  onların sevgisinin büyüklüğünün kanıtıdır.
Puşkin'nin 'Yüzbaşının Kızı' adlı kitabının, bir çok Rus klasik eserlerin aksine, gayet sade ve akıcı bir dili var. Özellikle yeni Rus edebiyatı okumaya başlayanlara tavsiye ederim.

Puskin, Rus edebiyatinin onculerinden, bir cok atif yapilmasi uzerine merak edip okudum. Yuzbasinin kizi tek cumleyle; iyilik yap, iyilik bul diye ozetlenebilir.
Puskinin sade ve yalin anlatimi okuyucuyu yormuyor.

Sadettin TANIK 
14 Nis 2015, Kitabı okudu, 5 günde, 8/10 puan

Bu kitap gayet sade bir üslupla bir başyapıt yazılabileceğinin göstergesi olmuş. Yazarın olayın geçtiği coğrafyayı anlatımı çok dikkat çekici, okurken baş kahramanın geçtiği yerlerden siz de geçiyorsunuz. Kitap dünya klasikleri içinde yer almayı fazlasıyla hak etmiştir. Kesinlikle okumanızı öneririm...

Kitapla ilgili Gogol'un şu yorumuna katılmamak elde değil: " Yüzbaşının Kızı'yla karşılaştırınca bütün romanlarımız ve büyük hikayelerimiz yavan kalıyor. Saflık, yumuşaklık öyle bir yüksekliğe ulaşıyor ki bu yapıtta, gerçek bile yapmacık ve karikatürize edilmiş gibi görünüyor. Ortaya gerçekten de ilk olarak Rus karakterleri çıkıyor. Kalenin basit komutanı, karısı, bayraktar, biricik topuyla kalenin kendisi, zamanın karışıklığı, sıradan insanların o alçakgönüllü büyüklüğü. Bütün bunlar yalnızca gerçek değil, onu da aşan bir şey."

elvan bağatur 
29 Şub 15:56, Kitabı okudu, 3 günde

Savaşı ve aşkı tarihsel bir zeminde, olanca çıplaklığıyla anlatan bu roman dünya edebiyatında öncü bir rol oynamış ve pek çok büyük yazarı etkisi altına almıştır.
Bu kitabı ilk okuduğumda yarım bırakmıştım bir iki ay sonra tekrar okumaya başladım. Gerçekten basit anlatımıyla güzel bir Rus klasiğiydi.

Azer Bağatur 
12 Mar 22:47, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 9/10 puan

Tadı yerinde bir Rus klasiği. Bence okumayan kalmamalı. Tek kelimeyle mükemmeldi. Tadı hâlâ damağımda. Yazar ustalığını kanıtlıyor. Ayrıca Rusya tüm gerçekliğiyle gözler önünde.

Aleyna 
09 Ağu 11:57, Kitabı okudu, 5 günde, 8/10 puan

Dili oldukça sade, okuması kolay ve sıkmayan bir klasik. Pugaçev isyanı 17 yaşındaki bir subayın ağzından anlatılmış. Hem dönem hakkında bilgi alabileceğiniz hem de muhteşem bir aşk hikayesine tanık olabileceğiniz eser. Kesinlikle tavsiye ederim.

Matmazel 
05 Ağu 2014, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Kazak liderlerinden Pugacovun isyanını da anlatan bir kitap. Kesinlikle sıkıcı değil.

Deniz-ays 
06 Ara 2015, Kitabı okudu, 4 günde

Tasvirlerden uzak, yalın anlatımıyla sıkılmadan okunabilecek bir kitap. Puşkin'in 1773 yılındaki Rusya'da geçen ayaklanmayı anlattığı kitabında, yapılan bir iyiliğin nelere neden olduğunu ve ne sonuçlar getirdiğini anlatmaktadır. Dünya klasiklerinde yer alan bu kitabın en dikkat çekici özelliği; yaşanmış olaydan yola çıkması, saflığı ve duygusallığı, aşkı size farklı bir biçimde sunmasıdır. Okumanızı tavsiye ederim:)

3 /

Kitaptan 44 Alıntı

Ferman Mammadov 
19 Şub 23:53, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

"Birbirimizi bir daha görüp görmeyeceğimizi Tanrı bilir...Ben seni ölünceye kadar unutmayacağım.Kalbimde yalnız sen kalacaksın."

Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Anonim)Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Anonim)
Ersoy kuyben 
17 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Benden iyisine düşersen beni unutursun.
Benden kötüsüne düşersen beni ararsın.

Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 39)Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 39)
Ali Yalçın 
23 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Asacaksan asacaksın, bağışlayacaksan da sonuna kadar bağışlayacaksın."

Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 149)Yüzbaşının Kızı, Aleksandr Puşkin (Sayfa 149)
5 /